Darth Malak

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Darth Malak
Data i miejsce śmierci: 3956 BBY
Miejsce pochodzenia: Quelii
Rasa: Człowiek
Wzrost: 180/200 cm
Kolor włosów: Czarne/Brak
Kolor oczu: Niebieskie/Szare
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Darth Malak, urodzony jako Alek, znany jako Squint oraz Malak, to upadły Jedi, lord Sithów żyjący w okresie wojny domowej Jedi. Uczeń Revana w Zakonie Jedi, wraz z nim wziął udział w wojnach mandaloriańskich, przeszedł na ciemną stronę i współtworzył nowe Imperium Sithów. Z czasem wystąpił przeciw swojemu mistrzowi i sam siebie ogłosił Mrocznym Lordem. Wykorzystując moc Gwiezdnej Kuźni orbitującej nad Lehonem stopniowo rozbudowywał swoje Imperium i zadawał Republice coraz większe straty. W końcu jego dawny mistrz, już jako Jedi, zdołał do niego dotrzeć i go pokonać.

Biografia

Wojny mandaloriańskie

Squint jako Jedi.

Alek był jednym z Rewanżystów - stronnictwa zaniepokojonego działalnością Mandalorian i dążącego do konfrontacji z nimi. Zanim przystąpił do walki starał się zrekrutować jak najwięcej Jedi, by udali się z nim. Namawiał między innymi Zayne'a Carricka, lecz bez skutku.

Nie wiadomo co działo się z nim w czasie pierwszych dni wojny, pewne jest jednak, że podczas czwartej bitwy o Suurję został wzięty do niewoli przez Mandalorian. Przetransportowano go na stację Flashpoint, gdzie podobnie jak inni Jedi był badany przez "doktora" Demagola, który interesował się źródłem potęgi Jedi. Na stacji spotkał się z Jarael i dał się wziąć na dodatkowe badania, by oszczędzić jej cierpienia. Po opuszczeniu laboratorium był świadkiem przybycia Zayne'a na stację w towarzystwie komandora Rohlana Dyre'a. Gdy Carrickowi i Mandalorianinowi udało się przejąć kontrolę nad bazą i uwolnić więźniów, stanął na czele grupy Jedi, którzy mieli odtransportować Demagola na Coruscant.

Upadły Jedi

Revan i Malak odkrywają Gwiezdną Mapę na Dantooine.
Młody Malak, podczas odkrycia pierwszej z Gwiezdnych Map na Dantooine.
Kiedy przejdziemy przez te drzwi, możemy już nie wrócić. Zakon z pewnością nas wygna.
— Darth Malak

Kiedy wojny mandaloriańskie wybuchły z całą siłą, Alek brał w nich udział u boku swojego mistrza. Dzięki geniuszowi taktycznemu Revana wojska Republiki sukcesywnie odnosiły zwycięstwa nad Mandalorianami na Zewnętrznych Rubieżach. Na jednej z planet, Malachorze V, odkryli akademię Trayus. Należąca niegdyś do Sithów Akademia i zgromadzona w niej wiedza doprowadziły do stopniowego staczania się Revana i Malaka ku ciemnej stronie Mocy. To właśnie nad Malachorem V rozegrała się decydująca bitwa, w wyniku której Mandalorianie zostali pokonani. Obaj Jedi wyruszyli w Nieznane Regiony, ścigając niedobitki Mandalorian. Tam trafili na Dromund Kaas, gdzie odkryli Prawdziwych Sithów odbudowujących swe Imperium, po jego upadku w wielkiej wojnie nadprzestrzennej. W mieście Kaas spotkali imperatora Sithów, długowiecznego Mrocznego Lorda, który przetrwał upadek Imperium Nagi Sadowa i stanął na czele odrodzonego w tajemnicy przed Republiką państwa.

Revan i Malak spotykają imperatora Sithów.

Imperator przypieczętował przejście obu mężczyzn na ciemną stronę i czyniąc z nich swoich posłańców, kazał im odnaleźć starożytną, zbudowaną ponad dwadzieścia tysiącleci wcześniej przez Bezkresne Imperium Rakatan Gwiezdną Kuźnię. Imperator chciał w ten sposób przyspieszyć budowę swej floty i atak na Republikę. Revan mianował się Mrocznym Lordem Sithów, czyniąc Malaka, jako słabszego, swym uczniem. Następnie wyruszyli na poszukiwania Gwiezdnych Map, które miały ich doprowadzić do starożytnej Gwiezdnej Kuźni. Po odnalezieniu tej stacji kosmicznej razem przejęli dowodzenie nad częścią floty Republiki, która była z nimi na wojnach mandaloriańskich. Z dala od imperatora obaj Sithowie częściowo wyzwolili się spod jego wpływu, a ich ambicja i nowa siła znalazły ujście w stworzeniu przez nich własnego Imperium Sithów. Mężczyźni zwrócili się przeciwko Republice i Radzie Jedi, wskrzeszając idee Sithów. Zapoczątkowali tym samym wojnę domową Jedi.[1][2]

Mroczny Lord Sithów

Malak bez żuchwy.

Pod wpływem ciemnej strony Malak zmienił się znacznie bardziej, niż jego mistrz - podczas gdy Revan swoje działania podporządkował nadrzędnej strategii uzyskania kontroli nad Republiką bez niepotrzebnego uszczuplania jej zasobów, Malak dążył do zwycięstwa za wszelką cenę. Wkrótce zaczął postrzegać swojego mistrza jako słabego i dręczonego niepotrzebnymi skrupułami - proces ten znalazł kulminację w pojedynku między uczniem a mistrzem, w czasie którego ten pierwszy utracił żuchwę.

Revan potwierdził swoją przewagę nad Malakiem, ale nie na długo. Podczas jednego ze starć z flotą Republiki, na okręt flagowy Revana wdarła się grupa Jedi pod przywództwem Bastili Shan. Przebywający na innym okręcie Malak postanowił wykorzystać okazję. Zaatakował statek swego mistrza, a następnie sam mianował się Mrocznym Lordem, przekonany, że zabił zarówno Revana, jak i Bastilę. Jednak Darth Revan przeżył. Uratowany przez Bastilę, o nowej świadomości wszczepionej przez mistrzów Jedi z Dantooine, został członkiem załogi republikańskiego statku Endar Spire. Darth Malak wykorzystując ogromne możliwości Gwiezdnej Kuźni do produkcji okrętów bojowych i myśliwców, kontynuował wojnę z Republiką. Gdy dowiedział się, że Bastila przeżyła atak, postanowił przeciągnąć ją na Ciemną Stronę, gdyż chciał wykorzystać jej moc medytacji bitewnej do swych celów. Flota Sithów zaatakowała okręt na którym znajdowała się Bastila na orbicie Taris, lecz młoda Jedi zdążyła uciec w kapsule ratunkowej. Malak zarządził blokadę planety i poszukiwania Bastili. Jednak pierwsi odnaleźli ją Revan i Carth Onasi, z którymi w ostatniej chwili uciekła z bombardowanej przez Sithów planety. Revan wyruszył w odwiedziny do enklawy na Dantooine, by tam podjąć ponownie szkolenie na rycerza Jedi. Tam też ponownie rozpoczął poszukiwania wszystkich Gwiezdnych Map, mających doprowadzić go do Gwiezdnej Kuźni - tym razem w celu pokonania swego byłego ucznia.

Upadek

Wizja Durona Qel-Dromy przedstawiająca śmierć Dartha Malaka z rąk odkupionego Revana na pokładzie Gwiezdnej Kuźni.

Przez kolejne tygodnie Mroczny Lord starał się powstrzymać nieświadomego swej przeszłości Revana i jego towarzyszy, lecz wszystkie próby kończyły się niepowodzeniem. Uczeń Malaka, Darth Bandon, zginął w pojedynku z Revanem, który ponownie wpadł na trop Gwiezdnej Kuźni. Statek, którym podróżował Revan, został w końcu pochwycony przez okręt admirała floty Sithów - Saula Karatha. Mimo to dawnemu Mrocznemu Lordowi i jego towarzyszom udało się umknąć z pułapki. Drogę na Ebon Hawka zastąpił im jednak Malak, który wyznał wtedy Revanowi, że ten był kiedyś Sithem, jego mistrzem. Mimo to Revanowi i jego drużynie udało się uciec z okrętu - a wszystko to dzięki Bastilii, która poświęciła się i znalazła w niewoli Sithów.

Ostateczne starcie.

Młoda Jedi po długich torturach przeszła na ciemną stronę i stała się posłuszna Malakowi. Mroczny Lord był gotów do ostatecznego podboju galaktyki. Dzięki ogromnej flocie i potędze pojmanej Jedi wydawał się być niepokonany, lecz jego plany zniweczył Revan, który dotarł do Gwiezdnej Kuźni, gromadząc wcześniej współrzędne ze wszystkich Gwiezdnych Map. Nad planetę, nad którą orbitowała Kuźnia, przybyły siły Republiki i rozpoczęła się zażarta bitwa. Tymczasem Revanowi udało się nawrócić Bastilę z powrotem na łono jasnej strony, po czym stanął do decydującego pojedynku ze swym byłym uczniem. Mroczny Lord czerpał energię z uwięzionych w specjalnych zbiornikach poległych Jedi z Dantooine, lecz nawet to nie pomogło mu zwyciężyć Revana. Po długim, morderczym pojedynku, pokonany i umierający Malak przyznał ostatecznie, że ścieżka mroku zaprowadziła go donikąd. Sam Revan zaś ze swojej strony przeprosił go, mówiąc, że to także on jest po części winny przejścia Malaka na ciemną stronę.

Revanowi i Bastili udało się zbiec z Gwiezdnej Kuźni na chwilę przed jej zniszczeniem przez flotę Republiki.

Alternatywy

Szkice koncepcyjne do gry Knights of the Old Republic
Szkic
Szkic

Jeżeli podczas gry gracz opowie się po ciemnej stronie, Malak, zamiast przyznać się do popełnienia błędu przez wybranie ciemnej strony, umiera z godnością lorda Sithów i nowym lordem staje się Revan.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dartha Malaka.