Leia Organa/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Leia Organa Solo
Data i miejsce narodzin: 19 BBY[1]
Miejsce pochodzenia:
Rasa: Człowiek[2]
Wzrost: 150 cm[2]
Kolor włosów: Ciemnobrązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Jedi
Leia Organa, urodzona jako Leia Amidala Skywalker, później Leia Organa Solo, to legendarna dyplomatka, rebeliantka i rycerz Nowego Zakonu Jedi.

Córka Anakina Skywalkera i Padmé Amidali, młodsza bliźniacza siostra Luke'a Skywalkera. Po urodzeniu adoptowana przez senatora i wicekróla Alderaanu, Baila Organę i jego żonę Brehę.

W późniejszym etapie życia została żoną Hana Solo i matką trójki dzieci: Jainy, Jacena i Anakina.

Urodziła się w 19 BBY na Polis Massa, a została wychowana w królewskiej rodzinie na Alderaanie. Była najmłodszą senator w historii Senatu Imperium. Przyczyniła się do powstania i trwania Sojuszu Rebeliantów, a także zniszczenia pierwszej i drugiej Gwiazdy Śmierci oraz obalenia imperatora Palpatine'a. Później pomagała założyć Nową Republikę i wielokrotnie przeprowadzała ją przez różne kryzysy, piastując stanowisko Szefowej Państwa aż dwa razy.

Walczyła w pangalaktycznej wojnie z Yuuzhan Vongami, podczas której zginął jej najmłodszy syn, Anakin. Wielokrotnie przysłużyła się Sojuszowi Galaktycznemu podczas tego konfliktu, zakończonego zwycięstwem nad najeźdźcami w 29 ABY.

Wraz z rodziną i przyjaciółmi odpierała zagrożenie ze strony Mrocznego Gniazda. W tych czasach powoli rozpoczynała trening na rycerza Jedi, najpierw pod okiem swojego brata, a później Saby Sebatyne. Ukończyła go pod koniec wojny rojów, kiedy to Luke mianował ją pełnoprawnym rycerzem.

Podczas drugiej galaktycznej wojny domowej jej syn Jacen przeszedł na ciemną stronę Mocy i stał się lordem Sithów Darthem Caedusem. Po zakończeniu konfliktu wraz z Hanem rozpoczęła opiekę nad Allaną.

Biografia

Młodość

Leia jako dziecko.

Urodziła się jako Leia Amidala Skywalker ze związku Padmé Amidali i Anakina Skywalkera na kolonii-asteroidzie Polis Massa w 19 BBY, na krótko po rozpoczęciu Czystki Jedi i proklamowaniu Imperium Galaktycznego. Jej matka zmarła chwilę po wydaniu na świat Leii i jej bliźniaczego brata, Luke'a, których wcześniej zdążyła nazwać. Z tego okresu Leia zachowała niewiele wspomnień. Dwadzieścia trzy lata później na Endorze powiedziała Luke'owi, że jej matka umarła młodo i była bardzo piękna, ale smutna.

Obi-Wan Kenobi i Yoda wiedzieli, że potomstwo Anakina Skywalkera jest bardzo silne Mocą. Aby uchronić je przed wpływem imperatora Palpatine'a, Jedi postanowili rozdzielić rodzeństwo i ukryć je w różnych zakątkach galaktyki. Luke'a zabrano do Owena i Beru Larsów na Tatooine, zaś Leia została adoptowana i wychowana przez senatora Baila Organę z Alderaanu i jego żonę, królową Brehę. Z tego względu Leia zyskała tytuł księżniczki. Miało minąć aż dziewiętnaście lat, zanim spotka swego brata ponownie.

Bail i Breha z malutką Leią na Alderaanie.
Leia Organa w latach swojej młodości.

W wychowaniu Leii małżeństwu Organa pomagała Silya Shessaun. Leię od początku cechowały silna osobowość i błyskotliwy umysł. Choć wychowana została na planecie, która ceniła pokój i która zabraniała używania wszelkiej broni, otrzymała staranne wykształcenie w zakresie samoobrony, zarówno w dziedzinie walki wręcz jak i z blasterem.

We wczesnym dzieciństwie dorastała z dziećmi alderaańskiej arystokracji, w tym z Raalem Panteerem, a także z razem z inną adoptowaną przez rodzinę Organa dziewczynką, Winter, do której była zresztą bardzo podobna. Za młodu często je mylono, gdyż to Winter była bardziej dystyngowana i zachowawcza, podczas gdy mała Leia przypominała bardziej małego urwisa. Ich długotrwała przyjaźń miała trwać później jeszcze przez wiele lat, i gdy Leia poszła w ślady swojego adopcyjnego ojca i swojej prawdziwej matki, zostając senatorką, Winter została jej asystentką i zaufaną powierniczką.

Była najmłodszym senatorem w historii Senatu Galaktycznego; została wybrana w wieku 18 lat i pełniła swoją funkcję aż do rozwiązania tej instytucji w 0 BBY. Działając w Senacie Leia współpracowała z Pooją Naberrie z Naboo, która de facto była jej kuzynką od strony matki, chociaż żadna z nich nie wiedziała o łączących je więzach krwi.

Wraz z przyjęciem obowiązków senatora Leia zaczęła aktywnie - chociaż potajemnie - wspierać Rebelię, co wynikało z wyniesionych z domu wartości i wychowania, jakie dał jej przybrany ojciec, a także pełnej świadomości okrucieństw, jakich dopuszczało się Imperium.

Leia na Tantive IV.

Zaczęła więc wykorzystywać swój status dyplomatyczny, by wspierać komórki Rebelii na poszczególnych planetach, a także koordynować ich działania ze znajdującym się wtedy w powijakach Sojuszem Rebeliantów. Podczas jednej z takich misji dobrej woli na planetę Ralltiir, podczas których uniknęła pochwycenia przez Dartha Vadera i udało jej się uratować Basso, który dostarczył Sojuszowi informacje o tajnym projekcie Imperium, znanym szerzej jako Gwiazda Śmierci.

Galaktyczna wojna domowa

Gwiazda Śmierci

Gdy zagrożenie, jakim była Gwiazda Śmierci, wyszło na jaw, Sojusz zmobilizował wszystkich dostępnych agentów, by zdobyć plany superbroni Imperium i przygotować się na nią. W 0 BBY Organa zdołała pozyskać część tych planów w przestworzach Toprawy i połączyć ją z pozostałymi kawałkami, zdobytymi podczas buntu na Gwieździe Śmierci i przechwyconych na Danucie przez Kyle'a Katarna.

Leię schwytano na pokładzie jej dyplomatycznej korwety Tantive IV w przestworzach planety Tatooine. Sprawa odzyskania planów Gwiazdy Śmierci miała dla Imperium na tyle duże znaczenie, że Darth Vader zajął się nią osobiście.

Młoda senatorka ukryła plany w droidzie R2-D2 i wysłała go razem z droidem protokolarnym C-3PO na powierzchnię Tatooine, gdzie R2 miał odszukać mistrza Jedi Obi-Wana Kenobiego. Vader natomiast zabrał Leię na pokład Gwiazdy Śmierci, gdzie poddał ją przesłuchaniu i torturom, chcąc wydobyć z niej informację o miejscu ukrycia planów i lokacji ukrytej bazy Rebelii. Jednakże Leia nie zdradziła miejsca położenia bazy, mimo, iż Vader użył Mocy i droida przesłuchującego IT-O.

Prośba o pomoc.

Wielki moff Wilhuff Tarkin zagroził Leii zniszczeniem jej rodzinnego świata, Alderaanu, jeśli nie wyjawi, gdzie znajduje się baza Rebelii. Okłamała go, podając nazwę dawno opuszczonej bazy, Dantooine. Mimo to Alderaan został zniszczony, a Leię umieszczono w więzieniu w oczekiwaniu na egzekucję. Podczas, gdy Marynarka Imperialna wysłała zwiad na Dantooine.

Leia na Gwieździe Śmierci.

Wiadomość księżniczki dotarła do Obi-Wana Kenobiego, który razem z Lukiem Skywalkerem wyruszył z Tatooine, zamierzając dostarczyć R2-D2 na Alderaan. Kenobi zatrudnił Hana Solo jako pilota, oraz wynajął jego statek, Millennium Falcona. Przybyli oni do systemu Alderaan zaraz po zniszczeniu planety, a Millennium Falcon został złapany promieniem ściągającym z Gwiazdy Śmierci. Udało im się jednak uniknąć uwięzienia. Kiedy Obi-Wan wyruszył, by wyłączyć generator promienia ściągającego, Luke i Han odkryli, że na stacji znajduje się Leia Organa. Niewiele myśląc, postanowili ją uratować. W tym czasie Tarkin odkrył, iż baza na Dantooine została opuszczona. Aby odkryć lokalizację prawdziwej bazy, rozkazał zamontować nadajnik naprowadzający na Millennium Falconie i pozwolił statkowi uciec. Natomiast Darth Vader wyczuł obecność Obi-Wana Kenobiego i zabił go w pojedynku.

Po przybyciu na Yavin 4, księżniczka dowiedziała się, że podjęte przez nią ryzyko opłaciło się. Plany stacji ujawniły jej słaby punkt, który został wykorzystany podczas bitwy o Yavin przez Luke'a Skywalkera.

Wspierając Rebelię

Był to przełomowy moment dla Sojuszu. Coraz więcej planet deklarowało otwartą chęć wsparcia Rebelii, która odnosiła wiele militarnych i dyplomatycznych zwycięstw nad Imperium. Wiele się też zmieniło w samej strukturze władz Sojuszu; Bail Organa zginął w chwili zniszczenia Alderaanu, Garm Bel Iblis odszedł natomiast i postanowił organizować ruch oporu na własną rękę. U steru Rebelii stanęła Mon Mothma, która bardzo ceniła sobie Baila i jego córkę; tym samym obdarzała ona Leię coraz większym poparciem i zaufaniem. W istocie, Leia robiła bardzo dużo w tym okresie i to jej mediacjom Rebelia zyskała kilku ważnych sojuszników. De facto zaczęła pełnić obowiązki jednej z przywódczyń Sojuszu.

W służbie Rebelii.

Od bitwy o Yavin przeżyła też wiele przygód, w większości w towarzystwie bohaterów Yavina: Hana Solo, Chewbacci, a także Luke'a Skywalkera. Wspólnie z Luke'em udała się na Vorzyd V, by przyłączyć tę planetę do Sojuszu, tam też starli się z Ręką Imperatora, Blackhole'm. Podczas innej misji Leia musiała lądować awaryjnie na Eriadu, gdzie została służką Lady Tarkin i uniknęła rozpoznania przez Vadera, by zostać uratowaną przez Hana Solo. Wkrótce potem brała udział w planowaniu misji ratunkowej na Harix, by ocalić matkę Berda, sympatyzującą z Rebelią nauczycielkę Myoris, a także angażowała się w poszukiwania nowej bazy dla Rebelii. Brała też udział w negocjacjach z Ardą II, planetą dostarczającą systemy naprowadzające Imperium, jak również uczestniczyła w potyczce Hana i Luke'a z Bobą Fettem na planecie Ota. Wreszcie podczas poszukiwań nowej bazy trafiła wraz z nimi na Ord Mantell, gdzie stoczyli dramatyczny pojedynek z szukającymi Hana łowcami nagród. To ona też zorganizowała Konferencję Niezależnych Światów na planecie Kabal, którą dość brutalnie przerwało Imperium. Dzięki temu, że Han Solo i Luke Skywalker znaleźli się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie, udało jej się uciec, najpierw poprzez cmentarzysko okrętów, a potem planetę Aqualish, gdzie księżniczka Organa nie tylko zapewniła Rebelii pomoc Sylver Pyre i Freeholderów, ale również odkryła zdrajcę, który poinformował Imperium o Konferencji na Kabal. Leia była też na Yavinie 4, gdy Baza Massasi była atakowana przez nocną bestię, zbudzoną przez bombardowania Imperium. To także ona namówiła Hana Solo, by wyruszył na poszukiwania kamienia siły, a także była na Yavinie 4, kiedy go ewakuowano 6 miesięcy po bitwie o Yavin. Od tej pory poświęcała coraz więcej uwagi kierowaniu działaniami Sojuszu, a także poszukiwaniom nowej bazy; w tym celu odwiedziła jeden z księżyców planety Ryloth, gdzie ponownie spotkała się z Raalem Panteerem. Latała również na misje dyplomatyczne, między innymi na Jabiim (gdzie tamtejsza komórka Rebelii, która żywiła zadawnioną nienawiść do Anakina Skywalkera, o mały włos nie doprowadziła do śmierci przedstawicieli Sojuszu), Circarpous IV (który przekonała do przyłączenia się do Rebelii po ujawnieniu tajnych operacji górniczych Imperium na Mimban) oraz M'haeli. W tym okresie Sojusz Rebeliantów nie posiadał stałej bazy, Leia spędzała więc czas między misjami na okrętach rebelianckiej floty, która w tym czasie co najmniej raz znalazła się w opałach. Uczestniczyła też w misji ratowania admirała Ackbara z katastrofy kosmicznej, a także nadzorowała zakładanie nowej bazy Rebelii na Hoth, jakiś czas później odkrytej i zaatakowanej przez Eskadrę Śmierci Dartha Vadera.

Ewakuacja Hoth i Bespin

Właśnie podczas bitwy o Hoth w 3 ABY Organa pomagała w ewakuacji rebelianckiej Bazy Echo. Pomimo toczącej się bitwy zachowała jasny umysł i sprawnie dowodziła akcją, sukcesywnie wysyłając w przestrzeń kolejne transportowce Gallofree. Szczęśliwie udało jej się też uciec razem z Hanem Solo, C-3PO i Chewbaccą na pokładzie Millennium Falcona. Ścigani przez statki Imperium, z zepsutym hipernapędem, ukryli się w pasie asteriod Hoth, skąd oszukawszy Imperium udali się do układu Bespin.

Pocałunek z "łotrem".

Podczas długiej podróży podprzestrzennej księżniczka Leia początkowo wrogo nastawiona do Hana Solo i sceptycznie podchodząca do jego przyziemnych zainteresowań, zmuszona była zrewidować swoje uczucia względem niego. Już wcześniej mieli się ku sobie, ale zawsze w okolicy pojawiał się ktoś trzeci, kto albo stawał między nimi, albo przy kim nie chcieli dać upustu swoim uczuciom. Oboje też sądzili (a nawet twierdzili), że nie mają czasu na miłość, chociaż dość często ze sobą flirtowali, a także grali na zazdrości; Leia chcąc się podroczyć z Hanem zbliżała się bardziej do Luke'a (wciąż nie będąc pewną, co do niego czuje), a ten nie pozostawał jej dłużny, kokietując między innymi Deenę Shan. Dopiero czas spędzony na Falconie podczas podróży na Bespin pozwolił im otworzyć się na siebie, a wizyta w Mieście w Chmurach utwierdziła ich w swoich uczuciach. Oboje wpadli tam bowiem w zasadzkę, przygotowaną przez Dartha Vadera, który chciał przy ich pomocy zwabić Luke'a w pułapkę. Poddał on Leię, Chewiego i Hana licznym torturom, a na tym ostatnim wypróbował zamrażanie w karbonicie, które było przeznaczone dla Luke'a Skywalkera. Solo przeżył proces zamrażania i został zabrany do pałacu Jabby przez Bobę Fetta. Zanim został zamrożony, usłyszał skierowane do niego słowa Leii: Kocham Cię, na które odpowiedział krótkie: Wiem.

Ratunek Hana Solo

Księżniczka Leia w stroju niewolnicy Jabby.

Przez kolejny rok głównym zajęciem Leii było planowanie misji ratunkowej, która miałaby wyzwolić Hana najpierw z rąk Boby Fetta, potem Jabby. W tym celu asystowała Eskadrze Łotrów w ataku na księżyc Zhar, a potem - gdy wyszło na jaw, że ktoś chce zabić Luke'a Skywalkera - podjęła się ryzyka kontaktu z Czarnym Słońcem, by dowiedzieć się, kto to. Nie wiedząc, że zleceniodawcą był sam przywódca Czarnego Słońca, książę Xizor, poleciała wraz z jego asystentką, Guri, na Coruscant, by się z nim spotkać. Aby uniknąć rozpoznania, przebrała się za łowcę nagród imieniem Boushh, a towarzyszył jej Chewbacca w kostiumie Snoovy. Będąc już na Coruscant w Pałacu Xizora została przez niego uwięziona i prawie uwiedziona, jednak Luke, Lando Calrissian i Dash Rendar pospieszyli jej na ratunek. Kiedy stało się jasne, że to Xizor stał za zamachami na Skywalkera, Leia postanowiła opuścić Coruscant i skoncentrować się na uwolnieniu Hana. Wzięła jednak udział w akcji sabotażowej superbroni o nazwie Tarkin. Sam Xizor zaś został w międzyczasie zabity przez Dartha Vadera pod zarzutem zdrady Imperium.

W roku 4 ABY Leia brała udział w ratowaniu Hana, ponownie udając Boushha; razem z Chewbaccą przeniknęła do pałacu Jabby i odmroziła Solo z karbonitu, ale została schwytana i zmuszona do występowania w skąpym stroju jako maskotka Jabby. Została ponadto oddana na noc Bobie Fettowi, ten jednak zbyt wysoko cenił swój honor, by skorzystać z sytuacji. Na ratunek Leii, Hanowi i Chewiemu przybył Luke Skywalker, ale i on został schwytany; razem z Solo mieli zostać zrzuceni do Wielkiej Jamy Carkoon, na pożarcie sarlacc}owi. Luke jednak wywołał zamieszanie, w którym Leia zdołała udusić Jabbę łańcuchem, na którym ją trzymał, i wraz z pozostałymi uciec z Tatooine.

Bitwa o Endor i rewelacje

Od razu skierowała się wraz z Hanem i Chewiem w miejsce zgrupowania floty Rebelii w okolicach Sullust, gdzie przygotowywano się właśnie do ataku na nową Gwiazdę Śmierci. Jako ochotniczka Leia towarzyszyła komandosom Page'a pod dowództwem świeżo mianowanego generała Hana Solo w ataku na generator tarcz, znajdujący się na porośniętym lasem księżycu Endor. Od ich sukcesu zależało powodzenie całej wyprawy.

Już na Endorze po krótkiej wymianie ognia ze zwiadowcami Imperium Leii udało się zaprzyjaźnić z zamieszkującymi księżyc Ewokami, a wkrótce potem nakłonić ich do pomocy w ataku na generator. Zanim jednak doszło do walki, w noc przed bitwą Leia dowiedziała się rzeczy, które na zawsze zmieniły jej życie. Jej przyjaciel, Luke Skywalker, wyjawił jej iż są rodzeństwem, a Darth Vader jest ich ojcem. Podczas tej rozmowy Leia przyznała się, iż jej wspomnienia dotyczące matki ograniczają się do obrazów i uczuć oraz do stwierdzenia iż była ona bardzo piękna, miła, ale smutna. Nie wiadomo, czy miała na myśli Padmé (co jest raczej mało prawdopodobne), czy Brehę. Sporo czasu jej zajęło, zanim poukładała sobie to wszystko, i dopiero po bitwie (która mimo pułapki zastawionej przez Palpatine'a zakończyła się zniszczeniem generatora i umożliwieniem ataku na drugą Gwiazdę Śmierci) zdołała wszystko sobie ułożyć. Po wszystkim poinformowała Hana o swoich rodzinnych koneksjach z Lukiem.

Nowa Republika

Pakt na Bakurze

Historyczny rozejm.

Po bitwie o Endor, Sojusz Rebeliantów odpowiedział na wezwanie z Bakury, która została zaatakowana przez siły Ssi-ruuków. Leia prowadziła rozmowy, po których resztki sił imperialnych zebranych na Bakurze zawarły rozejm z Rebeliantami i skoncentrowały się na odparciu zagrożenia. Wtedy też duch Anakina Skywalkera ukazał się Leii, aby błagać ją o przebaczenie, którego nie mogła mu wtedy udzielić. W końcu mu jednak wybaczyła krzywdy, jakich doznała z rąk Dartha Vadera, ale nigdy ich nie zapomniała. Potrafiła natomiast odsunąć prywatne rozterki na bok, by wziąć udział w walkach z Ssi-Ruukami. Po ich pokonaniu z kolei ona i jej przyjaciele dostali się w sam wir walk pomiędzy Tofami a Nagajami, w które wmieszali się też Zeltronowie. Aby zakończyć lokalne konflikty i zrobić wrażenie na rodzinie królewskiej Zeltrosa, Leia zapewniła sobie pomoc Mandalorian z Mandalorem na czele, którym z kolei obiecała pomoc Sojuszu w oswobodzeniu ich planety. Tym samym dzięki jej zabiegom mediacyjnym kilka lokalnych waśni zostało zażegnanych, a Rebelia została poparta przez dwie nowe i silne nacje. Wtedy też Leia wzięła udział w akcji mającej ostatecznie zdyskredytować Czarne Słońce.

Księżniczka Leia uczestniczyła też w proklamowaniu Sojuszu Wolnych Planet, a później Nowej Republiki, które odbyło się w 5 ABY. Została wtedy członkiem Rady Wewnętrznej i objęła stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych, które sprowadzało się do tego samego, co robiła za czasów Rebelii (a więc nakłaniania neutralnych światów do poparcia nowego rządu), tylko na większą skalę i bardziej oficjalnie. To z nią skontaktował się Sate Pestage (jak się później okazało - klon), planując oddać Nowej Republice Coruscant w zamian za amnestię, to ona też przygotowywała zaplecze polityczne pod zdobycie Coruscant w 7 ABY, a także kampanię przeciwko lordowi Zsinjowi.

Przez cały ten czas była zbyt zajęta sprawami państwowymi, żeby rozpocząć szkolenie Jedi, chociaż miała teoretycznie taki sam potencjał, jak jej brat. Luke zrobił dla niej nawet miecz świetlny, by mogła trenować, jednak rzadko go używała. W roku 8 ABY o jej rękę starał się hapański książę Isolder, co wywołało zazdrość jej dotychczasowego partnera - Hana Solo, zdeterminowanego do porwania jej na wygraną przez siebie planetę: Dathomirę. Po licznych perypetiach na jej powierzchni oraz ostatecznym starciu z lordem Zsinjem, Leia zdecydowała się poślubić Hana Solo. Uroczystość ślubna odbyła się kilka tygodni później na Coruscant, która to planeta miała stać się ich nowym domem, a przewodniczyła jej Mon Mothma.

Jakiś czas po ślubie Han i Leia udali się na Tatooine, gdzie odzyskali obraz Killicki zmierzch. Leia nie chciała wtedy mieć dzieci, gdyż obawiała się, iż podążą ścieżką Dartha Vadera. Podczas tej misji odnalazła dziennik swojej babki, Shmi Skywalker, i z pomocą dawnych przyjaciół swojego ojca, Kitstera Banaia i Walda, odkryła, iż jej ojciec nie urodził się jako potwór, którego znała. Dopiero wtedy zdecydowała się na zajście w ciążę. Oboje z Hanem wrócili ze swojej misji akurat na początek kampanii wielkiego admirała Thrawna. Leia, która była wtedy w ciąży z bliźniakami, stała się celem ataków komandosów Noghri, mających dostarczyć ją szalonemu klonowi mistrza Jedi - Joruusowi C'baothowi. Udało jej się jednak unikać pochwycenia, co więcej, przekonała Noghrich do pomocy Nowej Republice. Udowodniła im, iż ich macierzysta planeta, Honoghr, była zatruwana przez Imperium, a oni zostali oszukani i wykorzystani. Noghri uwierzyli jej, ponieważ wyczuwali jej pokrewieństwa z Vaderem, który zasłużył sobie wśród nich na swego rodzaju cześć. Odtąd Leia była przez nich określana jako Mal'ary'ush albo Lady Vader, co może nie do końca jej się podobało, ale postanowiła znieść to dla dobra sprawy. Także w tym okresie urodziła bliźniaki: Jacena i Jainę, oraz przekonała Garma Bel Iblisa do przyłączenia się do Nowej Republiki. W finale pomogła Luke'owi i Marze Jade pokonać Joruusa C'baotha na Wayland.

Choć jej koneksje z Lukiem, a także z Darthem Vaderem, stały się powszechnie znane, Leia ciągle pozostawała znana jako dziedziczka Baila Organy, czy też jako członek Królewskiego Domu Alderaanu. Dla ocalałych Alderaańczyków była ważną osobą. To z jej inicjatywy skolonizowano Nowy Alderaan, na którym rządził Królewski Dom Alderaanu w osobie Leii Organy Solo i jej potomków. Rząd Nowego Alderaanu administrował też dawnym systemem Alderaan.

Powrót Palpatine'a

Leia z holocronem Bodo Baasa

W 10 ABY rodzinie Leii zagroziło nowe niebezpieczeństwo w osobie odrodzonego Palpatine'a. Gdy Luke Skywalker przeszedł na ciemną stronę Mocy, to właśnie Leia nakłoniła Hana, by udali się na Nar Shaddaa, skąd mogli dotrzeć na Byss, nowe centrum Imperium. Po perypetiach związanych z powrotem Boby Fetta i nagrodą, jaką Huttowie wyznaczyli za głowę Leii za zabicie Jabby, przy pomocy starych znajomych Hana, Salli Zend i Shuga Ninxa, udało im się względnie bezpiecznie wyruszyć na Byss. Wcześniej jednak spotkała upadłą Jedi Vimę-Da-Bodę, od której otrzymała miecz świetlny. W starciu z imperatorem i Luke'em na Byss została jednak, podobnie jak Han i Chewie, uwięziona i wystawiona na pokusy ciemnej strony. Oparła się im, kradnąc Palpatine'owi holokron Jedi i uciekając do Bazy Pinnacle na Da Soocha V. Imperator podążył tam jednak za nią, pragnąc pozyskać dla siebie jej trzecie, nienarodzone dziecko. Luke, Leia i Palpatine starli się w przestworzach nad Da Soocha V, na pokładzie Eclipse'a; Leii udało się tam przeciągnąć brata z powrotem na jasną stronę i wspólnie powstrzymali oni Imperatora.

Następne miesiące Leia musiała spędzić w ukryciu. Chociaż imperator został pokonany, powrócił w kolejnym, sklonowanym ciele i wysłał swoich Mrocznych Jedi za Organą Solo, pragnąć przejąć ciało jej jeszcze nienarodzonego dziecka. W trakcie ucieczki przed Mroczną Elitą Leia i Han ponownie odwiedzili Nar Shaddaa, gdzie kolejny raz starli się z Bobą Fettem, i odnaleźli Vimę-Da-Bodę, która mogła im pomóc w odtworzeniu Zakonu Jedi. Odnaleźli również innego byłego Jedi, Empatojayosa Branda. Następnie lecąc Millennium Falconem wzięli udział w bitwie o Nowy Alderaan, gdzie Winter ukrywała ich dzieci. Wszyscy razem polecieli następnie na stację kosmiczną Nespis VIII, gdzie Leia urodziła trzecie dziecko - Anakina Solo. Ponieważ było jasne, że Imperator potrzebuje tego dziecka bardziej, niż czegokolwiek, Han i Leia polecieli na Onderon, by ukryć się tam przed jego szpiegami. Palpatine jednak ich znalazł i niemalże opanował ciało małego Anakina; przeszkodził mu w tym jednak Empatojayos Brand, zasłaniając Leię i dziecko, przez co został śmiertelnie raniony. To wystarczyło, by Han Solo strzelił Imperatorowi w plecy, zabijając go. Umierający Brand związał ducha Palpatine'a ze swoim duchem, przez co oba odeszły w niebyt, na zawsze uwalniając galaktykę, a także rodzinę Leii, od imperatora Palpatine'a.

Podczas kontrofensywy odrodzonego imperatora umiejętności Leii we władaniu Mocą znacznie wzrosły, choć obowiązki Ministra Spraw Zagranicznych, jakie wróciły do niej po pokonaniu Palpatine'a, ponownie przeszkodziły jej w podjęciu treningu Jedi. Kiedy admirała Ackbara oskarżono o niesubordynację, to ona poleciała na Kalamar, by nakłonić go do powrotu. To ona też wybrała Luke'owi miejsce na założenie prakseum Jedi. Gdy zaś ambasador Furgan z Caridy zaraził Mon Mothmę specjalnie dla niej przygotowanym wirusem, Leia zastąpiła ją na stanowisku Prezydenta Nowej Republiki. Wkrótce po wyzdrowieniu Mon Mothmy okazało się, że będzie piastować ten urząd dłużej, niż tylko tymczasowo, albowiem jej poprzedniczka postanowiła udać się na emeryturę. Ambasador Furgan tymczasem zginął podczas próby porwania Anakina Solo, którym opiekowała się Winter na planecie Anoth.

Szef Państwa

Jako Prezydent Nowej Republiki Leia przeprowadziła ją przez wiele niebezpiecznych kryzysów. W 12 ABY udało jej się powstrzymać Rogandę Ismaren i jej syna, Ireka, w opanowaniu superpancernika Eye of Palpatine i zjednoczenia pod swoimi rozkazami lordów sektora Senexa i Juvexa, a także prowadziła pertraktacje z Huttami, którzy cofnęli nagrodę za jej głowę. Chociaż z powodu śmierci przewodzącego Huttom Durgi negocjacje zakończył się fiaskiem, Przestworza Huttów sprawiały mniej problemów Nowej Republice. W 13 ABY pracowała nad zażegnaniem groźby epidemii Posiewu Śmierci, a w 14 ABY wyruszyła za agentami Odrodzonego Imperium, gdy ci porwali jej dzieci z planety Munto Codru, i to ona uwolniła Rillao i Tigrisa z niewoli u Hethrira. To ona też poprosiła Chewbaccę o zbadanie powiązań kręgów najemniczych z Kultem Ragnosa. Podczas kryzysu Czarnej Floty, po dłuższym okresie spokoju nie bała się podejmować trudnych decyzji, zyskując sobie tym samym wielu politycznych przeciwników. Jej decyzja o wojnie z Yevethami okazała się słuszna dopiero później, kiedy wyszły na jaw ich prawdziwe intencje. Rok później, kiedy ubiegała się o reelekcję, zastał ją kryzys almański i zamach terrorystyczny na Senat Galaktyczny, o który oskarżano jej męża. Mimo ryzyka, postanowiła ona osobiście polecieć na Almanię, by stawić czoło odpowiedzialnemu za wszystko Kuellerowi. To ona też go zastrzeliła, żeby ratować swojego rannego brata. W roku 18 ABY z kolei podczas jej obecności na Korelii wybuchł kryzys koreliański, który kosztował życie wielu obywateli Nowej Republiki, i chociaż został zażegnany w znacznej mierze dzięki staraniom Leii i jej rodziny, pojawiło się wiele głosó krytycznych wobec jej sposobu rządzenia. Pod ich wpływem Leia usunęła się ze stanowiska, a nowym Prezydentem został Ponc Gavrisom.

Chociaż usunęła się w cień i postanowiła nadrobić zaległości jako matka i rycerz Jedi, niechcący wciąż pozostawała w głównym nurcie wydarzeń. W 19 ABY była świadkiem odnalezienia caamasjańskiego dokumentu, oskarżającego Bothan o pomoc w zniszczeniu planety Caamas, który to dokument wywołał burzę polityczną i społeczną, która zakończyła się konfliktem zbrojnym w przestworzach Bothawui. Nawet wtedy Leia wciąż pozostawała w centrum uwagi, a to usiłując uspokoić zamieszki na samej Bothawui, a to wspierając pomysł rokowań pokojowych pomiędzy Nową Republiką a Resztkami Imperium pod wodzą Gilada Pellaeona, a to organizując poszukiwania pełnej wersji caamasjańskiego dokumentu czy też załatwiając Nowej Republice wsparcie klonów Soontira Fela. W tym wszystkim znalazła jeszcze czas na udział w konferencji rolniczej na Pakrik Major; gdy zaś sprawy przybierały niekorzystny obrót, zrobiła wszystko, co było w jej mocy, by doprowadzić do zakończenia bitwy o Bothawui. I chociaż nie na nią spłynęły największe zasługi, to ona była architektem pokoju pomiędzy Imperium a Nową Republiką.

Nie zostało to jej jednak zapomniane; rok później za namową przyjaciół ponownie ubiegała się o elekcję na Prezydenta Nowej Republiki i te wybory wygrała. Sprawowała władzę przez 5 lat, przeprowadzając Nową Republikę przez kolejne, chociaż już pomniejsze kryzysy: zagrożenie ze strony Orloca, Akademii Ciemnej Strony, Sojuszu Różnorodności czy Czarnego Słońca. Potrafiła też utrzymać w jako takich ryzach większe lokalne waśnie pomiędzy planetami członkowskimi, a także znalazła czas, by współorganizować w 20 ABY ślub jej brata, Luke'a Skywalkera, z Marą Jade. W 25 ABY nie ubiegała się już o ponowną elekcję, i urząd Prezydenta Nowej Republiki przejął Bothanin Borsk Fey'lya. Ona zaś skoncentrowała się na szkoleniu Jedi i misjach dyplomatycznych, pragnąc też spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Han i Leia podczas bitwy o Borleias.

Leia była w centrum wydarzeń, które poprzedzały inwazję Yuuzhan Vongów; to ona bowiem spotkała się z Nomem Anorem, agentem Yuuzhan, na krótko przed rozpoczęciem ofensywy. Po śmierci Chewbacci na Sernpidalu 25 ABY, Leia wystąpiła przed Senatem, aby zwrócić ich uwagę na zagrożenie jakie dla galaktyki stanowią Yuuzhan Vongowie. Problem został zlekceważony, a inwazja trwała. Leia pomagała podczas ewakuacji Dubrillionu i Dantooine, aż w końcu udało jej się uzyskać pomoc Komitetu Doradczego poprzez osobę admirała Traesta Kre'feya. Wkrótce potem dołączyła do SENKI, organizacji pomagającej uchodźcom. Jej kontakt z mężem pogorszył się w tym okresie; Han był zrozpaczony stratą przyjaciela, a Leia oddawała się obowiązkom w SENKI. Ich wzajemne uczucie odżyło podczas bitwy o Duro, kiedy Leia została poważnie raniona przez Tsavonga Laha. De facto w tym okresie rodzina Solo bardzo się skonsolidowała i nadrobiła pewne braki, jakie miała wcześniej, gdy Leia pełniła urząd Prezydenta Nowej Republiki. Dodatkowo wkrótce narodził się bratanek Leii, Ben Skywalker, z którym Organa Solo bardzo się zżyła. Rodzinie Solo nie było jednak dane cieszyć się wzajemnym zrozumieniem zbyt długo; Anakin zginął podczas misji na Myrkr, gdzie poleciał zabić królową voxynów. Niemal równocześnie Yuuzhanie przypuścili ogromny atak na Coruscant, który zmusił Leię i Hana do ucieczki. Stamtąd udali się oni na Hapes, na pogrzeb Anakina Solo, a następnie podjęli się szeregu misji mających przywrócić łączność HoloNetową w Nieznanych Regionach, przy okazji zapobiegając kolejnej inwazji Ssi-Ruuków na Bakurę. Gdy zaś Zonama Sekot pojawiła się w pobliżu Coruscant, Han i Leia wyruszyli na nią, by wspólnie z resztą rodziny wziąć udział w mającej mieć miejsce bitwie. Po drodze spotkali kapłana Yuuzhan Vongów, Harrara, który pomógł im w dostaniu się do studni mózgu świata na Coruscant. Po wszystkim natomiast wielki admirał Pellaeon przypieczętował przyjaźń z Leią, podarowując jej i Hanowi Killicki zmierzch. Leia na zgrupowaniu na Zonamie Sekot oświadczyła, że ma już dość polityki i chce zostać drugim pilotem Millennium Falcona. Odda się też szkoleniu Jedi. Ten stan rzeczy miał się zmienić dopiero 5 lat później.

Mroczne Gniazdo

Wołanie o pomoc

Leia w czasie wojny z Mrocznym Gniazdem.

W 35 ABY Leia udała się wraz z grupą Jedi w Nieznane Regiony, gdzie - chcąc zapobiec wojnie odnalezionych dopiero co Killików z Chissami - nakłoniła przedstawiciela tych pierwszych, UnuThula (który był eks-Jedi Raynarem Thulem) do osiedlenia się przez Killików na nowej planecie. Zrobiła to jednak na tyle sprawnie, że UnuThul sądził, iż to jego pomysł. W międzyczasie rozpoczęła też formalne szkolenie Jedi pod okiem Saby Sebatyne, która nauczyła ją polegać na Mocy bardziej, niż na technologii, a także poddawać się osądom i poleceniom Rady Jedi. Gdy z kolei wyszło na jaw, iż R2-D2 posiada w swojej pamięci nagrania z przeszłości rodziców Luke'a i Leii, Skywalker skontaktował się ze slicerem Zakariszem Ghentem, który wydobył z pamięci R2 więcej nagrań i informacji. Tym samym Leia i Luke dowiedzieli się po tylu latach czegoś więcej o swoich rodzicach.

Wojna rojów

Leia jako Jedi.

Leia nie pochwalała przejęcia kontroli nad Zakonem Jedi, jakiego dokonał Luke. Podczas konklawe na Ossusie wyszło ponadto na jaw, iż Tenel Ka, królowa Hapes, urodziła córkę, Allanę, chociaż ojciec był nieznany. Leia nie wiedziała, że Allana jest córką jej syna, Jacena, podejrzewała jednak, iż Jacen zna tożsamość ojca. Wkrótce potem odleciała z Hanem w Nieznane Regiony, by odnaleźć ich córkę, Jainę. Trochę to trwało, ale w końcu im się udało. Podczas ataku ze strony Kilików na cieśninę Murgo i znajdujące się tam siły republiki, Leia starła się na okręcie admirała Buwa'tu Admirał Ackbar z Alemą Rar. Podczas starcia Leia pozbawiła Alemę lekku i po chwili do pomieszczenia wpadli Nogri wraz z mistrzynią Sabą. Alema była zmuszona się wycofać. Kolejne spotkanie miało miejsce pod koniec wojny rojów na Tenupe. Leia starła się tam z Mroczną Jedi, którą pokonała, dając dowód swoich nowych umiejętności jako Jedi. Saba Sebatyne, która oglądała pojedynek, zabrała jej potem jej miecz świetlny (zbudowany ponad 20 lat wcześniej), wyjaśniając, że nie jest jej godzien. Leia powinna mieć nowy miecz, bardziej odpowiadający jej umiejętnościom jako pełnoprawnego rycerza Jedi.

Druga galaktyczna wojna domowa

Na dwa fronty

Leia Organa jako Jedi.

W 40 ABY Leia i Han mieszkali na Coruscant. Zauważyli wtedy, że obecność Korelian w galaktyce gruntownie się zmienia. Han próbował nawiązać kontakt ze swoimi rodakami lecz przychodziło mu to z wielkim trudem, gdyż każda wiadomość podlegała cenzurze. Organa zorganizowała kolację, na którą zaprosiła ich dzieci, Skywalkerów i Zekka.

Podczas spotkania Han otwarcie wyrażał swoją niechęć do mistrza Jedi. Twierdził, że Zekk sprowadzi ich córkę na złą drogę. Leia uspokoiła męża, po czym rozpoczęła rozmowę z Marą i Jacenem dotyczącą postępów Bena. Gdy goście opuścili ich mieszkanie, Leia pomogła Hanowi w przeszukiwaniu danych dotyczących ruchu wojsk Sojuszu Galaktycznego oraz Korelian. Han z niepokojem odkrył, że zanosi się na jakieś działania zbrojne. Mimo swojej przysięgi wierności dla Sojuszu, Leia obiecała pomóc mężowi w kontaktach z Korelią.

Solo opuścili Coruscant i polecieli na macierzystą planetę Hana. Tam w przebraniu, spotkali się z panią premier Pięciu Światów, Aidel Saxan. Han poinformował ją o możliwym zagrożeniu ze strony Federacji. Saxan nie uwierzyła w jego słowa, gdyż nie przedstawił żadnych dowodów. Po chwili dodała, że jest zdziwiona iż rycerz Jedi zdradza swoich zwierzchników pomagając Korelii. Leia grzecznie odparła, że tylko wspiera swojego męża.

Po opuszczeniu pani premier, Solo pozostali u niej w gościnie, gdyż przywódczyni nalegała na pobyt Hana wśród rodaków. Nie minęło dużo czasu, a siły Sojuszu Galaktycznego przybyły do układu Koreliańskiego, by przeprowadzić operację Okrążenie. Solo udali się w przestrzeń by sfilmować skład ich floty. Podczas lotu, ku zdziwieniu Hana, koreliańskie myśliwce zaatakowały Falcona. Leia i Meewalha udały się do wieżyczek strzelniczych by odeprzeć ich atak.

Po jakimś czasie udało im się przedrzeć na Korelię. Po zakończeniu operacji Okrążenie wrócili na Coruscant. Tam wysłuchali raportu dotyczącego działań zbrojnych w układzie Koreliańskim. Po jakimś czasie dowództwo Sojuszu otrzymało od premier Saxan propozycję pokojowych rozmów. Admirał Pellaeon zgodził się na spotkanie. Leia oraz kilku innych Jedi została przydzielona do ochrony delegatów. Ponadto miała służyć swym politycznym doświadczeniem. Han również otrzymał zadanie. Były przemytnik miał być łącznikiem pomiędzy Sojuszem, a Korelią.

Po przybyciu na stację Toryaz, Organa brała udział w negocjacjach. Pewnej nocy do placówki przeniknęło dwudziestu koreliańskich zabójców. Leia uniknęła śmierci tylko dlatego, że spędzała z Hanem wieczór po za ich sypialnią. Gdy Solo zorientowali się o ataku rozpoczęli walkę. Leia już na początku zabiła jednego napastnika, a Han dwóch kolejnych. Następnie udali się do innych części stacji by sprawdzić bezpieczeństwo delegatów. Niestety w ataku zginęli premier Saxan oraz sobowtór admirała Pellaeona.

Leia w 40 ABY.

Po naradzie i przeprowadzonym śledztwie, Solo dostali rozkaz wyruszenia na Korelię, by tam starać się o pokój. Na miejscu spotkali się z nowym, tymczasowym premierem, Denjaxem Tepplerem. Przywódca poprosił ich by wzięli udział w tajnej naradzie, z której on został zręcznie wykluczony. Zdradził im, że będzie ona dotyczyć odbicia Tralusa z rąk Sojuszu Galaktycznego. Wiedząc, że Solo przynależą do Federacji, dodał, że wszelkie próby zdradzenia planów operacji Sojuszowi, spełzną na niczym, gdyż wtedy nie zostanie ona wykonana.

Solo zgodzili się pomóc premierowi i udali się na wyznaczone miejsce. W ukryciu słuchali przemów wojskowych ujawniających kolejne części planu. Han bardzo silnie przeżywał brutalność planowanych działań i tylko interwencja Leii powstrzymała go przed ujawnieniem ich obecności.

Po zakończeniu narady były przemytnik zgodził się na ochotnika do operacji Szlachetny Dzikus, przez co Leia znów była zmuszona pomagać mężowi. Gdy ćwiczenia do zadania się skończyły, Han wyruszył na Tralusa, a Leia na pokład Dodonny. Tam poznała durosjańską admirał, Tarlę Limpan. Dzięki uprzejmości i zgrabnym machinacjom, Leia została oddelegowana do pułkownika Moyana. W pomieszczeniu kontrolnym, z którego wojskowy kontrolował bitwę, Leia zmieniła koordynaty komputera by brały myśliwce Hana i Wedge'a Antillesa za przyjacielskie.

Gdy bitwa dobiegła końca, Leia opuściła Dodonnę i wróciła na Korelię. Podczas lotu rozważała swoje ostatnie zachowanie. Skarciła się, wiedząc, że żaden Jedi nie powinien wykorzystywać innych do swoich celów. Wiedziała, że rodzina jest dla niej najważniejsza lecz od tej pory chciała sama dbać o jej bezpieczeństwo[3].

Wkrótce po bitwie otwarcie poparła koreliańskie tendencje do niepodległości, co stało się przyczyną tarć na linii Skywalkerowie-Solo. Równocześnie rząd koreliański, z Thrackanem Sal-Solo na czele, otwarcie dyskredytował Leię i jej męża, po cichu natomiast usiłował pozbyć się ich dzięki nagrodzie, wyznaczonej za ich głowy. Jednakże Leia, jako w pełni wyszkolony rycerz Jedi, stanowiła zbyt duże wyzwanie dla łowców nagród, a samo zagrożenie zniknęło, kiedy Han Solo zdołał przyczynić się do śmierci swojego kuzyna. Jego następca, Dur Gejjen uznał ich zaś za bohaterów i nakłonił do podróży na Hapes w celu nakłonienia królowej-matki Tenel Ka do przyłączenia się do buntu. Początkowo Han i Leia zamierzali spełnić jego prośbę, zmienili jednak zdanie po tym, gdy się dowiedzieli, że Korelianie pragnęli śmierci Tenel Ka i Allany.

Ciekawostki

  • W epizodach IV-VI w postać Leii wcieliła się Carrie Fisher, w epizodzie III natomiast był to Aiden Barton.
  • Chociaż oficjalna strona Star Wars potwierdziła, że Leia pamięta Padmé i że taki był zamysł Lucasa, kłóci się to nieco z logiką filmu. Sprawę uznaje się za nierozstrzygniętą.
  • We włoskiej wersji filmów imię Leii zostało zmienione na Leila.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Leii Organy.