Imperium Sithów Dartha Revana

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ten artykuł dotyczy Imperium Sithów z czasów 3959 BBY - 3951 BBY. Zobacz też: inne imperia Sithów.
Ten artykuł dotyczy Imperium Sithów stworzonego przez Dartha Revana. Zobacz też: inne imperia w świecie Gwiezdnych wojen.
Imperium Sithów
Typ rządu Teokratyczne Imperium
Szef Państwa Mroczny Lord Sithów
Szef Rządu Mroczny Lord Sithów
Naczelny wódz Mroczny Lord Sithów
Stolica
Oficjalny język Basic
Religia Sithowie
Data założenia 3959 BBY
Data reorganizacji 3954 BBY
Data rozwiązania 3951 BBYImperium Sithów to organizacja wyznawców ciemnej strony Mocy oraz ich zwolenników, istniejąca w czasach ery Starej Republiki. Została założona przez Mrocznego Lorda Sithów Dartha Revana oraz jego ucznia Dartha Malaka, dwóch byłych Jedi, weteranów wojen mandaloriańskich. Powstanie tego Imperium oraz polityka przez nią prowadzona, była ogniwem zapalnym dla wybuchu nowej wojny, tzw. wojny domowej Jedi.

Historia

Powstanie

Genezą powstania Imperium rządzonego przez Revana, była konsekwencja trwającej przed jej powstaniem poprzedniej wojny, prowadzonej z klanami Mandalorian dowodzonymi przez Mandalora Ostatecznego. Gdy w roku 3976 BBY Republika Galaktyczna została najechana przez hordy bezwzględnych mandaloriańskich wojowników, Zakon Jedi odmówił pomocy Republice w przeciwstawieniu się najeźdźcy. Ta osamotniona zaczęła przegrywać bitwę za bitwą, tracąc kolejne światy na rzecz Mandalorian.

Revan i Malak spotykają imperatora Sithów.

Z decyzją Rady nie zgadzał się młody rycerz Jedi Revan, który zaczął gromadzić podobnie myślących Jedi i nawoływać do przystąpienia do wojny. Zbuntowany Jedi oraz jego zwolennicy na czele frakcji Konkwistadorów Jedi zwanych też Rewanżystami, przyłączyli się do wojny i pomogli Republice w jej wygraniu. Geniusz militarny Revana pozwolił przechylić szalę zwycięstwa na stronę wojsk republikańskich. W czasie ostatniej bitwy na planecie Malachor V, Revan pokonał Mandalora Ostatecznego w pojedynku. Jednocześnie w wyniku działania Generatora Cienia Masy, superbroni stworzonej przez inżyniera Bao-Dura, została zniszczona większość wojsk Mandalorian oraz część floty Republiki, która była nielojalna Revanowi.

Na Malachor V, bohater wojenny odnalazł tajemniczą budowlę - akademię Trayus, należąca do Prawdziwych Sithów. Po zbadaniu kompleksu Revan wraz z resztą wiernej mu floty republikańskiej, wykonał skok w przestrzeń w Nieznane Regiony galaktyki. Ścigając pozostałości armii Mandalorian, Revan oraz Malak trafili na planetę Dromund Kaas, gdzie spotkali się z Vitiate'em, władcą Prawdziwych Sithów, który ostatecznie przeciągnął obu Jedi na ciemną stronę Mocy. Imperator Sithów zlecił im misję odnalezienia Gwiezdnej Kuźni - superbroni stworzonej przez starożytną rasę Rakatan w czasach Bezkresnego Imperium, mogącej tworzyć niezliczone ilości statków kosmicznych. Imperator chciał wykorzystać gwiezdną fabrykę do powiększenia swojej floty przygotowywanej do wielkiej ofensywy na Republikę. Przez następny rok Revan szukał drogowskazów tzw. Gwiezdnych Map prowadzących do superbroni Rakatan, jednak po jej odnalezieniu, pełni ambicji byli Jedi wykorzystali Gwiezdną Kuźnię do swoich celów i stworzenia własnej floty. Revan minował siebie nowym Mrocznym Lordem Sithów, a Malaka swoim uczniem. Gdy kilka miesięcy po zakończeniu wojny z Mandalorianami, w przestrzeni Republiki pojawiła się zaginiona flota pod sztandarem nowo proklamowanego Imperium Sithów, rozpoczął się podbój światów należących do mocno nadwyrężonej po ostatniej wojnie Republiki.

Źródła


Ważniejsze rządy w galaktyce
[Pokaż/Ukryj]