Jaina Solo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Jaina Solo Fel
Data i miejsce narodzin: 9 ABY
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Człowiek
Wzrost: 149 cm
Kolor włosów: Ciemny brąz
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Mistrzyni Jedi
Jaina Solo była mistrzynią Nowego Zakonu Jedi, członkinią Najwyższej Rady Jedi, żona Jagged'a Fela. Córka Hana Solo i Lei Organy Solo. Miała dwóch braci: bliźniaka Jacena i młodszego o rok Anakina. Jeszcze zanim się urodziła, było wiadomo, że będzie bardzo wrażliwa na Moc. Jaina i Jacen urodzili się w trudnym okresie, podczas kontrofensywy Thrawna, w roku 9 ABY, na Coruscant.

Kiedy Jaina trochę podrosła, razem ze swoim bratem bliźniakiem rozpoczęła trening w akademii na Yavinie 4. Poznała tam wielu przyjaciół, z którymi przeżyła wiele przygód.

W roku 25 ABY wybuchła wojna z przybyszami z innej galaktyki - Yuuzhan Vongami. Jaina była doskonałą pilotką, zatem postanowiła wspomóc Nową Republikę w walce z najeźdźcami i wkrótce wstąpiła do Eskadry Łotrów.

W 27 ABY Jaina, jej bracia i kilku innych rycerzy Jedi zostali wysłani na Myrkr, gdzie Yuuzhanie hodowali groźne istoty, zwane voxynami. Misja została wypełniona, ale za wielką cenę - Anakin zginął, a Jacen dostał się do niewoli. Wydarzenia te bardzo wpłynęły na Jainę, która zaczynała wkraczać na ścieżkę ciemności. Udało się jej jednak odnaleźć właściwą drogę i kilka lat później Jaina pomagała wyzwolić Coruscant.

W roku 35 ABY Jaina brała udział w konflikcie zwanym wojna rojów, a pięć lat później wybuchła druga galaktyczna wojna domowa, podczas której jej brat przeszedł na ciemną stronę Mocy.

Biografia

Dzieciństwo (9 - 22 ABY)

Narodziny

Leia z bliźniętami, Jacenem i Jainą.

Jeszcze zanim Jaina i Jacen przyszli na świat, wiedziano, że będą bardzo silne Mocą. Potrafiły reagować na wysyłane Mocą myśli Leii. W okresie, gdy Leia była w ciąży z bliźniętami, wybuchła kontrofensywa Thrawna, który sprzymierzył się z szalonym klonem mistrza Jedi - Joruusem C'baothem. Ciemny Jedi szukał dla siebie nowych uczniów i bardzo pragnął, by stali się nimi Luke Skywalker, jego siostra Leia oraz jej nienarodzone jeszcze dzieci. Thrawn wysłał zatem za Leią swoich żołnierzy - Noghrich. Atakowali oni z niewiarygodną skutecznością, ale dwa pierwsze ataki się nie udały. By ochronić Leię przed tymi atakami, Chewbacca zabrał ją na swoją rodzimą planetę, Kashyyyk. Nastąpił jednak kolejny atak, ale i ten został odparty. Zdołano jednak pochwycić jednego z Noghri, Kharabakha. Ten opowiedział jej dlaczego służą Imperium. Leia zdołała jednak odkryć, że Imperium oszukało Noghrich i podle ich wykorzystuje. Podzieliła się z nimi tą wiedzą i wkrótce Noghri zwrócili się przeciwko swoim panom, co zaowocowało śmiercią Thrawna i zakończeniem jego kampanii.

Niedługo po tym, na Coruscant odbył się poród. Jaina przyszła na świat jako pierwsza, a chwilę później urodził się Jacen.

W ukryciu

Jako że dzieci do drugiego roku życia są bardzo podatne na wpływy ciemnej strony, Han i Leia uznali, że najlepiej będzie ukryć rodzeństwo. Tak też się stało i Jaina wraz z bratem zostali ukryci na planecie nazwanej Nowy Alderaan, pod opieką przyjaciółki Leii, Winter. Niestety dzieci długo nie pozostały bezpieczne, gdyż w roku 10 ABY powrócił odrodzony Palpatine. Wysłał on mrocznych Jedi by porwali dla niego dzieci, ale załoga Millennium Falcona przy pomocy kilku innych statków zdołała odeprzeć natarcie. Wszystkich mieszkańców planety przeniesiono do układu Avril w pobliżu którego znajdowała się osamotniona i opuszczona stacja kosmiczna Nespis VIII. Tam też ukryto rodzeństwo i wkrótce na stacji narodził się najmłodszy Solo, Anakin.

Wkrótce Leia zabrała dzieci na Onderon mając nadzieję, że będą tam bezpieczni przed Imperatorem. Ten jednak zdołał ich wyśledzić i próbował przelać swoją esencję życiową w ciało małego Anakina. Doszło do walki, w której bardzo ucierpiał Empatojayos Brand, Rycerz Jedi, który zdołał przeżyć rozkaz 66. Palpatine był już bardzo słaby, ale nie ustawał w próbie pochwycenia Anakina. Chwilę później został jednak zastrzelony przez Hana Solo, a jego duch został wchłonięty przez Empatojayosa, który chwilę później zmarł. Jaina i jej rodzeństwo pozostali tym samym bezpieczni.

Później Jainę, Jacena i Anakina przeniesiono do tajnej bazy na Anoth, której położenie znali jedynie Luke, admirał Gial Ackbar i Winter. Winter czasami zabierała dzieci na Coruscant, by mogły się zobaczyć z rodzicami, ale podróżowała wtedy bardzo ostrożnie i zawsze inną drogą.

Życie na Coruscant

Wkrótce dzieci ukończyły dwa lata i mogły wreszcie zamieszkać z rodzicami. Mieszkali w Pałacu Imperialnym na Coruscant. Gdy rodzice nie mogli zająć się dziećmi, te trafiały pod opiekę C-3PO i Chewbacci. Bliźnięta uwielbiały droczyć się z androidem, co nieraz prawie kończyło się zniszczeniem robota.

Pewnego razu Chewie i C-3PO wzięli dzieci na wycieczkę do Holograficznego ZOO Wymarłych Gatunków, ale Jaina i jej brat zgubili się. Trafili na nieużywaną od dawna windę i skorzystali z niej. Gdy winda dotarła do celu, dzieci natrafiły na zbiegłych urzędników imperialnych. Ci jednak nie wyrządzili im krzywdy, a nawet odesłali dzieci do ich opiekunów.

Porwanie

Była pewna, że dopóki stoją na trawie, nic złego nie może się im stać, ale nie chciała aby bracia poszli sami. W końcu była najstarsza.[1]
— Gdy uprowadzono dzieci Solo, Jaina bardzo troszczyła się o swoich braci.

W 14 ABY Jaina wraz z braćmi i swoją matką trafiła na Munto Codru, skąd pomimo opieki Chewbacci, dzieci Solo zostały uprowadzone, a sam Wookiee odniósł obrażenia od bomby ciśnieniowej. Leia natychmiast zarządziła blokadę kosmoportu i pomimo zapewnień szambelana Iyona, iż dzieci oraz jego wyrwolf] porwano dla okupu zgodnie z tamtejszą tradycją, postanowiła wyruszyć na ratunek, przeczuwając, iż w porwanie zamieszany jest ktoś spoza planety.

Gdy porwane dzieci odzyskały przytomność zdały sobie sprawę, iż znajdują się na statku kosmicznym. Jaina postanowiła zaopiekować się braćmi i znaleźć drogę ucieczki. Zdecydowała użyć do tego swojego niezbędnika z wiertłem do drewna, mimo, iż miała zakaz posługiwania się nim poza warsztatem. Nim odniosła jakikolwiek efekt przywitał ich Hethrir, wysoki Firrerreanin ubrany w białą, długą szatę. Przedstawił się jako ich ojciec chrzestny i powiedział, że rodzice Jainy, wujek oraz Chewbacca zginęli w trakcie trzęsienia ziemi. Jaina nie uwierzyła jednak w tę historię i starając się uspokoić swoich braci poprzez Moc spostrzegła, iż Firrerreanin wyczuł co zrobiła. Kiedy zdała sobie sprawę, iż Hethrir kłamie postanowiła udawać, że mu wierzy i zaczęła płakać z żalu za zmarłymi członkami rodziny.

Okres w Prakseum Jedi (23 - 25 ABY)

Jacen i Jaina w Praxeum Jedi

Gdy Jaina skończyła czternaście lat zaczęła wraz z bratem naukę w prakseum Jedi jej wujka Luke'a Skywalkera na Yavinie 4. Wraz z hapańską księżniczką Tenel Ka i Wookieem Lowbaccą przeżyli wiele przygód i zawarli długoletnią przyjaźń.

Zniszczony myśliwiec typu TIE

Podczas nauki w Prakseum Jaina, Jacen oraz ich przyjaciele często zwiedzali pobliskie okolice. Pewnego razu natrafili na zniszczony myśliwiec typu TIE, pozostałość po bitwie o Yavin, która odbyła się ponad dwadzieścia lat wcześniej. Jaina i reszta postanowili naprawić myśliwiec, gdyż zawsze marzyli o własnym. Okazało się jednak, że pilot myśliwca, Qorl, zdołał jakimś cudem przetrwać katastrofę. Pochwycił bliźnięta i nakazał im naprawić pojazd. Młodzi rycerze usłuchali go. Wkrótce statek był gotowy. Qorl zabrał myśliwiec, udał się na orbitę, a następnie skoczył w nadprzestrzeń. Po dzieci wkrótce przybył ich ojciec.

Akademia Ciemnej Strony

W niedługi czas po przygodzie z myśliwcem, Jaina, jej brat oraz Lowbacca udali się na stację GemDiver. Należała ona do Lando Calrissiana, przyjaciela ich rodziców i zajmowała się wydobyciem niezwykle cennego kruszcu. Wizyta jednak nie przebiegła w spokoju. Stację zaatakowały siły Imperium, które pochwyciły trójkę przyjaciół. Wkrótce okazało się, że z atakiem stała Siostra Nocy, niejaka Tamith Kai, która wraz z byłym uczniem Luke'a Skywalkera, Brakissem, założyła tak zwaną Akademię Ciemnej Strony. Młodzi Jedi mieli zostać wyszkoleni na mrocznych wojowników. Początkowo dzieci skutecznie opierały się pokusom założycieli Akademii i wszelkim próbą przeciągnięcia ich na Ciemną stronę Mocy, ale dzięki sprytnej intrydze, Barksis zdołał zaaranżować między bliźniętami pojedynek. Jaina i Jacen walczyli ze sobą, będąc przekonani, że walczą z Darthem Vaderem. Braksis oznajmił im, że jest tak zadowolony z ich potencjału, że wkrótce porwie więcej młodych Jedi. Wkrótce zdołali się jednak opamiętać i przerwali pojedynek. Jacen użył klejnotu Corusca do otworzenia celi. Dzięki umiejętnościom Lowbacci w dziedzinie komputerów, udało im się obejść zabezpieczenia i sabotować Akademię. Gdy mieli już opuszczać stację, przybyli na nią Luke oraz Tenel Ka. Drogę zagrodził im Braksis i Tamith Kai. Skywalker i Tenel Ka zdołali pokonać przeciwników, a następnie zbiegli z akademii, wraz z Jainą, Jacenem i Lowiem.

Po tej przygodzie rodzeństwo przebywało blisko miesiąc na Coruscant. Poznali wtedy Zekka, który mieszkał na dolnych poziomach Coruscant. Bliźnięta zaprosiły go na uroczysty bankiet, który odbywał się w Imperialnym Pałacu. Zekk stawił się, ale był nieodpowiednio ubrany i kilkukrotnie się skompromitował, więc z powodu zakłopotania wybiegł stamtąd.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Na początku inwazji

Zdolności Jainy w pilotażu pozwoliły jej pobić rekord na Kaprysie Landa. Później została członkiem Eskadry Łotrów i dostała przydomek "Kije".

Podczas bitwy o Ithor straciła swoją skrzydłową Anni Capstan, co bardzo ją zraniło. Spotkała pilota, dowódcę Eskadry Chissów Jaggeda Fella, siostrzeńca Wedge'a Antillesa i sprzymierzeńca Nowej Republiki.

Jaina została oszukana przez Kypa Durrona, który wykorzystał siły Nowej Republiki do zniszczenia budowanego w systemie Sernpidal ogromnego światostatku Yuuzhan Vongów.

Jaina połączona z rodzeństwem bitwowięzią.

Gdy Yuuzhan Vongowie wyhodowali Voxyny, drapieżniki czułe na Moc, które umiały wyczuć Jedi i ich zabić, wielu Jedi zginęło. Jaina wraz ze swoimi przyjaciółmi wzięła udział w misji na Myrkr. Chociaż udało im się wykonać misję, wielu Jedi zginęło, w tym brat Jainy Anakin, a Jacen został pojmany i prawdopodobnie zabity. To doprowadziło ją do stanu, w którym była niebezpiecznie blisko ciemnej strony Mocy. Pozostali przy życiu młodzi Jedi porwali nieprzyjacielski statek Ksstarr i polecieli na Coruscant, który był niestety w stanie oblężenia. Postanowili lecieć na terytorium Hapes, gdzie Jaina spotkała swoich rodziców, Kypa Durrona i Jaggeda Fella. Była królowa Ta'a Chume próbowała wtedy nakłonić Jainę, aby została następną żoną i królową-matką po śmierci Teneniel Djo. Lecz jej nie interesowała władza i zostawiła ją w rękach Tenel Ka. Wkrótce wróciła na ścieżkę Jasnej Strony, uznając jako swojego mistrza Kypa Durrona.

Razem z Lowbaccą naprawili i zmienili nazwę Ksstarra na Zwodzicielka i od tej pory używali okrętu do walki z Yuuzhan Vongami. Wymyśliła również wiele nowych sposobów walki i oszukiwania Yuuzhan, jednym z nich było podawanie się za ich boginię Yun-Harlę. Podczas bitwy o Borleias została dowódcą Eskadry Bliźniaczych Słońc i reszta personelu bazy musiała zwracać się do niej "Bogini", "Wielka" lub podobnie.

Pojedynek z Darthem Caedusem

Kłopoty z Mrocznym Gniazdem

Druga galaktyczna wojna domowa

W 40 ABY, po treningu pod okiem Boby Fetta, pokonała w pojedynku swojego brata Jacena, znanego już jako Darth Caedus. Zabiła go na pokładzie Anakina Solo, przebijając mu serce mieczem świetlnym.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Jainy Solo.