Atak klonów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy filmu kinowego. Zobacz też: inne produkcje o tym tytule.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Gwiezdne wojny - Część II: Atak klonów
Tytuł oryginalny: Star Wars - Episode II: Attack of the Clones
Reżyseria: George Lucas
Produkcja: Rick McCallum
Scenariusz: George Lucas
Jonathan Hales
Wystąpili: Ewan McGregor
Natalie Portman
Hayden Christensen
Ian McDiarmid
Data premiery w USA: 16 maja 2002
Data premiery w Polsce: 16 maja 2002
Dystrybucja w USA: 20th Century Fox
Czas trwania: 142 min.
Budżet: $120,000,000
Czas w chronologii: 22 BBY
Poprzedni: Mroczne widmo
Następny: Zemsta Sithów


Gwiezdne wojny - Część II: Atak klonów to drugi według chronologii świata Gwiezdnych wojen film kinowy (a nakręcony jako piąty), powstały w 2002 roku. Film traktuje o dalszych losach Anakina Skywalkera oraz Padmé Amidali, pomiędzy którymi dawne uczucie przeistacza się w miłość, bezwzględnie zakazaną rzecz dla rycerza Jedi. Atak klonów opowiada też o dalszych losach Republiki Galaktycznej, powoli ulegającej samozagładzie.

Napisy początkowe

Wersja polska


Gwiezdne wojny
Część II
Atak klonów


W Senacie Galaktycznym
zapanował chaos. Kilka
tysięcy układów chce się
odłączyć od Republiki.


Ruch Separatystów pod
wodzą tajemniczego hrabiego
Dooku, utrudnia garstce
Rycerzy Jedi utrzymanie
pokoju i ładu w galaktyce.


Senator Amidala, dawna
królowa Naboo, wraca do
Senatu by wziąć udział w
głosowaniu nad projektem
powołania Armii Republiki,
która mogłaby pomóc
Rycerzom Jedi...
Wersja angielska


Star Wars
Episode II
Attack of the Clones


There is unrest in the
Galactic Senate. Several
thousand solor systems
have declared their
intentions to leace the
Republic.


This separatist moveament
under the leadership of
the mysterious Count Dooku,
has made it difficult for
the limited number of Jedi
Knights to maintain peace
and order in the galaxy.


Senator Amidala, the former
Queen of Naboo, is returning
to the Galactic Senate to
vote on the critical issue
of creating an ARMY OF THE
REPUBLIC to assist the
overwhelmed Jedi...

Streszczenie

Akcja filmu rozgrywa się na 22 lata przed Nową nadzieją, pierwszym filmem z cyklu Gwiezdne wojny, w roku 22 BBY.

Mija dziesięć lat od inwazji na Naboo. W senacie Republiki Galaktycznej zapanował chaos. Na międzygalaktycznej arenie wzrósł w siłę Ruch Separatystów, pod wodzą byłego mistrza Jedi - hrabiego Dooku. Konfederacja Niezależnych Systemów, polityczne i wojskowe stronnictwo, pragnęła uniezależnienia się od Republiki. Gwarantowała o wiele lepsze warunki współpracy handlowej z planetami czy całymi systemami gwiezdnymi niż Republika, toteż kilka tysięcy układów planetarnych zadeklarowało przystąpienie do Separatystów.

Anakin Skywalker jest już dobrze wyszkolonym padawanem Jedi i wraz ze swym mistrzem Obi-Wanem Kenobi powraca z pewnej misji do stolicy Republiki, Coruscant. W tym samym czasie na Coruscant przybywa także Padmé Amidala, która nie jest już królową, lecz senator, reprezentującą swą planetę w galaktycznym Senacie Republiki. Wraca do stolicy, by sprzeciwić się ustawie o powołaniu Armii Republiki. Wie, iż może to oznaczać totalną wojnę z Separatystami i w rzeczywistości chaos w całej galaktyce.

Śmierć Cordé

Tuż przy lądowaniu, nieznany przeciwnik podjął się zamachu na życie Padmé, która jednak przeżyła. W związku z tym dostała ona do ochrony dwóch rycerzy Jedi: Anakina i Obi-Wana, z którymi nie widziała się od czasów inwazji na Naboo. Między Anakinem a Padmé powoli rodzi się uczucie, choć młody rycerz wie, iż miłość jest dla Jedi zakazana.

Po jakimś czasie ma miejsce kolejny zamach na życie Padmé, tym razem jednak do akcji wkroczyła dwójka Jedi. Po długim i trudnym pościgu areośmigaczem XJ-6 udało im się zdemaskować napastnika, którym była łowczyni nagród Zam Wesell. Jednak na chwilę przed wypowiedzeniem dla kogo pracuje, Zam została zabita zatrutą strzałką, wystrzeloną przez nieznanego przeciwnika w mandaloriańskiej zbroi.

Obi-Wan dowiedział się, iż strzałka wyprodukowana była przez klonerów z Kamino i podążył tym tropem, aby wykryć, kto stoi za zamachami na Padmé. Tymczasem Anakinowi Najwyższa Rada Jedi przydzieliła nową misję: miał za zadanie ochraniać Amidalę w jej drodze na Naboo - w tej chwili najbezpieczniejszego dla niej miejsca.

Rozmowa Kenobiego i Jango Fetta.

Mistrz Kenobi dotarł w końcu na targaną wiecznymi burzami, wodnistą planetę Kamino. Po wylądowaniu w mieście Kaminoan, jednych z najlepszych klonerów w galaktyce, został przez nich wzięty za wysłannika mistrza Jedi Sifo-Dyasa. Obi-Wan, nie mając pojęcia o co chodzi, zaczął improwizować, mówiąc iż jest uczniem Sifo Dyasa i przybył sprawdzić, czy wszystkie sprawy idą zgodnie z planem. Kenobi dowiedział się, iż na Kamino od dekady hodowana jest armia klonów dla Republiki, a jej stworzenie zlecił właśnie Sifo-Dyas, mistrz Jedi, który nie żył już od 10 lat. Obi-Wan powiadomił o wszystkim Radę Jedi, która obiecała iż zajmie się sprawą. Kenobi miał już inne zadanie: odkrył, iż to Jango Fett był pracodawcą Zam Wesell. Jango Fett był znakomitym łowcą nagród i to na podstawie jego kodu genetycznego wyhodowano armię klonów. Kenobi stoczył pojedynek z Jango, ten jednak uciekł, ale Jedi w porę rzucił na jego statek nadajnik, dzięki czemu mógł go dalej śledzić.

Tymczasem na Naboo uczucie pomiędzy Anakinem i Padmé stało się coraz głębsze, choć oboje mają świadomość, iż ich związek nie ma przyszłości. Dni upływały spokojnie, aż pewnej nocy Anakinowi przyśnił się koszmar o własnej matce, którą pozostawił 10 lat wcześniej na Tatooine. Domyślał się, iż była to wizja podesłana przez Moc i że jego matka jest w niebezpieczeństwie, toteż wraz z ukochaną udał się na planetę swojego dzieciństwa, by ją ocalić. Dowiedział się, iż jego matka nie jest już niewolnicą i ożeniła się z farmerem Clieggiem Larsem, który wykupił ją od Watto i uwolnił. Anakin znalazł farmę Larsów, na której dowiedział się, że Shmi niedawno porwali bezwzględni Tuskenowie - Ludzie Pustyni. Gdy Anakin odnalazł w końcu ich prymitywny obóz, było już za późno i jego matka, po wypowiedzeniu kilku słów, umarła w jego ramionach. Rozwścieczony Skywalker wyrżnął cały obóz Tuskenów, w tym kobiety i dzieci, stawiając pierwsze kroki na ścieżce ku ciemnej strony Mocy.

Anakin i Padmé odtwarzają wiadomość od Kenobiego.

W międzyczasie Kenobi, podążając za statkiem Fetta, przybywa na skalistą planetę Geonosis. Odkrył, iż znajduje się tu główna baza Separatystów, a Jango pracuje dla hrabiego Dooku, który sprzymierzył się z Nute'em Gunray'em, wicekrólem Federacji Handlowej. To właśnie Gunray pragnął głowy Padmé Amidali, która upokorzyła go 10 lat wcześniej na Naboo i taki był jego warunek postawiony Dooku, w zamian za współpracę Federacji z Konfederacją. Obi-Wan przesłał te wszystkie rewelacje Anakinowi i Padmé, a ci przekazali dalej, na Coruscant, Kenobi jednak w trakcie wysyłania informacji został pojmany przez droidy separatystów, więc dwójka młodych śmiałków postanowiła ruszyć mu na ratunek.

Na Coruscant dochodzi do wielkich wydarzeń. Po raporcie Kenobiego z Geonosis nikt nie jest już tak spokojny. Jar Jar Binks, zastępujący Padmé pod jej nieobecność senator z Naboo, został wplątany z polityczną intrygę przez Palpatine'a i na forum Senatu ogłosił, iż należy dać Wielkiemu Kanclerzowi Palpatine'owi nadzwyczajne uprawnienia, co Senat ochoczo przyjął. Palpatine ogłosił powstanie Wielkiej Armii Republiki, złożonej z żołnierzy-klonów, która będzie w stanie odeprzeć niebezpieczeństwo ze strony Separatystów.

Skywalker i Naberrie podążyli na Geonosis pragnąc uwolnić mistrza Kenobiego, jednak tak jak on sam zostali pojmani przez droidy Dooku. Hrabia zdecydował się na publiczną egzekucję Anakina, Padmé i Obi-Wana, lecz w momencie gdy droidy otoczyły całą trójkę na geonosjańskiej arenie, znikąd pojawiło się 212 rycerzy Jedi pod wodzą Mace'a Windu, którzy rozpoczęli długi bój z droidami Konfederacji. To wydarzenie znane będzie później jako bitwa o Geonosis. Po zażartej i długiej walce, z ponad dwustu Jedi przeżyło zaledwie kilkunastu. Gdy sytuacja stawała się dramatyczna i rycerze Jedi wraz z Padmé przygotowywali się na śmierć, na arenie wylądowało kilka republikańskich kanonierek, które ostrzeliwując się, uratowały ocalałych.

Ślub Anakina i Padmé.

Zaczęła się bitwa o Geonosis, w której starły się nowo utworzone wojska Republiki, złożone z szturmowców-klonów, oraz wojska Separatystów, złożone z droidów. Bitwa trwała, włączyło się w nią jeszcze kilkunastu Jedi, w tym sam mistrz Yoda. W międzyczasie Obi-Wan, Padmé i Anakin zaczęli ścigać hrabiego Dooku, który postanowił uciec z planety. Na lądowisku wywiązał się pomiędzy nimi pojedynek na miecze świetlne, w którym Obi-Wan doznał ciężkich obrażeń uniemożliwiających dalszą walkę, a Skywalker stracił rękę. Sytuację uratował Yoda, który wkroczył do akcji w odpowiedniej chwili i prawie pokonał byłego ucznia, jednak w końcu hrabiemu udało się uciec. Dooku przybywa na Coruscant, gdzie spotyka się z mrocznym widmem, Darthem Sidiousem, informując go, iż wojna się zaczęła, co było częścią wielkiego planu Sidiousa.

Republika wygrała bitwę, ale nie wojnę. Rozpoczęły się wojny klonów, które będą trwały przez najbliższe 3 lata i zbiorą ogromne żniwo w całej galaktyce. Na Coruscant setki tysięcy żołnierzy-klonów przygotowywało się na odlot gwiezdnymi krążownikami, a tymczasem na cichej i spokojnej planecie Naboo, Anakin Skywalker i Padmé Amidala wzięli potajemnie ślub.

Dystrybucja

Dystrybucja domowa

Historia wydań

 • 2002 - Oryginalna wersja filmu na VHS. W Polsce została wydana w dwóch wariantach z napisami i dubbingiem.
 • 2002 - Oryginalna wersja filmu na DVD.
 • 2008 - Reedycja wydania z 2002. W zestawie z Mrocznym widmem i Zemstą Sithów. Zestaw składał się z sześciu płyt DVD - trzech z filmami i trzech z dodatkami.
 • 2011 - Edycja Blu-ray Ataku klonów, zawierała kilka zmian w większości kosmetycznych. Zestaw składał się z dziewięciu płyt, sześciu z filmami, dwóch z dodatkami specjalnymi i jednej z filmami dokumentalnymi.
 • 2013 - konwersja filmu do technologii 3D, bazująca na wersji Blu-ray. Wydanie nie trafiło do sprzedaży, ani do szerszej dystrybucji.
 • 2015 - Reedycja filmu z 2011 w kolekcjonerskim opakowaniu.

Wydanie DVD (2002)

Dwupłytowe wydanie Ataku klonów na DVD zagościło na rynku w listopadzie 2002 roku.

Pierwsza płyta zawierała:

Druga płyta zawierała:

 • Oryginalny pełnometrażowy dokument pod tytułem From Puppets to Pixels pozwalający prześledzić rewolucyjną metodę cyfrowego kreowania postaci takich jak Yoda, Dexter Jettster i wielu innych.
 • Ekskluzywny dokument State of the Art:The Previsualisation of Episode II.
 • Dokument Films Are Not Released; They Escape, w którym Ben Burtt i jego ekipa objaśniają proces tworzenia dźwięku.
 • Osiem scen usuniętych z oryginalnej wersji filmu wybrane specjalnie do tego wydania DVD z wprowadzeniem George'a Lucasa, Ricka McCalluma i Bena Burtta:
  • Padmé addresses the Senate - przemawia kanclerz Palpatine, który udziela głosu senator Amidali. Wzywa senatorów, by obudzili się i rozpoczęli działania przeciw Separatystom. Rozlegają się brawa. (1:53)
  • Jedi temple analysis room - Obi-Wan Kenobi poddaje analizie zatrutą strzałkę, która jednak nie figuruje w bazie danych świątyni. Droid nie jest w stanie określić pochodzenia broni. (1:03)
  • Obi-Wan & Mace - Jedi landing platform - Mace Windu odprowadza Obi-Wana do platformy lądowniczej i wydaje mu ostatnie rady przed misją. Kenobi wsiada do myśliwca i odlatuje (1:55)
  • Extended arrival on Naboo - Anakin i Padmé przybywają na Naboo. Skywalker opowiada o swoim treningu Jedi. Para spaceruje przez miasto. (1:50)
  • Padmé's pareny's house - Anakin i Padmé idą do domu jej rodziców. Przed domem spotykają trójkę dzieci, które po przywitaniu z kobietą podchodzą do R2-D2. Para wchodzi do domu, gdzie wita się z rodzicami. Padmé przedstawia Skywalkerowi swoją matkę, ojca i siostrę. Wszyscy siadają i zaczynają spożywać posiłek. Po obiedzie Padmé znosi brudne naczynia do kuchni, wraz z matką, która zmywa naczynia przygląda się przez okno Anakinowi. (2:15)
  • Padmé's bedroom - Anakin rozmawia z Amidalą i ogląda jej holozdjęcia. Pani senator w tym czasie zbiera swoje ubrania i pakuje je do walizki. (1:17)
  • Dooku interrogates Padmé - dwójka Geonosjan wprowadza do sali senator Amidalę i Anakina. Do pomieszczenia wchodzi Dooku w towarzystwie łowcy nagród Janga Fetta. Amidala i Dooku siadają i rozpoczynają rozmowę. Kobieta zarzuca hrabiemu, że więzi Obi-Wana Kenobiego, wspiera rebelię i współpracuje z Federacją Handlową. (1:00)
  • Anakin and Padmé on trial - Proces Anakina i Padmé. Sędzią i jednocześnie oskarżycielem jest arcyksiąże Geonosis, Poggle Mniejszy. Wyrok zostaje ogłoszony po bardzo krótkim procesie. Geonosjanin rozkazuje wyprowadzić młodych na arenę, na której ma nastąpić egzekucja. Pojawia się dwójka Geonosjan, którzy wyprowadzają parę z sali. (0:42)
 • 3 sekwencje pogłębiające wiedzę na temat głównego wątku Ataku klonów, scen akcji i wątku miłosnego.
 • Wyczerpująca i wszechstronna, nagrodzona prestiżową nagrodą 12-częściowa seria dokumentalna na stronie internetowej.
 • Across the Stars - muzyczny teledysk Johna Williamsa.
 • Zwiastuny kinowe i 12 reklam telewizyjnych.
 • Plakaty kinowe i drukowane materiały reklamowe z kampanii z różnych krajów.
 • R2-D2: Beneath the Dome - zwiastun.
 • Nigdy wcześniej nie prezentowana galeria fotosów z produkcji.
 • Montaż wizualnych efektów specjalnych.
 • DVD-ROM link do ekskluzywnej zawartości Gwiezdnych wojen.

Galeria

Wydania

Nagrody

 • 2003: Hayden Christensen Złota Malina
 • 2003: Natalie Portman (nominacja) Złota Malina najgorsza aktorka
 • 2003: (nominacja) Złota Malina najgorszy film
 • 2003: (nominacja) Oscar najlepsze efekty specjalne
 • 2003: Saturn najlepsze efekty specjalne
 • 2003: Natalie Portman (nominacja) Saturn najlepsza aktorka
 • 2003: George Lucas (nominacja) Saturn najlepszy reżyser
 • 2003: John Williams (I) (nominacja) Saturn najlepsza muzyka
 • 2003: Hayden Christensen (nominacja) Saturn najlepszy aktor
 • 2003: George Lucas (nominacja) Złota Malina najgorszy reżyser
 • 2003: George Lucas Złota Malina najgorszy scenariusz
 • 2003: (nominacja) Saturn najlepszy film sci-fi
 • 2003: Jonathan Hales Złota Malina najgorszy scenariusz
 • 2003: Hayden Christensen (nominacja) Złota Malina najgorszy aktor drugoplanowy
 • 2003: Christopher Lee (I) MTV Movie Award najlepsza scena walki
 • 2003: Natalie Portman (nominacja) Złota Malina najgorszy duet aktorski
 • 2003: (nominacja) MTV Movie Award najlepsza scena akcji
 • 2003: (nominacja) Złota Malina najgorszy remake lub sequel
 • 2002: Hayden Christensen (nominacja) Nagroda Młodych najlepsza rola męska w dramacie

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne


Obsada

Anakin Skywalker Hayden Christensen
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor
Padmé Naberrie Natalie Portman
Kanclerz Palpatine Ian McDiarmid
Hrabia Dooku Christopher Lee
Mace Windu Samuel L. Jackson
Yoda Frank Oz (głos)
Bail Organa Jimmy Smits
Jango Fett Temuera Morrison
Poggle Mniejszy Marton Csokas (głos)
Zam Wesell Leaanna Walsman
Plo Koon Matt Sloan
Dormé Rose Byrne
Dexter Jettster Ron Falk (głos)
Kapitan Gregar Typho Jay Laga'aia
Królowa Jamillia Ayesha Dharker
Boba Fett Daniel Logan
Beru Lars Bonnie Marie Piesse
Owen Lars Joel Edgerton
Cliegg Lars Jack Thompson
Lama Su Anthony Phelan
Taun We Rena Owen
Kit Fisto Zachariah Jensen
Depa Billaba Dipika O'Neill Joti
C-3PO Anthony Daniels
Jar Jar Binks Ahmed Best
R2-D2 Kenny Baker
Shmi Skywalker Pernilla August
Ki-Adi-Mundi / Nute Gunray Silas Carson
Mas Amedda David Bowers
Sio Bibble Oliver Ford Davies
Saesee Tiin Kenji Oates

Wersja polska

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Udział wzięli:

Ekipa filmowa

Reżyseria George Lucas
Scenariusz George Lucas Jonathan Hales
Producent Rick McCallum
Producent wykonawczy George Lucas
Zdjęcia David Tattersall B.S.C.
Scenografia Gavin Bocquet
Montaż Ben Burtt
Dźwięk Ben Burtt
Kostiumy Trisha Biggar
Muzyka John Williams

Niewykorzystane sceny i materiały dodatkowe

 • Extended Speeder Chase - Coruscant; Rozszerzona scena pościgu Anakina i Obi Wana za Zam Wesell. Jedi przypadkiem zahaczają o flagę, która zaplątuje się w silniku. Śmigacz traci moc. Kenobi wychyla się i odplątuje tkaninę.
 • The Lost Twenty - Archiwum w świątyni Jedi; Obi-Wan spogląda na popiersie hrabiego Dooku. Podchodzi do niego Jocasta Nu. Oboje przez dłuższą chwilę rozmawiają o Dooku i o przyczynach jego odejścia z Zakonu Jedi.
 • Anakin's Nightmare - Strefa uchodźców; Anakin ma koszmary o matce. Zostaje szybko obudzony przez Padmé, która słyszała jego wołanie przez sen. Oboje przez chwilę rozmawiają.
 • Anakin and Ruwee - Naboo; rodzinny dom Padmé; Anakin rozmawia z Ruwee'em Naberrie, ojcem Amidali przechadzając się po ogrodzie. Mężczyzna martwi się o córkę. Skywalker zapewnia go, że dołoży wszelkich starań bo chronić Senator.
 • Raid on the Droid Control Ship and Extended Arena Fight - Geonosis; Rozszerzona sekwencja walki Jedi z siłami Separatystów na arenie. Rozmowa Mace'a Windu z Kenobim. Grupa Jedi na czele z Ki-Adi-Mundim, Plo Koonem i Anakinem Skywalkerem wdziera się do statku dowodzenia Separatystów. Pojazd staruje, a Jedi przedzierają się przez korytarze, by dotrzeć do centrum sterowania droidami. Tymczasem walczący na arenie zbierają ciała rannych i poległych w czasie walki. Nadchodzą kolejne droidy, które zaczynają walczyć ze zwierzętami na arenie. Jedi na statku Separatystów dostają się na mostek, Ki-Adi-Mundi wyłącza droidy, które po chwili od dezaktywacji kontynuują walkę. Kilkunastu kolejnych Jedi ginie. Zbliżenie na ich martwe ciała leżące na arenie.


Filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych wojen
[Pokaż/Ukryj]
Atak klonów
[Pokaż/Ukryj]