Kanon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kanon, kanon wydawniczy to zbiór wszystkich faktów dotyczących świata Gwiezdnych wojen, które nie są wzajemnie sprzeczne i w sposób najpełniejszy opisują rzeczywistość tego świata. Obecnie termin ten oznacza przede wszystkim porządek wydarzeń przedstawiany w istniejących i zapowiedzianych filmach kinowych, serialu i filmie Wojny klonów, a także większości wydanych od 2014 roku książek, komiksów czy opowiadań. Określenia tego używa się również dla odróżnienia obecnej linii wydarzeń od porządku Legend, zwanych wcześniej Expanded Universe, a więc wydarzeń przedstawionych w publikowanych przez ponad trzydzieści lat materiałach.

Kanon jest tworzony przez publikowanie informacji w źródłach - książkach, filmach, grach komputerowych itp. - licencjonowanych przez Lucasfilm, a obecnie pieczę nad kanonem sprawuje także Lucasfilm Story Group.

Możliwe jest pojawianie się treści licencjonowanych, jednak niekanonicznych - czyli stanowiących wariację na temat Gwiezdnych wojen i nie zaliczających się do oficjalnego porządku historii i rzeczywistości świata. Określenie to może obecnie odnosić się zarówno do zbioru pozycji z Expanded Universe, jak również materiałów, które stoją w sprzeczności z samym porządkiem Legend. Do najbardziej znanych spośród nich należy seria LEGO Star Wars, w tym serial Przygody Freemakerów.

Przed wyłączeniem Expanded Universe z oficjalnego porządku wydarzeń głównym wyznacznikiem kanoniczności była zgodność danego faktu z wydarzeniami przedstawionymi w starej i nowej trylogii filmowej oraz wypowiedziami George'a Lucasa, a dalej - z kolejnymi kręgami źródeł. W przypadku wprowadzenia późniejszych zmian w opublikowanych już filmach lub innych źródłach (edycja specjalna filmów, korekty w komiksach), za obowiązującą uważana była wersja nowsza.

George Lucas a Expanded Universe

Polityka wydawnicza i licencyjna Lucasfilmu zmierzała do utrzymywania powyższej, szerokiej wersji kanonu. Równocześnie George Lucas ograniczał swoje zainteresowanie Gwiezdnymi wojnami do wydarzeń opisanych w materiałach, które sam współtworzył (przede wszystkim filmy), natomiast całą resztę materiałów traktował jako swoisty świat alternatywny, czy może raczej dopełniający - tworząc, nie dbał o zgodność z innymi źródłami. Skutkiem tego była między innymi konieczność stosowania retconów po pojawianiu się każdego z nowych filmów.

Kanon a źródła

Obecnie wszystkie pozycje z uniwersum Gwiezdnych wojen możemy podzielić na trzy kategorie.

  • Kanon (zwany niekiedy nowym kanonem) - zawiera wszystkie części sagi, serial Wojny klonów i film o tym samym tytule, a także większość licencjonowanych produkcji wydanych po 25 kwietnia 2014.
  • Legendy (zwane wcześniej Expanded Universe) - wszystkie licencjonowane produkcje z uniwersum Gwiezdnych wojen wydane do 2014 roku.
  • Sprzeczne z Expanded Universe - obejmuje wszystkie produkcje należące do Expanded Universe, lecz niezgodne z jego porządkiem, a więc wszelkiego rodzaju parodie lub alternatywne wersje wydarzeń.

Nowy kanon

25 kwietnia 2014, Expanded Universe, obejmujące wszystkie licencjonowane materiały prócz sześciu filmów należących do starej i nowej trylogii oraz filmu i serialu Wojny klonów, zostało wyłączone z kanonu. Poinformowano, że kolejne pozycje będą należeć do oficjalnego kanonu wydarzeń, za co odpowiadać ma nadzorująca rozwój uniwersum Lucasfilm Story Group. Oznacza to, że historie przedstawione w wydawanych obecnie powieściach, komiksach czy grach są równorzędne z wydarzeniami przedstawionymi w filmach. Jednocześnie część nowych pozycji, jak na przykład dodatki do gry The Old Republic, stanowią część porządku Legend.

W skład oficjalnego kanonu wchodzą:

Filmy

Seriale

Książki

Komiksy

Opowiadania

Gry

Zobacz główny artykuł: Chronologiczny spis kanonicznych gier.