Dathomira/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Dathomira
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Quelii
Układ: Dathomir
Pozycja w układzie: 4
Gwiazda: Domir
Księżyce:
Współrzędne: O-6
Długość dnia: 24h
Długość roku: 491 lokalnych dni
Geografia
Średnica: 10 460 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat:
 • Umiarkowany
 • Chłodny
Grawitacja: 90% standardowej
Dominujący krajobraz:
 • Oceany
 • Pustynie
 • Sawanny
 • Lasy
 • Góry
 • Kaniony
 • Wulkany
Społeczeństwo i inne
Języki:
Rząd: Plemienny
Ludność: 5 200
Struktura demograficzna:
Przynależność:
Dathomira to planeta położona w Zewnętrznych Rubieżach. Nie można wyróżnić dominującego krajobrazu na trzech kontynentach otoczonych przez ocean. Brak jest na jej powierzchni wielkich miast czy portów kosmicznych.

Planeta jest we władaniu dwóch, spośród dziewięciu, klanów tak zwanych Wiedźm z Dathomiry: Klanu Śpiewającej Góry oraz Klanu Sióstr Nocy. Członkinie obu tych grup (bo tylko z kobiet się one składają) potrafią w pewnym ograniczonym stopniu władać Mocą. Pierwszy wymieniony klan tworzą kobiety oddane jasnej stronie, drugi natomiast te, które dały się skusić przez stronę mroku.

Warto wspomnieć też, że na Dathomirze rankory żyły w stanie wolnym, gdyż rozbił się tam ich transport, a nie jak się powszechnie uważa pochodzą stamtąd. Klanowi Śpiewającej Góry udało się nawet ujarzmić przy użyciu Mocy kilka osobników.

Wydarzenia na planecie

Krajobraz planety

W przeszłości na planecie znajdowała się kolonia karna dla przestępców, lecz w późniejszych czasach stała się miejscem zamieszkania Jedi imieniem Aylla. Nie chciała ona wykonywać woli Rady i za karę została zesłana na Dathomirę. Odkryła wśród mieszkańców planety duży potencjał do władania Mocą i zaczęła uczyć obdarzone większymi zdolnościami kobiety. Jej nauki zostały spisane w Księdze Praw. Alylla pokazała im również, jak oswajać rankory. To właśnie potomkinie tych kobiet stworzyły klany rządzące planetą, a mężczyzn pozbawiły wszelkich praw.

Około 340 BBY na powierzchni planety musiał awaryjnie lądować statek – Akademia Jedi Chu'unthor. Rada wysłała ekipę ratunkową, którą dowodził mistrz Yoda, jednak akcja ratunkowa zakończyła się niepowodzeniem, gdyż mieszkanki planety stawiły zacięty opór, którego Jedi nie mogli przełamać. Uratowano jedynie pasażerów statku. Wiele lat później Chu'unthor odnalazł Luke Skywalker.

W czasach Imperium na Dathomirze zbudowano więzienie dla więźniów politycznych. Gethzerion, przewodząca Siostrom Nocy, skontaktowała się z Imperatorem. Ten zaskoczony jej umiejętnościami i opanowaniem Ciemnej Strony Mocy, rozkazał zniszczyć wszystkie środki transportu pozwalające na opuszczenie planety i tym samym skazał Dathomirę na izolację. Garnizon żołnierzy stacjonujący na planecie wraz z wszystkimi więźniami został skazany na łaskę Sióstr Nocy.

Około 4 ABY na planetę przybył Tyber Zann poszukując adepta ciemnej strony, który mógł otworzyć skradziony Jabbie artefakt Sithów. Po uwolnieniu więźniów z więzienia "Śpiewająca Góra" Siostry Nocy powiedziały Tyberowi, że jedyną osobą, która była do tego zdolna jest Silri, więziona w więzieniu "Rozszalała Rzeka". Po ciężkiej przeprawie przez bramę, potyczce z transporterem typu AT-AT i zniszczeniu generatora prądu Tyber i jego ochroniarz Urai Fen uwolnili Silri. Ta zgodziła się pomóc Tyberowi, jednak najpierw chciała zemścić się na miejscowym gubernatorze za uwięzienie jej. Po walce z mrocznymi szturmowcami faz I-III Silri zabiła gubernatora i odleciała z planety wraz z Tyberem oraz Urai.

W 8 ABY Han Solo wygrał Dathomirę w sabaka od admirała Ommogga i podarował ją Leii. Ta jednak zajęta rozmowami z hapańskimi wysłannikami w sprawie potencjalnego ślubu z księciem Isolderem, nie miała czasu na obejrzenie podarunku. Zirytowany i zazdrosny Han porwał ją, a potem postanowił zawieźć na Dathomirę. Podróż nie przebiegła jednak pomyślnie - najpierw natknęli się na flotę admirała Zsinja, po lądowaniu musieli uciekać przed rankorami, a na końcu dostali się do niewoli Klanu Śpiewającej Góry. Luke wraz z hapańskim księciem wyruszył na poszukiwania zaginionej pary. W tym czasie Getherizon zdobyła prom, który został zniszczony podczas lotu, a flota Zsinja stoczyła bitwę z hapańskimi oddziałami przybywającymi po Isoldera. Podczas pobytu na planecie hapański książę poznał Teneniel Djo i zakochał się w niej ze wzajemnością. Poprosił ją o rękę, a wojowniczka zgodziła się i została tym samym hapańską księżniczką. Han Solo po wszystkich wydarzeniach przekazał tytuł własności Dathomiry członkiniom Klanu Śpiewającej Góry.

W 19 ABY na Dathomirze powstał nowy klan Sióstr Nocy, został stworzony przez Tamith Kai i był częścią stworzonej przez Brakssisa, byłego ucznia Luke'a, Akademii Ciemnej Strony.

W czasie inwazji Yuuzhan Vongów planeta została opanowana przez nich krótko przed bitwą o Ithor.

Jedi pochodzący z Dathomiry

 • Silri
 • Kirana Ti
 • Damaya
 • Tenel Ka (choć pochodziła z Hapes w Akademii ukrywała swoje pochodzenie i za świat ojczysty podawała planetę swej matki; de facto była następczynią tronu Dathomiry)

Źródła