Blaster

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ciężki blaster samopowtarzalny E-Web.

Blaster to rodzaj technologii używanej do produkcji najróżniejszego uzbrojenia. Broń oparta na niej stała się najpopularniejszą w galaktyce[1]. Blastery były produkowane w najróżniejszych rozmiarach, o najróżniejszym zasięgu i sile ognia. Broń tego typu służyła jako podstawowe uzbrojenie cały armii. Superlasery obu Gwiazd Śmierci były oparte na technologii blasterowej.

Charakterystyka

Fałszywe religie i starożytna broń nie mają szans w starciu z blasterem. - Han Solo[2]

Zasada działania tego typu broni była stosunkowo prosta. W momencie, gdy uruchomiony został spust, pewna porcja wysokoenergetycznego gazu blasterowego była przekazywana z pojemnika z gazem, do konwertera popularnie zwanego XCiterem. Tam porcja gazu była ładowana energią ze źródła mocy. W zależności od rozmiaru broni owym źródłem mogła być bateria lub też reaktor. Następnie, porcja gazu była przesyłana do wzmacniacza, który formował z niej wiązkę. Na koniec wiązka przelatywała przez cewki galwenowe (ang. galven coils), które ją skupiały. Taki "pocisk energetyczny" opuszczał lufę posiadając wielką prędkość i energię. W przypadku większych broni, do tworzenia wiązki używany był laser.

Karabin blasterowy E-11.

W zależności od odpowiedniego ustawienia parametrów broni, mogła być ona użyta do ogłuszania lub do niszczenia. W zależności od mocy, strzał z blastera mógł bez problemu przebić się w zasadzie przez dowolny rodzaj materii. Jedynym sposobem na zatrzymanie go, lecz bardzo skutecznym, było stosowanie tarcz energetycznych.

Głównymi producentami ręcznej broni blasterowej były firmy SoroSuub Corporation, Merr-Sonn Munitions, Inc. i BlasTech Industries. Cięższa broń zaś była głównie domeną producentów statków kosmicznych, takich jak Kuat Drive Yards, czy Corellian Engineering Corporation. Wyposażali oni swe pojazdy w broń blasterową produkowaną we własnych zakładach.

Ważną rzeczą był kolor strzału blasterowego. Nie był on wbrew pozorom tylko kwestią estetyki. Producenci broni mogli uzyskać niemalże dowolny kolor, co wykorzystywały różne armie i inne organizacje, aby móc rozpoznać swych żołnierzy czy też pojazdy w bitwie. Przykładowo, Imperium Galaktyczne używało głównie zielonych blasterów, Republika Galaktyczna niebieskich, a Sojusz dla Przywrócenia Republiki i Konfederacja Niezależnych Systemów czerwonych.

Klasyfikacja

Głównym kryterium klasyfikacji broni blasterowej była jej moc, a więc również rozmiar. Wyróżnia się sześć rodzajów broni blasterowej:

Ciekawostki

  • Strzał z blastera miał zapach ozonu.[1]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 The Complete Star Wars Encyclopedia
  2. Hokey reiglions and ancient weapons are no match for a blaster at your side - Nowa nadzieja

Źródła