Wojna domowa Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Wojna domowa Jedi to konflikt zbrojny, który miał miejsce między rokiem 3959 a 3956 BBY. Zaangażowane w niego były siły Republiki oraz Jedi, a z drugiej strony Sithowie dowodzeni przez Dartha Revana, a później przez Dartha Malaka.

Geneza

Walki rozpoczęły się kilka miesięcy po zwycięstwie w wojnach mandaloriańskich sił Revana, który sprzeciwił się decyzji Rady Jedi, gdy wyruszył na wojnę. Po zakończeniu tego konfliktu Revan wraz ze swym uczniem Malakiem odkrył tajemnicze Gwiezdne Mapy, które prowadziły do prastarej Gwiezdnej Kuźni - przesiąkniętej ciemną stroną Mocy stacji kosmicznej starożytnego Imperium Rakatan. Używając potęgi stacji do wytworzenia wielkiej ilości wojsk, Revan i Malak powrócili do cywilizowanej części galaktyki. Revan - mianując swoją armadę flotą Imperium Sithów - zwrócił się otwarcie przeciw Republice, próbując przejąć nad nią władzę. Opór stawiły mu wojska broniącego się państwa oraz ci spośród Jedi, którzy pozostali wierni Radzie. Revan nie okazywał litości, a jego kampania była krwawa, jednak starał się o jak najmniejsze zniszczenia infrastruktury Republiki. Jego planem było bowiem opanowanie i przygotowanie Republiki do odparcia nadchodzącego zagrożenia ze strony Prawdziwych Sithów.

Przebieg

Malak na czela wojsk.

Dzięki wykorzystaniu Gwiezdnej Kuźni i akademii szkolącej Mrocznych Jedi, Revan szybko odniósł pierwsze sukcesy. Oprócz strategii otwartej walki, Revan chętnie stosował ataki skrytobójcze - wysyłał zabójców, aby eliminowali jego wrogów lub porywali Jedi, których potem przeciągał na swoją stronę w twierdzach na wielu planetach.

Republika nie była w stanie przeciwstawić się potędze Sithów, wspomaganej geniuszem Revana i niewyczerpanymi zasobami Gwiezdnej Kuźni. Nawet przystąpienie do walki Bastili Shan, władającej medytacją bitewną, nie mogło ocalić Republiki i Jedi od klęski. W końcu Revan i Malak rozszerzyli swe wpływy na sporą część galaktyki, stawiając Republikę na przegranej pozycji.

W tej krytycznej chwili Jedi postanowili wysłać specjalny oddział, w którego skład wchodziła Bastila Shan. Miał on za zadanie schwytanie i unieszkodliwienie przywódcy Sithów - Dartha Revana. Grupa uderzeniowa wdarła się na statek Revana i otoczyła Mrocznego Lorda. Jednak w kulminacyjnym momencie walki Revan został zdradzony przez swego dotychczasowego ucznia, Dartha Malaka, który ostrzelał okręt flagowy swego mistrza. Ranny Revan został uratowany przez Bastilę, która widząc, że utracił pamięć, sprowadziła go przed oblicze Rady Jedi. Mistrzowie nadali mu nową tożsamość. Mieli nadzieję, że pomoże im pokonać swojego byłego ucznia, który teraz objął kontrolę nad flotą Sithów.

Siły Republiki były nadal w odwrocie, gdyż ataki Sithów dowodzonych przez władającego Gwiezdną Kuźnią Malaka nie słabły. Tymczasem Revan, nieświadom swojej prawdziwej tożsamości, po kilku przygodach zaczął na nowo uczyć się korzystania z Mocy, a także poszukiwać Gwiezdnych Map, prowadzących do Gwiezdnej Kuźni. Doprowadziło to do kilku starć z wysłannikami Malaka, a także z nim samym. Podczas tego ostatniego starcia na pokładzie Leviathana Malak ujawnił Revanowi jego prawdziwą tożsamość.

Ostatecznie Revan ponownie odnalazł Gwiezdną Kuźnię i naprowadził na nią flotę Republiki. Oczywistym było, że zniszczenie stacji kosmicznej załamie potęgę Dartha Malaka i zakończy konflikt. Podczas gdy w przestrzeni kosmicznej układu Lehon trwała walka, Revan i jego drużyna przedarli się do Gwiezdnej Kuźni, by stawić czoło Malakowi i przeciągniętej na ciemną stronę Bastili, wspomagającej Sithów medytacją bitewną. Shan nawróciła się i przechyliła szalę zwycięstwa na stronę Republiki. Tymczasem Revan samotnie pokonał Malaka. Gwiezdna Kuźnia została zniszczona, co zakończyło wojnę, zaś Revan został odznaczony Krzyżem Chwały.

Skutki

Nie był to jednak koniec starć. Przez następne lata niedobitki popleczników Malaka i resztki przetrzebionego Zakonu Jedi nadal toczyły walki w różnych rejonach galaktyki. Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń była Czystka Jedi, urządzona przez Dartha Siona i Dartha Nihilusa. Postawili oni sobie za cel zabicie wszystkich pozostałych przy życiu rycerzy. Na przeszkodzie ich planom stanęła Wygnana Jedi, Meetra Surik, zabijając ich obydwu.

Rok po zakończeniu wojny domowej Revan udał się w Nieznane Regiony, pragnąc powstrzymać Prawdziwych Sithów, zanim ci zdecydują się uderzyć na osłabioną Republikę. Nie udało mu się to.

Źródła