Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Świątynia Jedi na Tythonie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy świątyni Jedi na Tythonie. Zobacz też: świątynię Jedi na Coruscant.
Swiatynia Jedi na Tythonie.jpg
Świątynia Jedi na Tythonie
Data konstrukcji: 3653 BBY
Lokalizacja: Tython
Wykonawca: Jedi
Przynależność: Zakon Jedi


Świątynia Jedi na Tythonie została wybudowana przez Jedi w roku 3653 BBY po zniszczeniu starej świątyni na Coruscant. Była ona częścią tamtejszej enklawy.

Historia

W 3653 BBY Odrodzone Imperium Sithów napadło na Coruscant niszcząc świątynię Jedi oraz zmuszając Republikę do podpisania krzywdzącego traktatu na Coruscant kończącego wielką wojnę galaktyczną. Senat Galaktyczny nie mając środków, odmówił odbudowy świątyni. Ponadto Zakon Jedi był coraz częściej obarczany winą za wszystkie niepowodzenia i klęski Republiki w przeciągu ostatnich lat. Nie mając wyboru Jedi powrócili na swoją macierzystą planetę Tython i własnymi rękami wybudowali tam nową świątynię, będącą częścią enklawy, z której korzystali w okresie zimnej wojny i w latach późniejszych.

Konstrukcja

Sala obrad Rady Jedi.

Świątynia składała się z trzech zasadniczych części. Największa była środkowa. Znajdowała się w niej między innymi sala narad Rady Jedi. Z obu stron ulokowane były symetrycznie boczne skrzydła. Ponadto wewnątrz oraz dookoła świątyni znajdowały się liczne posągi starożytnych mistrzów Jedi.

Źródła


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!