Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Traest Kre'fey

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Traest Kre'fey
Rasa: Bothanin
Kolor włosów: Siwe
Przynależność:
Traest Kre'fey był bothańskim admirałem najpierw Nowej Republiki i Sojuszu Galaktycznego, a podczas drugiej insurekcji koreliańskiej Konfederacji.

Biografia

Walka z Yevethami

Kiedy Han Solo został schwytany przez Yevethów Senat złożył wotum nieufności wobec żony schwytanego pełniącej funkcję Przewodniczącego. Do władzy doszedł wtedy Borsk Fey'lya. Początkowo nie wypowiedział wojny Yevethom jednak kiedy Kre'fey zagroził, że zabierze flotę i stworzy własne państwo kuzyn Traesta wystapił przeciwko najeźdźcy.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Niedługo po rozpoczęciu konfliktu wraz z Leią Organą Solo, Traest udał się do ewakuacji planety Dubrillion. Kiedy statki opuszczały orbitę zostały zaatakowane przez Yuuzhan. Z tego powodu zamiast na Agamar poleciały na Dantooine. Nieco później wbrew zakazom Fey'lyi admirał wysłał na rekonesans eskadrę pod przywództwem Gavina Darklightera. Potyczka zwiadowców z wrogiem zakończyła się zwycięsko dla tych pierwszych.

Kiedy uchodźcy z Dubrillionu przylecieli nad Dantooine flota została zaatakowana przez Vongów. Dzięki pomocy Luke'a Skywalkera i floty Kre'feya udało się ewakuować po raz drugi jednak planeta wpadła w ręce Yuuzhan.

Kiedy Jedi wycofujący się dla nie poznaki z Ithora, na którym odkryli pyłki drzew baffor zdolne zarazić zbroję najeźdźcy wpadli na siły Yuuzhan pod wodzą Shedao Shaia. Po raz kolejny z pomocą pośpieszyły oddziały Kre'feya wsparte przez wojska Imperium pod wodzą Giladem Pellaeonem i eskadra Chissów Jaggeda Fela.

W 28 ABY Traest był dowódcą grupy uderzeniowej podczas bitwy o Ebaq IX. Do jego oddziału należeli między innymi Jaina i Jacen Solo. Jego oddziały zakładały miny przeciwko flocie przeciwnika. Kiedy skończył zadanie dał rozkaz statkom ukrytym w Głębokim Jądrze, by te przyleciały na pole bitwy i włączyły się do potyczki. Tak też się stało i wojska Sojuszu wygrały bitwę.

W 29 ABY Bothanin był jednym z dowódców ostatecznego ataku na Coruscant. Jego flota walczyła przeciwko broniącej Coruscant armadzie Vongów.

Druga insurekcja koreliańska

Kiedy wybuchło powstanie na Korelii przeciw Sojuszowi Bothawui przyłączyło się do tworzącej Konfederację Korelii. W 40 ABY był jednym z dowódców sił Bothan podczas bitwy o Kashyyyk. Starcie zakończyło się zwycięstwem Konfederacji. Po zakończonej walce przywódca Wookieech Tojjelnoot dziękował Kre'feyowi i jego przyjaciołom za pomoc. Na koniec spotkania sojuszników Han Solo obiecał Bothanom, że nie będzie przeszkadzał im w zabiciu Jacena.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!