Rohlan Dyre

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Rohlan Dyre
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Ciemny
Przynależność: Mandaloriańscy Konkwistadorzy
Rohlan Dyre był mandaloriańskim wojownikiem aktywnym w czasie wojen mandaloriańskich.

Biografia

Udział w wojnach mandaloriańskich

Rohlan brał udział w wielu kampaniach, walcząc i każdorazowo wygrywając. Wraz z rozwojem wojen mandaloriańskich i zdobywaniem terenów leżących poza Republiką zaczął jednak zadawać pytania i zastanawiać się dlaczego Mandalor Ostateczny postępuje tak jak postępuje. Zaczął nawet wyruszać na samodzielne wyprawy w poszukiwaniu odpowiedzi, zawsze jednak dopiero po tym jak wykonał powierzone mu zadania na polu bitwy. Podczas tych wypraw zawsze był jednak łapany i wysyłany na kolejne pole walki, gdzie znów walczył, wygrywał, i uciekał. Podczas swych podróży dzięki rozmowom z rozmaitymi istotami udało mu się ustalić sporą część historii przeszłości jednego z współpracowników Mandalora, Demagola.

Rohlan brał udział w zasadzce na Suurji podczas to której pojmani zostali tacy Jedi jak Squint, Cale Berkona i Ferroh. Osobiście dostarczył ich na stację Flashpoint gdzie mógł się nimi zająć Demagol.

Bitwa o Vanquo

Rohlan był także jednym z dowódców biorących udział w ataku na Vanquo gdzie dowodził grupą która zajęła okolice obozu w którym grupa zgromadzona wokół zbiegłego Jedi, Zayne'a Carricka zdobywała zapasy. Rohlan osobiście udał się w pościg za nimi, atakując i pokonując Zayne'a, nie zabił go jednak gdy miał okazję, zamiast tego widząc spoczywający obok statek, Last Resort, udał się do niego by go ukraść.

Mandalorianin starał się odlecieć statkiem, jego pierwotnej zalodzę udało się jednak na niego dostać i wspólnymi siłami obezwładnili pilotującego statek Rohlana. Mandalorianin zamknięty został w jednej ze skrytek statku, odmawiał jednak nawiązania kontaktu z Zaynem aż do momentu gdy usłyszał, że ich statek śledzi porwaną Jarael i leci tam gdzie ona.

Po uwolnieniu wyjaśnił im, że lecą na stację Flashpoint gdzie zabierani są wszyscy Jedi, opowiedział także skrótowo kim jest Demagol oraz streścił swoją osobistą historie i wątpliwości na temat celu toczonej wojny. Zgodził się także pomoc nowym towarzyszom w uwolnieniu Jarael.

Wydarzenia na stacji Flashpoint

Demagol zaatakowany przez Rohlana.

Po dotarciu w okolice Flashpoint Rohlan przedstawiając się jako Mandalorian który pojmał Jedi, którego odgrywał Carrick, zażądał umożliwienia lądowania. Takowe zostało mu umożliwione, i podczas gdy on wraz z więźniem udał się do laboratorium Demagola, pilnujący stacji strażnicy przeszukali pojazd którym przybył. Nie znaleźli jednak nikogo bowiem reszta załogi ukryła się w jednej ze specjalnych skrytek na statku.

Po wejściu do bazy, do pomieszczenia gdzie przetrzymywano więźniów Rohlan zażądał od przebywającego tam Demagola by natychmiast zajął się nowo pojmanym na co tamten pod naciskiem Mandalorianina się zgodził. W samym laboratorium przygotowując się do badań nad Zaynem obydwaj Mandalorianie rozmawiali na temat trwającej wojny. W końcu jednak wykorzystując możliwość Rohlan zaatakował Demagola, pozbawiając go przytomności. Obezwładnionego Mandalorianina zamknęli w szafce a w jego zbroję ubrał się Zayne by udawać go przed osobami z zewnątrz.

Następnie obydwoje wyszli do pomieszczenia gdzie przetrzymywano więźniów, rozmawiając na temat tego, że Zayne nie przetrwał eksperymentów, wywołując tym gwałtowną reakcję Jarael która zaatakowała Demagola, nieświadoma prawdy na temat jego aktualnej tożsamości. Rohlan nie chcąc by dziewczyna zginęła kazał pozostałym się nie wtrącać mówiąc, że sam sobie poradzi, jednak to Zayne korzystając z mocy dał znak Jarael, że wciąż żyje.

Następnie obydwaj wyszli na zewnątrz gdzie wdali się w rozmowę a także w przygotowanie blefu mającego wypłoszyć Mandalorian ze stacji. Korzystając z mocy Zayne rozmieścił w bazie ładunki wybuchowe które później zdalnie aktywował Gryph, udając republikańskiego admirała. Plan się powiódł, wszyscy Mandalorianie opuścili stację ewakuując się, sam Rohlan zaś kazał im by przekazali Mandalorowi, że zginął za dobra sprawę.

Po uwolnieniu więźniów Rohlan poszedł do Demagola by się nim zająć, nieoczekiwanie jednak ten okazał się być sprytniejszy niż wojownik przewidywał i zaatakował go, obezwładniając nieokreśloną trucizną, następnie zaś przemawiając niczym szaleniec ubrał go w swoją zbroję, samemu ubierając zbroję Rohlana. W tym przebraniu dostarczył on uśpionego Rohlana w swej zbroi rycerzom Jedi. Tym samym będący w śpiączce Rohlan został zabrany na Coruscant.

Finałowa potyczka z Demagolem

Demagol ponownie zaatakowany przez Rohlana.

Po dłuższym czasie Rohlan w końcu się przebudził, chociaż cały czas uważany był za Demagola. Chociaż zdjęto mu na czas śpiączki hełm, nikt nie wiedział jak wyglądał Demagol, więc został mu przypisany wizerunek Rohlana .

Miał zostać skazany w pokazowym procesie na którym to miał występować w swym hełmie, co było pomysłem Malaka. Gdy był prowadzony na swój proces, w rozmowie z Koa Delko twierdził, że nie jest tym za kogo go uważają i musi porozmawiać z Jedi który był na stacji Flashpoint, to jest Carrickiem, jego słowa zostały jednak oczywiście zignorowane. Już podczas procesu, gdy Malak przemawiał do zgromadzonych na temat okropieństw zbrodni dokonanych przez Demagola, Rohlan uwolnił się z kajdan. Malak tylko na to czekał i używając mocy rzucił Mandalorianinem w miejsce gdzie zgromadzony i wściekły tłum mógłby dokonać na nim linczu. Nie chcąc dopuścić do tego więźniem zajęli się strażnicy, z czego jeden wyprowadził go na zewnątrz do czekającego tam pojazdu. Jak się okazało, był to Zayne Carrick wraz z Gryphem którzy chwile wcześniej sami dowiedzieli się o prawdziwej tożsamości podróżującego z nimi "Rohlana" oraz pojmanego "Demagola".

W należącej do Zayne'a kryjówce Rohlan wyjawił reszcie wszystko czego dowiedział się podczas swych poszukiwań na temat Demagola a także wyjaśnił w jaki sposób zajął jego miejsce na Flashpoint. Istotnym elementem jego historii na temat naukowca było wyjaśnienie, ze Jarael i Demagol są powiązani i jest ona owocem jego eksperymentu mającego stworzyć mandaloriańskich rycerzy. Po tym jak Rohlan opowiedział im wszystko co wiedział, w ramach przebrania dostał kostium przypominający jego oryginalną zbroję, jak się bowiem dowiedział podczas gdy był w śpiączce, udający go Demagol został bohaterem sportowym.

Nie wiedząc w jaki sposób znaleźć Osadię gdzie najpewniej udał się Demagol z Jarael, Zayne wymyślił plan i obwieścił Rohlanowi, że ten musi skontaktować się z Cassusem Fettem, co też ten uczynił. Przekazał on Cassusowi prośbę od Zayne'a, by siły Mandalorian "dały znać" postronnym gdzie będą się znajdować by ściągnąć w to miejsce zarówno siły republiki jak i żądnego resztek jakie pozostałyby po bitwie Dace Golliarda.

Plan Zayne'a się powiódł i Dace został pojmany przez Saula Karatha, poznali także koordynaty Osadii. Po dotarciu na planetę, na jej powierzchnie udali się tylko Rohlan z Zaynem. Jako ze jednostka którą przybyli nie mogła nigdzie w pobliżu wylądować, opuścili ją na niskiej wysokości i używając plecaka rakietowego Rohlana wylądowali. Na miejsce Zayne udał się na poszukiwania Jarael, Rohlan zaś zajął się szukaniem Demagola.

Udało mu się go znaleźć i zaatakować, mówiąc mu przy tym, że nie zasługuje na noszenie zbroi mandaloriańskiej, a już zwłaszcza jego zbroi. Nieoczekiwanie dla obu walczących, przegrywający Demagol odepchnął od siebie Rohlana przy użyciu Mocy, w wyniku czego ten uderzył o jeden z okolicznych obiektów i stracił przytomność.

Gdy ją odzyskał, dołączył do znajdujących się na zewnątrz Zayne'a, Jarael, Demagola i Chantique, wyjaśniając zdumionemu naukowcowi, że ten od zawsze był wrażliwy na moc ale nigdy nie zdawał sobie z tego sprawy. Mandalorianin był też świadkiem ostatnich chwil życia Demagola, gdy ten broniąc się przed Chantique przywołał miecz świetlny którym to zabił zarówno ją jak i siebie.

Po tym jak Demagol został pokonany Rohlan mógł odzyskać swoją zbroję i hełm, w tym zapisany w systemach hełmu głosowy dziennik Demagola. Możliwość wysłuchania prywatnych myśli Demagola pogorszyła i tak już możliwie najgorszą opinie Rohlana o Demagolu.

Dzień później Rohlan przebywał wraz z Zaynem i Jarael na Coruscant, wcześniej jednak pomógł Zayneowi przygotować dla Arkanianki niespodziankę, odnaleźć jej rodziców. Zaraz po zjednoczeniu córki z rodzicami, gdy Zayne starał się mu podziękować Rohlan niepostrzeżenie zniknął, by kontynuować swe poszukiwanie odpowiedzi.

Wyposażenie

Zbroja Rohlana.

Dominującym kolorem w zbroi Rohlana była czerwień, uwagę zwracały także kolce jakie zdobiły jego naramienniki. Systemy jego zbroi pozwalały mu na kilkugodzinne przebywanie w próżni czy też innym pozbawionym możliwości oddychania środowisku.

Umiejętności

Rohlan znał trzy języki: Basic, Bocce i Mando'a, wyróżniał się także wysoką skutecznością bojową, wygrywając walki wszędzie gdzie został skierowany, często walcząc w pierwszej linii.

Ciekawostki

  • Fakt, że Rohlan znajduje się w zbroi Demagola był główną tajemnicą serii Rycerze Starej Republiki, pierwsze kadry z zamianą ról pojawiły się w Rycerze Starej Republiki 10: Flashpoint, część 3 wydanym w Listopadzie 2006, pierwszy zeszyt serii Demon gdzie dowiadujemy się prawdy na ten temat wyszedł natomiast 3 lata później, w Listopadzie 2009.

Źródła