Jawowie/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Jawowie
Planeta macierzysta: Tatooine
Język: Jawaski
Wzrost: 97 cm
Kolor oczu: Żółte
Cechy charakterystyczne: Skrywają się pod płaszczami
Jawowie to rasa pochodząca z planety Tatooine. Były to niskie istoty, mierzące zwykle metr wysokości, o świecących na pomarańczowo lub żółto oczach i piskliwych głosach.

Cechy charakterystyczne

Mało kto wie jak naprawdę wyglądały, gdyż wszystkie ubierały się identycznie, w brunatny strój z kapturem, spod którego nie widać było twarzy, a jedynie świecące oczy. Taki ubiór ułatwiał im przeżycie na pustyni. Ciało Jawów zawsze otaczała chmara owadów zwabionych ich nieprzyjemnym zapachem, co skutecznie odstraszało od nich innych mieszkańców galaktyki. Sami Jawowie swój zapach uważali za doskonałe źródło informacji o sobie samych, zdrowiu, stanie emocjonalnym a nawet o tym, co dany Jawa ostatnio jadł.

Historia i obyczaje

Mówi się, że Jawowie swoje pierwsze domy zbudowali z wraku statku, który kiedyś rozbił się na Tatooine. Żyli w rodzinnych klanach. Olbrzymie znaczenie miały dla nich piaskoczołgi, którymi przemierzali pustynię. W czasie, kiedy połowa klanu podróżowała w piaskoczołgu, reszta Jawów zostawała w osadzie, gdzie chroniła się przed atakami Ludzi Pustyni i smoków krayt.

W społeczeństwie Jawów największe znaczenie mieli mężczyźni, kobiety nie miały prawa głosu. Wyjątkiem była szamanka. Zostawała nią kobieta Jawów, która zachorowała mając przy tym halucynacje. Jeśli przeżywała chorobę stawała się szamanką, której słowa były uważane za mądrość i darzone szacunkiem.

Małżeństwa były kojarzone pomiędzy klanami, które wymieniały się kobietami i dziećmi.

Jawowie upodobali sobie handel najróżniejszymi częściami i droidami. Podróżowali piaskoczołgami do miast i osad sprzedając swoje dobra. Ich wynalazkiem był blaster jonizujący Jawów, który służył im do wyłączania nieposłusznych droidów.

To Jawowie, pod przywództwem Tteel Kkaka, jako pierwsi znaleźli w rozbitym statku rankora, który później trafił do Jabby.

Kiedy roboty R2-D2 i C-3PO trafiły na Tatooine, zostały zabrane przez grupę Jawów. Wtedy to kupił je od nich Luke Skywalker i jego wuj Owen Lars.

Niestety Jawowie, nieświadomi jak ważne informacje posiadał R2 D2, zapłacili za to wysoką cenę. Wszyscy zginęli, kiedy Imperium poszukując robotów ostrzelało ich piaskoczołg.

Ciekawostki

  • Jawowie mówią w języku zulu, lecz ich rozmowy są zniekształcone elektronicznie i przyśpieszone.

Źródła