Ta'a Chume

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ta'a Chume
Miejsce pochodzenia: Hapes
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Złotoczerwone
Kolor oczu: Ciemnozielone
Przynależność: Konsorcjum Hapes
Ta'a Chume była Królową Matką Konsorcjum Hapes w okresie około bitwy o Endor. Jej syn, Isolder, został zaś jej następcą, czyli Chume'da. Była znana z bezwzględności i okrucieństwa.

Biografia

Królowa Matka

Ta'a Chume przyszła na świat w bliżej nieznanym czasie, na Hapes. Po śmierci swojej matki została władczynią 63 systemów wchodzących w skład Konsorcjum. W nieznanym momencie czasu urodził się jej pierwszy syn, Kalen, a w 17 BBY drugi, Isolder.

Królowa nie miała jednak żeńskiego potomka, a zatem następczyni, która zastąpiłaby ją później jako głowa matriarchalnego państwa. Ta'a Chume uznała, że jej pierworodny syn nie nadaje się na władcę, więc zaplanowała zamordowanie go. Najęła do tego zadania piratów, którzy zabili Kalena w 2 ABY.

Isolder udał się wtedy na poszukiwanie zabójców i dopadł ich dwa lata później. Ich przywódca, Haravan został przetransportowany na Hapes, gdzie miał zostać postawiony przed sądem. Nie doszło jednak do tego, gdyż zginął w tajemniczych okolicznościach w więzieniu. Bez wątpliwości była to sprawa Ta'a Chume, która chciała chronić swoje spiski przed światłem dziennym.

Era Nowej Republiki

Postawa Isoldera bardzo zaimponowała matce. Został on wkrótce Chume'da i zaczęły się poszukiwania dla niego towarzyszki życia. Królowej nie spodobała się jednak pierwsza narzeczona syna, Lady Elliar. Po krótkim czasie Isolder znalazł ciało swojej ukochanej w ogrodach pałacowych. Następnie, książę zakochał się w ambasadorce Nowej Republiki, księżniczce Leii. Pierwotnie Ta'a Chume była w stanie zaakceptować wybór syna, gdyż małżeństwo z taką osobą przyniosłoby Konsorcjum wiele korzyści, ale z czasem zaczęła uważać ją za słabą pacyfistkę. Planowała zabójstwo, lecz zamiary te pokrzyżował sam Isolder.

Do ślubu jednak ostatecznie nie doszło, a to za sprawą Hana Solo, który porwał Leię. Isolder podczas pościgu za nim dotarł aż na Dathomirę i tam poznał wiedźmę Teneniel Djo. Zakochał się w niej i przedstawił plany małżeństwa swej matce. Królowa nie chciała się zgodzić, ale została jednak ostatecznie zmuszona do zaakceptowania decyzji syna, gdy ten powiedział jej, że podejrzewa ją o zlecenie morderstwa Kalena i Ellian. Wkrótce Teneniel i Isolder pobrali się i przyszła na świat ich córka - Tenel Ka.

Mimo poważnych oskarżeń i ostrzeżeń, które otrzymywała od swojego syna, nie przestawała mieszać się w jego życie. Bardzo przeszkadzało jej, że jej wnuczka uczęszczała do Akademii Jedi Luke'a Skywalkera. Jej przekonań nie zmienił nawet fakt, że młoda Tenel Ka, razem z kilkoma innymi uczniami, uratowała ją przed śmiercią z rąk Bartokków.

Wojna z Yuuzhan Vongami i Nowa Era Jedi

W 25 ABY Galaktyka została zaatakowana przez Yuuzhan Vongów. Flota hapańska przyłączyła się do sił Nowej Republiki, aby stawić czoło najeźdźcom. Ta'a Chume zaś udostępniła Hapes dla uchodźców. W międzyczasie jednak ciągle usiłowała pozbyć się swojej synowej i znaleźć nową żonę dla Isoldera. Zdecydowała się na Jainę Solo i doprowadziła do zamordowania Teneniel Djo. Wtedy jednak cały plan upadł, gdyż Tenel Ka zdecydowała się zostać nową Królową Matką i kolejne małżeństwo Isoldera nie było już konieczne.

Książe zaś po krótkim czasie dowiedział się, co stało się z jego żoną. Rozkazał aresztować Ta'a Chume i oskarżyć o morderstwo. Przez wiele lat, Królowa pozostawała pod minimalnym nadzorem. Początkowo bezczynnie słuchała plotek o romansie swojej wnuczki z Jacenem Solo. Później jednak usiłowała ponownie dostać się do sterów władzy i w międzyczasie zaplanowała zamordowanie córki Tenel Ka i Jacena. Jej plany zostały jednak pokrzyżowane przez Jacena i Bena Skywalkera. Solo zaś doprowadził przy użyciu Mocy do uszkodzenia mózgu Ta'a Chume, przez co zapadła ona w śpiączkę.

Osobowość i wygląd

Ta'a Chume była wysoką kobietą, o szczupłej sylwetce, która znakomicie maskowała jej wiek. Miała długie czerwonozłote włosy i ciemnozielone oczy. W parze z jej pięknem szło jednak tylko okrucieństwo i bezwzględność. Królowa posuwała się do wszelkich metod, aby osiągnąć swe cele. Nie wahała się mordować członków swojej rodziny. Bardzo często ingerowała w sprawy swojego syna i decydowała o jego życiu osobistym.

Ciekawostki

  • Nie sposób nie zauważyć podobieństw Ta'a Chume do królowej Olimpias, która również posunęła się do wielu morderstw i spisków, aby zapewnić swojemu synowi tron.

Źródła