Zamów grę Jedi: Ocalały na MUVE.PL!

Wewnętrzne Rubieże

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mapa regionu.

Wewnętrzne Rubieże to jeden z regionów galaktyki, usytuowany pomiędzy Koloniami a Obszarem Ekspansji.

Mieszkańcy

Mieszkańcy Wewnętrznych Rubieży czuli się dumni ze swojego pochodzenia, zwracając uwagę na wczesną kolonizację tego obszaru, i podchodzili z dystansem do bardziej zewnętrznych terytoriów. Region ten był uważany za najdalszą część Większego Jądra, co wiązało się później z większymi uprawnieniami politycznymi. Obywatele obszarów bliższych Coruscant uważali niekiedy Wewnętrzne Rubieże za najdalszy przyczółek cywilizacji[1], ale też za region "nieokrzesany", reprezentujący sobą dalsze części galaktyki. Stało się to przyczynkiem wzajemnej niechęci, choć mieszkańcy Rubieży byli przy tym znani ze swojej dwulicowości, oficjalnie wypowiadając się przychylnie o Światach Środka.

Specyficzną częścią regionu było matriarchalne Konsorcjum Hapes, które około 3100 BBY zamknęło swoje granice na kilka tysięcy lat, nie kontaktując się z zewnętrznymi społeczeństwami.[2]

Historia

Bitwa o Mindor, część kampanii przeciwko Cronalowi.

Kolonizacja tej części galaktyki (początkowo zwanej po prostu "Rubieżami" i podzielonej na kolejne regiony wraz z postępem eksploracji) rozpoczęła się na początku okresu Wielkiego Manifestu, czyli w okolicach 20 000 BBY.[2] Wraz z osadnikami na planety tego regionu przybywały korporacje przemysłowe, głównie z Korelii i neimoidiańskich kolonii. Na skutek ich działań wiele światów na północny wschód od Szlaku Koreliańskiego zostało pozbawionych surowców, a ich mieszkańcy popadli w ubóstwo. Nadmierna eksploatacja wymusiła przekierowanie fali kolonizacji w kierunku Perlemiańskiego Szlaku Handlowego, co wpłynęło na wyjątkowy rozrost obszaru w tamtych okolicach.

W trakcie nowych wojen Sithów Republika dla bezpieczeństwa odcięła trasy nadprzestrzenne leżące poza Wewnętrznymi Rubieżami oraz w części tego regionu. Wiele lat później wydarzenia z Antara 4 przyczyniły się do wybuchu wojen klonów, a czwarta poprawka konstytucyjna wprowadzona w trakcie wojny nadała Światom Jądra, Koloniom i Wewnętrznym Rubieżom większy wpływ na głosowania od planet pozostałych regionów. Obszar ten miał duże znaczenie strategiczne dla Separatystów i stoczono tam wtedy wiele walk.

Po zakończeniu wojny Wewnętrzne Rubieże stały się częścią Imperium. Po bitwie o Endor imperialni byli zdeterminowani, aby utrzymać ten region w swoich rękach, mając na uwadze jego położenie na drodze do Jądra i jego znaczenie kulturowe. Wielu mieszkańców tego obszaru zostało objętych poborem do Armii Imperialnej, zaś same planety stały się miejscem brutalnych bitew i obiektem grabieży. W 6 ABY Nowa Republika stoczyła tu zwycięską kampanię przeciwko Cronalowi, a w 9 ABY wiele tamtejszych światów było już przez nią opanowanych.[2] Mimo to część mieszkańców Rubieży sympatyzująca z nową władzą narzekała na zwlekanie Republiki z uwolnieniem ich spod władzy Imperium.

Po odparciu inwazji Yuuzhan Vongów Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów ustanowiła swoją tymczasową stolicą Denon, megalopolis położone w Wewnętrznych Rubieżach.

Słynne planety

Pałac na Hapes.

Przypisy

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]