Owen Lars/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Owen Lars
Data i miejsce narodzin: 52 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 0 BBY
Miejsce pochodzenia: Ator, wychowywany na Tatooine
Rasa: Człowiek
Wzrost: 178 cm
Kolor włosów: Brązowe, potem Siwe
Kolor oczu: Niebieskie
Profesja: Farmer wilgoci
Owen Lars był synem farmera wilgoci Cliegga i przybranym bratem Anakina Skywalkera. Ożenił się z Beru Whitesun i po śmierci ojca przejął farmę. Wychowywał syna Anakina, Luke'a.

Biografia

Młodość

Owen urodził się na Ator, rodzinnym świecie Aiki, jego matki. Kiedy był bardzo mały, Aika umarła, a jego ojciec Cliegg wrócił na Tatooine. Od swojej macochy, Shmi Skywalker, drugiej żony Cliegga, Owen wielokrotnie słyszał o Anakinie Skywalkerze, który został uwolniony przez rycerza Jedi imieniem Qui-Gon Jinn.

Młody Owen tuż przed wybuchem wojen klonów.

Kiedy Owen podrósł, poznał dziewczynę, Beru Whitesun. Beru wkrótce zamieszkała razem z nim i z Clieggem i Shmi na farmie wilgoci Larsów. Niestety niebawem Shmi została porwana przez Tuskenów. Cliegg, wraz z trzydziestoma innymi farmerami i Owenem ruszył aby odbić żonę. Wyprawa niestety nie powiodła się. Wszyscy z wyjątkiem czterech farmerów zginęli, a Cliegg stracił nogę. Owen zbudował dla ojca wózek repulsorowy, który umożliwiał w miarę sprawne poruszanie się po farmie.

Kilka tygodni po porwaniu Shmi do domostwa Larsów zawitał Anakin Skywalker i Padmé. Anakinowi udało się odbić matkę z rąk Tuskenów, jednak Shmi umarła na jego ramionach. Po skromnym pogrzebie Anakin i Padmé odlecieli z planety zabierając ze sobą C-3PO. Owen, Cliegg i Beru zostali sami na farmie wilgoci. Podczas trwania wojen klonów Beru i Owen pobrali się, a Cliegg umarł.

Krótko po zakończeniu wojen klonów, z Larsami skontaktował się Obi-Wan Kenobi i zapytał, czy zaopiekują się synem Skywalkera. Beru zgodziła się i niedługo potem Rycerz odwiedził farmę i zostawił Larsom pod opiekę dziecko - małego Luke'a.

Wychowanie Luke'a

Ucieczka Luke'a

Kiedy Luke miał dziesięć lat, zaczął interesować się swoim ojcem. Zadawał kolejne i kolejne pytania, a kiedy Owen mu nie odpowiadał, wściekał się. Wujek dał mu karę za ton z jakim się do niego odnosił, przez co zdenerwowany chłopak postanowił uciec. Kiedy Owen zauważył, że jego siostrzeńca nie było, przestraszył się, ponieważ na dworze była burza piaskowa. Od razu kiedy przeszła, zebrał swoich przyjaciół i razem zaczęli szukać dziesięciolatka, którego znaleźli na środku pustyni. Chłopak dostał gorączki pyłowej, ale wszyscy byli zdziwieni, jakim cudem przetrwał największą burzę w historii.

Dorosłość

Wujek Owen i ciocia Beru starali się za wszelką cenę uchronić Luke'a przed ścieżką, jaką podążył Anakin. Nie powiedzieli mu, że jego ojciec był rycerzem Jedi. Utrzymywali wersję, że był nawigatorem na frachtowcu, a zabił go Darth Vader. Trzymali go z dala nawet od "Bena" Kenobiego, który osiedlił się na Tatooine.

Ben Kenobi próbował przekazać Lukowi pamiątkę po Anakinie - miecz świetlny. Owen nie pozwolił na to, ponieważ uważał, że Luke nie może mieć żadnej styczności z Jedi. Bał się, że Luke podąży drogą Jedi, której on nie pochwalał. Niestety nie dało się zaprzeczyć, że w żyłach Luke'a płynęła krew Anakina. Młody Skywalker marzył o tym, że kiedyś wyrwie się z Tatooine, chciał wstąpić do Akademii Imperialnej i zostać pilotem, pomimo, że nie pochwalał działań Imperium. Owen jednak, obiecywał mu co roku to samo - że będzie mógł jechać do Akademii, ale dopiero za rok, gdy kupią nowe droidy. Luke był wściekły o niedotrzymywane obietnice, gdyż większość jego przyjaciół już dawno odleciała z planety.

Spalone ciała Owena i Beru

Śmierć

Niedługo przed bitwą o Yavin, Owen kupił od Jawów dwa droidy - C-3PO (ponieważ znał język Bocce) i R2-D2. C-3PO, teraz w złotej obudowie, przedstawił R2-D2 jako "swego partnera". Podczas czyszczenia robotów, Luke napotkał w pamięci na przekaz dla Obi-Wana Kenobiego. Kiedy tylko Owen dowiedział się o zapisie polecił Lukowi wykasować pamięć. Wieczorem R2 uciekł. Z powodu zapadającego zmierzchu Luke wyruszył na poszukiwania robota dopiero następnego dnia rano. Kiedy Luke był w drodze, do domostwa Owena przybyli Szturmowcy. Szukali droidów, które Owen zakupił od Jawów. Owen jednak nie chciał im nic powiedzieć, a w dodatku napluł na dowódcę oddziału. Szturmowcy zabili ich, a później spalili dom. Luke przybył tam, ale za późno - jego wujek i ciotka już nie żyli.

Luke przybył odwiedzić groby wujostwa w 4 ABY, kiedy był na planecie w celu uwolnienia Hana Solo z rąk Jabby.

Ciekawostki

  • W Nowej nadziei w Owena wcielił się Phil Brown.
  • W Ataku klonów i Zemście Sithów Owena zagrał Australijczyk Joel Edgerton.
  • We wczesnych wersjach książki Powrót Jedi Owen jest przedstawiany jako brat Obi-Wana. Potem zostało to poprawione. Ciekawostką jest fakt, że dubler Ewana McGregora, czyli Nash Edgerton jest bratem Joela.
  • Alternatywną wersję śmierci Owena i Beru przedstawiono w fanfilmie Troops. W Owena wcielił się tam Neil Elliot.
  • Przed Atakiem klonów uważano, że nieprawdą jest, że Owen jest wujkiem Luke'a. W Epizodzie drugim okazało się, że Anakin i Owen są przybranymi braćmi. Podobnie było w przypadku Obi-Wana i Owena. Według starszych informacji to oni byli braćmi.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Owena Larsa.