Barrissa Offee/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: dopracować pod względem stylistycznym i językowym.

Barrissa Offee
Data i miejsce narodzin: 40 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Felucja[2]
Miejsce pochodzenia: Mirial
Rasa: Mirialanka
Wzrost: 168 cm[3]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Żółta
Przynależność:
Profesja: Jedi
Barrissa Offee to Jedi pochodząca z rasy Mirialan, żyjąca w schyłkowych latach istnienia Republiki. Była uczennicą należącej do tej samej rasy mistrzyni Luminary Unduli. W czasie wojen klonów, podobnie jak inni Jedi, pełniła funkcję generała republikańskiej armii. Używała niebieskiego miecza świetlnego.

Specjalizowała się w umiejętności uzdrawiania Mocą. Nauczała padawana Zondera.

Pod koniec wojny przeprowadziła zamach terrorystyczny w świątyni Jedi, przekonana o winie Zakonu za trwającą wojnę.

Zginęła w wyniku rozkazu 66 w roku 19 BBY na Felucji.

Biografia

Dzieciństwo

Barrissa przyszła na świat na samotnym statku kosmicznym znajdującym się w głębokim kosmosie, oprócz państwa Offee znajdował się tam Mistrz Jedi, który znalazł wielki potencjał Mocy w młodej dziewczynce. Rodzice Barrissy zaraz po jej narodzinach zaginęli, więc udając się razem z Jedi miała szansę na przetrwanie.

Trening w świątyni Jedi

Barrissa jako mała dziewczynka została przywieziona do świątyni, by zacząć tam swój trening Jedi. Swoje nauki pobierała razem z Anakinem Skywalkerem, swoją przyjaciółką i Tutso Marą, który nauczył ją później poprawnego trzymania miecza świetlnego. Stali się z czasem dobrymi przyjaciółmi.

Jak każdy młody adept Jedi szkoliła się pod okiem kilkorga nauczycieli, między innymi Yody, Mace'a Windu, Qui-Gon Jinna oraz Luminary Unduli.

Gdy była jeszcze bardzo młoda bawiła się piłką w holu świątyni. Z niewyjaśnionych przyczyn piłka potoczyła się daleko, tak że dziewczynka nie mogła jej dosięgnąć, więc użyła Mocy by ją przyciągnąć do siebie. Okazało się, że to sam Yoda postanowił przeprowadzić test na młodziutkiej Jedi. Gdy Barrissa dorosła, dziwiło ją, że nie pamiętała co powiedział jej niewielki Jedi, pamiętała natomiast kolor piłki - niebieski.

Gdy trochę podrosła Barrissa wraz ze soją mistrzynią Luminarą tuż po wyczerpującym treningu udały się na dach świątyni Jedi by oddać się medytacji. Jednak mentorka dała kolejne zadanie padawance: miała ona stanąć przed murkiem chroniącym przed upadkiem z wysokości, dziewczyna miała usiąść przed nim i medytując unieść się dzięki mocy by zobaczyć budynki ponad zasłaniającym widok murkiem. Unduli opuściła na kilka godzin swą uczennicę, kiedy wróciła zastała wyczerpaną Mirialankę, której nie udało się nadal zobaczyć budynków. Starsza kobieta powiedziała Offee, że wystarczało wstać i się rozejrzeć. Barrissa nauczyła się w ten sposób pokory i wytrwałości, oraz umiejętności pogodzenia się z przegraną.

Akcja na Ansionie

W roku 22 BBY Barrissa jako będąca jeszcze niedługo padawanką mistrzyni Luminary Unduli udała się u boku Obi-Wana Kenobiego i jego ucznia Anakina Skywalkera z misją pokojową na Ansion. Tam dokonali prawie niemożliwego i dzięki ich działaniu planeta ta nie odłączyła się od Republiki, co mogłoby doprowadzić do katastrofy. Wykonanie zadania wymagało od dziewczyny poświęcenia i pokory. Zaprzyjaźniła się wtedy z Kenobim i Skywalkerem.

Spotkała się wtedy pierwszy raz z zabójcami prezes Gildii Kupieckiej, Shu Mai.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

Spotkanie Jedi z Kanclerzem Palpatinem.

Po powrocie z Ansiona, obie Mirialanki udały się razem z innymi Jedi do Senatu Republiki, by spotkać się tam z Kanclerzem Palpatinem. Rozmawiali tam o zagrożeniu wojny ze strony Separatystów. Niedługo później obrońcy pokoju znowu udali się do kanclerza w podobnym składzie, by tym razem poruszyć sprawę powołania Wielkiej armii Republiki. Podczas spotkania nadszedł przekaz od Obi-Wana, który powiadomił, iż znajduje się na Geonosis i że stacjonuje tam armia Separatystów. Wkrótce po tym na ich oczach został pojmany. Mirialanki zostały wcielone do grupy ratunkowej Jedi, która udała się na Geonosis w celu ratowania pojmanych tam Obi-Wana, Anakina oraz Padmé. Po rozpoczęciu walk na arenie Barrissa i Pablo-Jill zostali odłączeni od reszty Jedi, lecz udało im stawić czoła wrogim droidom Separatystów. Obydwojgu Jedi udało się przeżyć bitwę na arenie oraz w ostatniej chwili uciec do kanonierki na której znajdował się mistrz Yoda. Barrissa i Pablo przeżyli walki na pustyniach planety i wrócili na Coruscant.

Walczące Luminara Unduli i Barrissa Offee.

Pierwsza bitwa

Zaraz po rozpoczęciu wojen klonów Barrissa została wysłana wraz ze swoja nauczycielką Luminarą na nieznaną planetę, by tam wszcząć walki z separatystami. Mimo przewagi wroga obu Jedi udało się pokonać wroga; z łatwością niszczyły hordy wrogich maszyn. Po zakończeniu bitwy najprawdopodobniej udały się na Coruscant.

Druga bitwa o Geonosis

Barrissa i Ahsoka wchodzą do katakumb.

Po pewnym czasie młoda Barrissa powróciła na Geonosis wraz ze swoją mistrzynią. Spotkały się one z generałem Skywalkerem. Barrissa dostała misję zniszczenia fabryki droidów wraz z Ahsoką Tano, padawanką Anakina.

Dwie uczennice miały przedostać się do wnętrza fabryki droidów podziemnymi tunelami Geonosjan. W czasie podróży przez katakumby jeden z geonosjańskich wojowników został przypadkowo obudzony przez Jedi, a następnie zawiadomił Poggle'a Mniejszego o obecności intruzów. Gdy padawanki dotarły do rdzenia reaktora i podłożyły bomby pojawił się TX-21 w eskorcie superczołgu i oddziału Geonosian. W czasie bitwy Ahsoka została ogłuszona, a bomby rozbrojone. Toteż Offee przejęła superczołg i wraz z towarzyszką postanowiły wysadzić placówkę przy pomocy zdobycznego pojazdu. Po wystrzeleniu serii rakiet w kierunku reaktora i zniszczeniu obiektu, Barrissa i Ahsoka zostały uwięzione wewnątrz pojazdu. Dzięki technicznym umiejętnością

Zarażona Barrissa walczy z Tano.

Togrutanki udało się nawiązać kontakt z jej mistrzem Anakinem i dzięki temu przy użyciu Mocy Jedi mogli oczyścić gruzowisko i uwolnić padawanki. Po tej misji Barrissa i Ahsoka udały się na parę dni do stacji medycznej by odpocząć i zregenerować siły.

Zarażenie

Po powrocie na planetę Barrissa i Ahsoka dostały kolejne zadanie - dostarczyć zaopatrzenie do stacji medycznej. Jednakże jeden z klonów zaraził się pasożytem kontrolowanym przez Karinę Wielką. Ofiara zaraziła insektami całą załogę, braci ze swojego oddziału oraz Barrissę. Ahsoka jednak powstrzymała plagę, oraz uratowała życie przyjaciółce, która ostatkiem sił prosiła o śmierć.

Bitwa o Null

Barrissa i T'ra Saa wraz z dużą ilością innych padawanów i starszych Jedi, specjalizującymi się w uzdrawianiu Mocą, zostali wysłani na Null. Mieli tam pomagać rannym klonom. Niespodziewanie zostali zaatakowani przez Separatystów, Mandaloriańskich Protektorów i Karmazynową Nową. Mirialanka dzielnie stawiała czoła wrogom chroniąc swoich pacjentów. Jako jedna z nielicznych, przeżyła rzeź i wyszła z niej bez szwanku.

Misja na Ilum

Kryształ jest sercem ostrza. Serce jest kryształem Jedi. Jedi to kryształ Mocy, a Moc jest ostrzem serca i wszystkie są splecione razem. Kryształ ostrzy Jedi. Jesteście jednym.
— Luminara do Barrissy Offee, kiedy ta składała miecz świetlny.[4]
Luminara obserwująca rytuał składania miecza świetlnego przez swoją padawankę, Barrisę Offee.

Cztery miesiące po bitwie o Geonosis, Barrissa wraz ze swoją mistrzynią udała się na Ilum, do świątyni kryształów, gdzie uczennica miała zbudować swój miecz świetlny. Po odnalezieniu odpowiedniego kryształu, padawanka zaczęła składać swoją broń. Luminara obserwowała to w skupieniu i mówiła jej, co oznacza kryształ dla miecza, Jedi i Mocy. Kiedy Barrissa zakończyła budowę, Unduli oficjalnie poinformowała swoją uczennice, iż jej szkolenie zostało zakończone. Chwilę później jej była mistrzyni wyczuła, że ktoś obcy wtargnął na teren świątyni.

Po chwili okazało się, że to należące do Konfederacji droidy bojowe typu Chameleon podkładały ładunki wybuchowe na ścianach świątyni. Rozpoczęła się walka. Widząc, iż ładunki wybuchowe zaraz eksplodują, obydwie Mirialnaki zaczęły przenosić je Mocą ze ścian na wrogie roboty. Jednak robiły to za wolno i nastąpił wybuch. Większa część świątyni zawaliła się. Uwięzione w ruinach Mirialanki telepatycznie wysłały prośbę o pomoc do mistrza Yody.

Po pewnym czasie, Yoda przybył na planetę wraz z Padmé i jej służbą. Po pokonaniu reszty droidów, Yoda uwolnił uwięzione kobiety. Kilka chwil później droid astromechaniczny R2-D2 podłączył się do jednej ze zniszczonych maszyn i wyświetlił wiadomość od hrabiego Dooku. Okazało się, iż to on ujawnił Separatystom miejsce świątyni kryształów.

Eeth Koth

Barrissa wraz z innymi na "pogrzebie" Obi-Wana.

Gdy generał Grievous pojmał mistrza Jedi Eetha Kotha, Barrissa wraz z innymi Jedi patrzyła na hologram przedstawiający jego tortury z rąk cyborga. Gdy Yoda powiedział by najmłodsi Jedi opuścili miejsce narady Offee wraz z resztą zastosowała się do jego instrukcji.

"Śmierć" Obi-Wana

Barrissa była jedną z kilkunastu osób, które zajmowały specjalne miejsce na pozorowanym pogrzebie Obi-Wana, który odbył się by nie dopuścić do zamachu na kanclerza mającego się odbyć na Festiwalu Światła. Dzięki całej inscenizacji przywódca Republiki wyszedł z całej sytuacji bez szwanku.

Bitwa o Umbarę

Barrissa wraz z Ahsoką zostały wysłane na kolejną misję, tym razem miały dowodzić szturmem na blokadę Umbary. Dzięki ich szybkiemu działaniu bez większych strat Republika mogła rozpocząć desant wojsk na powierzchnię. Ich misja była znaczącym posunięciem w inwazji na mroczą planetę.

Misja na Drongarze

Jakiś czas później Barrissa, już bez swojej mistrzyni, została wysłana na planetę Drongar. na miejscu zaprzyjaźniła się ze znajdującymi się na miejscu świetnymi lekarzami: Josem Vondarem, Tolk le Trene, Zana Yanta oraz robota z ludzkimi "uczuciami" - I-5YQ i Denem Dhurem, dziennikarzem HoloNetu. Często razem z nimi grała w Sabaka. Pomagała w leczeniu, wydawałoby się skazanych na śmierć klonów, a wśród nich CT-914, z którym nawiązała bliższe relacje. Odkryła szpiega, który wykradał cenne ładunki cudownej, uzdrawiającej rośliny zwanej botą, zabił doktora Zana, napuścił na jednostkę w której się znajdowali roboty Separatystów oraz zorganizował dwa zamachy terrorystyczne na tę samą jednostkę. Zdrajca zginął z rąk pragnącego zemsty, uświadomionego przez Barrissę, Josa. Po zakończeniu tej misji Mirialankę mianowano rycerzem Jedi i przyznano rangę generała.

Zamach terrorystyczny w Świątyni Jedi

Barrissa na pogrzebie Tutso Mary.

W 19 BBY Świątynia Jedi została zaatakowana przez zamachowców. Za atakiem stała Offee, która zwątpiła w idee Zakonu, przekonana o jego odpowiedzialności za wojnę. W wyniku ataku zginął dawny przyjaciel z dzieciństwa Barrissy, Tutso Mara. Dziewczyna płakała na jego pogrzebie z powodu straty przyjaciela, za którego śmierć była odpowiedzialna.

Barrissa podczas walki z Anakinem Skywalkerem.

Gdy Ahsokę Tano oskarżono o atak w świątyni, zabójstwo Letty Turmond, oficerów i pracowników cywilnych, Togrutanka została zmuszona do ucieczki. Barrissa, wbrew prawu, udzieliła jej pomocy.

Anakin dowiedziawszy się częściowo prawdy udał się do kwatery Barrissy i tam po wymianie kilku zdań rozpoczął się pojedynek pomiędzy nimi. Walkę przegrała Offee.

Wkrótce wyszła na jaw prawda, że to Barrissa stała za wybuchem w hangarze, zabójstwem klonów, Letty oraz cywili. Przyznała się do tego w sądzie podczas procesu Tano po przegranym pojedynku. Uniewinniona Tano opuściła Zakon.

Walki na Felucji i śmierć

Mistrzyni i uczeń.

Pod koniec wojny Barrissa wraz ze swoim nowym padawanem Zonderem została wysłana na tropikalną planetę, Felucję, by pojmać prezes Gildii Kupieckiej, Shu Mai. Mimo stawiania oporu zostali jednak pojmani przez siły Separatystów. Zanim zostali przetransportowani do więzienia, wysłali oni prośbę o pomoc do Aayli Secury i jej uczennicy, Ekrii. Kobiety uwolniły swoich przyjaciół i po pewnym czasie rozpoczęła się bitwa o planetę.

Dołączył do nich samotny padawan Drake Lo'gaan, którego mistrz, Roron Corobb, został wcześniej zabity przez generała Grievousa. Jedi, by zwiększyć swoje szanse na wygraną, musieli się rozdzielić: Barrissa wraz z komandorem Incem i Galle'em udała się do Har Gau. Niestety ich główny cel, Shu Mai, zbiegła na Utapau. Gdy zaczęła się bitwa o miasto, oddział Mirialanki został szybko zdziesiątkowany, a komandor Inc zginął wraz z resztą swoich ludzi. Barrissa pomściła jego śmieć niszcząc robota, który pozbawił życia jej kompana. Dziewczyna wysłała komandora Gallego po posiłki. Offee została sama, zmuszona do walki z wrogimi maszynami. Po pewnym czasie na miejsce przybył Galle z odsieczą.

Nadchodzimy generale!
Dzięki Mocy! Na co czekacie?! Otworzyć ogień!
Tak generale!

— Ostatnia wymiana zdań pomiędzy Galle'em i Offee przed jej śmiercią.

Barrissa zginęła od strzału z głównego działa robota kroczącego typu All Terrain Tactical Enforcer z powodu rozkazu 66. Podobnie skończyła Aayla Secura, jednak tą rozstrzelał jej własny 327 Korpus Galaktyczny.

Śmierć Barrissy.

Post mortem

Padawani dzięki umiejętnościom hakerskim Ekrii zobaczyli sceny śmierci ich mistrzyń. Zszokowani owymi zdarzeniami, czym prędzej opuścili Felucję i odlecieli na Coruscant. Po pewnym czasie Zonder został pojmany, torturowany, a następnie, po pojedynku z lordem Vaderem, zabity. Pozostała dwójka chcąc go pomścić chciała zaatakować byłego Jedi, lecz specjalnie wysłany do unieszkodliwienia trzech padawanów, komandor Galle unieszkodliwił dziewczynę, której dolę niedługo później podzielił Drake. Gdy wszyscy myśleli, iż pozbyli się problemu ze strony młodych adeptów, okazało się, że Barolianka i chłopak przeżyli. Polecieli oni na ojczystą planetę padawana Barrissy - Selonię. Urządzili swemu poległemu przyjacielowi tradycyjny pogrzeb Jedi.

Osobowość

Tooqui: Ludzie nie potrzebują gaduła Tooqui, kiedy wychodzą. Krzywe gęby ludzi czytać tak łatwo jak bebechy gogmara.
Anakin: Słyszałaś? Masz buzię jak bebechy gogmara.
Barrissa: Dzięki. Ty też nie wyglądasz jak książę z bajki.

Barrissę cechowała pilna nauka. Jednak była wścibska, chociaż ukrywała to pod udawaną szczerą ciekawością. Swoim usposobieniem zdobyła wielu przyjaciół takich jak Anakin Skywalker, Ahsoka Tano, Tooqui, Kyakhta, Bulgan. Mimo wszystko życzyła śmierci huttowi Soerggowi i to z ręki jej samej.

Potrafiła poświęcić się dla sprawy nawet za cenę życia. Gdy obrała jakiś cel, dążyła do niego. Przez takie działania prawie zabiła swoich najlepszych przyjaciół.

Swojego padawana, mimo, iż uczyła go krótko, nauczyła opanowania i biegłości w posługiwaniu się Mocą. Dzięki jej treningowi Zonder umiał poskromić swoją wybuchową naturę. Byli do siebie bardzo przywiązani, co uczeń odczuł najbardziej po śmierci Barrissy.

Niezgodności

W jednej z wersji dziewczyna ginie na Felucji z rąk klonów podczas rozkazu 66. Jednak w serialu Wojny klonów, Offee zostaje wyrzucona z Zakonu za dokonanie zamachu, a jej dalsze losy i kwestia zgodności z komiksową adaptacją Zemsty Sithów nie zostały określone. Spór w Legendach nie został określony.

Ciekawostki

  • W filmie Barrissa była grana przez Nalini Krishan, a w kreskówce Wojny klonów (serial rysunkowy) głos podkładała jej Tatyana Yassukovich.
  • W każdym odcinku serialu Wojny klonów (serial 3D), w którym pojawiła się Barrissa, wystąpiła również Ahsoka.
  • Barrissa zwracała się do swojej nauczycielki Luminary tytułem Pani.
  • Mirialanka lubiła medytować nago, jednocześnie unosząc się nad ziemią.
  • Strój Offee był uszyty z materiału, który ograniczał jej potliwość do minimum.
  • Wielu mężczyzn, w tym jej przyjaciół, oraz nawet Hutt Soergg, uważali, że Barrissa jest bardzo atrakcyjna.
  • Zonder został padawanem Miralianki wbrew zasadom jej ludu, nakazującym braniu przez mistrza Jedi rasy Mirialan ucznia tej samej rasy.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Barrissy Offee.
Zobacz kolekcję cytatów
Barrissy Offee.