Zapraszamy do udziału w konkursie


Cassus Fett

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
CassusFett.jpg
Cassus Fett
Rasa: Człowiek
Przynależność: Mandaloriańscy Neo-Konkwistadorzy
Cassus Fett był mandaloriańskim wodzem i członkiem klanu Fett aktywnie działającym podczas wojen mandaloriańskich. Przez czas trwania tego konfliktu pełnił rolę jednego z najbliższych doradców Mandalora Ostatecznego.

Historia

Wkład w reorganizację Mandalorian

Cassus na czele Neo-Konkwistadorów.

Uważa się, że to Cassus Fett odpowiedzialnego za przeobrażenie Konkwistadorów w Neo-Konkwistadorów. Fett zainspirował się jedną z grup Konkwistadorów która zrezygnowała z indywidualizmu na rzecz większej skuteczności. Przekonał Mandalora do idei unifikacji i sam przywdział złotą zbroję Neo-Konkwistadora by stanowić przykład dla nowego ruchu. Innym pomysłem Cassusa były kuźnie wojenne, tworzone w pobliżu linii frontu, dzięki którym wedle potrzeb można było dostarczać sprzęt nowym rekrutom i w ten sposób wzmacniać szeregi Mandalorian. Przypisuje się mu także stworzenie symbolu ruchu Neo-Konkwistadorów.

Bitwa o Cathar

Cassus w czasie ataku na Cathar.

W 3973 BBY Mandalor przystał na propozycję Fetta by zaatakować Cathar. Cassus osobiście poprowadził atak przeciwko rasie, która sprzeciwiła się Mandalorianom podczas wielkiej wojny Sithów. Gdy większość mieszkańców planety zginęła, nieliczni, którzy przetrwali atak, zostali zagonieni na plażę. Tam anonimowa Mandalorianka starała się przekonać Cassusa do oszczędzenia bezbronnych już przeciwników, ten jednak nie zgodził się i wydał kanonierkom typu Teroch rozkaz otwarcia ognia, zabijając zarówno Catharów jak i samą Mandaloriankę.

Atak na Republikę

Cassus był odpowiedzialny za zaplanowanie rozegranego na trzech frontach ataku na Republikę, jaki nastąpił w 3963 BBY. Osobiście brał udział w bitwie o Vanquo, której celem było podzielenie republikańskich sił. Przebywając na mostku okrętu dowodzenia wraz z Mandalorem, zdał raport z walk toczonych zarówno w kosmosie jak i na powierzchni planety. Wśród informacji przekazywanych dowódcy szczególnie interesującą wydała mu się wiadomość o ośrodku górniczym, który ewakuowano jeszcze przez rozpoczęciem bitwy. Mandalorianin przekazał także wieści o utracie kontaktu z dowodzącym atakiem naziemnym Rohlanem. Gdy jakiś czas później powstały wyspecjalizowane oddziały uderzeniowe, Cassus osobiście nadzorował ich działania, dbając by mieli zawsze najlepszy sprzęt oraz wydając im rozkazy.

Cassus podczas inwazji na Taris.
Jakiś czas później Fett przybył na Taris by tam dowodzić siłami inwazyjnymi. Za swą siedzibę obrał Wieżę Jedi, skąd nadzorował ruchy jednostek Mandalorian, dbając, by panowały wśród nich ład i porządek. Analizując położenie silnie ufortyfikowanych pozycji tarisjańskich powstańców ustalił, gdzie mieści się ich główna siedziba, a następnie wyruszył na czele grupy mającej ją zaatakować. Podczas swego pobytu na Taris wystosował także apel do mieszkańców planety, informując jak wygląda sytuacja i jakie są możliwości okupowanych.

Gdy dowodzone przez Cassusa siły zmierzały na Jebble, z Mandalorianinem nawiązał kontakt Zayne Carrick, ostrzegając go przed lądowaniem na planecie. Jako powód były padawan podał szalejącą tam zarazę Rakghuli. Fett podejrzewał podstęp, obiecał jednak, że rozważy ostrzeżenie. Ostatecznie zdecydował się nie ryzykować i zaufać Carrickowi. Gdy tylko siły Mandalorian doleciały na Jebble natychmiast rozpoczęły atak rakietowy skierowany ku powierzchni planety, a tym samym zniszczyły Rakghule. Na koniec Fett podziękował przez komunikator Carrickowi, dodając, że ma wobec niego dług.

Jakiś czas później Zayne upomniał się o spłatę zaciągniętego przez Cassusa długu. Przy pomocy Rohlana Dyre'a skontaktował się z Fettem, wyjaśniając mu, że potrzebuje jego pomocy przy zastawianiu pułapki na Dace'a Goliarda. Cassus zgodził się wspomóc Carricka i rozpuścił informacje o planowanej przyszłym miejscu pobytu mandaloriańskiej floty. Zgodnie z przewidywaniami, o odpowiedniej porze we wskazanym miejscu pojawiły się siły Republiki oraz statek Dace'a, liczącego na zdobycie szczątków zniszczonych okrętów oraz schwytanie nowych niewolników. Siły Cassusa, zgodnie z planem, zaraz po przybyciu floty Republiki skoczyły w nadprzestrzeń, resztę pozostawiając w rękach Zayne'a. Cassus zdecydował się na współpracę z byłym padawanem także dlatego, że cała sprawa mogła zaszkodzić Demagolowi. W rozmowie z Rohlanem Cassus ustalił, iż ten "pozostanie martwy".

Cassus wziął udział w bitwie przy gromadzie Jaga w której wsławił się zabiciem kapitana republikańskiego statku.

Charakter i umiejętności

Cassus w trakcie wojen mandaloriańskich wsławił się jako niezrównany taktyk, odpowiedzialny był za przebieg wielu kluczowych kampanii: do jego zasług zalicza się między innymi zwycięstwo Mandalorian w walkach o Serroco. Fett odczuwał głęboką niechęć do innego podwładnego Mandalora, Demagola, nie uważając jego metod za godne pochwały a przydzielane mu zasoby uważał za zmarnowane.

Cassus znał dziewięć języków: Basic, Mando'a, Wysoki Galaktyczny, Bothański, Duroski, Ithoriański, Khileski, Ryl, Sullustański.

Wyposażenie

Fioletowa Zbroja Cassusa.

W czasie wojny używał złotej zbroi Neo-Konkwistadora, istniała jednak inna należąca do niego zbroja, która była srebrno-fioletowa. Nie wiadomo czy nosił ją przed tym jak przywdział złoty pancerz, czy później, gdy postulował wprowadzenie nowego wzoru dla najlepszych marszałków polowych. Wyżej wspomniana srebrno-fioletowa zbroja w 3956 BBY znajdowała się w posiadaniu rezydującego na Dantooine handlarza, Adum Larpa. Wyceniał on ją na piętnaście tysięcy kredytów. W tym samym roku inny handlarz, B'ree, prowadzący swój sklep na Korribanie, posiadał kolejny element ekwipunku należący niegdyś do Cassusa, jego ciężki pistolet blasterowy wyceniony na dziesięć tysięcy kredytów.

Źródła