Planeta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Mustafar, planeta wulkaniczna.

Planety były ciałami niebieskimi znajdującymi się w galaktyce, orbitującym wokół jednego lub więcej słońc, tworząc układy planetarne.

Niektóre planety posiadały mniejsze ciała niebieskie, zwane księżycami, które orbitowały wokół nich.

Historia

Życie w galaktyce narodziło się na planecie Mocy, gdzie powstawały mikroorganizmy zwane midichlorianami.[1]

Zniszczenie Alderaana.

W 32 BBY mistrz Jedi Qui-Gon Jinn, przebywając na Tatooine, stwierdził, iż większość planet została odwiedzona przez rasy rozumne.[2]

Podczas wojen klonów rozpoczęto budowę Gwiazdy Śmierci, którą w roku 0 BBY Imperium Galaktyczne wykorzystywało do całkowitego bądź częściowego niszczenia planet, takich jak Scarif[3] i Alderaan[4].

Pomiędzy 4[5] a 34 ABY[6] Najwyższy Porządek przebudował jedną z leśnych planet na stację bojową, zasilaną energią słoneczną i mogącą niszczyć całe układy planetarne, nazywając ją Starkiller, a jej pierwszą ofiarą stali się mieszkańcy układu Hosnian.[6]

Klasyfikacja

Niektóre planety orbitowały wokół jednego, a niektóre wokół dwóch słońc. Większość nich została odwiedzona przez rasy rozumne i posiadała tlenową atmosferę.[2] Część planet była silna Mocą, na przykład świat, na którym egzystowały duchy kapłanek Mocy[1], Moraband[7] czy Malachor[8].

Miejska zabudowa Hosnian Prime.

W galaktyce występowały planety o różnorodnym klimacie i krajobrazie. Wśród tych o skalistej skorupie występowały takie światy pustynne (Tatooine[2], Jakku[6], Geonosis[9]), wodne (Kamino[9], Kalamar[10]), śnieżne (Hoth[11], Ilum[12]), leśne (Kashyyyk[13]), wulkaniczne (Mustafar[13],Sullust[14]), umiarkowane (Naboo[2], Alderaan[15]) i tropikalne (Scarif[3], Iloh[15]).

Ponadto, poza planetami skalistymi, występowały również gazowe olbrzymy, między innymi Bespin[11], Yavin Prime[4] czy Endor.[16] Niektóre planety, takie jak Coruscant[2] i Hosnian Prime[6], zostały całkowicie zabudowane przez rasy rozumne.[2]

Przypisy

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]