Przestworza międzygalaktyczne

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przestworza międzygalaktyczne to przestrzeń kosmiczna między galaktyką rycerzy Jedi a innymi galaktykami (np. yuuzhańską).

Przez wiele lat naukowcy (zarówno w czasach Republiki, Imperium Galaktycznego, jak i Nowej Republiki) sądzili, że pokonanie przestworzy znajdujących się pomiędzy galaktykami jest praktycznie niemożliwe, że przekroczenie granicy znanej galaktyki oznacza w rezultacie śmierć, gdyż "turbulencje grawitacyjne" występujące na jej obrzeżach uniemożliwiają wydostanie się poza jej obręb. W roku 27 BBY próbę wydostania się poza obszar galaktyki podjął Outbound Flight, jednak intryga Palpatine'a uniemożliwiła badaczom-kolonistom osiągnięcie celu.

Wektor pierwszy i Yuuzhan Vongowie

Okazało się jednak, że istnieją przejścia bez turbulencji - jednym z nich był tzw. wektor pierwszy. Z niego właśnie skorzystali Yuuzhan Vongowie, którzy na swoich światostatkach zdołali przebyć drogę z jednej galaktyki do drugiej.

Yuuzhanie musieli opuścić swoją rodzinną galaktykę w poszukiwaniu nowego domu. Rozpoczęli więc podróż przez przestworza międzygalaktyczne. Poruszali się z prędkością podświetlną, gdyż dovin basale nie mogły skupić się na żadnym konkretnym celu, by w jego stronę przyciągać statki, których stanowiły siłę napędową. Nie wiadomo ile dokładnie zajęła im podróż - były to tysiąclecia. Podczas tego okresu cała rasa omal nie wyginęła, gdyż niektóre światostatki zaczęły umierać, a pomiędzy domenami trwała wyniszczająca rywalizacja. W roku 25 ABY konwój światostatków wleciał do znanej galaktyki przez punkt zwany wektorem pierwszym. Wtedy też najeźdźcy rozpoczęli inwazję.

Ze słów Yuuzhan wynikało, że były to ciemne przestworza, w których nie świeciły żadne gwiazdy.

Ciekawostki

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]