Knights of the Old Republic

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: inne projekty o tej nazwie.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Knights of the Old Republic
Wydawca:
Producent: BioWare
Projektant:
Muzyka: Jeremy Soule
Data wydania: Xbox
 • 16 lipca 2003
  (Światowa w PAL)
 • 5 grudnia 2003
  (USA w NTSC)
PC Windows
 • 18 listopada 2003 (Światowa)
 • 18 grudnia 2003 (Polska)
 • 5 kwietnia 2004
  (Polska lokalizacja)
PC Mac
 • 7 września 2004 (Światowa)
iOS
 • 30 maja 2013 (Światowa)
Android
 • 24 grudnia 2014 (Światowa)
Gatunek: cRPG
Ograniczenie wiekowe:
Platformy:
Nośnik: 4 CD
Czas akcji 3956 BBY
Recenzja na StarGamerKnights of the Old Republic to interaktywna gra fabularna, której akcja rozgrywa się kilka tysięcy lat przed bitwą o Yavin. Jest pierwszą grą cRPG rozgrywającą się w świecie Gwiezdnych wojen. Korzysta z mechaniki d20, znanej ze Star Wars RPG firmy Wizards of the Coast. Akcja gry przenosi nas do roku 3956 BBY, w okresie trwania wojny domowej Jedi pomiędzy Republiką i Jedi oraz Imperium Sithów. Gracz wciela się w postać, która po przygodach na różnych planetach odkrywa prawdę dotyczącą swojej osoby.

Gra wyprodukowana została przez studio BioWare Corp i wydana została 16 lipca 2003 przez LucasArts. Powstała pierwotnie w wersji na konsolę Xbox, a następnie na komputer PC pod systemy Microsoft Windows i Mac OS X. W Polsce gra trafiła do sklepów 18 grudnia 2003 poprzez dystrybutora Licomp Empik Multimedia tylko na platformę PC w wersji BOX. Polska wersja gry ukazała się 5 kwietnia 2004 roku i została spolszczona w formie kinowej, bez dubbingu. Przy pracach lokalizacyjnych współpracowano z polskimi fanami z portalu Bastion Polskich Fanów Star Wars i warszawskiego fanklubu Star Wars.

Jej kontynuacją jest wydana w 2004 roku gra Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, stworzona tym razem przez inne studio - Obsidian Entertainment. Planowano też wydać trzecią część gry, jednak zaniechano prac z powodu kryzysu w LucasArts. Pod koniec roku 2011 firmy BioWare i LucasArts ponownie połączyły siły, wydając grę sieciową MMORPG na platformę PC - The Old Republic. W TORze można wyszukać liczne nawiązania do fabuły Knights of the Old Republic.

Gra oferuje tryb dla jednego gracza z pełną swobodą wyboru ścieżki, ujawniającą się poprzez dwie strony Mocy (jasną lub ciemną). W zależności od naszego wyboru rozgrywka może wyglądać zupełnie inaczej, różnić może się także zakończenie. Pozwala to na przejście gry na różne sposoby.

O grze

Koncepcja

Reklama gry publikowana w czasopismach branżowych.

Pierwotnie gra miała ukazać się w okolicach roku 2000, a fabuła prawdopodobnie miała nawiązywać do wydarzeń przed lub w czasie wojen klonów. Zapewne było to zamierzone z powodu zbliżającej się premiery drugiego epizodu Gwiezdnych wojen, Ataku klonów. Istniała nawet koncepcja, by akcja skupiała się na postaciach klonów. Pomysł jednak porzucono, by nie przeszkadzać w realizacji filmu.[1] Wówczas BioWare otrzymał też propozycję przesunięcia akcji gry o 4000 lat do tyłu, na co studio przystało, dzięki czemu zyskało więcej swobody w kreacji świata gry.[2]

Gra w większości została ukończona tak, jak zamierzali to jej twórcy. Jedyną zmianą było nazewnictwo postaci Bastili Shan i Juhani. Pierwotnie Juhani miała się nazywać Bastila, a Bastila miała być Vimą Sunrider, postacią znaną z serii komiksowej Opowieści Jedi. Jednakże z powodu roszczeń do nazwy Sunrider, które wysunął producent samochodów Jeep, imię głównej bohaterki zostało zmienione na Bastilę Shan.

Specyfika gry

Gracz przed rozpoczęciem rozgrywki zaczyna od stworzenia własnej postaci, począwszy od wybrania płci, klasy (trzy do wyboru: żołnierz, zwiadowca, łajdak) i twarzy. Dalej ustala się wartość podstawowych cech postaci, takich jak siła, zręczność, wytrzymałość czy charyzma. Następny krok to wybór umiejętności: może to być programowanie, znajomość materiałów wybuchowych, naprawy urządzeń, łamania zabezpieczeń, leczenia czy perswazji. Wszystkie współczynniki można dowolnie podwyższyć przy każdym awansie, w zależności od wyboru.

Gra sugeruje optymalne rozwiązania podczas rozwoju postaci; podobny system był wcześniej wykorzystywany w grze Neverwinter Nights. Inaczej natomiast rozwiązano kwestię pracy kamery, rozgrywka prowadzona jest bowiem w perspektywie TPP, z możliwością swobodnego obrotu kamery wokół postaci aktualnie sterowanej przez gracza w maksymalnie trzyosobowej grupie. Walki toczą się w połączeniu dwóch trybów, czasu rzeczywistego i turowego, z opcją aktywnej pauzy. Gra posiada trójwymiarową grafikę, wykorzystując silnik Odyssey Engine.[3]

Dystrybucja

21 listopada 2006 roku w USA a trzy dni później w Europie została wydana kompilacja pięciu gier na komputery osobiste - The Best of PC na której znalazła się też gra KotOR. W 2009 roku polski dystrybutor wznowił wydanie gwiezdnowojennych gier w wersji OEM, wśród których były obie części KotORa. 17 lipca 2012 roku w Stanach wydano kompilacje Knights of the Old Republic Collection, będącą zbiorczym wydaniem obu gier KotOR. Pod koniec maja 2013 roku, gra niespodziewanie pojawiała się na urządzenia mobilne od firmy Apple, nad której konwersją pracowało studio Aspyr. Ten sam wydawca, 24 grudnia 2014 roku udostępnił grę na urządzenia obsługujące system Android. W tym samym roku, pod koniec października, serwis cyfrowej dystrybucji gier komputerowych, GOG.com udostępnił w swojej ofercie grę, przystosowaną do pracy z najnowszymi wersjami systemów operacyjnych (Windows Vista, 7 i 8)[4].

Główne postacie

Revan

Zobacz główny artykuł: Revan/Legendy.

Utalentowany rycerz Jedi, inicjator powstania rozłamu w Zakonie Jedi na zwolenników wsparcia Republiki Galaktycznej i włączenia się Jedi do wojen mandaloriańskich. W czasie walk z mandaloriańskimi najeźdźcami wykazał się intuicją i zmysłem strategicznym, przechylając szale zwycięstwa na stronę Republiki. W czasie ostatniej bitwy pokonał samego Mandalora i rozbił mandaloriańskie klany. Bo bitwie udał się wraz z lojalną mu częścią floty w nieznane regiony. Po dwóch latach wrócił jako Lord Sithów na czele swojego Imperium i rozpoczął podbój Republiki. W czasie jednej z bitew, uczeń Revana, Darth Malak zdradził go i ostrzelał jego okręt. W tym samym czasie Revan walczył z na mostku z grupą abordażową Jedi, która miała za zadanie go pochwycić.

Bastila Shan

Zobacz główny artykuł: Bastila Shan.

Młoda i zdolna Jedi, wierna zasadom swojego Zakonu. Nauczyła się perfekcyjnie operować mieczem świetlnym o dwóch ostrzach, posiadała też wyjątkowo rozwiniętą zdolność bitewnej medytacji, pozwalającą wpływać na sojusznicze wojska i skutecznie koordynować ich manewrami w czasie bitew. Umiejętność ta, pozwoliła Republice i Jedi na odniesienie kilku zwycięstw w czasie walki z Imperium Sithów. Należała do grupy abordażowej, wysłanej by pochwycić Revana. Po jego pokonaniu, młoda Jedi stała się głównym celem nowego lorda Sithów, Malaka, który pragnął przeciągnąć Bastilę na swoją stronę i wykorzystać jej talenty do własnych celów.

Darth Malak

Zobacz główny artykuł: Darth Malak.

Rycerz Jedi, który walczył u boku Revana w czasie wojen mandaloriaśńkich. Silny i dobrze wyszkolony we władaniu mieczem świetlnym. W czasie wojny wielokrotnie zasłynął z odwagi i brawury. Bardziej porywczy niż Revan, dał się tak samo jak jego kompan opanować ciemnej stronie Mocy i został uczeniem tego pierwszego. Pycha i chciwość spowodowała ze wyzwał swojego mistrza na pojedynek, który przegrał odnosząc ciężkie rany twarzy. Po dwóch latach po zakończeniu wojny z Mandalorianami, wrócił wraz ze swoim mistrzem i zaczął podbijać kolejne światy należące do Republiki. W czasie jednej z bitew zwrócił się ponownie przeciwko Revnowi i rozkazał swojemu okrętowi ostrzelać jednostkę w której przebywał jego mentor. Gdy Revan został pokonany, Malak został nowym Mrocznym lordem Sithów i kontynuował podbój galaktyki.

Carth Onasi

Zobacz główny artykuł: Carth Onasi.

Doświadczony żołnierz i weteran wojen mandaloriańskich, w czasie których walczył po stronie Republiki Galaktycznej. Zdeterminowany i wierny jej ideałom, jako pilot floty, wykazał się skutecznością i umiejętnością podejmowania prawidłowych decyzji na polu walki. Był niezłym strzelcem i posługiwał się zmodyfikowanym przez siebie republikańskim blasterem. Jego mentorem i przyjacielem był admirał Saul Karath, który po zakończeniu wojny, przeszedł na stronę zwolenników Revana i zdradził Republikę. Carth pozostał jednak nadal jej wierny i gdy Imperium Sithów zaatakowało, walczył z wrogiem już jako komandor na swoim krążowniku typu Hammerhead Endar Spire.

Saul Karath

Zobacz główny artykuł: Saul Karath.

Oficer floty Republiki, służący jako jeden z jej dowódców w czasie wojen mandaloriańskich. W czasie konfliktu został awansowany na admirała i przejął dowodzenie nad częścią floty, a jego flagowym okrętem został wówczas Courageous. Gdy do wojny dołączył Revan i pokonał Mandalora w ostatniej bitwie, Karath i cześć floty lojalnej przekonaniom Revana, odleciała w nieznane rejony. Dwa lata później Saul wrócił już jako głównodowodzący floty Imperium Sithów na pokładzie nowego okrętu flagowego Leviathana. Armada po jego rozkazami rozpoczęła zdradziecką kampanię przeciwko Republice, której wcześniej Karath przysięgał bronić.

Canderous Ordo

Zobacz główny artykuł: Canderous Ordo.

Mandalorianin należący do klanu Ordo, który brał udział w wojnach mandaloriańskich wraz z innymi z frakcji Neo-Konkwistadorów pod rozkazami Mandalora Ostatecznego. Był świetnie wyszkolonym w posługiwaniu się wieloma rodzajami broni jak i maszyn bojowych. Walczył jako jeden z dowódców od samego początku wojen, począwszy od podboju Zewnętrznych Rubieży, poprzez inwazję na światy Republiki, jak i w ostatniej bitwie na planecie Malachor V. Po zakończeniu wojny, tułał się po galaktyce imając się różnych zajęć, by ostatecznie zostać cenionym najemnikiem na usługach u Davika Kanga, jednego z władców Kantoru na planecie Taris.

HK-47

Zobacz główny artykuł: HK-47.

Droid zabójca, który został skonstruowany na planach modelu HK-24 od Korporacji Czerka. Ten model 47, posiadał jednak znacznie większą niezależność niż inne modele HK. Był zaprogramowany tak by dążył bez najmniejszych skrupułów do wykonania zleconego uprzednio zadania. Dysponował też niszczycielskim arsenałem broni, co czyniło go niebywale efektywnym w walce z istotami żywymi jak i maszynami. Poza oprogramowaniem bojowym, posiadał również wgrane algorytmy protokolarne, przez co bez problemu potrafił komunikować się w kilku milionach językach i dialektach galaktyki. Z powodu nieprzewidywalności droidów z tej serii, na niektórych planetach Republiki zakazano używania tego modelu.

Jolee Bindo

Zobacz główny artykuł: Jolee Bindo.

Były Jedi, który postanowił wieść pustelnicze życie na planecie Kashyyyk. W czasach młodości, mimo przynależności do Zakonu, prowadził dość awanturniczy tryb życia. Przemycał żywność i leki dla ludności planety Ukatis, głodzonej przez króla despotę. Brał też udział w wielkiej wojniej Sithów w czasie której walczył ze zwolennikami Exar Kuna. Popadł w konflikt z Radą Jedi i odszedł z Zakonu by ostatecznie odnaleźć ukojenie pomiędzy wielkimi drzewami lesistego świata wśród rasy Wookiee. Lata doświadczenia i osamotnienia, spowodowały że stał się introwertykiem i zgryźliwym starcem, jednak nadal groźnym przeciwnikiem dzięki biegłości w Mocy.

Juhani

Zobacz główny artykuł: Juhani.

Młoda Jedi należąca do rasy Cathar, która jako dziecko została zmuszona do opuszczenia swojego rodzimego świata, który został zaatakowany przez Mandalorian. Catharowie słyneli z odwagi, waleczności oraz gwałtowności. Cechy te jednak nie należą do doktryny którymi kieruje się Zakon Jedi. Mimo to Juhani postanowiła zostać rycerzem i nauczyć się kontrolować swoje instynkty i emocję. Jednak w czasie treningu ze swoją mistrzynią, uległa gniewowi i zraniła ją. Wydarzenie to silnie wpłynęło na Cathariankę, przez co też przestraszona uległa podszeptom ciemnej strony Mocy i uciekła z enklawy Jedi. Pogrążona w mroku skryła się w pradawnym gaju atakując każdego kto naruszał jej odosobnienie.

Mission Vao

Zobacz główny artykuł: Mission Vao.

Niebieskoskóra {Twi'lekanka mieszkająca w dolnym mieście na planecie Taris. Jako dziecko straciła rodziców i została pod opieką brata, Griffa. Ten jednak porzucił ją i od tego czasu dziewczyna musiała sobie radzić sama. Po jakimś czasie zaprzyjaźniła się z Zaalbarem, przedstawicielem rasy Wookiee, i od tego momentu byli nierozłączni. Młoda Mission dobrze znała terany Dolnego miasta jak i podmiasta, do których wielokrotnie się wybierała w poszukiwaniu przydatnych przedmiotów. Wrodzony spryt i intuicja pomagały jej w unikaniu wrogo nastawionych grup przestępczych i pokonywaniu wielu przeszkód.

T3-M4

Zobacz główny artykuł: T3-M4.

Droid astromechaniczny skonstruowany przez firmę Duwani Mechanical Products. Model ten był szeroko wykorzystywany do upraszczania życia mieszkańcom galaktyki. Oprócz standardowych funkcji, tę niepozorną jednostkę wyposażono również w mechanizmy ofensywno-defensywne oraz system zaawansowanej obsługi sprzętu elektronicznego. Znajdował się on w ofercie sklepu należącego do Janice Nall i został sprowadzony oraz zmodyfikowany specjalnie na zamówienie dla Davika Kanga.

Zaalbar

Zobacz główny artykuł: Zaalbar.

Wookiee pochodzący z lesistej planety Kashyyyk. Z powodu animozji rodzinnych, został zmuszony do opuszczenia swojego rodzimego świata. Jego wygnanie przygnało go na Taris, gdzie znalazł bratnią duszę w dziewczynie rasy Twi'lek, czyli sprytnej Mission Vao. Młoda dziewczyna korzystała z jego ochrony, oferując w zamian pomocną dłoń w niezliczonej ilości spraw. Wookiee słyną z nadludzkiej siły, co nieraz ratowało duet przyjaciół z opresji. Poza tym, Wookiee dobrze sobie radził w manipulowaniu różnego rodzaju sprzętem. Mimo wygania, Zaalbar wierny jednak pozostał tradycji i przestrzega praw swojego ludu.

Napisy początkowe

Wersja oryginalna
Knights of the Old Republic
A long time ago in a
galaxy far, far away... 

STAR WARS
 KNIGHTS OF THE OLD REPUBLIC

Four thousand years before
 the rise of the Galactic 
 Empire, the Republic verges
 on collapse. DARTH MALAK,
 last surviving apprentice of
 the Dark Lord Revan, has
 unleashed an invincible
Sith armada upon an
 unsuspecting galaxy. 

Crushing all resistance,
 Malak's war of conquest
 has left the Jedi Order
 scattered and vulnerable
 as countless Knights fall in
 battle, and many more
 swear allegiance to the new
Sith Master. 

In the skies above the Outer Rim
world of Taris, a Jedi
 battle fleet engages the
 forces of Darth Malak in a
 desperate effort to halt the
 Sith's galactic domination....
Wersja polska
Knights of the Old Republic
Dawno, dawno temu,
 w odległej galaktyce...

STAR WARS
 KNIGHTS OF THE OLD REPUBLIC

Republika jest o krok od rozpadu.
 Darth Malak, ostatni ocalały
 uczeń Mrocznego Lorda o
 siejącym grozę imieniu Darth
 Revan, wraz ze swoją niepokonaną
 flotą Sithów przypuścił atak
 na nieprzygotowaną do
 bezpośredniego starcia galaktykę.

Z łatwością pokonując wszelki
 opór, wojska Dartha Malaka
 rozpoczęły bezlitosny podbój
 galaktyki. W wyniku wojny
 Zakon Jedi, którego niezliczeni
 rycerze stracili życie, a wielu
 innych przyłączyło się do
 nowego Lorda Sithów, został
 niemal rozbity.

W przestrzeni kosmicznej
 Odległych Rubieży - nad planetą
 Taris - toczy sie bitwa, w której
 flota Jedi ostatnim desperackim
 zrywem usiłuje powstrzymać
 najeźdźców pod wodzą
 Dartha Malaka ...

Streszczenie wątku głównego

Fabuła wątku głównego opisana jest z perspektywy zgodnej z oficjalną ścieżką, czyli wyborów gracza dla jasnej strony Mocy. Wybory alternatywne można przeczytać w poszczególnych hasłach dotyczących fabuły.

Starcie na Endar Spire

Zobacz główny artykuł: Atak na Endar Spire.
Endar Spire atakowany przez myśliwce Sithów.

Akcja gry toczy się w 3956 BBY, w czasie trwania wojny domowej Jedi pomiędzy Republiką a Imperium Sithów, rządzonym przez Lorda Malaka. Nad planetą Taris dochodzi do starcia pomiędzy flotą Sithów a republikańskim krążownikiem Endar Spire. Celem ataku jest pochwycenie padawanki Jedi, Bastili Shan, która znajduje się na pokładzie okrętu. Darth Malak chce przeciągnąć młodą Jedi na swoją stronę z powodu rzadkiej umiejętności posiadanej przez Bastilę, mocy medytacji bitewnej. Na pokład krążownika zostaje wysłany oddział abordażowy na czele z uczniem Malaka, Darthem Bandonem, który ma schwytać Bastilę.

Walka republikańskich żołnierzy z oddziałami Sithów na pokładzie krążownika.

Odgłosy bitwy na pokładzie budzą jednego z żołnierzy, śpiącego w swojej w kajucie. Nagle do pomieszczenia wbiega inny żołnierz, i przedstawia się jako Trask Ulgo. Namawia kamrata do udziału w walce z najeźdźcami. Nagle z komlinka odzywa się głos dowódcy okrętu, komandora Cartha Onasiego. Wzywa on wszystkich pozostałych przy życiu żołnierzy do wsparcia obrony mostku dowodzącego. Trask ponagla towarzysza broni i obaj zaczynają przedzierać się przez korytarze, zabijając każdego napotkanego żołnierza Sithów. W czasie walk są świadkami pojedynku Mrocznego Jedi z jedną z Jedi towarzyszących Bastili. Kobieta po krótkiej walce pokonuje Sitha, jednak chwilę później ginie w wybuchu. Obaj żołnierze w końcu docierają do mostka, gdzie już trwa walka. Po jej zakończeniu ponownie odzywa się Onasi, który nakazuje natychmiastową ewakuację z okrętu.

Zniszczenie krążownika zaraz po wystrzeleniu ostatniej kapsuły.

Kapsuły ratunkowe znajdują się na sterburcie, na niższym poziomie. Obaj żołnierze udają się w tamtą stronę, jednak po drodze ponownie napotykają Sitha, którym okazał się być sam Darth Bandon. Trask poświęca się i każe koledze uciekać, a sam staje do walki z uczniem Malaka. Osamotniony wojskowy rusza w kierunku kapsuł, po drodze walcząc z napotkanymi wrogami. Po dotarciu do celu spotka Cartha Onasiego, który oznajmia, że zostali ostatnimi żyjącymi członkami załogi. Po krótkiej wymianie zdań obaj mężczyźni ewakuują się w ostatniej kapsule. Chwilę po jej wystrzeleniu Endar Spire wybucha, a jego szczątki opadają ku powierzchni planety Taris.

Poszukiwanie Bastili Shan

Kapsuła żołnierzy rozbija się w górnym mieście, niedaleko bloku mieszkalnego, w którym znajdują schronienie. Towarzysz Cartha traci przytomność w czasie lądowania i przesypia kilka dni. W tym czasie na planecie wprowadzono kwarantannę, uniemożliwiającą odlot mieszkańcom i przyjezdnym. Cały ruch atmosferyczny został zamrożony i nikt bez zgody gubernatora lub znajomości kodów startowych nie może opuścić powierzchni planety. Wysyłane są też patrole, mające za zadanie pochwycenie rozbitków. Po wybudzeniu mężczyzny, Carth pokrótce streszcza sytuację i obaj decydują się odszukać Bastilę, która była w innej kapsule. Zaraz po wyjściu są świadkami nalotu patrolu Sithów na mieszkańców obcej rasy. Gdy sithański żołnierz zauważa republikanów, nakazuje swoim droidom ich zaatakować. Obaj wojskowi jednak radzą sobie z nimi i zabijają wrogiego żołnierza.

Rozbita kapsuła w górnym mieście.

Gdy eksplorują wyższe poziomy, odwiedzają kilka miejsc, w tym górnowmiejską kantynę i sklepy, gdzie zasięgają informacji o innych kapsułach. Dowiadują się, że kilka z nich rozbiło się w Podmieście, jednak dostęp do niższych poziomów jest strzeżony przez strażnika. Gdy sprawdzają kolejny blok mieszkalny, natrafiają na sithańskich żołnierzy, którzy przesłuchują aqualishańskiego obcego. Ich dowódca straszy przesłuchiwanego, że go zabije. Przyglądający się temu Republikanin, wtrąca się do rozmowy i wstawia się w obronie ofiary. Dowódca, zaskoczony reakcją nieznajomego, wydaje rozkaz zabicia mężczyzny, po chwili jednak wszyscy Sithowie leżeli martwi. Żołnierz pyta się obcego, czego oni chcieli od niego. Aqualish dziękuje za pomoc i odpowiada, że gromadzi uniformy sithańskich żołnierzy dla gangu Ukrytych Beków, którzy przeciwstawili się najazdowi. Republikanin wpada na pomysł użycia uniformu żołnierza, by móc przedostać się przez ochronę windy do dolnego miasta. Obcy poinformował też, że jeśli chce spotkać się z przywódcą gangu, musi przyjść do ich bazy, mieszczącej się na niższych poziomach.

Patrol sithańskich żołnierzy, szukający rozbitków w Podmieście.

Mężczyzna ubiera zbroję sithańskiego żołnierza i wraz z Carthem udaje się do windy, gdzie niczego nie podejrzewający strażnik przepuszcza obu, biorąc ich za jeden z patroli. Po zjechaniu na dół są świadkami walki pomiędzy członkami dwóch gangów, Ukrytych Beków i Czarnych Vulkarów. Bekowie zostają pokonani, a Vulkarzy, zobaczywszy zbroje okupantów, rzucają się do ataku. Ostatecznie Vulkarzy zostają zabici, a obaj republikanie udają się do siedziby Beków. Po wejściu do bazy zaczepia ich Zaerdra, która jest ochroniarzem przywódcy gangu, Gadona Theka. Gadon jednak powstrzymuje ją i przeprasza gości za jej przesadną ostrożność. Mężczyźni pytają się Gadona, czy wie coś o kapsułach rozbitych w Podmieście. Thek oznajmia, że Vulkarzy jako pierwsi przybyli na miejsce lądowań kapsuł i przy ich szabrowaniu pojmali republikańską oficer, która ma się stać nagrodą w zbliżającym się wyścigu śmigów. Republikanie od razu pojmują, że chodzi o Bastilę Shan i proszą Gadona o pomoc w jej uwolnieniu. Mężczyzna proponuje układ, wedle którego obaj żołnierze mają włamać się do bazy Vulkarów i odzyskać skradziony wcześniej przez konkurencyjny gang, prototypowy akcelerator. W zamian Gadon ma wystawić i sponsorować jednego z żołnierzy w wyścigu. Zaedra wyraża sprzeciw, lecz w tym momencie Gadon zdradza, że śmig nie był przetestowany z działającym akceleratorem. Nie mając zbytniego wyboru, mężczyźni zgadzają się na warunki przywódcy Beków. Gadon radzi, by poszukał Twi'lekanki Mission Vao, która jak mało kto zna tereny Podmiasta. Zaproponował też wymianę uniformu żołnierza Sithów na dokumenty, umożliwiające przejście przez kolejną straż przy windzie.

Rankor pilnujący tylnego wejścia do bazy Vulkarów.

Po wyjściu z bazy obaj republikanie kierują się do windy, gdzie strażnik sprawdza dokumenty i przepuszcza ich obu. Po dotarciu do Podmiasta trafiają do wioski Wygnańców. Gdy przedostają się przez bramę osady, przybiega do nich zdyszana Mission. Prosi obu mężczyzn o pomoc w uwolnieniu jej przyjaciela, {{L|Wookiee]]go Zaalbara, który został pochwycony przez Gamorrean i jest przetrzymywany w kanałach. Żołnierz godzi się pod warunkiem, że Twi'lekanka w zamian pomoże im dostać się do bazy Vulkarów. Mission przystaje na to i w trójkę ruszają do kanałów. Po drodze napotyka patrol Sithów, szukający rozbitków, mężczyzna pokazuje im jednak dokumenty, dzięki czemu patrol zostawia ich w spokoju. Przeczesując kanały, drużyna walczy z rakghulami i Gamorreanami. W końcu uwalnia Wookieego, który, kierując się tradycją swojego ludu przysięga wierność wyzwolicielowi. Następnie Mission wyłącza pole siłowe, które chroni drogę do kolejnych kanałów. Twi'lekanka ostrzega, że tylnego wejścia do bazy pilnuje rankor, mimo to ekspedycja trwa dalej. Po dotarciu do komnaty z rankorem żołnierze używają podstępu, zabijając bestię, po czym wchodzi wraz z pozostałymi do bazy Vulkarów.

Kandon Ark i jego siepacze, pilnujący akceleratora.

Przeczesując pomieszczenie za pomieszczeniem, trójka kompanów zabija każdego opornego Vulkara, lecz jeden za darowanie mu życia zdradza położenie akceleratora. Intruzi muszą skierować się do garażu, uprzednio wyłączając zabezpieczenia chroniące wejście. Po usunięciu tej przeszkody, znajdują się w garażu, gdzie Vulkarzy trzymają swoje ścigacze i śmigi. W końcu docierają do pomieszczenia zamkniętego drzwiami bezpieczeństwa, gdzie przechowywany jest wynalazek. Po ich otworzeniu stają naprzeciw grupy Czarnych Vulkarów z Kandonem Arkiem na czele, Twi'lek jednak zamiast zaatakować nieproszonych gości składa im propozycję. Oferta przewiduje, że w zamian za zdradzenie i zabicie Gadona, Republikanie otrzymają 500 kredytów i będą sponsorowani przez Vulkarów w nadchodzącym wyścigu. Żołnierz odmawia jednak, więc Kandon wydaje rozkaz zabicia intruzów. Grupka kryminalistów pada jednak martwa, a akcelerator przechodzi w ręce Republikan.

Bastila przetrzymywana w klatce w czasie wyścigu.

Po dotarciu do bazy Beków mężczyzna oddaje Gadonowi akcelerator. Thek, zadowolony z powodzenia misji, zapewnia że dotrzyma swojej części umowy. Nazajutrz żołnierz bierze udział w wyścigu. Do loży zawodników prowadzi go jeden z mechaników, a drugi na szybko informuje go o zasadach wyścigu. Oprócz przedstawiciela Beków, w loży jest też czterech innych pilotów: dwóch pozostałych pilotów Beków, Anglu i Phirk, oraz dwóch od Vulkarów, Redros i Doba. W loży znajduje się też klatka z Bastilą w środku, która ma założoną neuronową uprząż.

Republikanin wykonuje swój pierwszy przelot i od razu osiąga jeden z najlepszych wyników. Lepszy od niego okazuje się jednak Redros. Mimo to po wykonaniu swojego drugiego przelotu żołnierz osiąga najlepszy wynik w historii toru i wygrywa cały wyścig. Przy wręczeniu nagród pojawia się Brejik, przywódca Czarnych Vulkarów. Publicznie oskarża żołnierza o oszukiwanie poprzez użycie prototypowego akceleratora. Wtedy z klatki uwalnia się Bastila, która zabija pilnującego ją strażnika. Brejik, zaskoczony zaistniałą sytuacją, każe zabić wszystkich obecnych. Oboje radzą sobie z siepaczami Vulakrów, lecz Brejik okazuje się bardziej wymagającym przeciwnikiem. W starciu z Jedi i doświadczonym żołnierzem przywódca gangu w końcu jednak pada martwy. Bastila i mężczyzna odbywają krótką rozmowę i uciekają do swojej kryjówki.

Ucieczka z Taris

Baza wojskowa, gdzie trzymano kody startowe.

Po dotarciu do kryjówki, Bastila wyraża swoje niezadowolenie z powodu nie opracowania planu ucieczki z planety. Carth oponuje tym, że wpierw skupili się na uwolnieniu jej z niewoli. Po tej rozmowie cała trójka postanawia poszukać rozwiązania. Zaraz po wyjściu z mieszkania zaczepia ich pewien Twi'lek, który informuje ich, że Canderous Ordo, najemnik pracujący dla lokalnego władcy przestępczego półświatka i członka kryminalnego syndykatu Kantor, Davika Kanga, chce się z nimi spotkać w kantynie Javyara. Wojskowi i Jedi godzą się i natychmiast się tam udają. Kiedy przybywają na miejsce, Canderous, który pochodzi z ludu Mandalorian, wyraża swój podziw w związku ze zwycięstwem Republikanina w wyścigu. Oznajmia, że to żołnierz jest osobą, której akurat szuka. Przedstawia mu część planu ucieczki z planety, której celem jest zdobycie kodów startowych z bazy wojskowej Sithów. Trójka kompanów godzą się z planem z racji braku innych pomysłów. Canderous radzi też, żeby posłużyli się droidem T3-M4, zamówionym dla Kanga, do złamania zabezpieczeń bazy.

Davik na chwilę przed starciem z żołnierzem i Canderousem.

Żołnierz kupuje droida w sklepie U Janice i udaje się do bazy. Po złamaniu zabezpieczeń kompani wchodzą do środka, gdzie zatrzymuje ich recepcjonistka. Republikanie daje kobiecie wybór - albo natychmiast ucieknie z budynku, albo zginie. Recepcjonistka bez wahania robi to, czego żądają i ucieka. Drużyna zaczyna obchodzić kompleks, likwidując każde napotkane zagrożenie. W areszcie znajdują Durosa, który wcześniej im pomógł, żołnierz rekompensuje się i uwalnia go. Po dotarciu do windy prowadzącej do biura gubernatora, muszą stoczyć walkę z droidem bojowym. Po jego zniszczeniu wchodzą do windy, po czym znajdują się w biurze. Tam czeka na nich gubernator, który okazuje się być akolitą Sithów. Wyczuwa w żołnierzu Moc i wyraża zadowolenie z większego wyzwania, jakie napotkał. Dochodzi do walki, w której gubernator w końcu zostaje pokonany. Gdy Sith leży już martwy na podłodze, kompanie przejmują kody startowe i oddalają się z bazy wojskowej.

Gdy ponownie spotykają się z Canderousem, Mandalorianin po raz kolejny jest pod wrażeniem wyczynu żołnierza. Przedstawia wówczas drugą część planu, która polega na zdobyciu najszybszego statku na Taris. Canderous wprowadza mężczyznę do rezydencji Davika, przedstawiając go jako dobrze zapowiadającego się najemnika. Kang oznajmia, że lubi zatrudniać wartościowych ludzi i składa mu ofertę. Davik daje czas do namysłu i proponuje nocleg w swoich apartamentach. Jakiś czas po tym, jak zostali sami, Canderous i republikański żołnierz zaczynają infiltrować kompleks Kantoru. Gdy docierają do aresztu, zastają tam pilota Davika, Hudrowa, uwięzionego w klatce. W zamian za uwolnienie Hudrow zdradza mężczyznom kody, usuwające zabezpieczenia hangaru, w którym znajduje się Ebon Hawk. Obaj ruszają w kierunku hangaru.

Zobacz główny artykuł: Bombardowanie Taris.
Leviathan bombardujący Taris.

W tym samym czasie na orbicie, na pokładzie okrętu flagowego floty Sithów, Leviathana, Darth Malak niecierpliwi się brakiem postępów w poszukiwaniu Bastili Shan i wydaje admirałowi Saulowi Karathowi rozkaz zbombardowania powierzchni planety. Admirał wyraża swoje wątpliwości co do tego rozkazu, jednak Malak grozi mu, że jeśli go nie wykona, spotka się z konsekwencjami. Wystraszony Karath godzi się i informuje, że formowanie floty zajmie parę godzin.

Malak wydaje admirałowi rozkaz ponownego zbombardowania powierzchni.

Po dotarciu Canderousa i żołnierza do hangaru Ebon Hawka flota Sithów rozpoczyna ostrzał powierzchni. W tym samym czasie do pomieszczenia wbiega również Davik Kang wraz ze swoim ochroniarzem, łowcą nagród Calo Nordem. Zdziwiony pojawieniem się intruzów, Davik zaczyna do nich strzelać. Potyczka z członkiem Kantoru kończy się jego śmiercią. Widząc to, Calo wyciąga detonator i grozi wysadzeniem wszystkich w powietrze. Na jego nieszczęście, ostrzał Sithów zawala na jego głowę kawałek stropu, unieruchamiając go. Mandalorianim i Republikanin szybko wbiegają na statek i zabrawszy chwilę później resztę kompanii, uciekają z planety, która obraca się w zgliszcza.

Po zakończeniu bombardowania, Malak każe je wznowić, gdyż chce, by planeta zniknęła z map galaktyki. Ebon Hawk mija krążowniki Sithów dzięki aktywacji kodów startowych. Mimo to, wrogie okręty wysyłają za nim myśliwce, z którymi rozprawiają się dzięki wieżyczkom zamontowanym na statku. Po zniszczeniu napastników Bastila proponuje udanie się na Dantooine, gdzie znajduje się enklawa Jedi. Pozostali się zgadzają.

Schronienie na Dantooine

Lokalna Rada Jedi i Bastilla w enklawie na Dantooine.

Po dotarciu na Dantooine, Bastila informuje żołnierza, że Rada Jedi rezydująca na planecie oczekuje ich na audiencji. Carth okazał swoje zaskoczenie nagłym zainteresowaniem Jedi osobą kamrata. Podczas drogi na spotkanie, mężczyznę zaczepia Belaya, jedna z uczniów mieszkających w enklawie. Ma pretensję do mężczyzny, gdyż nie nosi szat odpowiednich dla Jedi. Republikanin odpowiedział ze dopiero co przyleciał na planetę i że nie jest żadnym Jedi. Kobieta przeprosiła mężczyznę i życzyła mu powodzenia. Po dotarciu do sali obrad, bohater zostaje przywitany przez jednego z członków, mistrza Jedi Zhara, który przedstawił pozostałych członków Rady, mistrzów Vrooka, Vandara oraz kronikarza akademii, Doraka. Zhar bez zbędnego wstępu, przedstawia swoje intencje względem mężczyzny i zdradza że Rada zastanawia się nad wyszkoleniem go na Jedi, gdyż czuć w nim spory potencjał. Vrook jednak wydaję się być znacznie bardziej sceptyczny do słów Zhara i wyjawia swoje obawy o zasadność szkolenia wyzwoliciela Bastili. Uzasadnia to stwierdzeniem, że szkolenie jest trudne nawet dla młodego i chłonnego umysłu. Dorak oznajmił, że mimo że tradycje Jedi zabraniają szkolenia dorosłych, w historii Zakonu zdarzały się już takie przypadki. Vandar zgodził się z Dorakiem i jako dodatkowy głos za, wymienił członków Zakonu przechodzących na stronę Malaka i potrzebę szkolenia nowych rekrutów. Vrook jednak nadal przystawał przy swoim i podważał rzeczywistą śmierć Revana i ostrzegał o możliwości jego powrotu. Vandar zdecydował że przedyskutują sprawę szkolenia towarzysza Bastilli we własnym gronie. Poprosił by młoda padawanka wraz z mężczyzną opuścili salę obrad i wrócili nazajutrz.

Revan i Malak w wizji żołnierza i Bastili.

W nocy żołnierz w czasie snu doznaje wizji, w której widzi Revana i Malaka jak stoją przed ruinami znajdującymi się na Dantooine. W wizji obaj Lordowie Sithów rozmawiają na temat tajemniczego artefaktu, który jest ukryty w ruinach, zapieczętowanych wcześniej przez starożytnych Jedi. Rano mężczyzna nie czuję się za dobrze, na co zwraca uwagę Carth. Oznajmia mu że Bastila również niemrawo wyglądała, oraz ze Rada ponownie oczekuje go w sali obrad. Po przybyciu na miejsce okazuję się że Bastila doznała tej samej wizji co żołnierz. Dorak oznajmi że Jedi wiedzieli o ruinach, jednak brali je za prastare kurhany i nie interesowali się nimi dogłębniej. Vandar twierdził też że pomiędzy żołnierzem i Bastilą nawiązała się szczególna wież poprzez Moc, dlatego też młoda Jedi miała ten sam sen co mężczyzna. Mistrz Jedi mówi też że nie można zignorować losu, który przywiódł ich na Dantooine. Wyraża też nadzieję że oboje są szansa na pokonanie Malaka i jego wojsk. Vrook ponownie ostrzega i uprzedzą by nie chełpił się marzeniami o chwale i potędze, gdyż takie myśli prowadzą do ciemnej strony Mocy. Poucza też że ścieżka jasnej strony jest trudna i długa oraz pyta się żołnierza czy jest gotów się na tyle poświęcić. Vandar dodaje od siebie, że nie mają innego wyjścia, gdyż liczba Jedi zmniejsza się i wielu wysyłanych do walki nie wraca. Zabójcy Sithów polują na ich braci i że nie wiadomo jak długo ta enklawa pozostanie bezpieczna. Zhar ostrzega że jeśli nie przeciwstawią się tyranii Malaka, Repubika upadnie, Jedi wyginą a galaktykę pochłonie mrok. Po przedstawieniu obrazu sytuacji i czyhających zagrożeń, Vandar w imieniu Rady zleca misję, której celem jest sprawdzenie ruin z wizji żołnierza. Możliwe że w kurhanach znajdą wskazówkę mogącą pomóc w wyjaśnieniu przejście Revana i Malaka na ciemną stronę Mocy oraz powstrzymania wojny. Zanim jednak mężczyzna na nią się wybierze, Rada zezwala żołnierzowi przejść szkolenie na Jedi, dzęiki czemu łatwiej będzie mu oprzeć się pokusie mroku. Mężczyzna zgadza się i podejmuje wyzwanie.

Szkolenie na Jedi

Szkolenie nowego ucznia.

Trening rozpoczyna się natychmiast, a nauczycielem zostaje Zhar. Twi'lek wdraża żołnierzowi podstawowe zasady postępowania Jedi. Szkolenie jest intensywne z racji naglącego czasu, mimo to, mężczyzna czyni niezwykłe postępy, pod którym wrażeniem jest sam mistrz Jedi. W treningu pomaga mu Bastila, z którą ćwiczy fechtunek i dyskutuję. Dzięki medytacji adept Jedi uczy się kierować siłą Mocy, otwiera umysł na wiedzę, gdyż ścieżka Jedi nie jest łatwa, wymaga dyscypliny i opanowania. W końcu po jakimś czasie, Zhar gratuluję żołnierzowi zakończenia wstępnego szkolenie i wita go jako pełnoprawnego członka Zakonu Jedi. Zanim jednak zostaje mianowany na padawana, musi przejść trzy próby by dowieść swojej wartości. Próby mają pokazać czego nauczył się w czasie szkolenia mentalnego i fizycznego. Po pozytywnym ich zaliczeniu, żołnierz awansuję z ucznia na padawana i zasili szeregi jako Jedi.

Nauka kontroli nad Mocą.

Pierwsza próba polega na nauce i zrozumieniu kodeksu Jedi, który wyraża podstawowe zasady zakonu. W tym celu adept udaję się do jednego z mistrzów, który przedstawia mu ów kodeks i radzi by zastanowił się nad nim w czasie medytacji. Po jakimś czasie żołnierz wraca do Zhara i zalicza pierwszą próbę, prawidłowo odpowiadając na pytania mistrza oparte na kodeksie. Druga próba dotyczy samodzielnego zbudowania miecza świetlnego będącego symbolem zakonu, jak i tradycyjną bronią która posługują się Jedi. Zhar wysyła adepta do kronikarza enklawy, Doraka. Ten przedstawia trzy podstawowe warianty postępowania Jedi do których przypisane są kolory ostrza. Niebieski kryształ przypisany jest Obrońcy Jedi, żółty Strażnikowi a zielony Negocjatorowi. Uczeń wybiera jeden z kryształów i podaje się krótkiemu testowi Doraka, polegającemu na sprawdzeniu trafności wyboru. Później adept korzystając z warsztatu tworzy swój własny miecz świetlny. Zhar chwali ucznia za idealnie wykonane rzemiosło. Informuje tez że dodatkowe kryształy są rzadkie, ale kilka można prawdopodobnie znaleźć na Dantooine.

Trzecia próba, to próba zmierzenia się pokusą i zepsuciem ciemnej strony Mocy. Zhar wysyła adepta do starożytnego gaju, który został splamiony mrokiem. Jednym z objawów skażenia są agresywne ogary kath atakujące osadników. Uczeń Jedi ma za zadanie zmierzyć się i usunąć źródło mroku w gaju. Twi'lek nie zdradza jednak więcej wskazówek, oznajmiając że żołnierz sam musi zobaczyć to na własne o czy i doświadczyć. radzi też że Jedi działają troskliwie i cierpliwie i ci którzy weszli na drogę mroku nie są do końca straceni. Adept wysłuchawszy rady, podejmuję się ostatniej próbie i wyrusza w kierunku splamionego gaju.

Pojedynek z Juhani.

W czasie drogi do celu, uczeń co jakiś czas musiał zmierzyć się z agresywnymi ogarami kath, które atakowały każdego napotkanego osobnika. Po przybyciu do gaju, mężczyzną natrafił na stare ruiny w których przesiadywała nieznana kobieta rasy Cathar. Gdy adept zbliżył się do niej, ta zaatakowała go. Kobieta była pod wpływem ciemnej strony Mocy, gdyż wokół niej dało się wyczuć silną aurę mroku, która wpływała na otoczenie. Uczeń domyślił się że to właśnie Catharianka jest źródłem skażenia w gaju. Mimo tego bez problemu pokonał kobietę w pojedynku, jednak nie zabił jej, mając nadzieję że przywróci ją na stronę światła. Zapytał ją kim jest i czemu go zaatakowała. Cathariańka przedstawiła się jako Juhani i oznajmiła że to jest jej gaj, który jest źródłem jej mrocznej mocy. Stwierdziła że w czasie treningu że swoją mistrzynią Quatrę uległa gniewowi i zabiła ją, jak doszła do siebie uznała że nie ma dla niej odwrotu i dała się pochłonąć mrokowi i uciekła do gaju. Adept odpowiedział jej że ciemna strona Mocy nie jest wystarczająco silna, dlatego nie udało jej się go pokonać. Juhani użalała się nad sobą i odpowiedziała by ją zabił lub zostawił w spokoju. uczeń jednak chciał porozmawiać z zagubioną padawanką i że nie chce jej zabić. Kobieta uwierzyła na słowo i otwarła się przed uczniem. Zaczęła mówić o sobie, że jest żałosna i jaką jest ignorantką, która nie potrafi spełnić wymagań mistrzów. Adept poradził by poszła do enklawy i skruszyła się przed radą, oraz pokazała że uwolniła się od gniewu. Jeśli tak postąpi, Jedi ponownie przyjmą ją do swojego grona. Juhani nie była zbyt przekonana do takiego scenariusza, ale zgodziła się spróbować. Podziękowała adeptowi i pobiegła w stronę enklawy podać się osądowi.

Gdy uczeń wrócił do enklawy, zastał tam Juhani. Kobieta opowiedziała że mistrzowi pomogli jej dostrzec prawdę, i okazało się że jej mistrzyni żyje a sparing między nimi, był częścią szkolenia, mającego na celu ukazanie zagrożenia jakie niesie ciemna strona Mocy. Rada pozwoliła jej też ponownie szkolić się na Jedi. Podziękowała jeszcze raz za pomoc w odnalezieniu ścieżki światła. Gdy uczeń dotarł do komnat rady, Zhar pochwalił go za oczyszczenie gaju z mroku i nawrócenia Juhani z ciemnej ścieżki. Pouczył również, by nie lekceważył tego co jej się stało. Pogratulował zaliczenia ostatniej próby i ogłosił ze oficjalnie zostaje pełnoprawnym członkiem Zakonu w randze padawana. Vandar i Vrook również pochwalili mężczyznę i wyrazili że jego czynny dobrze wróżą na przyszłość.

Badanie ruin

Ruiny do których udali się padawan i Bastila.

Po pomyślnym zakończeniu szkolenia, Vandar powrócił do tematu wizji, której doświadczył padawan w czasie snu wraz Bastilą. Dorak doszedł do wniosku że są to pradawne ruiny znajdujące się na wschód od enklawy. Rada wysłała jednego rycerza by zbadał te strukturę, jednak do tej pory nie wrócił. Vandar wyraził obawy o słuszność wysłania tam Jedi i wraz z Radą uznał że to zadanie jednak należy do nowego padawana i Bastili, co może mieć związek z ich przeznaczeniem. Zlecił zadanie przeszukania ruin i sprawdzenia czego szukali tam Revan i Malak. Padawan bezzwłocznie udał się tam wraz z Bastilą.

Po dotarciu do nich, przeszli obok kurhanów prowadzących do kamiennych wrót. Gdy je przekroczyli, ruszyli korytarzem, aż napotkali w centrum budowli archaicznego robota, który mówił w niezrozumiałym języku. Bastila doszła do wniosku że robot korzysta z obcych języków by skomunikować się z nieznajomymi. W pewnym momencie droid użył archaicznego dialektu Selkathów używanego na planecie Manaan. Język ten rozumiała Bastila, jak i padawan. Jednak zdziwił ją fakt, że droid posługuję się takim językiem akurat na Dantooine. Strażnik oznajmił że używa formy komunikacji należącej do niewolników, którzy służyli Twórcom. Gdy mężczyzna spytał się droida, czym i dlaczego tu jest, ten odpowiedział że pełni funkcje Nadzorcy, który miał zaprowadzać dyscyplinę między niewolnikami, którzy wznieśli ten pomnik potęgi Gwiezdnej Kuźni. Niewolnicy ci, po zakończeniu projektu zostali straceni, a Nadzorca pozostał by służyć pomocą w razie powrotu Twórców. Dowiedzieli się również, że droid przebywa w tym miejscu już od 20 000 lat, co by oznaczało że jest starszy o 5 000 lat od samej Republiki. Okazało się też, że Twórcami jest starożytna rasa, która zdobyła wiele światów, władała Bezkresnym imperium i zbudowała Gwiezdną Kuźnię. Bastila stwierdziła że musi to być jakaś wymarła rasa, gdyż nigdy o niej nie słyszała. Sama Gwiezdna Kuźnia to duma Twórców, machina o nieograniczonej potędze i szczyt osiągnięć ich imperium. Gdy padawan chciał się dowiedzieć czegoś więcej na temat tej machiny, robot powtarzał tą samą informację. Bastila i mężczyzna doszli do wniosku że musi to być jakaś broń lub fabryka uzbrojenia.

Nadzorca pilnujący tajemnicy ruin.

By móc dowiedzieć się więcej na temat Gwiezdnej Kuźni, trza okazać się godnym tej wiedzy. Przed oboma Jedi, byli tu wcześniej inni ludzie, ale tylko dwóm udało się być godnymi. Ostatniemu śmiałkowi się nie udało, za co zapłacił swoim życiem. Temu któremu się nie powiodło, okazał się Nemo, Jedi wysłany przez Rade w celu sprawdzenia ruin. By okazać się godnym, śmiałek musi wejść do wschodniej i zachodniej komnaty i zrozumieć wolę Twórców i odkryć tajemnicę skrytą za drzwiami umieszczonymi za strażnikiem. Bastila zdecydowała że muszą odkryć ten sekret, by móc dowiedzieć się więcej o broni którą odkryli Revan i Malak.

Gdy weszli do zachodnie komnaty, zostali zaatakowani przez innego droida. Gdy robot został zniszczony, podeszli do starej konsoli, która wyświetla niezrozumiałe ciągi znaków. Gdy padawan próbuje uzyskać jakieś dane, otwiera się szczelina w pulpicie przeznaczona dla datapadu. Jedi wsuwa tam swój datapad i próbuje ponownie porozumieć się z pradawnym komputerem. Chwilę później konsola zaczyna wyświetlać znajome znaki i ukazało się zadanie którego celem jest wskazanie trzech typów planet sprzyjających życiu. Padawan wybrał oceaniczną, pokryta trawą i pokrytą lasem. We wschodniej komnacie napotkali kolejnego droida i następny komputer oraz zadanie. Tym razem jednak Jedi miał wybrać trzy typy planet sprzyjających śmierci, którymi okazała się: pustynna, wulkaniczna i jałowa. Rozwiązanie obu zadań otworzyło pieczęć chroniącą trzecie drzwi. Gdy je przekroczyli stanęli naprzeciwko artefaktowi, którym okazała się pewnego rodzaju mapa z oznaczonymi punktami w całej galaktyce. Bastila zaproponowała by użyć jej i prześledzić trasę, którą musieli podążyć Revan i Malak i odkryć Gwiezdną Kuźnię. Na mapie Bastila rozpoznała dane lokalizacyjne planet; Korriban, Kashyyyk, Manaan i Tatooine. Jednak brakowało kompletnych danych by wykonać skoku nadprzestrzennego do samej Gwiezdnej Kuźni. Młoda Jedi doszła do wniosku że pozostałe dane muszą być na tych planetach, co może być kluczem do pokonania Sithów.

Gwiezdna Mapa znajdująca się w ruinach.

Gdy oboje wrócili do Enklawy, padawan i Bastila zadali raport na temat tego co znaleźli w ruinach. Gdy skończyli, Vandar stwierdzić że Rada musi omówić ostatnie wydarzenia w świetle nowych informacji. Poinformował że pośle po padawana, gdy będą gotowi. Gdy mężczyzna został ponownie wezwany, Rada pochwaliła go za dokonanie ostatnich odkryć. Vandar stwierdził że nie jest to jeszcze koniec i zleca byłemu żołnierzowi misję. Dorak informuję również że w archiwach brak jakiejkolwiek wzmianki o Gwiezdnej Kuźni i jej twórcach. Wszyscy członkowie Rady orzekli, że trzeba odnaleźć tę konstrukcję, której poszukiwania zwiodły Revana i Malaka na ciemną stronę Mocy. Misją dla padawana jest odnalezienie brakujących map i odnalezienie Gwiezdnej Kuźni. Vandar proponuję by w podróży towarzyszyła mu Bastila oraz Juhani, która sama zgłosiła się na ochotnika. Ostrzegł też że sukcesem misji będzie zachowanie dyskrecji, dlatego też nie posyłają z nimi innych Jedi. Mężczyzna zgodził się i przyjął misję, a mistrzowie ponownie ostrzegli młodego padawana przed zakusami ciemnej strony Mocy.

Problem z Tuskenami na Tatooine

Mroczni Jedi na chwilę przed potyczką z Revanem i jego towarzyszami.

Pierwszą planetą na którą wybrała się załoga Ebon Hawka była pustynna Tatooine. Przed lądowaniem Jedi wraz z Bastilą doznali kolejnej wizji, w której zobaczyli Gwiezdną mapę ukrytą w jaskini. Jako lądowisko wybrali osadę Anchorhead, gdzie po zejściu z pokładu przywitał ich celnik Czerki pobierający opłaty. Przy okazji wypytali go o aktualna sytuację na planecie. Celnik zdradził że interesy korporacji kiepsko idą z powodu skażonej rudy oraz ataków Ludzi Piasku. Poinformował również że wyznaczono nagrodę za głowy Tuskenów, ale zdobyć ją mogą tylko osoby posiadające karty myśliwskie, które wydaje Czerka. Po uzyskaniu informacji, Jedi oraz jego kompanii udali się do lokalnego biura korporacji Czerka by dowiedzieć się więcej na temat wydawanych kart. W oddziale korporacji, bohaterowie są świadkami kłótni oficera protkolarnego z durosjańskim ekologiem, Dayso Coohem. Tematem sprzeczki było zlecenie zabójstw Tuskenów wystosowane przez Czerkę. Po odejściu Durosa, Jedi poruszył temat karty łowieckiej, jednak oficer odmówiła wydania dokumentu. Wspomniała jednakże, że w zamian za polowanie na Ludzi piasku, jest w stanie zrobić wyjątek. Padawan przystał na stawiane warunki i otrzymał kartę oraz poinformowano go że musi ja okazać strażnikowi przy bramie. Po wyjściu z biura, mężczyznę zaczepił wcześniej poznany ekolog. Wspomniał on, że problem z Tuskenami można rozwiązać pokojowo. Wystarczy by zakupić droida tłumacza, który akurat jest dostępny w ofercie sklepu z robotami i spróbować się dogadać z Ludźmi piasku. W czasie wędrówki przez centrum Anchorhead, Jedi i jego kompanii zostali zaatakowani przez grupę mrocznych Jedi, którzy zostali wysłani przez Malaka, by ich wytropić i zabić. Po krótkim starciu, poplecznicy ciemnej strony Mocy leżeli martwi. Po dotarciu do sklepu należącego do Ithorianina Yuka Laki, mężczyzna zdecydował się zakupić wspomnianego droida, którym się okazał podniszczony droid HK-47. Po dokonaniu transakcji, udali się do bramy gdzie okazali przepustkę strażnikowi i wkroczyli na rozległe Morze wydm.

Ludzi Pustyni atakujący znienacka obcych.

Po przekroczeniu bramy, ukazał się bezkresny krajobraz pustyni. Niedaleko od osady stał unieruchomiony piaskoczołg należący do Czerki, w kierunku którego udał się Jedi wraz z kompanami. W czasie wędrówki zostali kilkakrotnie zaatakowani przez wojowników Ludzi Pustyni. Po dojściu do pojazdu spotkali ocalałych górników, którym przewodził kapitan ekipy wydobywczej. Rozmowę z górnikiem przerwała kolejna fala ataków Tuskenów, które z trudem odparto. Po walce Jedi kontynuował przerwany wątek, skąd dowiedział się, że na południu leży ścieżka prowadząca do enklawy Tuskenów, oraz otrzymał przestrogę by się do niej nie zbliżać. Jeźdźcy bowiem zabijają każdego napotkanego obcego oraz zabierają całą broń poległym. Górnik ostrzegł też, że wokół swojej wioski Jeźdźcy umieścili skradzione automatyczne działka, które zostały zainstalowane przez pojmanych Jawów. Po zakończeniu dyskusji, kapitan oznajmił, że kończy z pustynią i wraca do Anchorhead. Jedi jednak postanowił iść dalej i ruszył w kierunku południowej ścieżki. Tam na niego czekała spora grupa Ludzi Pustyni, pilnujących przejścia w okolice ich wioski. Jedi oraz jest towarzysze stoczyli bój z kilkunastoma wojownikami, a po walce zabrali ich kije Gaffi oraz odzienie, by móc przebrać się za nich i niepostrzeżenie przejść miedzy strażami enklawy.

Jedi negocjujący z Ludźmi pustyni w enklawie.

Po wejściu na terytorium Ludzi Pustyni, napotkali wojowników patrolujących okolice enklawy. Ci jednak nie poznawszy ich z dalszej odległości, nie reagowali na ich obecność. Jedi wraz z robotem HK-47 minął wieżyczki, broniące wejścia i przekroczył bramę enklawy. W środku czekał na nich strażnik, który nie dał się zbyć odzieniu i rozpoznał intruzów. Przerażony tym faktem, że obcym udało się tak daleko dojść, Tusken wyraził zainteresowanie. Jedi natychmiast nakazał droidowi, przekazać wiadomość, że przychodzą w pokoju i nie chcą czynić nikomu krzywdy. Strażnik powątpiewający w szczerość intencji, zaprowadził intruzów do wodza. Przywódca gardził obcymi, ale pozwolił im wypowiedzieć się. Jedi oznajmił, że szuka pokojowego rozwiązania konfliktu. Wódź wątpił w szczerość nieznajomych i zażądał dowodu dobrych intencji. Wyjawił, że zamierza przenieść swoja wioskę z dala od Anchorhead, ale najpierw musi zgromadzić zapasy wody. Jeżeli Jedi zdobędzie skraplacz wilgoci od Czerki, wówczas zostaną ograniczone ataki Ludzi pustyni na górników. Padawan przyjął warunki i został wypuszczony. Udawszy się do Anchorhead, zakupił u Gretty Holdy potrzebny skraplacz i wrócił do enklawy. Wódź zdziwił się powrotem Jedi, ale zobaczywszy skraplacz, zgodził się na zastopowanie ataków na górników, oraz w nagrodę oddał Gaderffii wodza i mapą wschodnich morza wydm. Wróciwszy do biura Czerki, pozbył się wszystkich zdobytych kijów gaffii i otrzymał nagrodę od oficera, za wykonanie zadania.

Zasadzka na Morzu wydm

Krayt wyłaniający się z jaskini.

Dzięki zdobytej mapie, członkowie załogi Ebon Hawka dostają się do wschodnich terenów Morza wydm. Dochodzą do jaskini, przed która stoi dwóch myśliwych, Komad Fortuna i Dorak Quinn. Oboje wyczekują na ukrytego we wnętrzu smoka krayta, jednak Dorak zniecierpliwił się i w pojedynkę pobiegł do jaskini, pomimo ostrzeżeń Komada. Chwilę później było słyszeć krzyk zabijanego myśliwego. Twi'lek zauważywszy przybyłych, poprosił ich o pomoc w upolowaniu zwierzyny. Jedi nie widząc innego sposobu dotarcia do wnętrza, godzi się na to. Fortuna radzi by padawan użył karmy na Banthy i zwabił zwierzęta pod grotę, tymczasem Komad podłożył miny u wejścia do niej. W czasie wabienia Banth, Jedi został zaatakowany przez Ludzi Piasku, dla których są to świete zwierzęta. Po zabicie Tuskenów, padawan kontynuował naganianie zwierzyny. Po dotarciu do celu, smok krayt zwabiony zapachem Banth, wyłonił się z jaskini, wprost na zastawione pole minowe. Po chwili, stwór zginął od odniesionych ran. Komad podszedł do leżącego ciała i wydobył dwie perły jako trofeum i podzielił się jedną z Jedi. Po podziękowaniu za pomoc w łowach, Twi'lek wrócił do osady, natomiast przed padawanem stała otworem jaskinia. Po wejściu do jej wnętrza, trafili do kolejny artefakt Rakatan, mapę z następnymi danymi lokalizacyjnymi. Bastila stwierdziła, że Gwiezdna mapa jest reliktem ciemnej strony Mocy, i zapewne to przyciągnęło smoka do jaskini.

Zasadzka na Jedi.

Po zebraniu danych, wszyscy opuścili grotę, jednak przed wejściem do niej zatrzymało się kilka śmigaczy. Okazało się, że to Calo Nord, który podobno zginął na Taris w czasie bombardowania, a towarzyszyło mu czterech oprychów. Łowca nagród rzekł, że ma zlecenia na nich, ale i bez tego musiałby ich zabić, z troski o własną reputacje. Jedi próbuje się dogadać, jednak Nord kończy rozmowę, rozpoczynając kanonadę ze swoich pistoletów blasterowych. Nie mając innego wyboru, padawan i jego towarzysze likwidują po kolei przeciwników, a na końcu pada sam Calo Nord, który dotychczas był nie pokonany. Po starciu z łowcą, Jedi wraca na pokład Ebon Hawka i obejmuje kurs na kolejną planetę, którą jest Kashyyyk.

Niewolnictwo na Kashyyyku

Wyzwolenie Wookieech

W 3956 BBY podczas swoich poszukiwań Gwiezdnej Mapy na Kashyyyk przybył Revan wraz ze swymi towarzyszami, do których należał także wygnany 20 lat wcześniej Zaalbar. Chuundar pozwolił mu na wejście do Krain Cienia, ale wyznaczył też zadanie - były Mroczny Lord miał zabić "szalonego" Wookieego ukrywającego się na powierzchni planety, którym to okazał się ojciec Chuundara, Freyyr. Revan odnalazł zdetronizowanego wodza, jednak go nie zabił, lecz postanowił wspomóc w walce z Chuundarem i Czerką. W tym celu odnalazł ostrze Bakki - święty dla Wookieech miecz, dzięki któremu Freyyr mógł rzucić wyzwanie Chuundarowi.

Po powrocie do Rwookrrorro Revan udał się do Chuundara, którego razem z Zaalbarem i Freyyrem starali się przekonać, aby do nich przystał i walczył przeciw handlarzom niewolników. Ten jednak ich zaatakował, co było faktycznym początkiem powstania. Wódz zginął w walce razem z kilkoma strażnikami Czerki oraz wiernymi mu Wookiee. Władzę ponownie objął Freyyr, który natychmiast wysłał zwiadowców do sąsiednich wiosek z informacją, aby nawiązali walkę z siłami bezpieczeństwa Czerki. Wookiee zrozumieli swoje błędy i większość z nich przystała do swojego starego-nowego przywódcy. Zaatakowali zaskoczonych żołnierzy Czerki, wiele placówek zostało zniszczonych. W samym Rwookrroro rozegrała się niewielka bitwa, w której wziął udział między innymi Revan i po krótkiej walce placówka przy stolicy Kashyyyku została zniszczona, a wszyscy żołnierze i pracownicy Czerki, włącznie z ithoriańskim dowódcą Janosem Wertką, zabici.

Misja dla Republiki na Manaanie

Kryzys w stacji Hrakert

Zobacz główny artykuł: Pojedynek w stacji Hrakert.

Przechwycenie przez Leviathana

Poznanie prawdy

Zobacz główny artykuł: Pojedynek na Leviathanie.

Przenikniecie do akademii Sithów na Korribanie

Grobowce Sithów.

Kontynuując poszukiwanie Gwiezdnych Map, Revan wraz z towarzyszami udał się na pustynną planetę Korriban, gdzie miała znajdować się ostatnia z poszukiwanych przez niego wskazówek. Po wylądowaniu w porcie Dreshdae, Jedi musiał przedostać się do Akademii Sithów na Korribanie. Pod przykrywką nowego rekruta wniknął w szeregi Sithów, gdzie zdobył zaufanie samego naczelnika akademii Uthara Wynna i jego pomocnicy Yuthury Ban. Revan zdobył uznanie mistrza, wykonując kolejne postawione przed nim zadania. Wreszcie przyszedł czas na ostatnią próbę Revana, która miała się odbyć w grobowcu Nagi Sadowa gdzie znajdowała się w Gwiezdna Mapa.

Destabilizacja akademii Sithów

Po wykonaniu zleconego mu zadania doszło do ostatecznego pojedynku między Utharem, a Yuthurą, w której Revan wyjawił swoje prawdziwe intencje pobytu w akademii, a następnie zabił Uthara, a Yuthurę nawrócił na jasną stronę Mocy.

Uwięzienie na Nieznanym świecie

Zobacz główny artykuł: Pojedynek w świątyni Przodków.

Ostateczne starcie

Gdy Revan wrócił na Ebon Hawka, wraz z Carthem Onasi wezwał siły Republiki. Zniszczenie Gwiezdnej Kuźni stało się kluczem do wygrania wojny, gdyż wtedy Sithowie straciliby niewyczerpane źródło nowej broni i statków. Admirał Forn Dodonna oraz mistrz Jedi Vandar Tokare ustalili, że flota Republiki będzie atakować Gwiezdną Kuźnię, zaś grupa uderzeniowa Jedi, w tym Revan i jego towarzysze, wtargnie do środka stacji i pokona Bastilę, wspomagającą siły Sithów swoją medytacją bitewną. Gdy Revan dostał się na pokład stacji, spotkał na swojej drodze wielu przeciwników, głównie tamtejsze droidy strażnicze oraz Mrocznych Jedi, co jednak nie powstrzymało go przed wypełnieniem swojej misji.

Gwiezdna Kuźnia atakowana przez siły Republiki.

Tymczasem w przestrzeni kosmicznej toczyły się zawzięte walki pomiędzy siłami Dodonny a flotą Varko. Siły republikańskie stopniowo przegrywały starcie, jednak odwrót oznaczałby upadek Republiki. Przyczyną tego stanu rzeczy była niezliczona ilość statków, produkowanych wciąż przez Gwiezdną Kuźnię, oraz wspomagająca je Bitewna Medytacja Bastili. W końcu jednak Revan dotarł do Shan. Stoczył z nią walkę, podczas której nawrócił ją z powrotem na jasną stronę Mocy. Wtedy kobieta zaczęła używać swej Medytacji by wspomóc siły Republiki, Revan zaś wyruszył na ostateczne spotkanie z Malakiem. Pojedynek z nim nie był łatwy, ponieważ jego dawny uczeń odkrył wiele tajemnic Gwiezdnej Kuźni, które pomogły mu podczas walki (np. wysysanie resztek energii z martwych Jedi), jednak ostatecznie Revan zwyciężył, zabijając Malaka. W ostatniej chwili Revan wraz z towarzyszami i Bastilą zdołał uciec z Kuźni, która chwilę po ich odlocie eksplodowała.

Streszczenie wątków pobocznych

Fabuła wątków drugoplanowych opisana jest z perspektywy zgodnej z kanonem, czyli wyborów gracza dla jasnej strony Mocy. Pod każdym questem opisane są alternatywne wybory.

Taris

Arena gladiatorów

Walka na arenie.

Podczas przymusowego pobytu na Taris jeden ocalonych żołnierzy wstąpił do górnomiejskiej kantyny. Tam obejrzał na jednym z telebimów pojedynek pary gladiatorów. Zaintrygowany postanowił dowiedzieć się czegoś więcej o tym. W tym celu udał się do organizatora walk hutta o imieniu Ajuur. Ten wytłumaczył mu zasady walk i spróbował namówić rozbitka do wzięcia udziału w pojedynkach. Walki odbywały się na arenie wokół której były umieszczone tłumiki energii co ograniczało energię używanej broni i uniemożliwiały dobicie przeciwnika. Za każdą wygraną walkę gladiator otrzymywał wypłatę w wysokości 10% obstawionych zakładów. Żołnierz po konsultacji z Carthem, doszedł do wniosku że warto zarobić jakieś kredyty, tym bardziej że nikt nie umiera w czasie walk. Zgodził się na warunki stawiane przez Ajurra i już wkrótce pod pseudonimem Tajemniczy Przybysz rozpoczął swoją pierwszą walkę. Jego pierwszym przeciwnikiem był Ślepy Duncan. Przybysz z łatwością go pokonał i odebrał swoją nagrodę. Następnym zawodnikiem, który miał przeszkodzić w drodze po mistrzostwo był Gerlon Dwa Palce, jednak i on nie mógł się oprzeć przeciwnikowi i już wkrótce jego nazwisko spadło w rankingu turnieju. Kolejnym wyzwaniem z jakim miał się zmierzyć republikanin była kobieta o przezwisku Ice. Pomimo jej zaciekłości i chłodnemu podejściu do walki została ona pobita przez rywala i spadła w klasyfikacji. Następnym na liście był najstarszy stażem wojownik o imieniu Marl. Nie używał on broni palnej gdyż uważał ją za niepewną i zbyt niebezpieczną dla użytkownika. Jego przezorność jednak na niewiele się zdała, gdyż został on pobity przez przybysza i w konsekwencji przestał być wicemistrzem areny. Na drodze do osiągnięcia mistrzostwa przez żołnierza stał już tylko Rodianin Twitch. Po zaciętej walce dotychczasowy mistrz uległ nowemu czempionowi i w konsekwencji Tajemniczy Przybysz stał się najlepszym gladiatorem na Taris. Nie skończyło się to jednak dla niego długoterminowym sukcesem gdyż po pokonaniu wszystkich nieprzyjaciół nikt już nie chciał z nim walczyć ze względu na jego umiejętności bojowe. W rezultacie żołnierz musiał zrezygnować z tego sposobu zarabiania kredytów i zakończył swoją karierę.

Alternatywy
Jeśli podejmiemy się zlecenia z głowę Bendaka Starkillera, to wówczas jedyną możliwością zabicia Mandalorianina, jest walka na arenie na śmierć i życie. W tym celu należy skontaktować się z Ajurrem, który zorganizuję nielegalną walkę.

Szczepionka przeciwko zarazie raghuli

Zelka rozmawia na temat serum.

Penetrując górne poziomy Taris, rozbitkowie trafili do centrum medycznego, którym zarządzał Zelka Forn. Po krótkiej rozmowie na temat sytuacji biednych na planecie, Zelka poruszył temat szczepionki przeciwko zarazie roznoszonej przez stwory zwane rakghulami, które rozpanoszyły się w podmieście. Z jego słów wynikało, że republikańscy naukowcy byli bliscy opracowania szczepionki przeciwko chorobie, jednak gdy na Taris kontrolę przejęli Sithowie, zatrzymali oni cały zapas leku dla siebie. Poinformował też, że patrole sithańskich żołnierzy które są wysyłane w rejony podmiasta, zaopatrywane są w szczepionki przeciwko tej chorobie. Zaoferował się, że gdyby zdobył próbkę tego leku, mógłby za niewielka kwotę produkować lek dostępny dla każdego obywatela Taris. Gdy Republikanie wychodzili z centrum, zaczepił ich pomocnik Zelki Gurney, zaproponował on alternatywą opcje, by znaleziony lek sprzedać Zaxowi, pracującego dla Davika w dolnomiejskiej kantynie, hutta. Kang wówczas zacząłby sprzedawać lek za wyższą cenę. Gurney wspomniał by nie zapomnieli wówczas poinformować Hutta, od kogo się dowiedzieli o tej informacji. Mężczyźni jednak potępili takie zachowanie, na co pomocnik odparł że należy wpierw myśleć o sobie, a później o innych.

Gdy obaj żołnierze dostali się pod podmiasta i przeczesywali jego rejony, natrafili za ciało rozszarpanego sithańskiego piechura. W jego rzeczach odnaleźli próbkę szczepionki, którą przy następnej okazji oddali Zelce. Jednak zanim do tego doszło, w czasie powrotnej drogi natrafili na zarażonego republikańskiego rozbitka, którego uleczyli szczepionką. Również przebywając w wiosce Wygnańców zaszczepili dwóch chorych mieszkańców. Po powrocie do centrum medycznego, medyk uradowany podziękował przybyszom i obiecał rozpocząć produkcję i tanią dystrybucję leku. Gurney będąc świadkiem tego, wściekły wyraził swoje niezadowolenie takim zakończeniem sprawy.

Alternatywy
Wątek ten można rozwiązać też na inny sposób, oddając szczepionkę Zaxowi, za którą otrzymujemy sowitą zapłatę. W przypadku nie uleczenia Wygnańców i rozbitka, zamieniają się oni w rakghule i atakują republikańskich żołnierzy.

Łowca nagród

Biuro nagród w kantynie Javyara.

Odwiedzając kantynę Javyara w dolnym mieście, obaj żołnierze trafili do biura do spraw nagród, gdzie zleceniami rozporządzał Hutt Zax. Zaproponował on żołnierzom pracę, która miała polegać na tropieniu i zabiciu wyjętych z pod prawa przestępców. Carth i jego towarzysz po chwili wahania zgodzili się i przyjęli ofertę, gdyż potrzebowali kredytów. Zax dysponował pięcioma listami gończymi, wystosowanymi przez rząd Taris lub w tajemnicy przez Kantor:

 • Pierwsze zlecenie dotyczyło kobiety Dii, która jako kelnerka pracowała w kantynie. W czasie pracy zaczął się do nie dopierać pijany Holdan, jeden z żołdaków Davika Kanga. Kobieta w samoobronie zraniła mężczyznę w twarz, za co ten zemścił się wyznaczając nagrodę za nią. Republikanie spotkali Die w Południowych Apartamentach, gdzie ukryła się w jednym z mieszkań. Mężczyźni wysłuchawszy wersji kelnerki, zaproponowali się wstawią się za nią u Holdana. Gdy spotkali go w kantynie, ten z początku opierał się, jednak gdy zapłacili mu 200 kredytów, zdecydował się wycofać zlecenie za głowę kobiety.
 • Drugie zlecenie dotyczyło kupca o imieniu Largo. Był on winny Davikowi Kangowi sporą sumę pieniędzy, jednak nie oddał kwoty na czas, przez co Davik wystosował nagrodę na jego głowę. Mężczyzni spotykali go w Północnych Apartamentach, gdzie ukrywał się przed łowcami. Gdy dowiedzieli się o problemie mężczyzny, żołnierz zaoferował pomoc i podarował mu 200 kredytów. Largo szczęśliwy podziękował i pobiegł spłacić Davika.
 • Trzecie zlecenie dotyczy Twi'leka Matrika. Pracował on kiedyś dla Davika, jednak miał dość przemocy i zaczął zeznawać przeciwko niemu. Davik chcąc pozbyć się problemu wystawił nagrodę za jego głowę. Żołnierze spotykali go w jednym z dolnomiejskich bloków mieszkalnych, gdzie się ukrywał. Początkowo niechętny, zwierzył się mężczyznom ze swojego problemu. Republikanin zaproponował by Twi'lek upozorował własną śmierć. Matrik zgodził się z tym i miał już gotowy plan, jednak potrzebował do tego detonatora permakrytowego. Żołnierze zakupili go jednym ze górnomiejskich sklepów i wrócili do Matrika. Ten założył ładunki i je odpalił niszcząc doszczętnie mieszkanie. Podziękował ofiarodawcom za pomoc. Żołnierze odebrali później nagrodę za jego głowę, biorąc na siebie odpowiedzialność za wybuch w którym rzekomo zginął Twi'lek.
 • Czwarte zlecenie dotyczy zabójczyni Selven, która jest ścigana za zabójstwo kilku członków rodziny Ulgo. Carth i jego kompan spotykają ją w dolnym mieście w jednym z bloków mieszkalnych. W czasie pierwszego kontaktu, Selven grozi im śmiercią, jeśli nie zostawią jej w spokoju. Gdy pojawiają się ponownie, zabójczyni atakuje żołnierzy, ginie jednak, nie dając rady dwóm oponentom.
 • Piąte zlecenie dotyczyło gladiatora Bendaka Starkillera, byłą gwiazdę areny pojedynków, na której uśmiercił ponad stu przeciwników. Z tego powodu wystosowano list gończy za jego głowę. Żołnierze znaleźli go w górnomiejskiej kantynie, gdzie spędzał swoją emeryturę zawodową. Gdy Tajemniczy przybysz pokonał wszystkich przeciwników, Hutt zaproponował mu ostatnią walkę z Bendakiem. Żołnierz jednak odmówił walki, gdyż nie chciał zabijać dla pieniędzy i uciechy widzów.

Alternatywy
Zlecenie na głowę Dii, Largo i Matrika można rozwiązać jeszcze na dwa sposoby, po pierwsze zabijając ich na miejscu i odebrać nagrody u Zaxa, są to bowiem kontrakty opłacone przez Kantor. W przypadku zlecenia rządowego za głowę Bendaka, do walki dochodzi jeśli zdecydujemy się walczyć z nim na arenie na śmierć i życie. Po tej walce dodatkowo dostajemy w nagrodę zmodyfikowany blaster należący do gladiatora. Drugie zlecenie rządowe to kontrakt za Selven, która jako jedyna jest ścigana za morderstwa. Trzecia opcja daje nam możliwość rezygnacji ze zleceń.

Ziemie Obiecana

Wygnańcy opuszczają wioskę w podmieście.

W poszukiwaniu Bastili Shan Carth Onasi i jego towarzysz zeszli do podmiasta, gdzie według uzyskanych przez nich wcześniej informacji rozbiło się kilka kapsuł. Gdy rozbitkowie odwiedzają wioskę Wygnańców, spotykają tam starca o imieniu Rukil. Ten wspomina coś o Ziemi Obiecanej, jednak niepewny intencji młodszego mężczyzny, zleca mu zadanie odnalezienia jego uczennicy, Malyi, która zaginęła w kanałach. W czasie penetrowania kanałów, natrafiają na ciało i dziennik należący do młodej kobiety. Gdy oddają go starcowi, ten przygnębiony z powodu straty uczennicy opowiada legendę dotyczącą mitycznej krainy nazywanej Ziemią Obiecaną. Opowiedział mu historię jego ludu, o wojnie i zaginionej podczas niej kolonii, gdzie droidy zaspokajają każdą potrzebę. Zdradził mu również, że jest bliski jej odnalezienia, lecz do tego potrzebuje jeszcze dwóch dzienników prowadzonych przez jego ojca i dziadka. Republikanin postanowił pomóc starszemu mężczyźnie i udał się na poszukiwania notesów. Gdy odchodził z wioski został zaczepiony przez lokalnego handlarza imieniem Igear. Kupiec zaproponował mu układ: odkupi on od niego znalezione cyfonotesy z danymi o lokalizacji pradawnej kolonii. Zdradził mu, że chce je zniszczyć i dzięki temu zostać w przeszłości przywódcą wioski. Oferta ta została jednak odrzucona przez żołnierza, który wybrał pomoc wygnańcom. Po długich przeszukiwaniach kanałów odnalazł potrzebne mu dzienniki, i zaniósł je Rukilowi. Gdy ten je obejrzał, stwierdził że odnalazł położenie zaginionego raju. Natychmiast powiadomił o tym przywódcę osady Gendara i namówił go by wyruszyli jeszcze tego samego dnia. Rukil podziękował przybyszom za okazaną pomoc i wyruszył ze swoim ludem w wędrówkę, na której końcu czekał obiecany raj.

Alternatywny
Jeśli gracz przystanie na ofertę Igeara i odsprzeda mu zapiski, wówczas społeczność wygnańców nie wyruszy na poszukiwanie zaginionej kolonii, a Rukil powie nam, że mylił się co do naszej osoby. Zadanie to również można pominąć jeśli nie podejmujemy się zadania odnalezienia uczennicy Rukila.

Dantooine

Mandaloriańscy zbóje

Sherruk walczy z Jedi.

Na dziedzińcu enklawy Jedi jeden z uczniów przebywających szkolenie na Jedi, został zaczepiony przez osadnika o imieniu Jon. Mężczyzna był zrozpaczony, ponieważ stracił córkę Ilsę zabitą przez mandaloriańskich zbirów napadających na bezbronne farmy. Mordercy należeli do grupy renegatów wojen mandaloriańskich dowodzonych przez Sherruka, która napada na planety w sektorze Raioballo. Jon przyszedł do placówki Jedi proszą o pomoc i interwencję w tej sprawie, by zaprzestano zbrodniczym i zuchwałym atakom mandaloriańkisch bandytów. Student Jedi współczuł ojcu zamordowanego dziecka i obiecał zając się problemem. Gdy eksplorował równiny, napotkał kilka oddziałów Mandalorian wspomaganych przez Durosów i rozprawił się z nimi. Wyczyn ten jednak nie uszedł uwadze ich przywódcy, Sherruka, który zaczaił się na Jedi w pradawnym gaju. Gdy adept pojawił się na miejscu, Sherruk oświadczył Jedi, że z miłą chęcią zabiję go i zdobędzie kolejny miecz świetlny do kolekcji. Przywódca bandytów nie spodziewał się jednak spotkać wymagającego przeciwnika i po cięzkiej walce poległ wraz ze swoimi towarzyszami. Jedi doniósł o swoim czynie Jonowi, za co ten mu podziękował i sowicie zapłacił.

Alternatywy
Do starcia z grupą mandaloriańskich zbirów dochodzi obojętnie czy chcemy pomóc Jonowi czy nie. Po zabiciu Sherruka można jedynie domagać się większej zapłaty od osadnika za zlecenie, jednak jest to niekanoniczne rozwiązanie.

Zaginiony towarzysz

Elise prosi Jedi o pomoc.

Niedaleko enklawy Jedi przebywała Elise Montagne, której zmarły mąż był konstruktorem robotów i stworzył dla niej osobistego droida, C8-42. Gdy pewnego razu, pewien adept Jedi przechodził obok niej, kobieta zaczepiła go prosząc o pomoc w odnalezieniu towarzysza, którym okazał się robot. Jak sama twierdziła, został porwany z jej domu. Jedi podjął się zadania odnalezienia droida. Gdy znalazł się niedaleko kryształowej jaskini, spostrzegł robota, który został otoczony przez agresywne ogary kath. Uczeń zabił je, za co podziękował mu droid. Jak się okazało, tym robotem był C8-42. Gdy Jedi spytał się co tu robi, robot odpowiedział że uciekł od swojej pani, gdyż zaczęła się ona dziwnie zachowywać i traktować go jak swojego zmarłego męża. Doszedł do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie ucieczka, by Elise mogła rozpocząć nowe życie. Poprosił adepta by zniszczył go, na co Jedi przystał. Po powrocie do kobiety, opowiedział jej o wszystkim, a Elise zareagowała płaczem i pobiegła w stronę enklawy. Jakiś czas później, uczeń spotkał ponownie kobietę w towarzystwie mężczyzny o imieniu Samnt. Elise powiedziała adeptowi, że poznała go niedługo po schronieniu się w enklawie i że są w sobie zakochani. Podziękowała Jedi za okazana pomoc i opuściła ostatecznie budynek wraz z mężczyzną.

Alternatywy
Ten wątek można rozwiązać jeszcze na na dwa sposoby. Pierwszy umożliwia nam skłamanie, że droid jest gdzieś na równinach, a Elise zmartwiona wyrusza w ich stronę w celu poszukiwań. Druga opcja pozwala nam na zmuszenie C8-42 do powrotu do swojej pani, z czego jednak robot nie jest zadowolony.

Zamordowany osadnik

Bolook i adept w czasie śledztwa.

Na równinach został zamordowany jeden z osadników, Calder Nettic. Na miejsce zbrodni został wysłany Jedi Bolook. Jak się okazało, zgłoszenie wysłał obecny na miejscu Handon Guld, wraz z nim był tam również inny mężczyzna Rickard Lusoff. Obaj osadnicy stali nad ciałem denata i wzajemnie się oskarżali o dokonanie czynu, obok ciała leżał pistolet blasterowy. Z Jedi z enklawy przybył droid mający pomóc w dochodzeniu. Gdy Jedi badał sprawę zabójstwa, spotkał przechodzącego tam ucznia, którego zobligował do pomocy mu w rozwiązaniu sprawy.

Bolook doradził adeptowi by sprawdził najpierw powód przebywania obu mężczyzn w tym miejscu i w tym samym czasie co ofiara. Holdan tłumaczył się uprawianiem joggingu, gdyż nie cierpiał śmigaczy i trafił na ciało przypadkiem. Rickard natomiast w swojej wersji zdarzeń, stwierdził, ze polował na iriazy. Gdy miał jednego za celowniku, światło słoneczne oślepiło go, więc nie wiedział czy trafił. Gdy poszedł na miejsce w które celował, znalazł Handona stojącego nad martwym Calderem. Robot wyznaczony do pomocy przy rozwiązaniu sprawy, podał że wówczas było pochmurno, więc nie mogło świecić słońce. Rickard został złapany na kłamstwie.

Bolook przesłuchuje Hadona.

Później mistrz Jedi poradził, by sprawdzić powiązania pomiędzy podejrzanymi, a dentatem. Uczeń doszedł do wniosku, że Rickard był współpracownikiem Caldera w prowadzonej przez obu firmie zajmującej się transportem orbitalnym. Lussoff podejrzewał Nettica o oszustwa, o co się pokłócili wcześniej w kantynie w porcie kosmicznym Garang. Wówczas interweniował inny, wezwany z enklawy Jedi Tooka. Rickard zaczął wówczas planować zemstę na Calderze. Holdana z ofiarą łączyła żona tego pierwszego. Miała ona romans z Calderem, co mogło być motywem morderstwa.

Następnie obaj Jedi, sprawdzili do kogo należała broń, znaleziona przy Calderze. Handon powiedział, że to jego blaster, jednak został mu skradziony tydzień wcześnie. Rickard stwierdził, że nigdy tej broni nie widział. Robot pomocniczy poinformował Jedi, że nie zgłoszono kradzieży blastera. Handon został przyłapany na kłamstwie.

W ostatnim etapie, robot zapoznał Jedi z danymi na temat próbki krwi znalezionej przy ciele, która została wysłana do analizy. Próbka niestety uległa zniszczeniu, ale wiadomo było, że wynik ekspertyzy był negatywny, czyli krew nie należała do ofiary morderstwa. Adept wydedukował, że obaj podejrzani są winni. Holdan zabił Caldera, za to, że ten zdradzał go z jego żoną. Rickard natomiast planował zabójstwo i strzeli do Holdana biorąc go za Caldera. "Rogacz" został trafiony w bok, przez co kurczowo trzymał się za niego i to jego krew była prawdopodobnie podana analizie. Holdan zobaczywszy Rickarda wychodzącego za krzaków z bronią, wezwał Jedi z enklawy. Holdan został oskarżony o zabójstwo, a Rickard o próbę zabójstwa Caldera, jak i Holdana.

Po oficjalnemu oskarżeniu podejrzanych, Bolook odeskortował obu winnych do enklawy Jedi i pogratulował uczniowi rozwiązania sprawy.

Alternatywy
Gracz sterujący główną postacią, może inaczej rozwiązać wątek zabójstwa osadnika. Można oskarżyć tylko Rickarda, jeśli zignoruję się powiązania pomiędzy nim a ofiarą. Wówczas Holdan odchodzi wolny. Druga opcja umożliwia nam oskarżenie wyłącznie Holdana i oczyszczenie z zarzutów Rickarda. Trzecia opcja pozwala na rezygnacje z dochodzenia, które dokończy sam Bolook.

Waśń Sandral-Matale

Rozmowa z Nurikem Sandralem.

Po przywróceniu mrocznej Jedi Juhani ponownie na łono zakonu, w czasie rozmowy z lokalna radą Jedi, na jej obrady wpada Ahlan Matale, głowa rodziny Matale na Dantooine. Domaga się interwencji Jedi w sprawie zaginięcia jego syna Shena, o którego zaginięcie obwinia inną wpływową rodzinę, Sandrali, której głową jest Nurik Sandral. Rada Jedi zleca zajęcie się sprawą, adeptowi aktualnie szkolącemu się w enklawie. Uczeń wyrusza do posiadłości Matali, by przesłuchać Ahlana. W czasie drogi, natrafia na równinach na ciało mężczyzny, którym okazuję się Casus Sandral. Po dotarciu do domu Matali, uczeń wypytał Ahlana o spór jego z Sandralami. Nurik nadal upierał się przy swoim i oznajmił że jeśli nie odnajdzie się jego syn, to sam rozwiążę problem. Zaproponował Revanowi łapówkę w wysokości 1000 kredytów za jednostronne rozwiązanie sprawy. Jedi odmówił i oznajmił że mimo próby przekupstwa, zachowa neutralność. W czasie drogi do posiadłości Sadrali, Revan natrafił na zwłoki mężczyzny rozszarpane przez ogary kath. Denatem okazał się Casus, który amatorsko badał pobliskie ruiny. Gdy padawan dotarł do rezydencji, spotkał się z Nurikiem i przekazał mu wiadomość o śmierci syna. Nurik dowiedziawszy się o tym, odprawił Jedi nie zostawiając dalszych wyjaśnień w sprawie zniknięcia Shena. Chwile później ukazała się Rahasia, córka Nurika. Zdradziła ze Shan jest przetrzymywany przez jej ojca na teranie posiadłości. Opowiedziała też że jest w Shenie zakochana i nie chcę by stała mu się krzywda. Dała Revanowi klucz do bocznym drzwi rezydencji i poprosiła by uwolnił jej ukochanego. Jedi po skorzystaniu z drugiego wejścia, zniszczył wszystkie napotkane roboty strażnicze i dotarł do celi Shana. Ten oznajmił że nie ruszy się nigdzie bez Rahasi. Dziewczyna zgodziła się i chwilę później wszyscy spotkali się przed posiadłością. W tym samym czasie od strony równin pojawił się Ahlan z asyście dwóch droidów, w odpowiedzi z rezydencji wyszedł Nurik ze swoimi robotami. Obaj domagali się powrotu swoich dzieci do domów. Konflikt coraz bardziej się zaognił, gdyż ojcowie nie chcieli puścić Shena i Rahasi. Adept powiedział że oboje są już dorośli i sami mogą decydować o swoim losie i zaproponował by zakochani zamieszkali w Enklawie Jedi. Ahlan i Nurik nie chcieli jednak na to przystać, Rahasia wyszła wtedy z propozycją , by obaj ojcowie sfinansowali budowę nowego domu dla swoich dzieci. Taka opcja już bardziej odpowiadała głowom rodzin. Rahasia i Shen podziękowali Jedi na pomoc w rozwiązaniu konfliktu ich rodzin.

Alternatywy
Wątek waśni Sandral-Matale można rozwikłać jeszcze na trzy różne sposoby:

 • Pierwsza opcja umożliwia przyjęcie łapówki od Ahlana i poprowadzenie tak końcowej rozmowy, by Shen uznał że zakochanie się w Rahasi było błędem, co spowoduję ich rozstanie.
 • Druga opcja jest możliwa jeśli ma się za niski współczynnik perswazji, wówczas nie da się namówić ojców do pogodzenia się z dziećmi, na co one uciekają i ukrywają się w enklawie, a spór zostaje nierozwiązany.
 • Trzecia opcja daje możliwość jeszcze bardziej skłócenia obu ojców, jeśli skłamiemy Nurikowi, że to Ahlan odpowiada za śmierć jego syna Casusa. Wówczas Nurik zabija Shena, a Ahlan rewanżuję się zabójstwem Rahasi. Nurik zrozpaczony rozkazuje swoim robotom zabicie Ahlana, gdy ten ginie, droidy Matali pozbawione pana zabijają Nurika i atakują Revana. Takie rozwiązanie jednak jest sprzeczne z kanonem.

Tatooine

Kłopotliwe Gizki

Gizki na pokładzie Ebon Hawka.

Gdy Ebon Hawk wylądował w porcie w Anchorhead, przez przypadek na jego pokład została dostarczony pełny ładunek gizek. Gdy właściciel statku spytał się o tę przesyłkę kuriera, ten uciekł nie dokańczając nawet zaczętego przez siebie zdania w obawie przed konsekwencjami pomyłki. Gdy wszedł na frachtowiec, ujrzał kilkanaście stworzeń biegających po pokładzie. Jedi spytał się swoich kompanów o możliwości rozwiązania problemu, ci jednak zbywali go. Z czasem Revanowi udało się pozbyć gizek ze statku.

Alternatywy
Na pozbycie się kłopotliwych zwierząt z pokładu mamy dwie możliwości, można zakupić trutkę u miejscowego handlarza i podać ją jednemu z nieproszonych gości. Ta wpadnie w szał i zaatakuje inne osobniki w stadzie, w konsekwencji zarażając je i zabijając. Możemy również sprzedać je Nubassie na Manaan. Poszukuje ona egzotycznych zwierząt do parku narodowego tworzonego na jej rodzinnej planecie. Jednak by Selkatha wzięła on nas gizki, będziemy musieli trochę ją przekonać lub zapłacić jej sto kredytów.

Pośrednictwo

Sharina prosi Revana o pomoc.

Niedaleko wejścia do loży myśliwych, padawana zaczepiła kobieta, Sharina Fizark. Poprosiła mężczyznę o pomoc, biorąc go za myśliwego. Spytała czy nie odkupił on by od niej kościanej płyty Wraida o wartości 500 kredytów. Sama nie mogła jej sprzedać, gdyż nie posiadała karty łowickiej, która umożliwia sprzedaż zdobytych trofeów. A jej mąż, myśliwy Ward Fizark, zginął jakiś czas temu na pustyni. Jedi jednak odrzekł, że może sprzedaż ją w jej imieniu. Kobieta po chwili wahania, nie widząc innego wyboru zgodziła się na takie rozwiązanie.

Gdy padawan zdobył kartę, odwiedził loże myśliwych i sprzedał kościaną płytę Ithorianinowi Fazzie Utralowi. Po dokonaniu transakcji udał się do Shariny i przekazał jej równowartość płyty plus bonus w wysokości 200 kredytów. Kobieta była zachwycona i dziękowała Jedi za okazaną pomoc, oraz daniu możliwości nowego startu.

Alternatywy
W czasie pośrednictwa w transakcji, gracz może zdecydować się nie oddawać kredytów za sprzedaż płyty. Taka decyzja jednak jest sprzeczna z porządkiem Expanded Universe.

Uczciwa umowa

Uwięzieni Jawowie w enklawie.

Przemierzając Anchorhead w poszukiwaniu informacji o gwiezdnych mapach, Jedi natknął się na przedstawiciela rasy Jawa, Iziza. Mały stworek powiedział, że słyszał co nieco o poszukiwanych przez niego przedmiotach, lecz aby się tą wiedzą podzielił, Jedi musi wyświadczyć mu pewną przysługę.

Okazało się, że członkowie plemienia Iziza zostali porwali przez Ludzi Pustyni i są przetrzymywani w ich enklawie w charakterze niewolników. Członek zakonu, nie uznający międzygalaktycznego niewolnictwa, zgodził się bez wahania i wyruszył na poszukiwania siedziby Ludzi Piasku. Udało mu się ją odnaleźć na wschodnich terenach Morza Wydm. Jednak była ona chroniona przez system wieżyczek obronnych, które usmażyłyby go gdyby podszedł zbyt blisko. Wpadł on jednak na pomysł. Pokonał kilku wojowników plemiennych u zdjął z nich szaty, samemu się w nie przyodziewając. Mając nadzieje, że przebranie zda egzamin i nie zostanie zastrzelony jeszcze przed wejściem do osady, wyruszył wraz ze swoimi towarzyszami. Ku jego uciesze system obronny nie rozpoznał intruzów i młody Jedi znalazł się w środku enklawy. Po pokonaniu kilku wrogo nastawionych Tuksenów udało mu się dotrzeć do więzionych Jawów. Podziękowali oni nieznajomemu za ratunek i powiedzieli, że wyłączą oni system wieżyczek wokół osady ich niedawnych ciemiężycieli. Ucieszony z rezultatów swojej misji Jedi powrócił do Iziza, a ten dotrzymując danego przez siebie słowa przekazał mu mapę do wschodnich terenów Morza wydm. W geście wdzięczności Jawa zaoferował przybyszowi zniżkę na oferowane przez siebie towary, co było najwyższym wyrazem szacunku wśród jego pobratymców.

Alternatywy
Można zmusić Iziza do zwiększenia nagrody za okazaną pomoc. Wykonanie tego zadania jest jedną z możliwości uzyskania mapy wschodnich terenów Morza wydm, potrzebnej do głównego wątku gry.

Tanis w pułapce

Tanis w pułapce.

Wychodząc po za osadę Anchorhead, spotykamy Marlenę. Kobieta jest żoną Tanisa, jednego z myśliwych poznanych w loży myśliwych. Marlena wiedząc, że Jedi również posiada kartę łowiecką, kazała pozdrowić swojego męża, na którego zastawiła pułapkę na pustyni. Revan wypytawszy czemu to zrobiła, usłyszał, że Tanis nie dbał o żonę, a ta miała już dość i chciała mu dać nauczkę. Po rozmowie kobieta weszła do osady i skierowała się do kosmoportu, z którego miała odlecieć pierwszym promem.

Po pewnym czasie w trakcie wędrówki po wydmach, Jedi napotkał Tanisa, którego okrążały uszkodzone droidy. Zrozpaczony mężczyzna machał do wędrowców, by zwrócić ich uwagę. Po dotarciu do niego, myśliwy poprosił o pomoc Revana. Tłumaczył się, że korzysta z robotów do polowania, a jego żona naprawiała je po łowach. Jednak Marlena w końcu nie wytrzymała ciągłego zajmowania się mężem i postanowiła zakończyć związek w sposób wybuchowy. Jedi rzekł, że pomoże Tanisowi, jeśli ten zrezygnuje z korzystania z droidów do polowań. Mężczyzna nie mając zbytnio wyboru, zgodził się na takie warunki. Revan naprawił droidy, dzięki czemu myśliwy mógł w końcu opuścić śmiertelną pułapkę. Podziękował wybawcy i obiecał, że znajdzie inne zastosowanie dla swoich robotów.

Alternatywy
Wątek z Tanisem możemy również zakończyć inaczej. Albo zrezygnujemy z pomagania mu, albo gdy się zdecydujemy, to Tanis i tak umrze, gdy popełnimy błąd w czasie wykonywania napraw i dojdzie do eksplozji dwóch robotów. Możemy również domagać się zapłaty za ratunek. W przypadku gdy zdecydujemy się na agresywniejsze rozwiązanie, możemy doprowadzić do walki z myśliwym i jego naprawionymi droidami.

Kashyyyk

Uczciwy dług

W trakcie wędrówki przez lądowisko Czerki, młody Jedi był świadkiem kłótni pomiędzy dwoma mężczyznami. Jeden z nich Matton Dasol musiał odpracować dług swojej kompanii u niejakiego Eliego Ganda. Według niego załoga Mattona około miesiąc temu opuściła planetę, zostawiając go na niej ze swoimi niespłaconymi długami. Jakiś czas później przemierzając Krainę Cienia, drużyna znalazła zepsutego robota, należącego do zaginionej załogi Dasola. Droid wciąż miał na swoim dysku nagranie zdatne do ponownego odtworzenia. Okazało się, że Eli pod pretekstem szukania wartościowych materiałów, zwabił całą drużynę Mattona do najniższych partii lasów Kashyyyku, gdzie czekała zorganizowana przez niego zasadzka. Jedi rozmontował głowę droida i wziął ze sobą, by pokazać nagranie zamachu Dasolowi. Gdy prawda wyszła na jaw, Matton chciał zabić swego niedawnego pracodawce, jednak na to nie pozwolił mu młody Jedi. Wykorzystując okazję, Eli uciekł w stronę Krainy cienia, gdzie prawdopodobnie zginął, zabity przez faunę tego tajemniczego miejsca. Dasol postanowił przejąć interes Ganda i zarobić więcej kredytów przed opuszczeniem planety.

Alternatywy
Gracz może pozwolić Mattonowi zabić Eliego i w ten sposób zakończyć questa. Jest to jednak rozwiązanie sprzeczne z kanonem.

Zaginiony Wookie

Ciało zaginionego.

Przybywając w Rwookrrorro, drużynie młodego Jedi dała się we znaki nieufność i przerażenie młodych przedstawicieli populacji wioski wobec nich. Powodem tego dziwnego zachowania byli, nie tylko handlarze niewolników, lecz także zaginięcie miejscowego "herosa" Rorworra. Nie zapominając o swoim powołaniu jako Jedi, przywódca Mrocznego Jastrzębia postanowił przyjrzeć się tej sprawie. Jedynym członkiem rodziny zaginionego był niejaki Woorwill. Rozmowa z nim nie była jednak możliwa przez stojącego obok Jaaraka, który wtrącał się przy każdym pytaniu twierdząc, że obcy nie powinni interesować się sprawami Wookieech. W czasie swej podróży przez Krainę cieni, młody Jedi znalazł ciało Rorworra, a przy nim pojemnik na bełty, pokryty runami jakiegoś rodu z Rwookrrorro oraz cyfronotes, z którego wynikało, że martwy Wookiee zajmował się sprzedawaniem swoich pobratymców w niewolę Czeki. Nie mając pojęcia, do kogo ów kołczan może należeć, powrócił do wioskowego znawcy prawd Worrroznora. Okazało się, że pojemnik jest własnością Jaaraka. Zaniepokojony odkryciem wioskowy mistyk wezwał przed swoje oblicze wszystkich zamieszanym w tą sprawę. Przed rozprawą Jaarak poprosił Jedi by ten nic nie wspominał o winach Rorworra twierdząc, że młodzież w wiosce potrzebuje bohatera w tych ciężkich czasach. Sumienie rycerza, nie pozwoliło mu jednak na bezprawną egzekucje starego Wookieego i przekazał dziennik zaginionego Worrroznorowi, na dowód słuszności działań Jaaraka. W nagrodę młody Jedi otrzymał część majątku Rorrwora w postaci czterystu kredytów, a także dozgonną wdzięczność Jaaraka.

Alternatywy
Podczas rozprawy gracz może przemilczeć konszachty Rorworra z handlarzami niewolników i tym samym skazać Jaaraka na śmierć za nieuzasadnione zabójstwo. W tym wypadku otrzymamy punkty ciemnej strony oraz zaledwie sto kredytów, wypłaconych z majątku straconego Wookiego, o wiele gorzej usytuowanego majątkowo.

Mandaloriańscy zbóje

Przemierzając Krainę cieni rycerz Jedi i jego druhowie byli świadkami okrutnego wydarzenia. Mandaloriański żołdak, pojedynkował się z rannym, ledwo stojącym Wookiee, a dwójka jego towarzyszy obserwowała walkę, nabijając się z przeciwnika

Dowódca Mandalorian.

Starcie zakończyło się śmiercią obcego wojownika, który zbytnio zlekceważył wroga. W napadzie szału kompani poległego rzucili się na myśliwego. Nie czekając na niechybną śmierć Wookiego, strażnik pokoju wtrącił się do batalii i po krótkiej walce zabił Mandalorian, a następnie dał ocalonemu apteczkę i opatrunek. Po chwili odpoczynku, myśliwy zwany Grrrwahrr wyjaśnił nieznajomym, czego byli przed chwilą świadkami. Okazało się, że on i jego przyjaciele wybrali się na polowanie, jednak wszyscy zginęli z ręki Mandalorian. Rzekł, iż atakują oni tylko wtedy, gdy ich ofiary są bez broni. Poprosił przybyszy, by pomścili jego kompanów, a jemu przynieśli głowę przywódcy bandytów. Młody bohater zgodził się pozbyć zbójów i po chwili wyruszył rozprawić się z przybyszami. Myśliwi szybko stali się zwierzyną, a przy jednym z zabitych Jedi znalazł urządzenie namierzające. Zainstalował je przy mandaloriańskich śmigaczach, przeczuwając, że to wywabi przywódcę wojowników. Jego nadzieję się spełniły i po kilku minutach na miejscu zjawił się dowódca, bynajmniej nie w nastrojach do rozmowy. Wybuchła walka, która zakończyła się śmiercią wszystkich Mandalorian. Młody rycerz wziął krwawe trofeum i powrócił do Grrrwahrra. Wookiee, zadowolony z faktu, że duchy jego braci mogą odejść w pokoju podziękował przybyszowi i dał mu nagrodę.

Alternatywy
Jeśli gracz nie ma przy sobie medpaków i nie wykupił umiejętności leczenia Mocą, Grrrwahrr umrze z ran. Gracz może również odmówić pomocy Wookieemu, co również skutkuje śmiercią myśliwego.

Manaan

Korriban

Lehon

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Stworzenia

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Ciekawostki

Możliwe zakończenia gry

Ponieważ każdy może wybrać stronę Mocy, po której chce się opowiedzieć, w grze można napotkać kilka różnych zakończeń.

 1. Podczas spotkania z Bastilą na szczycie świątyni Rakatan, gracz opowiada się po Jasne Stronie Mocy. W Gwiezdnej Kuźni podczas rozmowy Bastilą namawia ją do powrotu na Jasną Stronę. Gdy to nastąpi, Bastila wesprze siły Republiki medytacją bitewną. Następnie Revan w pojedynku pokonuje Dartha Malaka (zakończenie kanoniczne).
 2. Revan opowiada się po Jasnej Stronie Mocy, w Gwiezdnej Kuźni zabija Bastilię, a później Malaka.
 3. Revan opowiada się po Ciemnej Stronie Mocy. Na Rakata Prime przyłącza się do Bastili, która przeszła na Ciemną Stronę, a następnie zabija Juhani i Jolee. Później ginie Mission (w zależności od wariantu zabita przez Zaalbara lub Revana, który zabija też Wookieego), Carth ucieka. W Gwiezdnej Kuźni Revan pokonuje Malaka, a wspomagane przez Bastilę siły Sithów niszczą flotę Republiki.

Możliwe zmiany fabularne

 1. Gracz nie musi kupować HK-47, jednak jest to opcja tylko dla tych absolutnie oddanych Ciemnej Stronie bądź prawowitych Jedi bez wystarczającej ilości kredytów, gdyż robot jest niezbędny do pokojowego rozegrania sprawy Jeźdźców Tusken.
 2. Gracz może zamordować Juhani już w Gaju na Dantooine (w takim układzie do świątyni na Rakata Prime Jolee i Revan wybiorą się sami).

Różnice pomiędzy wydaniem na PC a Xbox

Premiera na platformę Xbox nastąpiła wcześniej niż na PC. W czasie tych kilku miesięcy przygotowań gry na inną platformę, ekipa BioWare zdołała dokonać paru zmian. Spośród tych największych, zmieniono interfejs sterowania postacią oraz nadano teksturom wyższą rozdzielczość, lepiej wykorzystującą możliwości komputerów osobistych. Oprócz wyglądu gry, autorzy wprowadzili także około 30 nowych przedmiotów i kilka bonusowych misji, a także nowe przerywniki, rasy i miejsca. Poprawione zostały także pewne błędy, wykryte w edycji konsolowej. Inną istotną modyfikacją było przystosowanie sterowania do klawiatury i myszy.[3]

Lokacje występujące w grze

Odwiedzone planety

Inne lokacje

Osoby użyczające głosów postaciom

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
zrzutów ekranowych z gry Knights of the Old Republic.
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
prac koncepcyjnych do Knights of the Old Republic.
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
grafik promocyjnych do Knights of the Old Republic.

Ścieżka dźwiękowa

 • Muzyka do gry została stworzona przez kompozytora Jeremy'ego Soule'a. Fani Gwiezdnych wojen podzielili trwającą około półtorej godziny ścieżkę dźwiękową na 49 części i nadali im różne tytuły. W większości przypadków utwór brał nazwę od miejsca i misji, którą w tym czasie wykonywano. LucasArts nigdy nie wydało muzyki z gry na CD. Poniżej zamieszczono fanowskie tytuły i czas długości trwania poszczególnych utworów:
 • Startup Screen - 01:21
 • Main Theme - 01:31
 • The Old Republic - 01:23
 • Taris: Upper City - 01:24
 • Apartaments - 01:25
 • Sith Guard Encounter - 01:18
 • Taris: Lower City - 01:20
 • Javyar's Cantina - 01:29
 • Taris: Sewers - 01:24
 • Rakghoul Attack - 01:21
 • The Black Vulkars - 01:20
 • Bastila Shan - 01:30
 • The Leviathan - 00:41
 • Pazaak - 01:29
 • Inside the Sith Base - 01:27
 • Battle at Davik's Estate - 01:22
 • Arrival at Dantooine - 00:23
 • The Jedi Academy - 01:18
 • Dantooine Outback - 01:19
 • Mandalorian Battle - 01:32
 • Kinrath Cave - 01:22
 • Ancient Ruins - 01:21
 • Guard Droids - 01:30
 • Tatooine - 01:29
 • Anchorhead Street Fight - 01:17
 • Tatooine: Dune Sea - 01:34
 • Desert Wraid Attack - 01:18
 • Tusken Enclave - 01:24
 • Sand People Ambush - 01:21
 • Czerka Corporation - 01:25
 • Ahto City - 01:29
 • Ahto Sith Battle - 01:17
 • Hrakert Station - 01:29
 • Selkath Fight - 01:26
 • Kashyyyk - 01:21
 • The Shadowlands - 01:25
 • Confronting Darth Bandon - 01:26
 • Korriban Sith Academy - 01:31
 • Uthar Wynn's Trials - 01:17
 • Captured by the Leviathan - 01:19
 • Darth Malak - 01:33
 • The Unknown World/The Lehon/On the Rakata Prime - 01:21
 • Rancor Battle - 01:23
 • The Temple - 01:18
 • Last Chance - 00:31
 • Aboard the Starforge - 01:22
 • Star Forge - 02:04
 • The Last Confrontation - 01:23
 • Finale & End Credits - 07:48
 • Sith Theme - 01:22

Galeria

Przypisy

Recenzje

Linki zewnętrzne


Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]