Bezkresne Imperium

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Bezkresne Imperium
Stolica

Lehon

Oficjalny język Rakatański
Data rozwiązania 25200 BBYBezkresne Imperium to pierwszy znany rząd galaktyczny. Imperium zostało stworzone przez Rakatan na tysiące lat przed powstaniem Republiki Galaktycznej. Obejmowało swoim obszarem znaczną część znanej galaktyki. W szczytowym okresie swojego rozwoju miało we władaniu ponad pięćset planet, składało się z dziesięciu miliardów Rakatan i tryliona[1] ich niewolników.

Historia

Początki

Twórcy Bezkresnego Imperium, humanoidalne istoty zwane Rakatanami, wyewoluowali na Lehonie. Byli wyjątkowo wrażliwi na Moc, toteż szybko nauczyli się nad nią panować. Niestety wkrótce ograniczyli się do jej ciemnej strony. Z czasem zawładnęło nimi pragnienie, jak największej władzy. Dzięki ciemnej stronie znacznie przyspieszyli swój rozwój technologiczny, wynaleźli m.in. hipernapęd.

Powstanie (49000 BBY)

Powstanie Bezkresnego Imperium datuje się na rok 49000 BBY. Rakatanie, dzięki znacznej przewadze technologicznej, zdążyli podbić dużą część znanej galaktyki i zniewolić wiele inteligentnych ras (w tym ludzi czy Durosjan). Przeprowadzali przesiedlenia zniewolonych ludów, przenosząc je na wiele nowych, niezamieszkanych planet, które uprzednio terraformowali. Opracowali i korzystali z technologii zasilanych ciemną stroną, dzięki którym mogli stworzyć potężne galaktyczne imperium. Zbudowali wielką flotę, jednak naturalne surowce ich planety nie były wystarczające do ich potrzeb. Toteż w 30000 BBY stworzyli oni Gwiezdną Kuźnię, stację kosmiczną, symbol potęgi Bezkresnego Imperium. Mogła ona produkować całe floty gwiezdne jak i różnorodne sprzęty czy machiny wojenne, a zasilana była przez gwiazdę systemu jak i przez Moc Rakatan na niej przebywających. Wiadomo było jednak że Rakatanie poddali się pokusie coraz większej władzy i podbojów, toteż sama stacja zaczęła silnie emanować ciemną stroną Mocy. Na kilku światach zbudowano Gwiezdne Mapy, które zawierały wskazówki jak dotrzeć do Gwiezdnej Kuźni.

Złoty wiek (30000 BBY)

Złota era Bezkresnego Imperium przypada na pięć tysięcy lat przed narodzinami Republiki Galaktycznej. W tym okresie Imperium miało w swoim władaniu ponad pięćset planet. Samych Rakatan było około dziesięć miliardów, natomiast ich niewolników – trylion.[1] Znane rasy niewolnicze Bezkresnego Imperium to Wookiee (Rakatanie potrzebowali rasy "ogrodników" do opiekowania się planetą Kashyyyk), Selkathowie, Kumumgaharowie, Noghri, a także rdzenni mieszkańcy sektora koreliańskiego oraz lud Sithów z Korriban.

Upadek Imperium (25200 BBY)

Rządy Bezkresnego Imperium w galaktyce odznaczały się okrucieństwem i brutalnością. Rakatanie władali w galaktyce około dwadzieścia pięć tysięcy lat ale w końcu nastąpił ich kres. W Imperium rozpętała się wojna domowa, prawdopodobnie z powodu zgubnego wpływu Gwiezdnej Kuźni na ich społeczeństwo - stała się ona tak wielkim skupiskiem ciemnej strony Mocy, że Rakatanie przestali nad nią panować. Nadszedł ostateczny cios - pojawił się śmiercionośny wirus, zabijający wyłącznie Rakatan. Z tego powodu należy przypuszczać, iż został on stworzony przez którąś ze zniewolonych ras, nie jest to jednak potwierdzona informacja. Epidemia wybiła prawie całą populację Rakatan. Z niewiadomych przyczyn (prawdopodobnie zarażeni mutacją jednego ze szczepów zarazy) stracili oni też kontakt z Mocą, na której podstawie zbudowali swoje Bezkresne Imperium.

Jako że cała ich technologia opierała się na ciemnej stronie Mocy, po straceniu wrażliwości na Moc, Rakatanie przestali sprawować nad nią kontrolę. Około roku 25200 BBY nastąpił ostateczny koniec Bezkresnego Imperium - wybuchły masowe powstania niewolników na setkach planet. Rakatanie, ścigani przez dawnych niewolników, zmuszeni byli schronić się na swojej ojczystej planecie Lehon. Szansę na przetrwanie dało im pole zakłócające, występujące w całym ich systemie - pierwotnie było przez nich stworzone by chronić Gwiezdną Kuźnię, a zasilane było z wierzchołka Świątyni Przodków, umieszczonej na powierzchni Lehon. Teraz jednak pole zakłócające zaczęło chronić samych Rakatan, odcinając ich od galaktyki.

Statystyki

Znane planety wchodzące w skład Bezkresnego Imperium

Na wszystkich planetach znajdują się pozostałości po Bezkresnym Imperium w postaci Gwiezdnych Map, które zwykle znajdowały się w trudno dostępnych miejscach.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Nie jest to jednak do końca pewne, gdyż trylion to 10^18 czyli 1 000 000 000 000 000 000, co oznaczałoby (nawet zakładając, że każdy z Rakatan zajmuje się niewolnictwem), że na jednego nadzorcę przypada około sto miliardów niewolników! Podejrzewa się, że jest to błąd w tłumaczeniu, jako że w krajach anglojęzycznych stosuje się krótką skalę (trylion to 10^12, czyli "tylko" 1 000 000 000 000). W takim przypadku wychodziłoby, że na jednego nadzorcę wypada tylko stu niewolników, co jest bardziej prawdopodobne.

Źródła


Ważniejsze rządy w galaktyce
[Pokaż/Ukryj]