Borsk Fey'lya

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Borsk Fey'lya
Data i miejsce narodzin: 31 BBY
Data i miejsce śmierci: 27 ABY
Miejsce pochodzenia: Kothlis
Rasa: Bothanin
Wzrost: 140 cm
Kolor włosów: Kremowe
Kolor oczu: Fioletowe
Przynależność:
Borsk Fey'lya był Bothaninem. Wpierw pełnił funkcję senatora w Senacie Nowej Republiki, a podczas wojny z Yuuzhan Vongami był już Szefem Państwa. To dzięki niemu wielu Bothan przyłączyło się do Rebelii.

Biografia

Młodość

Borsk Fey'lya urodził się na jednej z bothańskich kolonii, planecie Kothlis, w rodzinie Fey'lya z klanu Alya. Już w młodym wieku zaczął przejawiać zainteresowanie polityką. Ponieważ pochodził z Kothlis, a nie z najważniejszej planety, Bothawui, pracował ciężej niż inni. Dzięki swoim talentom został wybrany Przewodniczącym Rady Bothan. Ale celem Fel'lyi było rządzenie Galaktyką, która w tym czasie znajdowała się pod kontrolą Imperatora Palpatine'a. Nie mając szans na zostanie przywódcą Galaktyki, Borsk zrobił to, co większość szanujących się Bothan - dołączył do bothańskiej siatki szpiegowskiej.

Zdobywanie władzy

Fey'lya zdobył władzę jako członek Rady Tymczasowej Sojuszu Rebeliantów, oferując swoje wpływy w kluczowym momencie po odejściu Garma Bel Iblisa, który postanowił toczyć własną wojnę z Imperium. Jako członek Rady, której przewodziła Mon Mothma, wiernie przeciwstawiał się politycznym wpływom innych gatunków, zwłaszcza Kalamarian i admirała Gial Ackbara, w nadziei na podniesienie swojego prestiżu. Uważając, że jego cele są także celami Nowej Republiki, Fey'lya robił wszystko, co tylko mógł, by osiągnąć swoje zamierzenia.

Fey'lya wspiął się na szczyt podczas kampanii wielkiego admirała Thrawna, 9 ABY. Posługując się sfałszowanymi dowodami, oskarżył Ackbara o zdradę stanu. I mimo, iż Ackbar został aresztowany, a Borsk był wówczas bardzo szanowany przez wojsko, nie wykorzystał swojej pozycji, a wręcz ją stracił. Niedługo później Ackbar został oczyszczony z zarzutów.

Odzyskiwanie władzy

Podczas kryzysu Czarnej Floty, Fey'lyi udało się zostać przewodniczącym Rady Sprawiedliwości i członkiem Rady Generalnej. Kiedy Krall Praget podważył reputację Leii, Fey'lya stanął w jej obronie, wyczuwając że nie nadszedł jeszcze właściwy czas. Ale kiedy Doman Beruss powtórzył te zarzuty podczas gdy Han Solo został schwytany przez Yevethów, Fey'lya poparł wotum nieufności wobec Organy Solo. Chociaż Leia ogłosiła wojnę z Yevethami zanim odbyły się wybory, uzyskała poparcie Senatu. Rządy tymczasowo trafiły jednak w ręce Bothanina, ale przyszło mu rządzić w trudnym dla Nowej Republiki okresie. Przez pierwszych kilka miesięcy nie zgodził się na walkę z Yevethami. Dopiero, gdy jego kuzyn zagroził mu, iż zbierze całą flotę i założy własne państwo gdzieś w Nieznanych Regionach, Borsk rozpoczął akcję zbrojną przeciw najeźdźcom.

Najczarniejsze godziny Fey'lyi to kryzys caamasjański. Organa Solo wzięła urlop, a Fey'lya nie został wybrany jej następcą. Jednakże Ponc Gavrisom, tymczasowy zastępca Leii, był jego sojusznikiem. To był jednak dopiero początek problemów. Klan Alya, do którego przynależał Borsk, został oskarżony o współudział w zniszczeniu Caamas, więc Fey'lya, jako Przewodniczący Rady Sprawiedliwości został oskarżony o bezczynność. Współpracując z Leią i Gavrisomem, Fey'lyi udało się przetrwać kryzys, na krótko wypożyczając należącego do Leii C-3PO, tak że mógł on przeszukać bothańskie konta bankowe w poszukiwaniu tych, którzy zostali wynajęci do zniszczenia Caamas.

Szef Państwa

Borsk Fey'lya.

Po rezygnacji Leii ze stanowiska Szefa Państwa w 23 ABY, nowym przywódcą został wybrany Fey'lya (większością 33 głosów w pierwszym głosowaniu). W tym czasie Nowa Republika znajdowała się w początkowej fazie inwazji Yuuzhan Vongów. Próbując utrzymać pokój w Nowej Republice, a także starając się nawiązać dyplomatyczne stosunki z Yuuzhanami oraz sprawować kontrolę nad rycerzami Jedi, Fey'lya dokonał wielu błędnych wyborów, przede wszystkim w sprawie groźnych najeźdźców, których sił nie docenił.

Fey'lya chciał poświęcić pewne światy - zwłaszcza Yavin 4 - jeśli to miałoby powstrzymać Yuuzhan Vongów przed zaatakowaniem Coruscant i Światów Środka, a także przestrzeni Bothan. Mniej więcej w tym czasie Dyrektor Wywiadu Nowej Republiki, Dif Scaur rozpoczął współpracę z Chissami nad Alphą Red - wirusem stworzonym, by zniszczyć Yuuzhan i wszelkie wytwory ich technologii.

Śmierć

Został uznany za bohatera, gdy osobiście wziął udział w bitwie o Ithor. Borsk był znakomitym politykiem. Nigdy jednak nie przejawiał zainteresowania sprawami wojskowymi, dlatego jego decyzje szybko doprowadziły Nową Republikę na krawędź ruiny. Postanowił wydać Yuuzhanom Jedi. Nakazał aresztowanie Luke'a i Mary. Wkrótce jednak prawie nie było czego ratować i Borsk postanowił pozyskać jak najwięcej sprzymierzeńców. Zaczął się liczyć z decyzjami wojskowych, przyjął do siebie poselstwo yuuzhańskie i dał rycerzom Jedi wolną rękę w walce z najeźdźcami. Nagła zmiana postawy Borska nie spodobała się Yuuzhanom. Postanowili odsunąć Borska od władzy i zastąpić go senatorką Viqi Shesh. Jednakże żaden z zamachów na jego życie nie powiódł się. Fey'lya zadziwił wszystkich swoją postawą podczas bitwy o Coruscant. Nie dbając o zdanie opinii publicznej, przekazał dowództwo floty generałowi Bel Ibisowi, a nawet nakazał strzelać do statków z uchodźcami. Gdy upadek Coruscant stał się oczywisty, Borsk nie odleciał z planety razem z resztą polityków. Pozostał w swoim gabinecie, a gdy w Pałacu Imperialnym zaroiło się od wojowników Yuuzhan, Borsk zdetonował znajdującą się pod jego biurkiem torpedę, zabijając tym samym siebie i dwadzieścia tysięcy yuuzhańskich żołnierzy. Jego śmierć pchnęła Bothan do ogłoszenia - po raz pierwszy od wieków - ar'kai - totalnej wojny z Yuuzhan Vongami.

Ciekawostki

Źródła