Planeta/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Threepio3.png
Może źle rozumiem ich prymitywny dialekt...

Ten artykuł wymaga zredagowania.


Prosimy, zredaguj go tak, aby jego treść była zrozumiała i spójna logicznie, lub napisz go od nowa, po polsku.

Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: pododawać przypisy do informacji.

Planeta Ambria.

Planeta to ciało niebieskie okrążające gwiazdę. Wiele znanych planet galaktyki charakteryzowało się posiadaniem jednej dominującej strefy klimatycznej i nieznacznie zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni, aczkolwiek często zdarzało się, że planety były mocno zróżnicowane pod względem geograficznym.

Klimat

W galaktyce istniało wiele planet o bardzo kontrastowych klimatach. Można wyróżnić kilka podstawowych grup:

  • Klimat suchy: najczęściej cała powierzchnia planet reprezentujących tę grupę składa się z pustyń/równin i formacji skalnych. Przykłady:
  • Klimat wilgotny — spotykany na planetach z bujną roślinnością (dżunglą)
  • Klimat polarny: planety o tym klimacie najczęściej nie są zdatne do zamieszczania dla ludzi i gatunków o podobnych cechach biologicznych. Przykłady — Alzoc III, Hoth, Ilum, Orto Plutonia.
  • Klimat zróżnicowany: określenie używane w stosunku do planet, na których jeden typ klimatu nie dominuje nad innymi, a jest zróżnicowany (może występować tutaj zarówno klimat suchy, jak i polarny). Przykłady — Ryloth, Malastare

Ukształtowanie terenu

Krajobraz Felucii.

Geografia planet galaktyki może być dramatycznie różna. Nietrudno napotkać planety o jednolitej strukturze geograficznej. Poniżej wymienione zostają najczęściej spotykane typy.

  • Planety wodne — pokryte w całości lub w większości oceanami. Przykłady — Kalamar, Kamino, Manaan.
  • Planety całkowicie zabudowane — na wielu planetach istnieją rozmaite metropolie, ale znamy tylko kilka światów zabudowanych miastem w całości. Najsłynniejsze to Coruscant (na której klimat kontrolowany jest przez WeatherNet) oraz Taris znajdująca się na Zewnętrznych Rubieżach.

Ciekawostki

  • Ziemska definicja planety jest nieco bardziej precyzyjna niż w uniwersum Gwiezdnych wojen: planeta to ciało niebieskie o średnicy większej niż 1000 km; o znacznej masie; nie emitujące światła samodzielnie i zazwyczaj okrążające gwiazdę. Termin pochodzi od greckiego słowa πλανήτης, planētēs (wędrowiec).

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]