Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Manaan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Manaan.jpg
Manaan
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Sektor: Układ Pyrshak
Układ: Układ Pyrshak
Gwiazda: Pyrshak
Księżyce: 2
Współrzędne: O-11
Długość dnia: 26 godzin
Długość roku: 422 dni
Geografia
Średnica: 14 211 km
Atmosfera: Standardowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: 1,3 standardowej
Dominujący krajobraz: Ocean
Społeczeństwo i inne
Języki:
Ludność: 1,8 miliona
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Ahto
Import:
  • Materiały budowlane
  • Produkty spożywcze
  • Technologie
  • Surowce naturalne
Eksport:
Przynależność:
Manaan, podobnie jak Kamino, to planeta w całości zalana przez ocean. W toku ewolucji podwodnego życia powstała inteligentna rasa - Selkathowie. Przypuszczalnie, dzięki pomocy Bezkresnego Imperium, nauczyli się żyć poza wodą, dzięki wysokiemu rozwojowi technologicznemu zdołali wybudować miasto na powierzchni oceanu - Ahto. Najważniejszy produkt eksportowy planety to lecznicza substancja o nazwie kolto, który pozwolił Selkathom dołączyć do galaktycznej społeczności.

Historia

Jedyne miasto na planecie - Ahto.

Na Manaan, w ryfcie Hrakert, około roku 30000 BBY została zbudowana Gwiezdna Mapa.

Brak przemocy i bezstronność rasy Selkathów nie świadczyły jednak o ich braku zamiłowania do sportów wodnych i współzawodnictwa.

W czasie wojen mandaloriańskich większa część kolto sprzedawana była Republice, choć rasa ta była poza konfliktem republikańsko - mandaloriańskim. Selkathowie jednak pozostali neutralni zarówno w stosunku do Republiki, jak i Imperium Sithów.

Mieszkańcy Manaan, z natury nie przejawiający sympatii politycznych do kogokolwiek, ustanowili wiele surowych praw, które miały na celu zachowanie neutralnego statusu ich ojczystego świata. Zarówno Republika jak i Imperium Sithów musiały zgodzić się na przestrzeganie tych zasad, w przeciwnym razie bowiem nie otrzymałyby możliwości zakupu kolto. Każde złamanie prawa przez jedną ze stron było surowo karane.

Revan, po raz drugi odwiedzając Manaan, zdobył przychylność Selkathów do siebie i Republiki. Spowodowało to, że po wojnie mieszkańcy planety wzięli czynny udział w organizowaniu pomocy dla uchodźców, z których wielu trafiło do Ahto. Wizyta Revana sprawiła też, iż wkrótce na planecie powstał Zakon Shasy, organizacja wrażliwych na Moc Selkathów, którzy przyrzekli chronić planetę w wypadku inwazji obcych sił.

Widok z hangaru, około 3956 BBY.

Stan polityczny na Manaan utrzymywał się przez kilkaset lat, do czasu pojawienia się w galaktyce bacty i do momentu kiedy złoża kolto zaczęły się wyczerpywać. Przez bactę, Manaan powoli pozbawiana kolto, przestała mieć jakiekolwiek znaczenie dla galaktycznej gospodarki. Na planecie pojawiły się pierwsze głosy o trudnościach w zachowaniu neutralności bez kolto oraz propozycje przyłączenia się do Republiki. Projekt odrzucono.

Imperium Galaktyczne zniszczyło Zakon Shasy i zniewoliło Selkathów. Kilku studentów zakonu zostało porwanych przez Imperium i nauczonych władania ciemną stroną Mocy. Ich dalsze losy są nieznane.

Manaan zostało odbite 5 ABY przez Nową Republikę. Selkathowie przez 4 lata odbudowywali to, co pozostało z ich planety po czasach imperialnej niewoli. Manaan po odbudowie na stałe przyłączył się do Nowej Republiki.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!