Rebelianci: Iskra rebelii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Rebelianci: Iskra rebelii
Tytuł oryginalny: Star Wars Rebels: Spark of Rebellion
Reżyseria:
Scenariusz: Simon Kinberg[1]
Muzyka: Kevin Kiner
Data premiery w USA:
Data premiery w Polsce:
 • 27 września (pokazy przedpremierowe)
 • 4 października 2014 (Disney XD)
Dystrybucja w USA: The Walt Disney Company
Dystrybucja w Polsce: The Walt Disney Company Polska
Czas trwania: 43 minuty
Czas w chronologii: 5 BBY[2]


Rebelianci: Iskra rebelii (tytuł oryginalny: Star Wars Rebels: Spark of Rebellion) to film telewizyjny pełniący funkcję pilota serialu Rebelianci. Opowiada o spotkaniu Ezry Bridgera, nastoletniego złodziejaszka z planety Lothal z załogą statku Ghost, która w przyszłości stanie się zalążkiem rebelii przeciwko Imperium Galaktycznemu.

Film miał kilka odrębnych dat premier: pierwotnie miał zadebiutować 29 września 2014 dla użytkowników aplikacji WATCH Disney XD[3], ale datę premiery przesunięto na 26 września.[4] Premiera na amerykańskim Disney Channel nastąpiła 3 października, a 14 dnia miesiąca DVD z filmem trafiło do sprzedaży. 26 października wyświetlono powtórkę na kanale ABC, z dodatkową sceną z Darthem Vaderem[5]

W Polsce film zadebiutował 27 września w ramach pokazów przedpremierowych zorganizowanych przez sieć kin Helios.[6] Premiera telewizyjna nastąpiła 4 października na Disney XD.[7]

Opis

Oryginalny

Set between the events of Star Wars: Episodes III and IV, the story unfolds during a dark time when the evil Galactic Empire is tightening its grip of power on the galaxy. Imperial forces have occupied a remote planet and are ruining the lives of its people. The motley but clever crew of the starship Ghost — cowboy Jedi Kanan, ace pilot Hera, street-smart teenager Ezra, the "muscle" Zeb, warrior firebrand Sabine, and cantankerous old astromech droid Chopper — is among a select few who are brave enough to stand against the Empire. Together, they will face threatening new villains, encounter colorful adversaries, embark on thrilling adventures, and become heroes with the power to ignite a rebellion.[3]

Tłumaczenie

Osadzona pomiędzy wydarzeniami z epizodów III i IV, ta historia dzieje się w mrocznych czasach, gdy złe Imperium Galaktyczne zaciska pięść władzy na galaktyce. Imperialne siły dokonały okupacji odległej planety i rujnują życie jej mieszkańców. Różnorodna, lecz mądra załoga statku Ghost - kowboj Jedi Kanan, as przestworzy Hera, sprytny nastolatek Ezra, "mięśniak" Zeb, wojowniczka Sabine i kłótliwy, stary astromech Chopper - są wśród wybranych, którzy są dość odważni, by stanąć przeciwko Imperium. Razem stawią czoła przerażającym nowym złoczyńcom, natrafią na barwnych przeciwników, wyruszą na ekscytujące przygody oraz zostaną bohaterami zdolnymi wzniecić rebelię.

Streszczenie

Prolog

Rycerze Jedi zostali niemal całkowicie zniszczeni, jednakże twoje zadnanie się nie zakończyło, inkwizytorze. Imperator przewidział, że powstaje przeciwko niemu nowe zagrożenie, dzieci Mocy. Nie mogą zostać Jedi.
- Darth Vader do Wielkiego Inkwizytora.[8]

Na pokładzie gwiezdnego niszczyciela Inkwizytor kontaktuje się za pomocą hologramu z Darthem Vaderem. Sith mówi, że Jedi zostali niemal całkowicie zniszczeni, lecz zadanie Pau'anina nie jest jeszcze zakończone: Imperator przeczuł zagrożenie ze strony "dzieci Mocy". Vader nakazuje mu je wytropić i przeciągnąć na stronę Imperium, a jeśli to się nie powiedzie, zabić wraz z ocalałymi przedstawicielami zakonu, którzy mogliby zostać ich nauczycielami. Inkwizytor potwierdza, że tak się stanie.

Spotkanie na Lothalu

Kim są ci goście?
- Ezra Bridger o grupie buntowników na Lothalu.[9]
Aresko i Grint aresztują sprzedawcę.

Na znajdującej się w Zewnętrznych Rubieżach planecie Lothal nastoletni Ezra Bridger obserwuje równinę i Capital City ze swojej wieży, gdy nad jego głową przelatuje niszczyciel. Chłopak wsiada na śmigacz i rusza w stronę miasta. Na miejskim targu imperialni oficerowie - komendant Cumberlayne Aresko i nadzorca Myles Grint - żądają od lokalnego kupca identyfikatora i tłumaczą, że handel musi być pod jurysdykcją rządu. Gotal odpowiada, że pamięta jak było zanim władzę na planecie przejęło Imperium. Aresko przez komunikator mówi, że przyprowadzi obywatela pod zarzutem zdrady, a jego rozmówca każe przyprowadzić go do bloku więziennego. Mężczyzna protestuje, lecz Grint, zabierając jego towar, pyta się stojących obok osób, kto ich powstrzyma. Do oficerów podchodzi Ezra, prosząc o podzielenie się owocem. Myles go przegania, lecz chłopiec kradnie komunikator Cumberlayne'a i oddala się. Udając żołnierza imperialnego, Bridger rozkazuje oficerom przejść na główny plac. Mężczyźni puszczają kupca. Chłopak podchodzi do Gotala, a ten wyraża swoje podziękowania, oferując mu jogana. Jednakże, ku zdumieniu handlarza, Ezra zabiera więcej owoców, tłumacząc się, że musi jeść. Następnie ucieka na dach. Gotal zastanawia się kim jest owo dziecko.

Ze swojego punktu obserwacyjnego chłopiec obserwuje imperialnych, którzy dochodzą do placu. Zamiast zapowiedzianych przez komunikator kłopotów, zastają tam jedynie Yogara Lystego, zajętego nadzorowaniem transportu skrzyń z towarem. Rozwścieczony Aresko rozkazuje je załadować. Bridger mówi sam do siebie, że niemalże mu ich żal. Nagle, kierowany tajemniczym przeczuciem, spogląda w inną uliczkę i widzi w niej tajemniczego mężczyznę, Kanana Jarrusa, który szybko odwraca się w jego stronę, lecz Ezra kryje się przed jego wzrokiem. Człowiek przechodzi kilka metrów i klepie się po udzie. Na ten znak z cienia wychodzi Lasat, Garazeb Orrelios i ustawia się na pozycji. Mężczyzna przekazuje taki sam sygnał stojącej nieopodal Mandaloriance, Sabine Wren. Dziewczyna potwierdza i przechodzi obok imperialnego śmigacza, rzucając na niego detonator. Ładunek po chwili wybucha, a Lyste rozkazuje zabrać skrzynie. Ezra stwierdza, że mogą być one sporo warte.

Ezra kradnie towary Imperium.

Żołnierze przewożący towar na skrzyżowaniu dróg natrafiają na dowódcę akcji, który rozpoczyna z nimi walkę. Gdy nadchodzą posiłki, do akcji wkracza lasacki wojownik, który pozbawia szturmowców przytomności. Bridger skacze z dachu i porywa jeden ze śmigaczy. Dowódca akcji rozkazuje ruszyć za chłopakiem. Gdy Ezra przejeżdża jedną z ulic, dostrzega go Mandalorianka i wskakuje na skrzynie przyczepione do pojazdu. Dziewczyna ostrzega, że jeśli chłopaka dopadnie "wielkolud", to go zabije. Następnie, za pomocą pistoletu odczepia jedną ze skrzyń i życzy chłopcu powodzenia. Bridger zastanawia się kim jest ta grupa i wpada na plac, strasząc mieszkańców. Pościg przenosi się poza mury miasta i dostrzegają go dwaj żołnierze na śmigaczach. Zaczynają strzelać, a dowódca akcji odpowiada ogniem. Pojazd Ezry zostaje trafiony i chłopak przenosi się na przeciwległy pas ruchu. Lasat aktywuje swoją elektropałkę i strąca jednego z żołnierzy z pojazdu. Dowódca podjeżdża do drugiego i udaje, że się poddaje. Po chwili jednak ze złożonych dłoni rzuca detonator, a niespodziewający się niczego szturmowiec łapie go. Ładunek po chwili wybucha. Mężczyzna podjeżdża do wojownika i przekazuje mu gestami wiadomość. Zrezygnowany Lasat zgadza się, a mężczyzna odczepia skrzynie i przekazuje je towarzyszowi. Zeb odgraża się, że zabije Bridgera.

Jarrus prześciga chłopaka i zmusza do zatrzymania się. Mężczyzna tłumaczy mu, że to on ukradł skrzynkę, lecz Ezra próbuje przekonać go do swoich racji, choć sam nie wie co jest w środku. Kanan mówi, że ma plany dotyczące ładunku. Widząc nadlatujący TIE, chłopiec ucieka z drogi i kieruje się w stronę równiny. Jarrusowi udaje się uniknąć pocisków, lecz jego maszyna zostaje zniszczona. Mężczyzna kontaktuje się z okrętem Ghost i prosi o podwiezienie. Bridger ucieka przed myśliwcem i prosi, aby ładunek był wart zachodu. Jego pojazd zostaje jednak zniszczony, a TIE zawraca w kierunku chłopca. Wroga maszyna nagle wybucha, a gdy Ezra się obraca, dostrzega Kanana stojącego na rampie okrętu. Mężczyzna oferuje mu podwiezienie. Gdy chłopiec dostrzega cztery kolejne myśliwce, zawraca, by wziąć porzuconą skrzynię, mimo protestów mężczyzny. Bridger wykonuje wyjątkowo wysoki skok, co zdumiewa Jarrusa.

Kanan, Hera i Chopper w kokpicie Ghosta.

Po wejściu do ładowni chłopak odkrywa, że Mandalorianka i Lasat otworzyli skrzynie, w których znajdują się blastery. Ezra jest zachwycony możliwością sprzedania ich na czarnym rynku, lecz Kanan i Orrelios studzą jego zamiary. Mężczyzna poleca Lasatowi mieć oko na pasażera, a sam przechodzi do kokpitu, w którym za sterami siedzi Hera Syndulla.

Twi'lekanka pyta się co się stało, mówiąc jednocześnie, że była to rutynowa misja. Dowódca prosi kręcącego się koło jego nóg astromecha, Choppera, aby chociaż on dał mu spokój. Syndulla zauważa, że droid ma trochę racji, bo na ogonie siedzą im myśliwce. Kobieta nadal dopytuje się co się stało, a Jarrus odpowiada, że to wina "tamtego", patrząc jednocześnie na obraz z kamery w ładowni. Na miejscu Bridger próbuje przekonać Zeba, że również próbował ukraść skrzynie, lecz wojownik odpowiada, że chłopak nie ma pojęcia dlaczego to robią. Ezra mówi, że chce jedynie wydostać się ze statku. Orrelios zapewnia go, że z chęcią wyrzuciłby go podczas lotu. Hera, mimo niechęci Jarrusa, ciągle dopytuje się o rolę chłopaka w akcji. Manewry pilotki sprawiają, że Garazeb przewraca się na Bridgera, który mówi, że nie może oddychać. Wojownik tłumaczy, że przy takiej grawitacji zwiększa się waga, lecz chłopiec odpowiada, że nie przeszkadza mu ciężar, lecz zapach obcego. Zezłoszczony Lasat wrzuca go do schowka. W kokpicie Syndulla jest wyraźnie pod wrażeniem opowieści Kanana i podkreśla niezwykłe umiejętności Ezry. Mężczyzna z kolei próbuje dowieść, że chłopak jest lekkomyślnym złodziejem, ale przerywa swoje słowa, gdy dostrzega, że w ładowni nikogo nie ma.

Ghost przelatuje w przestrzeń kosmiczną, a Jarrus dopytuje się przez interkom o miejsce pobytu Bridgera. Zeb uspokaja go, mówiąc, że pasażer jest w schowku. Jednakże, gdy otwiera drzwi, okazuje się, że nikogo tam nie ma. Słysząc odgłosy chłopca przechodzącego przez system wentylacji, Lasat i Mandalorianka zapewniają, że Ezra wciąż jest na statku. Nastolatek wypada z wentylacji i ląduje w kokpicie, gdzie ze zdumieniem obserwuje gwiazdy. Jego zachwyt przerywa jednak pojawienie się myśliwców. Twi'lekanka uspokaja go, mówiąc, że pola wytrzymają, ale potrzeba jej czasu, by skoczyć w nadprzestrzeń. Kanan zasiada przy górnym działku, a po chwili Sabine zgania z fotela zauroczonego nią Ezrę i również zaczyna niszczyć wrogie maszyny. Chłopak próbuje do niej zagadać, podając swoje imię, lecz przerywa mu Zeb, który nazywa go "lothalskim szczurem". Gdy Wren niszczy jednego TIE, Syndulla ma możliwość wskoczenia w nadświetlną.

Wieczorem w Capital City Aresko tłumaczy Kallusowi, członkowi Imperialnego Biura Bezpieczeństwa, że rebelianci znali protokół i czekali na pozycjach. Agent mówi, że to nie pierwszy przypadek działalności tej grupy na Lothalu, co komendant przyjmuje z ulgą. Kallus tłumaczy, że IBB zwraca uwagę na powtarzające się schematy, które mogą świadczyć o rosnącym ruchu opozycyjnym. Mężczyzna mówi, że następnym razem będzie na nich czekał, by zgasić iskrę rebelii, zanim przerodzi się w ogień.

Fałszywy trop

Mamy nową misję. Vizago zdobył plany lotu imperialnego okrętu transportowego pełnego więźniów rasy Wookiee.
Większość z tych Wookieech była żołnierzami Starej Republiki.
Jestem coś winien tym kudłatym bestiom. Ocalili część mojego ludu.
Mojego też.
- Kanan, Hera i Zeb dyskutują o planie uratowania niewolników.[10]
Hera i Kanan spotykają się z Vizagiem.

Orrelios wprowadza wyrywającego się Bridgera do kokpitu; chłopak żąda, by zabrać go na rodzinną planetę. Hera tłumaczy, że właśnie tam się udają i, rozwiewając wątpliwości Ezry dotyczące imperialnych, mówi, że myśliwce zgubili po skoku, a Ghost jest w stanie zmieniać swoją sygnaturę. Młodzieniec chce, aby oddać mu blastery, lecz Sabine i Kanan mówią, że ich zadanie się jeszcze nie skończyło. Statek ląduje w pobliżu małej osady. Jarrus i Syndulla oddalają się od grupy, a Orrelios nie chce wyjaśnić chłopcu gdzie się udają, mówiąc, że inaczej musiałby go zabić. Mandalorianka każe mu wziąć jedną ze skrzyń. Po dotarciu na miejsce Ezra mówi, że nigdy nie był w tym miejscu. Towarzysze tłumaczą mu, że miejscowi nadali miejscu nazwę "Tarkintown", od imienia wielkiego moffa Tarkina, gubernatora Zewnętrznych Rubieży. Mieszkańcy to byli farmerzy, którym rząd odebrał ziemię, a ci, którzy się opierali, zostali aresztowani za zdradę. W innym miejscu Hera i Kanan spotykają się z Cikatrem Vizagiem, lokalnym władcą półświatka i przekazują mu zdobytą broń. Devaronianin dopytuje się czy mieli problem z jej zdobyciem, a Jarrus odpowiada mu, że tym razem jego informacje były prawdziwe. Vizago przekazuje mężczyźnie kredyty, lecz gdy ten domaga się więcej, proponuje mu zamiast nich wiadomości na temat uwięzionych Wookieech.

W Tarkintown Lasat i Mandalorianka otwierają skrzynie wypełnione jedzeniem i oferują je mieszkańcom. Jeden z Rodian gorąco dziękuje Bridgerowi, a chłopak mówi sam do siebie, że nic nie zrobił. Wkrótce przenosi się w okolice statku, gdzie ponownie ma dziwne przeczucie. Młodzieniec wchodzi na pokład Ghosta i za pomocą wytrychu dostaje się do kajuty Kanana. Po przeszukaniu szuflady pod łóżkiem, znajduje tajemniczy sześcian oraz broń o niebieskim ostrzu. Jego zachwyt przerywa wizyta właściciela, który nakazuje mu, by był ostrożny. Ezra mówi, że ów przedmiot "wezwał" go, a mężczyzna nakazuje mu oddać miecz świetlny. Chłopiec dopytuje się, czy nie jest to broń Jedi, a Jarrus każe mu się wynosić. Chłopak tak czyni, lecz zabiera ze sobą sześcian. Świadomy tego Kanan mówi do Hery, że "zobaczą". Ezra przechodzi do innego pomieszczenia, gdzie spotyka Sabine. Oboje zauważają, że nie są zbyt dobrzy w wykonywaniu rozkazów. Bridger pyta kim właściwie jest grupa, a dziewczyna odpowiada, że nikim konkretnym - załogą, drużyną i w pewnym sensie rodziną. Chłopiec pyta, co stało się z jej prawdziwymi krewnymi, a Mandalorianka odpowiada jedynie "Imperium". Ich rozmowę przerywa Zeb, który prosi ją na rozmowę do pokoju wspólnego, a Chopperowi przykazuje mieć oko na Ezrę. Na odchodnym Wren podaje swoje imię chłopakowi.

Ezra i Hera dyskutują przed akcją na imperialnym transportowcu.

Podczas zebrania Kanan wyjaśnia sytuację: Vizago zdobył plany lotu imperialnego transportowca przewożącego niewolników rasy Wookiee. Syndulla dodaje, że większość z nich była żołnierzami Starej Republiki. Orrelios mówi, że ma wobec nich dług, bo ocalili część z jego ludu; Twi'lekanka również to przyznaje. Dowódca wyjaśnia, że muszą ocalić ich na czas, w przeciwnym razie zostaną przewiezieni do nieznanego obozu pracy. Jego słowa przerywają hałasy dobiegające ze schowka, w którym chowa się Bridger. Garazeb brutalnie go stamtąd wyciąga i prosi resztę, by pozwoliła mu się go pozbyć. Sabine stwierdza, że wie on zbyt wiele. Pilotka bierze go ze sobą i obiecuje mieć na niego oko. W kokpicie Ezra tłumaczy kobiecie, że nie ma nic przeciwko występowaniu przeciwko Imperium, ale nie chce narażać własnej skóry. Twi'lekanka odpowiada, że ich grupa właśnie to robi.

Po wyjściu z nadprzestrzeni pilotka nawiązuje kontakt z transportowcem i mówi, że jest kapitanem okrętu Starbird, oraz że przewozi dodatkowego niewolnika-Wookiego. Rozmawiający z nią oficer jest sceptyczny, a Twi'lekanka odpowiada, że załoga już dostała nagrodę, a on sam będzie musiał się tłumaczyć przełożonym. Mężczyzna wydaje zgodę na dokowanie. W śluzie Jarrus i Wren prowadzą skrępowanego Zeba. Dwaj szturmowcy, którzy wyszli im na spotkanie, powątpiewają, że więzień jest Wookieem. Jarrus próbuje go przekonać, że jest on rzadkim okazem łysego mieszkańca Kashyyyka; na potwierdzenie Orrelios wydaje charakterystyczny ryk. Widząc sceptycyzm żołnierzy, traci cierpliwość i powala ich. Sabine zarzuca mu, że nie dał im szansy, a wojownik odpowiada, że lubi czuć hełmy szturmowców na swoich pięściach. W kokpicie Hera odkrywa, że Imperium zakłóca komunikację na okręcie. Bridger wyczuwa, że coś nadchodzi. Po chwili z nadprzestrzeni wychodzi niszczyciel, a chłopiec domyśla się, że była to pułapka. Kobieta nakazuje mu iść i ostrzec grupę; tłumaczy mu, że sama nie może tego zrobić, bo musi zostać za sterami. Ezra nie chce ryzykować życia dla nieznajomych, lecz Hera mówi mu, że jeśli walczy jedynie dla siebie, to jest nic niewart. Bridger proponuje jej ucieczkę, mówiąc, że dla reszty jest już za późno. Po chwili jednak wybiega, by ostrzec grupę.

Kallus i szturmowcy na okręcie pozbawionym grawitacji.

Oficer wychodzi na spotkanie Kallusowi, a Kanan i Zeb przechodzą do miejsca, w którym mają przebywać więźniowie. Nie zdają sobie sprawy, że zamiast tego czekają tam na nich szturmowcy. Lasat zauważa, że wszystko idzie gładko, lecz jego słowa przerywa Bridger, który krzyczy, że to pułapka. Z pomieszczenia wybiega oddział, który młodzieniec atakuje swoją procą. Grupa rzuca się do ucieczki, a Bridger mówi, by ostrzec Wren i Choppera. Jarrus odpowiada, że będą wykonywać plan. W innej części okrętu Mandalorianka instaluje ładunki wybuchowe i nakazuje astromechowi popracować nad generatorem grawitacji. Po chwili oboje wyłączają przyciąganie, a Kanan, Zeb i Ezra toczą walkę z siłami Kallusa, które szybko pokonują. Agent rusza za nimi w pościg. Sabine po pewnym czasie włącza grawitację, a po chwili przybywa Kanan. Mężczyzna tłumaczy jej, że plan nie wypalił i że trzeba uciekać. Ezra i Zeb ruszają do śluzy, lecz chłopaka chwyta Kallus. Lasat dobywa broni, lecz nie może wystrzelić, ponieważ młodzieniec znajduje się na linii strzału. Widząc, że nie ma szans go uratować, wojownik przeprasza i zamyka śluzę. Hera wyrusza i nakazuje Chopperowi zakłócić wiązkę ściągającą Imperium. Oficer przez komunikator rozkazuje rebeliantom się poddać, lecz Sabine wysadza położone wcześniej ładunki. Dziewczyna narzeka, że ze swojej pozycji nie widzi eksplozji, a dowódca zapewnia ją, że udała się wspaniale.

Jarrus i Wren dołączają do Syndulli w kokpicie, mówiąc jej, że była to pułapka. Kobieta zauważa, że Cikatro sprzedałby własną matkę Jawom. Gdy do pomieszczenia wchodzi Garazeb, zaczynają rozmawiać o Bridgerze. Kanan dopytuje się gdzie jest młodzieniec, a zmieszany Lasat pyta się czy chłopak nie był z nim. Grupa nabiera podejrzeń, a Orrelios w końcu przyznaje, że zabrał go agent Biura Bezpieczeństwa. Dodaje, że z pewnością potraktują go łagodnie, bo jest dzieckiem. Na imperialnym okręcie Kallus przychodzi do celi Ezry i podaje swoje imię. Chłopiec przedstawia się jako Jabba i tłumaczy, że dopiero poznał grupę. Agent mówi, że użyją go jako przynęty, co rozbawia jego rozmówcę, który twierdzi, że ludzie się tak nie poświęcają. Mężczyzna przygląda mu się z bliska, a następnie każe szturmowcom przeszukać go i zamknąć. Żołnierze zabierają mu plecak, lecz udaje mu się ukryć holokron. Bridger nie jest jednak zadowolony z tego faktu, bo uważa go za bezwartościowy i w złości rzuca nim o ścianę. Gdy się uspokaja, nieświadomie otwiera urządzenie, które wyświetla hologram mężczyzny, który przedstawia się jako mistrz Obi-Wan Kenobi. Jedi mówi, że zarówno jego zakon, jak i Republika upadły, zastąpione przez Imperium. Wyjaśnia, że to nagranie jest przestrogą dla rycerzy, którzy przeżyli i prosi ich, by ufali jedynie Mocy.

Ezra otwiera holokron należący do Kanana.

Na pokładzie Ghosta trwa kłótnia pomiędzy Zebem a Herą: Lasat nie chce wracać po osobę, którą dopiero poznał. Sabine popiera go, mówiąc, że wróg będzie czekał. Chopper odzywa się, a Twi'lekanka tłumaczy, że zagłosował tak jak ona, czyli jest remis - wszystko zależy od Kanana. W celi Bridger krzyczy do szturmowców, że jego wujek Imperator będzie zły, gdy dowie się co się stało. Gdy zaczyna udawać kaszel, żołnierze wchodzą do pomieszczenia, lecz nie zastają go tam. Chłopak wybiega spod schodów i zamyka ich w środku. Następnie wchodzi do zbrojowni i zabiera swoje rzeczy oraz hełm kadeta, który ma włączony komunikator. Ezra słyszy transmisję, z której wynika, że Wookiee zostaną przetransportowani na Kessel, do kopalni K76. Następnie zgłasza się szturmowiec do Kallusa, który informuje go o ucieczce więźnia. Gdy chłopak przedostaje się do szybu wentylacyjnego, słyszy wieść o lądowaniu Ghosta w dolnym hangarze. Bridger dołącza do konwersacji i jako żołnierz "LS-123" mówi, że dolny hangar prawdopodobnie jest dywersją, lecz Kallus ma wątpliwości.

Gdy rebelianci lądują, pilotka mówi, że zostanie przy okręcie. Gdy reszta rusza w stronę korytarza, Wren maluje na podłodze symbol. Następnie przypomina Orreliosowi, by tym razem nikogo nie zostawił. Z wentylacji wyskakuje chłopak, a Lasat odruchowo uderza go w głowę. Następnie tłumaczy się, że to z powodu "garnka", który miał na głowie. Grupa rzuca się do ucieczki, gdy nadciągają siły Imperium z Kallusem na czele. Po dotarciu na rampę Ghosta, Garazeb brutalnie wrzuca Ezrę do środka, mówiąc, że tym razem idzie pierwszy. Agent każe żołnierzom celować w generatory tarcz i silniki, lecz zauważa graffiti na podłodze. Domyślając się, że jest on substancją wybuchową, nakazuje reszcie schronić się. Mandalorianka detonuje ładunek, przez co powstaje dziura w kadłubie, przez którą wylatuje część szturmowców. Kallus chwyta się kurczowo krawędzi i każe włączyć pole. Ghost skacze w nadprzestrzeń.

Na ratunek Wookieem

Kanan! Myślę, że zainspirowałeś dzieciaka, by... cóż, zrobił coś takiego w twoim stylu!
- Zeb o czynach Ezry na Kessel.[11]
Wookiee walczą ze szturmowcami.

W kokpicie Ezra dziękuje Herze za ratunek. Kobieta obiecuje, że odstawi go do domu, bo z pewnością rodzice martwią się o niego. Bridger odpowiada, że nie ma rodziców. Gdy przychodzą Sabine i Kanan, chłopiec pyta się czy słyszeli o kopalniach na Kessel. Mandalorianka i Twi'lekanka tłumaczą mu, że niewolnicy żyją tam najwyżej rok, a dla Wookieech, czyli mieszkańców lasu, jest to wyrok śmierci. Młodzieniec proponuje, by wspólnie ich uratować i tłumaczy zdziwionej załodze, że sporo z nimi razem przeszedł. Jeden ze szturmowców przynosi Kallusowi upuszczony przez Ezrę hełm, mówiąc, że miał włączony transmiter, co cieszy agenta. Na Kessel przybywają niewolnicy, w tym Wullffwarro i jego syn Kitwarr. Po chwili na miejsce dociera Ghost i bierze na cel szturmowców pilnujących Wookieech. Załoga przygotowuje się do desantu, a Zeb mówi Bridgerowi, by nie dał się zabić. Po wylądowaniu razem z Kananem i Sabine rozpoczynają walkę z żołnierzami Imperium. Na dany znak chłopiec przemyka się do miejsca, w którym czekają Wookiee i uwalnia ich z kajdan. Więźniowie przyłączają się do walki i pokonują szturmowców, lecz na miejsce przylatują trzy TIE i atakują Ghosta. Chopper odpowiada ogniem, lecz po chwili pojawia się transportowiec z oddziałem dowodzonym przez Kallusa.

Syndulla zmuszona jest odlecieć, a na lądzie rozpoczyna się nowa walka. Przestraszony Kitwarr ucieka, a Wullffwarro, który próbuje go złapać, zostaje ranny. Zeb zabiera go z pola bitwy, a Bridger dostrzega, że jeden z żołnierzy rzucił się w pościg za młodym Wookieem. Hera ma problemy ze zgubieniem myśliwców, lecz nie chce zostawić grupy. Widząc duże kontenery znajdujące się na platformie, Jarrus mówi, że zastosują "wejście 22". Ezra dopytuje się o co chodzi, a mężczyzna odpowiada, że zaraz wszyscy poznają jego sekret. Następnie wychodzi zza skrzyń i, unikając wrogiego ognia, składa swój miecz świetlny. Zaskoczony Kallus rozkazuje żołnierzom zaatakować rycerza. Garazeb prowadzi Wookieech do kontenera, lecz Ezra dostrzega, że Wullffwarro ma opory przed pójściem. Po chwili namysłu rusza na pomoc Kitwarrowi, co denerwuje Orreliosa, który informuje Jarrusa, że zainspirował chłopca do zrobienia czegoś "w jego stylu".

Ezra walczy ze szturmowcem.

Bridger dociera na rampę, na którą uciekł młody Wookiee. Woła goniącego go szturmowca, a następnie przeskakuje nad nim i atakuje za pomocą procy. Żołnierz spada z rampy, lecz na miejsce przybywa Kallus. Hera podlatuje do kontenera i zabiera go. Kallus celuje w kierunku Ezry i mówi, że mistrz i uczeń Jedi to rzadki widok w tych czasach. Chłopak odpowiada, że pracuje sam, lecz niedaleko rozbrzmiewa głos Kanana, który mówi, że tym razem nie jest sam. Mężczyzna stoi na kadłubie Ghosta i odbija strzały agenta. Jeden z nich trafia Kallusa, który spada z rampy. Ezra i Kitwarr zeskakują na statek. Kallus trzyma się filaru, którego uczepiony jest również strącony wcześniej żołnierz. Szturmowiec pyta się go czy to jego pierwsze doświadczenie z Jedi, za co otrzymuje kopniaka.

Na pokładzie Ghosta ojciec i syn spotykają się ponownie, a po pewnym czasie po Wookieech przybywa kanonierka. Sabine tłumaczy słowa Wullffwarra, który mówi, że przedstawiciele jego rasy oferują swą pomoc w przyszłości. Bridger żegna Kitwarra, przykazując mu, by trzymał się z dala od kłopotów. Zasmucony chłopak mówi, że czas podrzucić go na Lothal. Gdy kanonierka odłącza się od Ghosta, okrętem wstrząsa tak, że młodzieniec wpada na Jarrusa i przy okazji kradnie mu miecz. Po dotarciu na miejsce Ezra żegna się z Zebem, a przy wyjściu zastaje dowódcę i pilotkę. Kanan każe mu oddać skradzioną rzecz, chłopiec przekazuje mu więc holokron i odbiega w stronę swojej wieży. Jedi dostrzega, że sześcian jest otwarty, a Hera mówi, że Ezra zdał test. Bridger dociera do domu, gdzie ogląda miecz. Wyczuwając obecność Kanana, pyta się czym jest Moc. Mężczyzna odpowiada, że przenika ona wszystko w galaktyce, łączy ją w całość i jest w nim silna. Jarrus oferuje mu wybór: zatrzymać broń, by została kolejnym eksponatem w jego kolekcji, lub oddać ją, dołączyć do załogi i rozpocząć trening Jedi. Na pytania chłopca odpowiada, że Imperium nie zabiło wszystkich rycerzy.

Hologram Wielkiego Inkwizytora.

Kanan wraca do swojej kajuty, otwiera holokron i wsłuchuje się w słowa Obi-Wana, który mówi, że choć przyszłość zakonu jest niepewna, to z czasem powstanie nowa nadzieja. Na miejsce przychodzi Ezra i oddaje mu broń. Na pokładzie imperialnego niszczyciela orbitującego nad Kessel Kallus kontaktuje się z Inkwizytorem, informując go, że odkrył komórkę rebeliantów, której przywódca biegle władał mieczem świetlnym. Pau'anin dziękuje, że się z nim skontaktował.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Obsada

Oryginalna

Polska

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 Launch Pad - Star Wars Insider 152
 2. NYCC 2013: Meet the Inquisitor, the New Face of Evil in Star Wars Rebels na StarWars.com (Link zapasowy na stronie Archive.org)
 3. 3,0 3,1 Star Wars Rebels: Spark of Rebellion Premieres Friday, October 3 on Disney Channel na StarWars.com
 4. Star Wars Rebels: Spark of Rebellion to Debut Early on WATCH Disney XD na Starwars.com
 5. StarWars.com Star Wars Rebels: Spark Of Rebellion with a New Scene Featuring Darth Vader Coming to ABC na StarWars.com (Link zapasowy z dnia 14.10.2014 na web.archive.org)
 6. Star Wars Rebelianci - wyniki konkursu
 7. Star Wars Rebelianci - Pierwsze 5 minut. Oglądaj w Disney XD! na YouTubie
 8. The Jedi Knights are all but destroyed, and yet your task is not complete, Inquisitor. The Emperor has foreseen a new threat rising against him, the Children of the Force. They must not become Jedi.
 9. Who are these guys?
 10. We have a new mission. Vizago acquired the flight plan for an Imperial transport ship full of Wookiee prisoners. - Most of these Wookiees were soldiers for the Old Republic. - I owe those hairy beasts. They saved some of my people. - Mine too.
 11. Kanan! I think you inspired the kid to... well, to do something like you do!

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Rebeliantów: Iskry rebelii.

Linki zewnętrzne

Recenzje


Rebelianci Serial telewizyjny - Cykl wydawniczy
Odcinki Klipy przedpremierowe: Duch i maszyna - Bombowe dzieło - Zawiłości - Własność Ezry Bridgera

Sezon pierwszy: 1/2: Iskra rebelii - 3: Droidy w opałach - 4: Lot myśliwcem - 5: Powrót dawnych mistrzów
6: W szeregach wroga - 7: Co kryje mrok - 8: Dzień Imperium - 9: Siły wsparcia - 10: Droga Jedi - 11: Ryzykowna gra
12: Wizja nadziei - 13: Wezwanie - 14: Odsiecz - 15: Galaktyka w ogniu

Sezon drugi: 16/17: Oblężenie Lothal - 18: Zaginieni dowódcy - 19: Szczątki Starej Republiki - 20: Dwóch zawsze ich jest
21: Bracia ze Złamanego Rogu - 22: Skrzydła Mistrzów - 23: Więzy krwi - 24: Atak znienacka - 25: Przyszłość Mocy
26: Dziedzictwo - 27: Księżniczka na Lothal - 28: Obrońcy Concord Dawn - 29: Proroctwo Lasatów - 30: Wezwanie
31: Powrót do domu - 32: Ludzie honoru - 33: Zasłona mroku - 34: Zapomniany droid - 35: Tajemnica bazy Choppera
36/37: Zmierzch padawana

Sezon trzeci: 38/39: Krocząc z mrok - 40: Holokrony przeznaczenia - 41: Na ratunek Antillesowi - 42: Bohaterowie Hery
43: Ostatnia bitwa - 44: Imperialni superkomandosi - 45: Żelazna eskadra - 46: Robota na Wynkanthu - 47: Informator
48: Wizje i głosy - 49/50: Duchy Geonosis - 51: Zamachowiec - 52: Próby Mrocznego Miecza - 53: Dziedzictwo Mandalore
54: Oczami Imperium - 55: Tajny ładunek - 56: Podwójny agent droid - 57: Bliźniacze słońca - 58/59: Godzina Zero

Sezon czwarty: 60/61: Bohaterowie Mandalory - 62/63: W imię Rebelii - 64: Okupacja - 65: Lot Defendera - 66: Bratnia dusza
67: Konfiskata mienia - 68: Rebelia w natarciu - 69: Zmierzch Jedi - 70: DUME - 71: Wilki i drzwi - 72: Świat między światami
73: Nadzieja głupca - 74/75: Zjednoczenie z rodziną - i pożegnanie
Książki i opowiadania Opowiadania: Rebel Bluff

Dla dzieci i młodzieży: Always Bet on Chopper - Art Attack - Battle to the End - Beware the Inquisitor! - Chopper w akcji
Draw Star Wars Rebels - Droidy w tarapatach - Dziennik rebelianta autorstwa Ezry Bridgera - Dołącz do Rebelii!
Ezra and the Pilot - Ezra's Duel with Anger - Ezra's Gamble - Fight the Empire - Gry i zabawy - Hera's Phantom Flight
The Inquisitor's Trap - Kanan's Jedi Training - Na ratunek Wookieem - A New Hero - Notatki Rebeliantów - Pocztówki
Popatrz i znajdź - Prasowanki. Moje projekty - Poznaj rebeliantów - Przygody rebeliantów - Property of Ezra Bridger
Rebels 3D Activity Book - Rebels Story and Activity Book - Rebelianci kontra Imperium - Rebel Power! - Narodziny rebelii
Rocznik - Tom 1 - Sabine - Zapiski rebliantki - Sabine's Art Attack - Storybook Library - Tatuaże. Zabawy z wyobraźnią
TIE Fighter Trouble - Who Are the Rebels? - Wypychanki - Zadanie: naklejanie! - Zeb kontra szturmowcy - Zeb to the Rescue
The Secret Jedi: The Adventures of Kanan Jarrus - The Rebellion Begins

Servants of the Empire: Edge of the Galaxy - Rebel in the Ranks - Imperial Justice - The Secret Academy
Przewodniki Rebelianci: Ilustrowany przewodnik - Rebels: Epic Battles
Komiksy Komiksy wydane w Star Wars Rebelianci - Kanan
HoloNet News Report: Imperial Registration Program - Report: Wookiee Revolt Quelled on Kashyyyk - Special Report: Lothal Jobless Rates Hit All-time Low - Special Report: Controversial Statue Finally Destroyed - Special Report: Rise in Citizen Reporting Results in Captured Criminals - Special Report: Empire Ensures New Affordable Housing on Lothal - Special Report: Famed Imperial Pilot Moves to Lothal - Special Report: Journalists Across Galaxy Join Press Corps - Breaking News: Unauthorized Mining Operation Halted - Special Report: Community Leaders Discuss Capital City Improvements - Exclusive: Mas Amedda receives Governor Arihnda Pryce for Lothal report
Gry wideo Atak rebeliantów - Recon Missions - Wyprawa Ducha - Taktyka zespołu
Czasopisma Star Wars Rebelianci
Inne Rebelianci: Kalendarz 2015 - LEGO Star Wars: Rebelianci - Nowy świt
Muzyka Season One - Season Two