Zakon Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Zakon Jedi był organizacją skupiającą użytkowników Mocy popierających jasną stronę, którzy zwali się Jedi. Głównym zadaniem Zakonu było strzec pokoju w galaktyce.

Historia

Stara Republika

Zakon Jedi został założony w 25000 BBY[3] przez pierwszego Jedi.[1] Jego pierwszą siedzibą była świątynia na Ahch-To, gdzie mieściła się także wioska Jedi, a innymi kolebkami były także Coruscant, Jedha, Ossus i Tython.[6] Kiedy została założona Stara Republika, Zakon Jedi postawił sobie za cel strzeżenie rządu. Jego istnienie było w miarę spokojne, aż nastała Stuletnia Ciemność. W jej trakcie narodził się Zakon Sithów, który skupiał zwolenników ciemnej strony.[7] Z tego powodu stał się śmiertelnym wrogiem Zakonu Jedi. Obie frakcje zaciekle dążyły do zniszczenia tej drugiej. W czasach starożytnych doszło do wielu walk między Jedi i Sithami. Jedna z nich miała miejsce na planecie Malachor, gdzie Sithowie wybudowali własną świątynię. Zakon Jedi dowiedziawszy się o tym, natychmiast przypuścił atak. Bitwa zakończyła się zamienieniem w kamień wszystkich jej uczestników, gdyż sanktuarium wyznawców mroku było jednocześnie superbronią zamieniającą w kamień wszystkich, którzy znaleźli się w jej zasięgu.[8] Około roku 1000 BBY, gdy Stara Republika upadała, Jedi niemal doszczętnie zniszczyli Sithów wykorzystując wewnętrzne walki w ich Zakonie. Przeżył tylko Darth Bane, który postanowił utworzyć Zasadę Dwóch, by ukryć istnienie Sithów i zapewnić ich skryte działanie przeciwko Zakonowi Jedi. Od tego momentu Jedi żyli w przeświadczeniu, że Zakon Sithów przestał istnieć.[9]

Republika Galaktyczna

Sithowie po tysiącleciu ujawniają się Jedi.

Darth Bane zreformował funkcjonowanie Zakonu Sithów tak, by odtąd mogło istnieć tylko dwóch lordów jednocześnie — mistrz i uczeń.[10] Było to podyktowane chęcią ukrycia istnienia Sithów, którzy mieli dokonać zemsty z ukrycia. Zakon Sithów pomimo bycia w ukryciu wykonywał różne misje. Jakiś czas przed 32 BBY doszło do pierwszego znanego od tysiąclecia pojedynku między Jedi i Sithem, a dokładnie między uczniem Sidiousa Darthem Maulem a padawanką Eldrą Kaitis.[11] W 32 BBY, Darth Sidious rozpoczął realizację skrytego planu zemsty. W tym celu sprowokował kryzys na Naboo, by stać się kanclerzem. Jednocześnie wysłał do walki swojego ucznia Dartha Maula, który zdołał zabić mistrza Jedi, Qui-Gona Jinna, a sam został pokonany przez jego ucznia Obi-Wana Kenobiego. W ten sposób Jedi zrozumieli, że Sithowie nadal istnieli. Jednakże mistrz Jinn odkrył na Tatooine zrodzonego z midichlorianów Anakina Skywalkera, którego sprowadził do świątyni na Coruscant. Chłopiec spełniał warunki przepowiedni o Wybrańcu, który miał przywrócić równowagę Mocy i Qui-Gon nalegał na jego szkolenie. Początkowo Rada nie chciała się zgodzić, lecz zmieniła zdanie po śmierci Jinna i Skywalker został padawanem Kenobiego. Darth Sidious zdołał przejąć stanowisko kanclerza i mógł rozpocząć dalszą realizację planu zgładzenia Zakonu Jedi, który nie wiedział, że Sithowie przejęli władzę nad galaktyką.[10] Jednakże Qui-Gon zdołał wcześniej poznać sekret nieśmiertelności, dzięki czemu jego świadomość przetrwała w Żywej Mocy, lecz nie ukończył treningu i nie mógł stać się duchem Mocy.[12]

Rangi

W zależności od stopnia potęgi i mądrości, w Zakonie Jedi obowiązywała następująca hierarchia rang:

  • Adept Jedi – zwany także młodzikiem, był to najwcześniejszy etap szkolenia na Jedi. Adeptami były kilkuletnie dzieci, które pod okiem Yody poznawały podstawy posługiwania się Mocą w świątyni na Coruscant.
  • Padawan – osoba, która została wzięta na ucznia przez w pełni wyszkolonego rycerza bądź mistrza i która sama miała stać się rycerzem. Padawani mieli krótko obcięte włosy i charakterystyczny warkoczyk. Do ich szkolenia należała nauka realizacji założeń Kodeksu Jedi oraz walka z pokusą ciemnej strony. Gdy ktoś w późnym wieku zostawał przyjęty na szkolenie, od razu stawał się padawanem, bez przechodzenia etapu młodzika, jak np. Anakin Skywalker.
  • Rycerz Jedi – najpowszechniejszy tytuł w całym Zakonie, otrzymywał go padawan, który został uznany przez Radę i nauczyciela za gotowego do prób i który pomyślnie przechodził te próby. Podczas ceremonii pasowania, wyznaczona osoba ogłaszała głównego zainteresowanego rycerzem, powołując się na prawa otrzymane przez Radę i wolę Mocy. Rycerz Jedi mógł szkolić własnego padawana, ale tylko jednego na raz.
  • Mistrz Jedi – zostawał nim rycerz, który zdołał pomyślnie wyszkolić padawana. Mistrzowie charakteryzowali się dużym doświadczeniem, potęgą i mądrością, cieszyli się ogromnym szacunkiem w całym Zakonie.
  • Mistrz Zakonu - prawa ręka Wielkiego Mistrza, któremu pomagał w zarządzaniu Zakonem i podejmowaniu decyzji. Pod koniec istnienia Republiki stanowisko to piastował Mace Windu.
  • Wielki Mistrz Jedi – osoba będąca przywódcą Najwyższej Rady Jedi. W ostatnich latach istnienia Zakonu Jedi tytuł ten nosił Yoda.

Profesje

Kodeks

Każdy Jedi w swoim postępowaniu musiał się kierować następującymi słowami:

Nie ma emocji - jest spokój.
Nie ma ignorancji - jest wiedza.
Nie ma pasji - jest równowaga.
Nie ma chaosu - jest harmonia.
Nie ma śmierci - jest Moc.[13]

Jedi powinien żyć w pokoju ze swoimi emocjami i nie dawać się im kierować. Powinien dążyć do poszerzania swojej wiedzy. Powinien unikać przywiązań, które uniemożliwiały mu pełne oddanie się słuchaniu Mocy. Powinien również strzec życia innych istot, w szczególności tych rozumnych.

Organizacja

Główną siedzibą Zakonu Jedi była świątynia na Coruscant, gdzie obradowała Najwyższa Rada Jedi - organ zarządzający Zakonem. Na jej czele stał Wielki Mistrz Jedi, a drugim najważniejszym stanowiskiem był Mistrz Zakonu. Podejmowali oni decyzje dotyczące funkcjonowania organizacji. Również w tej świątyni znajdował się główny ośrodek szkoleniowy Jedi. Oprócz głównej siedziby, Zakon Jedi posiadał świątynie na innych planetach, gdzie również szkolono uczniów. Zarządzane były one przez osoby z rangą mistrza Jedi.

Przypisy

Źródła