Korriban

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Korriban
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Przestworza Sithów
Układ: Horuset
Gwiazda: Horuset
Księżyce: 7
Długość dnia: 28 godzin[1]
Długość roku: 780 dni[1]
Geografia
Typ: Skalista
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Suchy
Grawitacja: 1,4 standardowej
Dominujący krajobraz:
 • Pustynie
 • Góry
Ważne miejsca: Akademia Sithów
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Import:
 • Żywność
 • Technologie
 • Broń
Przynależność:
Korriban, znany w okresie wojen klonów jako Moraband[2], to pustynna planeta leżąca w układzie Horuset. Planeta była silnie związana z ciemną stroną Mocy. Korriban był rodzimą planetą rasy Sithów i przez tysiąclecia był kluczowym światem dla kolejnych organizacji i Imperiów Sithów formujących się w galaktyce.

Historia

Bezkresne Imperium

Dolina Mrocznych Lordów.

Korriban powstał około pięć miliardów lat przed bitwą o Yavin.

Była to planeta zamieszkała od wielu tysiącleci przez rasę Sithów, humanoidalne, rozumne istoty, które nie opanowały jednak technologi, która pozwoliłaby im opuścić ich planetę.

Po raz pierwszy planeta została odwiedzona przez Rakatan, którzy stworzyli Bezkresne Imperium obejmujące w okresie świetności spory kawałek galaktyki. Korriban został włączony do Imperium i na powierzchni w jednej z jaskiń zbudowano Gwiezdną mapę, która miała wskazywać drogę do Gwiezdnej Kuźni.

Później po upadku Imperium, Rakatanie opuścili Korriban pozostawiając go w stanie zacofania technicznego i społecznego.

W niektórych źródłach podane jest, że w czasie najazdu Rakatan na planetę Sithami rządził król Adas, pierwszy prawdziwy lord Sithów. Nie są to jednak potwierdzone informacje.

Imperium Sithów

Około roku 6900 BBY powstało Imperium Sithów. Założyli je wygnani Jedi, którzy przegrali bitwę o Corbos kończącą Stuletnią Ciemność. Zajęli oni także sąsiednie planety, takie jak Ziost.

Wygnani Jedi spotkali na planecie rasę Sithów. Nie znali oni techniki i uważali przybyłych za bogów, co znacznie ułatwiło podporządkowanie ich swojej woli. Z czasem Jedi wchodzili w związki z Sithami, przez co oba ludy z czasem stały się jednym. Osoby władające Mocą nazwały się Sithami. Tytuł ten od tego czasu dotyczył osób władających ciemną stroną Mocy. Z czasem najpotężniejsi przedstawiciele gatunku przejęli władzę nad resztą i ogłosili się lordami Sithów. Na ich czele stał Mroczny Lord Sithów, który sprawował władzę nad całym Imperium.

Sytuacja taka utrzymywała się do roku 5000 BBY. Wtedy to umarł Marka Ragnos, najpotężniejszy z Sithów. Po pogrzebie nastąpiła walka o władzę pomiędzy kandydatami na miejsce zmarłego: Nagą Sadowem i Ludo Kresshem. Pojedynek przerwało przybycie Jori i Gava Daragonów. Społeczeństwo Sithów podzieliło się na stronników Sadowa, którzy chcieli zaatakować Republikę i popleczników Kressha, którzy chcieli śmierci rodzeństwa.

Ostatecznie zwyciężyły racje Sadowa, który został wybrany Mrocznym Lordem Sithów i przeprowadził atak na terytoria zajmowane przez Republikę. Konflikt ten zwany był wielką wojną nadprzestrzenną. W jej trakcie dwukrotnie toczono bitwy nad planetą Korriban. Wojna doprowadziła do całkowitego upadku Imperium i opuszczenia planety przez Sithów.

Wojna Domowa Jedi

W 3956 BBY na planetę przyleciał nieświadomy swojej prawdziwej tożsamości Revan, który przybył w poszukiwaniu Gwiezdnej Mapy. Tam pod przykrywką nowego rekruta wniknął w szeregi akademii Sithów, gdzie zdobył zaufanie samego naczelnika akademii Uthara Wynna i jego pomocnicy Yuthury Ban. Oboje pragnęli śmierci siebie nawzajem i próbowali przekonać Revana do pomocy w zabiciu konkurenta. Ten udał, że popierał obydwu, czym jeszcze bardziej zdobył ich zaufanie. Po kilku próbach przyszedł czas na ostatnią próbę Revana, która miała się odbyć w grobowcu Nagi Sadowa gdzie znajdowała się w Gwiezdna Mapa. Po wykonaniu zleconego mu zadania doszło do ostatecznego pojedynku między Utharem, a Yuthurą, w której Revan wyjawił swoje prawdziwe intencje pobytu w akademii, a następnie zabił Uthara, a Yuthurę nawrócił na jasną stronę Mocy.

Po śmierci Dartha Malaka na Korribanie wybuchła wojna domowa Sithów, w wyniku której planeta została opuszczona, a akademia i Dolina Mrocznych Lordów popadły w ruinę.

Podczas Czystki Jedi wywołanej przez Dartha Nihilusa i Dartha Siona, na planecie ukryła się mistrzyni Lonna Vash, która zaczęła badać pozostałości po Sithah.

Kilka lat później w 3951 BBY na Korriban w poszukiwaniu mistrzyni Lonny Vash przyleciała Wygnana Jedi. Tam udała się do opuszczonej akademii Sithów. Wewnątrz akademii Wygnana ze smutkiem znalazła jedynie zwłoki mistrzyni Vash, która wcześniej została zabita przez Siona. Gdy Wygnana wraz z towarzyszami chciała już wyjść z akademii, na ich drodze stanął Darth Sion z grupą zabójców Sithów. Wywiązał się pojedynek, który Wygnana przegrała, lecz udało jej się uciec i wylecieć z planety.

Grobowce Sithów.

Nowe wojny Sithów

Po zwycięstwie Sithów podczas bitwy o Korriban planeta po raz kolejny wróciła w ręce Mrocznych Jedi. Korriban został włączony do Nowego Imperium Sithów będącego pod panowaniem Bractwa Ciemności. Odnowiono Akademię Sithów, do której uczęszczał m. in. Darth Bane zanim został lordem Sithów.

Stara Republika i wojny klonów

W roku 24 BBY na planecie pojawił się Granta Omega i wraz z innymi członkami kultu Sithów próbował wywołać duchy Mrocznych Lordów. Nie udało mu się to, gdyż został zatrzymany przez Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego.

W czasie wojen klonów na planetę przybyli Quinlan Vos i Tol Skorr. Ich celem było znalezienie holokronu Dartha Andeddu. Vos znalazł artefakt pierwszy, za co otrzymał od Dooku kryształ z miecza świetlnego Andeddu.

Imperium Galaktyczne

Korriban, jak i większość planet w galaktyce był pod panowaniem Imperium Galaktycznego. Imperator Palpatine odwiedzał ją kilkakrotnie. Był tu między innymi niedługo po bitwie o Yavin.

Nowa Republika

Dolina Mrocznych Lordów.

W roku 14 ABY powstał tak zwany Kult Ragnosa, którym dowodziła Tavion Axmis. Jako główny cel, kult postawił sobie wskrzeszenie dawnego Sitha - Markę Ragnosa. Przy użyciu tajemniczego berła, które kiedyś należało do Ragnosa, zdołała "wyssać" Moc z wielu miejsc, w których była ona szczególnie silna. W końcu Axmis zebrała tyle Mocy w berle, że uznała, iż może spełnić swój cel. Razem z resztą kultystów wylądowała na planecie i przystąpiła do realizacji swojego planu. W tym zamierzał przeszkodzić jej Luke Skywalker, który rzucił do boju własnych uczniów. Walki pomiędzy Jedi a kultystami toczyły się w różnych miejscach na planecie. Wkrótce na Korriban wylądował jeden ze zdolniejszych uczniów Skywalkera, Jaden Korr, który był jednym z bardziej zaangażowanych w walkę z kultem. Przedarł się przez zastępy kultystów, pomagając Jedi w walce z nimi i wkrótce dotarł go grobowca Marki Ragnosa. Tavion też już tam była i rozpoczęła wskrzeszanie Sitha. Korr stoczył z nią pojedynek, który wygrał, ale Tavion zdążyła wywołać ducha Ragnosa. Nawiedził on Tavion i pomógł jej w walce z Korrem, jednak ten okazał się wyjątkowo zdolnym szermierzem i pojedynek wygrał. Tavion zginęła, a wraz z nią odszedł duch Sitha. Nieco później na planecie wylądował Luke Skywalker, który dopilnował, aby żaden z kultystów nie pozostał na planecie.

Nowa era Jedi i czasy późniejsze

Planetą nie zainteresowali się Yuuzhan Vongowie, stąd nie zaznała ona żadnych zniszczeń. Później w roku 30 ABY planeta stała się ośrodkiem rekrutacyjnym i szkoleniowym Dartha Krayta, który w 137 ABY obalił imperatora i przejął władzę nad galaktyką.

Fauna i flora

Korriban to pustynna planeta, więc występuje na niej bardzo mało gatunków roślin i krzewów. Te, które można spotkać na planecie, przyzwyczaiły się do wysokiej temperatury i małej ilości wody.

Port kosmiczny Dreshdae.

Na Korribanie występuje także niewiele gatunków zwierząt. Należą do nich między innymi:

 • terentateki - bestie, które zostały prawie całkowicie wytępione w tzw. Wielkim Polowaniu. Był bestią, która podobnie jak Jedi była wrażliwa na Moc. Jej krew zawierała midichloriany. Nie wiadomo w jaki sposób się rozmnażały, ale wiadomo, że ich ilość wzrastała, gdy w galaktyce pojawiał się nowy lord Sithów, lub, gdy Sithowie odnosili zwycięstwa w walce.
 • shyracki - latające bestie, których głównym gniazdem była jaskini Shyrack
 • Tuk'ata - drapieżniki, które używały ciemnej strony podczas polowań
 • wraidy - pustynne bestie, które zamieszkiwały także inne planety, np. Tatooine
 • hssissy - tak zwane smoki ciemnej strony
 • k'lor'slugi - podobne do ślimaków stworzenia zamieszkujące grobowce w Dolinie Mrocznych Lordów

Ważniejsze miejsca

Akademia Sithów.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
miejsc na Korribanie.