Zamów grę Jedi: Ocalały na MUVE.PL!

Nowa Republika/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Symbolnowejrepubliki.png
Nowa Republika Galaktyczna
Dokument ustanawiający Deklaracja Nowej Republiki
Szef Państwa Naczelnik Państwa
Organ ustawodawczy Senat Galaktyczny
Stolica

Coruscant

Oficjalny język Basic
Data założenia 4 ABY
Data fragmentacji 27 ABY
Data reorganizacji 28 ABYNowa Republika (także Nowa Republika Galaktyczna lub Druga Republika Galaktyczna) to państwo powołane z inicjatywy Sojuszu dla Przywrócenia Republiki w 4 ABY, miesiąc po bitwie o Endor (podczas tego okresu przejściowego nazywana była Sojuszem Wolnych Planet).

Struktury władzy

Nazwą i ustrojem demokratycznym Nowa Republika nawiązywała do tradycji Starej Republiki, obalonej przez imperatora Palpatine'a.

Armia Nowej Republiki składała się głównie z sił należących przedtem do Sojuszu Rebeliantów. Dowódcy armii, również należeli przedtem do Sojuszu, np. Jan Dodonna czy admirał Ackbar. Utworzono także Ministerstwo Wojny i Ministerstwo Marynarki. W tych urzędach decydowano o najważniejszych sprawach militarnych.

Historia

Od 7 ABY, z niewielkimi przerwami, stolicę Nowej Republiki stanowiła planeta Coruscant - aż do jej upadku podczas inwazji Yuuzhan Vongów. Nowa Republika została później przekształcona w Galaktyczną Federację Niezależnych Sojuszów.


Ważniejsze rządy w galaktyce
[Pokaż/Ukryj]
Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.