Wojna z Yuuzhan Vongami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: pododawać przypisy i uzupełnić m.in. o:stary databanka, przewodniki i serię komiksową Inwazja.

Mistrz Nowego Zakonu Jedi Luke Skywalker i wojownik Yuuzhan Vongów.

Wojna z Yuuzhan Vongami (zwana też inwazją Yuuzhan Vongów) to konflikt zbrojny pomiędzy Nową Republiką i rycerzami Jedi, a pozagalaktycznym najeźdźcą, Yuuzhan Vongami. Trwał on około cztery lata, zaczynając się bitwą o Helskę w 25 ABY, a kończąc wyzwoleniem Coruscant w 29 ABY.

Wojna toczona była na ogromną skalę i pochłonęła niemal 365 bilionów istnień, co czyniło z niej najkrwawszy konflikt w historii (jeśli chodzi o zakres walk, równać się z nią mogły tylko wojny klonów i galaktyczna wojna domowa). Podczas działań wojennych spustoszonych i terraformowanych zostało 61 tysięcy światów (w tym Coruscant). Celem Yuuzhan było objęcie władzy nad galaktyką i ustanowienie Imperium Yuuzhan Vongów, co wiązało się z anihilacją lub nawróceniem na ich wiarę większości istot inteligentnych galaktyki, zwanych przez najeźdźców niewiernymi.

Ostatecznie, dzięki połączonym siłom Jedi, Sojuszu Galaktycznego (który powstał z popiołów Nowej Republiki), Resztek Imperium i innych Yuuzhanie zostali pokonani, a krwawa wojna zakończona.

Strony konfliktu

Jedną stroną konfliktu była praktycznie cała galaktyka i obecne w tym czasie rządy, drugą zaś - Yuuzhan Vongowie i ich sprzymierzeńcy, zdrajcy Nowej Republiki (członkowie Brygady Pokoju oraz - początkowo - Huttowie).

Galaktyka

Najeźdźca i sprzymierzeńcy

Przygotowania do inwazji

 • (29 BBY) - Zonamę Sekot, żywą planetę, atakują Yuuzhan Vongowie, na czele z komandorem Zho Krazhmirem. Po krótkiej bitwie, Yuuzhanie wycofują się z powrotem ku konwojowi światostatków (odparci przez planetę), zabierając ze sobą rycerza Jedi, Foshankę o imieniu Vergere.
 • (29 BBY) - Quoreal (po odwrocie sił Krazhmira z Zonamy Sekot) zakazuje inwazji na galaktykę rycerzy Jedi, uznając żywą planetę za zagrożenie. Wielu Yuuzhan sprzeciwia się. Shimrra Jamaane, z pomocą kilku zdrajców, obala Quoreala i sam obwołuje się najwyższym lordem, nakazując przygotowania do najazdu.
 • (27 BBY - 22 ABY) - Yuuzhanie zawierają pakt z rasą Vagaari.
 • (25 BBY) - Yuuzhanie lądują na Bimmiel, gdzie komandor Mongei Shai zaczyna prowadzić badania. Najeźdźcy porywają istoty różnych ras, jak Talzów, Verpinów czy ludzi.
 • (3 ABY - 9 ABY) - Prawdopodobne działania Yuuzhan w Nieznanych Regionach, gdzie atakują Chissów, którym wielki admirał Thrawn rusza z pomocą.
 • (11 ABY) - Yuuzhańscy szpiedzy zaczynają przenikać w społeczeństwo Nowej Republiki i Imperium, próbując je zdestabilizować. Jednym z nich jest Nom Anor, który śledzi działania Rady moffów i próbuje (manipulując Xandelem Carivusem) zniszczyć Imperium od środka.
 • Jakiś czas później (data bliżej nieokreślona) agent Yuuzhan, E'thinaa, ląduje na Lhwekku i wprowadza zamęt w Imperium Ssi-Ruuvi. E'thinaa manipuluje władzami planety, w rezultacie czego Keeramak zostaje przywódcą Ssi-ruuków, a on sam przejmuje kontrolę nad wojskiem.
 • (24 ABY) - Yomin Carr zostaje członkiem załogi stacji ExGal-4 na Belkadanie.
 • (25 ABY) - Mara Jade, podobnie jak kilkadziesiąt innych osób w całej Galaktyce, zostaje zarażona śmiertelnym wirusem, wyhodowanym przez Yuuzhan. Zaraza ma na celu sprawdzenie odporności istot Galaktyki na broń biologiczną.
 • (25 ABY) - Nom Anor wywołuje wojnę pomiędzy Osarią a Rhommamoolem, odciągając wzrok Nowej Republiki od granic galaktyki, by Yuuzhanie mogli spokojnie do niej przeniknąć.
 • (25 ABY) - Na krótko przed inwazją, A'Sharad Hett, zostaje złapany przez Yuuzhan Vongów w Nieznanych Regionach. Yuuzhanie torturują go, a także wymieniają jego mechaniczne protezy, na organiczne. Hett spotyka się na statku z Vergere. W dzień inwazji uwalnia się, zabija wszystkich obecnych na statku i odlatuje. Nikogo nie informuje o zamiarach obcych istot.

Przebieg wojny

Pierwsze kroki

Kontrolę nad początkową fazą inwazji objął klan Praetorite Vong. Wysłał on Yomina Carra (yuuzhańskiego szpiega) na planetę Belkadan, gdzie znajdowała się placówka naukowa ExGal-4. Miała ona za zadanie obserwowanie krańców znanych przestworzy w poszukiwaniu życia - siłą rzeczy Yuuzhanie musieli ją więc zlikwidować, aby niepostrzeżenie przedostać się do galaktyki. Yomin Carr wykonał to zadanie, zabijając większość załogi stacji, a następnie rozpoczął (za pomocą żuków dweebit) przemianę planety. Od tego czasu miała ona służyć Yuuzhanom jako miejsce na hodowlę korala yorik i innych elementów ich organicznej technologii.

Światostatek Yuuzhan Vongów

Tak więc do Galaktyki, dzięki korytarzowi zwanemu wektor pierwszy, wleciał pierwszy z wielu światostatków i po jakimś czasie osiadł na czwartej planecie układu Helska. Planeta ta była wielką zamarzniętą kulą, pod której powierzchnią Yuuzhanie założyli swą bazę, w jej centrum umieszczając yammoska - koordynatora wojennego. Helska IV stała się niejako fortecą, bronioną przez pole energetyczne (wytwarzane przez samego yammoska i podtrzymywane przez dovin basale). Pieczę nad całą operacją sprawował prefekt Da'Gara, później (po wylądowaniu kolejnych dwóch światostatków) dołączyli do niego także prefekci Ma'Shraid i Dooje Brolo.

Nom Anor, który w tym okresie miał dość wysoką pozycję i był zwierzchnikiem Da'Gary, poinstruował prefekta, aby Yuuzhanie działali jeszcze w tajemnicy, gdyż nie mają silnej pozycji w galaktyce. Gdy Tuzin i Dwóch Mścicieli mistrza Jedi Kypa Durrona przypadkowo trafiła w pobliże Helski 4, została niemal doszczętnie unicestwiona przez koralowe skoczki - przeżył jedynie sam Kyp, który w ostatniej chwili skoczył w nadprzestrzeń. Jego uczeń, Miko Reglia, dostał się do niewoli, zajmując lodową celę wraz z Danni Quee, panią naukowiec z Belkadanu.

W tym czasie Luke Skywalker i Mara Jade natrafili na pewien trop, który poprowadził ich na Belkadan - będący już w zaawansowanym stopniu przemiany. Natrafili tam na opustoszałą bazę stowarzyszenia ExGal i spotkali Yomina Carra, którego Mara pokonała w pojedynku. Jedi powoli zaczęli domyślać się, że dzieje się coś złego, nie przypuszczali jednak, że jest to zapowiedź wojny na skalę galaktyczną.

Podczas wyprawy Mary i Luke'a na Belkadan, Han Solo wraz ze swym synem i Chewbaccą podążyli na Sernpidal. Na planecie umieszczony był jednak olbrzymi dovin basal, który zaczął przyciągać jej własny księżyc Dobido i w rezultacie spowodował planetarną katastrofę, w której zginął wieloletni kompan Hana. Sernpidal posłużył później Yuuzhanom jako miejsce do hodowania nowego światostatku. Sto jedenaście statków z uchodźcami zdążyło uciec z planety.

W końcu Yuuzhanie przypuścili pierwszy szturm, którego celem było sprawdzenie umiejętności wroga. Planetą wybraną do ataku był Dubrillion, na którym urzędował Lando Calrissian. Z pomocą trójki młodych Solo obrońcy planety zdołali odeprzeć atak wroga, Calrissian mimo tego zarządził ewakuację miasta. Niewiele później Yuuzhanie spustoszyli też sąsiednią planetę - Destrillion.

Zniszczenie Sernpidala i śmierć Chewbacci.

Rycerze Jedi i ich sprzymierzeńcy zdołali połączyć ze sobą wszystkie fakty i zorientowali się, że baza niezidentyfikowanego najeźdźcy znajduje się na Helsce IV, postanowili więc ją zaatakować. Pomoc ze strony Nowej Republiki była niewielka - ograniczyła się do przybycia zespołu uderzeniowego - gwiezdnego niszczyciela typu Imperial-II Rejuvenator i sześciu supernowoczesnych kanonierek typu Ranger.

Leia Organa Solo nalegała, aby zaczekać na kolejne posiłki, ale decyzję o ataku przyspieszył buntowniczy komandor Rejuvenatora, Rojo Warshack, a także bliźnięta Solo. Rozpoczęła się więc pierwsza bitwa, jednak zarówno Jedi jak i Nowa Republika zostali zaskoczeni liczebnością wroga, podobnie jak technikami walki, które ten stosował. Jacen Solo dzięki maszynie górniczej zwanej rylcem dostał się do wnętrza bazy, uwalniając Danni Quee. Podczas walki z wojownikami Yuuzhan zginął Miko Reglia. Jacenowi i Danni udało się wydostać ze środka, jednak bitwa nie przebiegła pomyślnie - zniszczeniu uległo wiele republikańskich jednostek, w tym sam Rejuvenator, z komandorem Rojo na pokładzie. Zarządzono odwrót.

Skywalkerowie, Solo i inni postanowili przegrupować siły i ułożyć nowy plan. Ponownie wkroczyli do układu Helska, tym razem jednak mając ze sobą sześć potężnych, parasolowatych statków-tarcz należących do Lando Calrissiana. Miały one za zadanie odbić energię emitowaną przez yammoska w stronę planety, przyspieszając jej parowanie i jednocześnie jeszcze bardziej ją ochładzając. Plan ten się powiódł, a Helska 4 rozpadła się na miliony kawałków, wraz z załogą wszystkich trzech światostatków.

Bitwa została wygrana przez Nową Republikę, jednak był to bój z zaledwie forpocztą sił Yuuzhan - reszta floty powoli wkraczała do galaktyki, wędrując przez międzygalaktyczne przestworza.

Szturm na galaktykę

Od bitwy o Helskę IV i porażki klanu Praetorite Vong minęły dwa miesiące. Leia Organa Solo wraz z Danni Quee, jedyną ocalałą z Belkadanu, postanowiły ostrzec Senat Nowej Republiki przed nowym, nieznanym zagrożeniem, jakim byli Yuuzhanie. Jednak większość senatorów oświadczenia te przyjęła jako próbę przejęcia wpływów przez Leię - rację przyznał jej jedynie Caamasjanin, senator Elegos A'Kla. Postanowił on pomóc byłej księżniczce w walce o słuszną sprawę, a po jakimś czasie dołączyła do niej także jej córka i wspólnie udali się na Agamar. Tam rozpoczęli rozmowy z planetarnym rządem na temat przyjęcia uchodźców z planet będących ofiarami inwazji Yuuzhan Vongów. Negocjacje zakończyły się pomyślnie.

Niewiele później rozpoczęła się ewakuacja Dubrillionu, w której pomagała zarówno Leia, jak i bothański admirał Traest Kre'fey. Podczas tej operacji statki pełne uchodźców zostały zaatakowane przez Yuuzhan na orbicie i zmuszone do zmiany kursu na Dantooine (wpierw miały lecieć na Agamar).

Mimo tego iż prezydent Nowej Republiki, Borsk Fey'lya, zabronił wszelkich działań wojskowych, admirał Kre'fey wysłał Gavina Darklightera i całą eskadrę maszyn na rekonesans ku Zewnętrznym Rubieżom. Piloci natrafili w pewnym momencie na szczątki statku kosmicznego, który okazał się piracką fregatą, zniszczoną przez Yuuzhan. Chwilę po odkryciu spotkali ich samych i rozpętała się walka, z której piloci Nowej Republiki wyszli zwycięsko.

Na Dubrillionie Jaina Solo została wcielona przez Darklightera do słynnej Eskadry Łotrów. Tymczasem w samym Zakonie Jedi nastąpił pewien rozłam. Luke Skywalker zwołał wszystkich Jedi do Prakseum na Yavinie 4, polecając im zdobyć jak najwięcej informacji o mało znanym agresorze spoza galaktyki. Podczas zażartej dyskusji ujawniły się napięcia na linii Kyp Durron - Skywalker, ten pierwszy bowiem postawił sobie za cel czynną walkę z Yuuzhanami, jednak mistrz Zakonu uznał taką postawę za prostą ścieżkę ku ciemnej stronie Mocy, po czym przydzielił rycerzom poszczególne zadania.

Następnie Luke wraz z siostrzeńcem Jacenem udał się na Belkadan, gdzie obaj natrafili na "zvongizowany" (przemieniony na modłę Yuuzhan) już świat, z rozległymi hodowlami korala yorik i innych elementów yuuzhańskiej technologii. Wkrótce ujrzeli osadę i plantację, na której pracowało wiele istot różnych ras, zniewolonych za pomocą koralowych ziaren wszczepionych w ciało. Jacen, podążając za swoimi wizjami, zapragnął uwolnić nieszczęśników, został jednak pochwycony przez Yuuzhan, a następnie oswobodzony przez swojego wuja.

Bitwa na Dantooine.

Swoją misję wykonywali też Corran Horn i Ganner Rhysode, którzy udali się na Bimmiel, gdyż jakiś czas temu zaginęła tam grupa republikańskich naukowców - studentów. Po pewnym czasie rycerzom udało się ich odnaleźć, a archeolodzy pokazali im znaleziony przez nich korpus Yuuzhan Vonga, liczący sobie około pięćdziesięciu lat. Wkrótce Jedi znaleźli yuuzhański obóz i po kilku perypetiach udało im się uwolnić niewolników, sam Corran zaś zabił w pojedynku dwóch yuuzhańskich wojowników, w tym jednego z pomocą lokalnej fauny - ostroszczura.

Mara Jade wraz z Anakinem Solo udała się na Dantooine, pragnąc przezwyciężyć swoją chorobę. I tam jednak nie było bezpiecznie: natrafili na Yuuzhan Vongów, którzy rzucili się za nimi w pościg. Szczęśliwie dla nich, wkrótce zjawili się Luke i Jacen, ratując ich z opałów. Niewiele później pojawiła się Leia wraz z uchodźcami z ewakuowanych światów. Rozpoczęła się naziemna bitwa z Yuuzhan Vongami, którzy przybyli na Dantooine jednym ze światostatków. Potyczka była zacięta, najeźdźca bowiem wykorzystywał w bitwie niewolników (Chazrachów) oraz wielkie, zmodyfikowane dzięki bioinżynierii stworzenia. Dzięki Luke'owi i flocie admirała Kre'feya, która przybyła z pomocą, wszystkim udało się uciec. Dantooine wpadła w ręce wroga.

Na Bimmiel przybył komandor Shedao Shai, który przejął stery inwazji. Ujrzawszy zwłoki swych dwóch krewnych, postanowił zemścić się na rycerzach Jedi, a w szczególności na jednym - Corranie Hornie.

Po tych wydarzeniach, Senat Galaktyczny nie mógł już dłużej ignorować problemu najeźdźców.

Zagłada Ithora (25 ABY)

Senator Leia wyruszyła na tereny Resztek Imperium, lecąc na ich planetę-stolicę – Bastion. Tam przyjął ją admirał Gilad Pellaeon i rozpoczęły się rozmowy na temat paktu wojskowego pomiędzy Imperium a Nową Republiką. W obliczu inwazji Yuuzhan Vongów Pellaeon zgodził się na propozycję Lei, przyłączając swe siły do floty Republiki, jednak nie wszyscy moffowie podzielili jego zapał.

Borsk Fey'lya oznajmił, że stracił zaufanie do Zakonu Jedi i nie wyśle już ani jednego rycerza na żadną ważną misję. Luke Skywalker ponownie zwołał zebranie Jedi, podczas którego znów wybuchł spór o sposoby działania rycerzy w wojnie z najeźdźcą. W końcu Skywalker przydzielił sługom Mocy kolejne zadania.

Tymczasem senator Elegos A'Kla postanowił wyruszyć z misją dyplomatyczną na Dubrillion, by spotkać się z Yuuzhan Vongami. Tam poznał Shedao Shaia, obecnego koordynatora sił inwazyjnych, który podziwiając go za odwagę, oszczędził mu życie. Senator i komandor zaczęli dzielić się wzajemnie informacjami o swoich cywilizacjach. Elegos usilnie starał się zrozumieć przyczyny agresywnej inwazji, sam Shedao zaś wyjaśniał mu filozofię ludu Yuuzhan Vongów, opartą głównie na bólu i cierpieniu.

Anakin i Daeshara'cor na Ithorze.

Na pokładzie Ralroosta (Zadziornego), okrętu dowodzonego przez admirała Kre'feya, rycerze Jedi – Corran, Ganner i Jacen – udali się na Garqui, kolejną planetę opanowaną przez Yuuzhan. Trójka Jedi przedostała się na jej powierzchnię dzięki pozorowanemu wypadkowi, po czym skontaktowała się z tamtejszym ruchem oporu. Rycerze zauważyli, że najeźdźcy przemieniają zniewolone istoty w swoich wojowników, niewiele ustępującym w walce prawdziwym Yuuzhanom. W praktykach tych pomagała im grupa gadopodobnych istot. Jedi dowiedzieli się również, iż Vongowie testują zdolności nowych niewolników, urządzając co jakiś czas krwawe bitwy. Corran wpadł na pomysł, by zabrać na łono Nowej Republiki kilku z nich i przy pomocy Noghrich udało mu się pochwycić dwóch osobników.

W tym samym czasie jedna z rycerzy Jedi, Twi'lekanka Daeshara'cor, zignorowała rozkazy mistrza Luke’a i samotnie rozpoczęła poszukiwania superbroni, zdolnej pokonać siły Yuuzhan. Skywalker wraz ze swoją żoną, Anakinem i Mirax postanowili ją odnaleźć, co wkrótce im się udało.

Na Garqui, Corran niespodziewanie odkrył sposób na pokonanie Yuuzhan. Kluczem do zwycięstwa miały być pyłki ithoriańskich drzew baffor – wywoływały one reakcję alergiczną żywych zbroi z krabów Vonduun yuuzhańskich wojowników. Aby najeźdźcy nie odkryli ich – dających nadzieję na wygraną – właściwości, Corran spalił cały ogród ksenobotaniczny, znajdujący się na planecie. Mimo tego prawda nie umknęła Shedao Shaiowi, który postanowił błyskawicznie uderzyć na Ithor, skąd pochodziły niebezpieczne dla jego rasy drzewa.

Rycerze wraz z Łotrami wycofali się z planety, by na jej orbicie spotkać flotę Vongów, na szczęście z pomocą przybył im admirał Kre'fey, a także wojska Imperium z Pellaeonem na czele i eskadra Chissów pod dowództwem Jaggeda Fela.

Pojedynek Shedao Shaia z Corranem Hornem.

Nad Ithorem zaczęły gromadzić się okręty zarówno Imperium, jak i Nowej Republiki. W międzyczasie Shedao zabił Elegosa i wysłał jego szkielet Corranowi Hornowi, do którego czuł osobistą urazę, w związku z wydarzeniami na Bimmiel. Jedi zeszli na powierzchnię planety, do świętej matki-dżungli i wzięli udział w pułapce zastawionej na siły Yuuzhan, która przyniosła zamierzony skutek. Jakiś czas po tym Corran skontaktował się z komandorem Shedao i oboje zgodzili się na honorowy pojedynek, którego stawką miał być los planety. Zasady były jasne: gdyby wygrał Shedao – odzyskałby kości swych przodków z Bimmiel, gdyby zaś zatriumfował Corran – planeta zostałaby ocalona przed najeźdźcą. Nowa Republika dostała tydzień, aby ewakuować Ithorian, po czym nastąpił zaplanowany pojedynek, w którym sekundantem Horna został Skywalker, Shaia zaś – Deign Lian. Po długiej i wyrównanej walce Corran pokonał Shedao. Yuuzhanie nie dotrzymali jednak obietnicy – najwyższy rangą po martwym komandorze, Deign Lian, skontaktował się z mistrzem wojennym Tsavongiem Lahem i zgodnie z jego poleceniem zatruł atmosferę Ithoru, doprowadzając do zagłady całą planetę – jej roślinność, matkę-dżunglę i same drzewa baffor.

Zarówno wielu przywódców, jak i obywateli Nowej Republiki o tragedię oskarżyło Corrana, który całą winę przyjął na siebie. Postanowił odejść z wojska, jak również z Zakonu i osiąść chwilowo na Korelii.

Eskalacja konfliktu

Po wydarzeniach nad Ithorem wojna wcale nie została zakończona. Mimo zagłady sił Yuuzhan nad planetą, inwazję na Galaktykę kontynuowali nowi dowódcy z kolejnymi zastępami wojowników.

Yuuzhanie zajęli planetę Obroa-skai, na której mieściły się słynne biblioteki, w których od stuleci gromadzono historię galaktyki. Wiele cennych informacji i dzieł sztuki zostało zniszczonych, a reszta wpadła w ręce najeźdźcy. Chciał on wykorzystać zdobytą wiedzę do lepszego zrozumienia istot znanej Galaktyki - i w rezultacie do ich pokonania. Po zdobyciu planety, Vongowie zauważyli, że wśród jeńców panuje przekonane, iż rycerze Jedi są ich jedynym ratunkiem, ich wybawcami, tak potępianymi przez Senat Nowej Republiki.

Koło Fortuny w tarapatach.

Yuuzhański kapłan Harrar wraz z młodą Elan i Nomem Anorem opracowali więc plan mający na celu wyeliminowanie jak największej ilości rycerzy. Polegał on na przedostaniu się Elan na łono Nowej Republiki pod pretekstem politycznego azylu. Wykorzystując okazję, miała ona zarazić jak najwięcej Jedi zarodnikami Bo'tous - zarazą, która wyniszczała już organizm Mary Jade.

W tym czasie na Kashyyyku odbył się pogrzeb Chewbacci, wieloletniego kompana Hana Solo, a w Senacie Galaktycznym na Coruscant słychać było coraz więcej negatywnych opinii pod adresem Jedi, oskarżających ich o wywołanie wojny z Yuuzhanami. Wywiad Nowej Republiki przejął (zgodnie z planem Harrara i Noma Anora) Elan i jej powierniczkę – Foshankę o imieniu Vergere, proszące o azyl polityczny. Uciekinierki zostały potajemnie przeniesione na planetę Wayland, którą to wkrótce zaatakowali Yuuzhanie, aby potwierdzić prawdziwość "zdrady" Elan. Kapłance i jej pomocniczce udało się oczywiście przeżyć. Poinformowały Republikę o kolejnym celu Yuuzhan Vongów, a miała to być planeta Ord Mantell, gdzie po jakimś czasie pospiesznie zaczęły się gromadzić wojska Imperium i Nowej Republiki. Jednocześnie Elan poprosiła o możliwość spotkania z rycerzami Jedi.

Wkrótce zaczęła się bitwa o Ord Mantell. Po pewnym czasie, poszkodowani Yuuzhan Vongowie zaczęli powoli się wycofywać, wypuszczając jednocześnie olbrzymią istotę wężopodobną, która przyczepiła się do Koła Fortuny, stacji orbitalnej krążącej nad planetą. Potwór zaczął wciągać do swego wnętrza istoty z pokładu, a jedną z ofiar był przyjaciel Hana Solo – Roa, z którym bohater Nowej Republiki udał się na stację, z zamiarem realizacji planu osobistej zemsty na najeźdźcach. Han wraz z Rynem o imieniu Droma zablokował śluzy Koła Fortuny i wraz z tłumem uchodźców na pokładzie uciekł ze stacji Millennium Falconem.

Plan Harrara został tak dobrze ułożony, że nabrała się na niego nawet Brygada Pokoju, która uznała, że Elan naprawdę jest zdrajczynią, po czym ułożyła plan przechwycenia Yuuzhanki. Vongowie, nie mogąc już powstrzymać Brygady, zostali biernymi obserwatorami akcji. Wywiad Nowej Republiki postanowił przenieść cenne (według ich mniemania) uciekinierki na Bilbringi, równocześnie rozsyłając dwie inne (fałszywe) grupy na inne planety. Jedi ostatecznie zgodzili się zaaranżować spotkanie z Yuuzhanką i jej powierniczką. Na ich szczęście Brygada Pokoju zaatakowała statek, którym agenci Republiki przewozili uciekinierki. Następnie szybko i sprawnie obezwładnili wszystkich z nich. Major Showolter przekazał misję Hanowi Solo który przypadkiem znalazł się na pokładzie, także lecąc na Bilbringi. Zmierzał tam śladem dawnego przyjaciela, teraz - dowódcy Brygady Pokoju.

Ogniodmuchy Yuuzhan Vongów sieją zniszczenie na Gyndinie.

Po kilku perypetiach Elan i Vergere dostały się na pokład Millennium Falcona, jednak Han Solo przejrzał ich plan. Kapłanka zamierzała zabić go bo'tousami, ale w rezultacie sama od nich zginęła. Vergere natomiast dała Hanowi niespodziewany prezent – własne łzy. Chwilę później opuściła pokład w kapsule ratunkowej. Substancja pomogła uleczyć Marę Jade. W związku z historią z Elan, władze Nowej Republiki uśmiadomiły sobie, że mają w swoich szeregach zdrajcę, współpracującego z najeźdźcą.

Yuuzhan Vongowie zdobyli Gyndinę, na której powierzchni użyli przerażających ogniodmuchów. Senator Leia koordynowała ewakuację planety. Rycerz Jedi Wurth Skidder zdecydował zostać na planecie i najeźdzcy przetransportowali go wraz z innymi uchodźcami na żywy statek. Na jego pokładzie Wurth zaprzyjaźnił się z Rynami, poznał także przyjaciela Hana, Roę, po czym razem z nimi rozpoczął pracę przy młodym yammosku. W międzyczasie ocalali uchodźcy z Gyndiny zostali przeniesieni na Ruan.

Nowa Republika postanowiła zacieśnić obronę wokół planet Bothawui i Kothlis. Ułożono także plan, którego celem miało być zwabienie Yuuzhan do układu Koreliańskiego. Tam zostałaby aktywowana stacja Centerpoint, zdolna zniszczyć flotę Vongów. W międzyczasie Huttowie zdradzili galaktykę i rozpoczęli negocjacje z najeźdźcą, oddając mu kilka swych światów pod hodowlę. W zamian za ten gest mieli być powiadamiani o najbliższych ruchach floty Yuuzhan.

Unicestwienie hapańskiego Bitewnego Smoka i yuuzhańskich A-vek Iiluunu.

Dzięki Talonowi Karrde’owi, Luke Skywalker dowiedział się o wstrzymaniu huttyjskich dostaw przyprawy na Korelię, Tynnę oraz Bothawui, wywnioskował więc z tego, że te światy mają zostać w najbliższym czasie zaatakowane przez Yuuzhan. Leia zaś poleciała na Hapes, gdzie poprosiła o wparcie dla floty Nowej Republiki. W końcu Konsorcjum Hapańskie zdecydowało się wziąć udział w wojnie, wystawiając do walki swoje Bitewne Smoki.

Gdy Yuuzhanie zajęli Tynnę, informacje od Talona zdawały się potwierdzać i Nowa Republika (dokonując wyboru pomiędzy dwoma pozostałymi planetami) przeniosła flotę na Bothawui, wkrótce jednak dostawy przypraw zostały tam przez Huttów wznowione. Wielu wojskowych uważało, że najeźdźca zaatakuje Korelię. W jej układzie znalazł się Anakin Solo, który postanowił uruchomić systemy stacji Centerpoint w nadziei zniszczenia wroga.

Eskadra Tuzina i Dwóch Mścicieli, lecąc na pomoc Wurthowi Skiderowi odkryła, że kolejnym celem Yuuzhan jest tak naprawdę Fondor, a dokładniej jego gwiezdne stocznie. Tam też rozpoczęła się bitwa. Na pomoc siłom Nowej Republiki przylecieli Hapanie, włączając się do walki.

Ganner Rhysode i Kyp Durron wdarli się na pokład yuuzhańskiego statku, gdzie zabili yammoska, a także dowódcę okrętu Chine-Kala. Widząc, że Wurtha nie da się już uratować, ewakuowali jeńców i odlecieli. Tymczasem Anakin, zgodnie z radą Jacena, postanowił nie oddawać strzału z Centerpoint. Thrackan Sal-Solo zrobił to jednak za niego. Strzał okazał się niecelny i tragiczny w skutkach, bo mimo że zniszczył połowę sił Yuuzhan, unicestwił także większość statków Hapan.

Nieco później, na Coruscant, senator Viqi Shesh spotkała się z Nomem Anorem, chętna do współpracy z Yuuzhanami.

Wydarzenia na Duro

Yuuzhanie kontynuowali swój pochód. Zajęli planety Fallen, Druckenwell, Kubindię i Rodię, spustoszyli także Nal Huttę i jej księżyc – Nar Shaddaa. Tsavong Lah postanowił poprowadzić flotę w kierunku planety Duro, decydując się przemienić skażony świat na bazę wypadową ku Głębokiemu Jądru. Na planecie rozpoczął działalność Nom Anor, przygotowując grunt pod inwazję. Najeźdźca pominął w planach Korelię, głównie z uwagi na stację Centerpoint.

Między Nową Republiką a rycerzami Jedi pojawiły się coraz większe tarcia. Jacen Solo, prześladowany przez ponure wizje staczającej się w ciemność galaktyki, postanowił zaprzestać agresywnych działań wobec najeźdźcy i odciął się od Mocy. Wraz z ojcem przybył na Duro, gdzie pomagał w kolonii dla uchodźców, zwanej Trzydziestką Dwójką. Wkrótce dołączyła do nich także Jaina, która podczas walk o Rodię doznała obrażeń oczu.

Nom Anor, udając na Duro naukowca o imieniu Dassid Cree'Ar, uwolnił nowe insektoidalne stworzenia w pobliżu kolonii numer 32, które szybko zaczęły niszczyć kopułę kompleksu. Wszyscy uchodźcy zostali ewakuowani do Gateway, sąsiedniej placówki pod kierownictwem Leii.

Hutt o imieniu Randa, który także znajdował się w kolonii Gateway, dowiedział się że na jej terenie działa szpieg Yuuzhan Vongów i postanowił przekazać tą wiadomość pani senator Viqi Shesh. Jako że ta współpracowała z najeźdźcą, poinformowała Tsavonga Laha o zdradzie Hutta.

Jacen, Anakin, Mara i Luke, w związku z bardzo okrojonymi dostawami dla uchodźców na Duro, postanowili polecieć do orbitalnego miasta Bburru, by załatwić sprawę. Tam też odkryli, iż CorDuro współpracuje z Brygadą Pokoju. Na powierzchni planety, Mara i Jaina zdemaskowały Noma Anora, który omal nie pozbawił ich życia, zastawiając na nie groźną pułapkę.

Jedi odkryli plany niektórych Durosjan – jedno z orbitujących kosmicznych miast, po wtargnięciu Yuuzhan do układu, miałoby skoczyć bezpiecznie w nadprzestrzeń, a uchodźcy na powierzchni planety stanowiliby dar dla najeźdźcy. Nowa Republika, mimo iż była usilnie namawiana przez Kentha Hamnera, postanowiła nie udzielać wsparcia zbrojnego Duro.

Rozpoczęła się ekspresowa ewakuacja uchodźców z Gateway, jednak szybko w układzie pojawiło się kilka jednostek Yuuzhan, które wylądowały na planecie. Siły Obronne Duro zorientowały się, że Yuuzhanom zależy tylko na powierzchni skażonej planety, a nie na orbitalnych miastach, postanowiły więc chwilowo nie włączać się do walki, licząc, że najeźdźca dotrzyma danego słowa i zostawi w spokoju gwiezdne konstrukcje. Yuuzhanie zajęli kolonię i rozpoczęli składanie ofiar. Podczas działań mających umożliwić uchodźcom ucieczkę, Leia została porwana i przyprowadzona przed oblicze samego wojennego mistrza Tsavonga Laha, który zjawił się na planecie. Jacen ruszył jej na pomoc i uniemożliwił złożenie matki w ofierze, staczając pojedynek z Lahem. Wygrał go, upokarzając Tsavonga na oczach wielu Yuuzhan, po czym wraz z Jainą przyprowadził Leię na pokład Millennium Falcona. Dzięki Hanowi i Dromie wielu uchodźcom udało się wydostać z planety na pokładzie starego holownika, który szczęśliwie udało się uruchomić.

Za namową Mary Jade admirał Darez Wuht postanowił włączyć się do walki z Yuuzhanami. Vongowie wypuścili ychnę, kosmicznego stwora, który zaczął pochłaniać orbitalne miasto Orr-Om. Niedługo potem przybyły potężne posiłki najeźdźcy, tak więc siły Wuhta postanowiły jedynie eskortować uciekających.

Yuuzhan Vongowie zajęli Duro. Tsavong Lah postawił galaktyce ultimatum: zakończy całą galaktyczną inwazję na Duro i nie zajmie ani jednej już planety, pod jednym warunkiem – zażądał wydania wszystkich rycerzy Jedi, a w szczególności – Jacena Solo.

Polowanie na Jedi

Po ponurym ultimatum postawionym przez Tsavonga Laha, Jedi stali się dla Nowej Republiki niejako ciężarem. Yuuzhan Vongowie ponownie przedstawili swoją propozycję – pokój w zamian za Jedi.

Brygada Pokoju postanowiła działać: odkryła położenie starannie ukrytej Akademii Jedi na Yavinie 4. Luke Skywalker wysłał na lesisty księżyc Talona Karrde’a, aby ewakuował mistrzów Jedi i ich młodych adeptów. Tam też udał się Anakin Solo, dręczony koszmarami dotyczącymi Tahiri.

Szturm Yuuzhan.

Gdy Brygada Pokoju zaatakowała Praxeum na Yavinie, Kamowi Solusarowi oraz Tionnie udało się ukryć uczniów w jaskiniach. W tym czasie Anakin, Tahiri i mistrz Ikrit zaczęli walczyć z kolaborantami, wykorzystując do tego głównie Moc. Wkrótce do walki włączyli się także Yuuzhan Vongowie, mistrz Ikrit zginął, a Tahiri dostała się do niewoli. Anakin pozostał więc na porośniętym dżunglą czwartym księżycu, planując odbić przyjaciółkę. Zakradł się do obozu Yuuzhan i sprzymierzył ze zhańbionym wojownikiem, Vuą Rapuungiem. Okazało się, że Tahiri jest poddawana procesowi vongizacji, czyli powolnemu przemienianiu jej ludzkiej osobowości w osobowość yuuzhanki. Anakinowi z pomocą zhańbionego udało się ją odbić zanim proces dobiegł końca, a Vua Rapuung dokończył dzieła, zabijając mistrzynię przemian Mezhan Kwaad, która to zniżyła go do tej kasty. Inni zhańbieni, widząc odkupienie Rapuunga, który zginął w chwale, uznali, iż Jedi są ich bogami i tylko oni mogą przynieść im zbawienie. Tym sposobem Anakin zapoczątkował wśród zhańbionych Yuuzhan Vongów kult Jedi, herezję, która szerzyła się aż do końca wojny i miała swoją niemałą rolę w jej zakończeniu.

Talonowi Karrde’owi wraz z Boosterem Terrikiem udało się ewakuować z księżyca młodych adeptów Mocy. Jako że Jedi stracili swoją Akademię, przez jakiś czas dzieci przebywały na czerwonym niszczycielu gwiezdnym, należącym właśnie do Terrika.

Polowanie na Jedi trwało. Yuuzhanie przeszukiwali całą galaktykę, a Nowa Republika dalej nie zamierzała udzielać Zakonowi pomocy.

Mara Jade zaczęła spodziewać się dziecka. Wraz ze swym mężem udała się do stolicy galaktyki, na Coruscant, by upewnić się, że otrzyma najlepszą pomoc medyczną podczas porodu. Tam okazało się, że Borsk Fey’lya wydał rozkaz aresztowania Skywalkerów.

Anakin Solo wraz z Corranem Hornem i Tahiri Veilą wyruszyli w podróż z Gwiezdnego Niszczyciela Boostera by zdobyć zapasy, a tymczasem Han wraz z żoną i Jacenem postanowili przyjąć inne metody walki, atakując transporty Yuuzhan. W międzyczasie rycerze Jedi postanowili znaleźć nowe miejsce dla swojej Akademii.

Kyp Durron wraz z Jainą i Eskadrą Łotrów podjęli się innego zadania: zaatakowali i zniszczyli nowy światostatek w trakcie hodowli, na planecie Serpidal. Durron użył wobec młodej Jedi podstępu, wmawiając jej, że to nowa superbroń Yuuzhan Vongów, jednak gdy Jaina dowiedziała się prawdy – że współuczestniczyła w zabiciu wielu cywilów yuuzhańskich, w tym dzieci – wpadła w wściekłość.

Jedi w składzie Corran-Tahiri-Anakin udali się na Eriadu, ich lot zakłócił jednak atak Brygady Pokoju, po którym trafili na pokład zwiadowczego statku Yuuzhan. Tam udało im się poznać plany najeźdźcy, dotyczące inwazji na planetę Yag'Dhul. Zdołali dotrzeć na stację kosmiczną krążącą wokół planety i ostrzec mieszkańców, jednak w tym momencie Yuuzhanie przypuścili szturm. Pokonali kilku wojowników, po czym udało im się uciec ze skazanej na zagładę stacji.

Mara urodziła chłopca, któremu wraz z mężem nadała imię Ben. Dość niespodziewanie przywódca Nowej Republiki wyjaśnił Skywalkerom, iż wydał nakaz ich aresztowania pod presją Senatu, ale zdążył go już unieważnić, po czym gratulował Luke’owi ojcostwa.

Upadek Coruscant

Minęły dwa lata od rozpoczęcia wojny. Yuuzhan Vongowie już dawno zorientowali się, iż Jedi są ich największym zagrożeniem, postanowili więc całkowicie ich zniszczyć. Do tego celu stworzyli drapieżniki zwane voxynami – ośmionogie, wielkie bestie, czułe na Moc i wyszkolone tylko w jednym celu - do tropienia i unicestwiania obrońców galaktyki.

Voxyny śledziły i zabijały Jedi w całej Galaktyce. Były najbardziej skuteczne, eliminując rycerzy pojedynczo. Krwawe żniwo wśród Jedi zmusiło mistrza Skywalkera do podjęcia ciężkiej decyzji: rycerze powinni aktywnie włączyć się w działania wojenne. Na Zaćmieniu opracowano plan unicestwienia voxynów – planowano utworzyć grupę uderzeniową złożoną z Jedi, która miałaby zaatakować centrum klonowania potworów na Baanu Rass, umierającym światostatku unoszącym się nad Myrkrem. Głównym celem misji było zabicie królowej voxynów – a więc jednocześnie zakończenie procesu ciągłego klonowania stworzeń. Grupę uderzeniową utworzono z siedemnastu rycerzy Jedi pod dowództwem Anakina Solo.

Grupa uderzeniowa Jedi w akcji.

W tym czasie mistrz wojenny Tsavong Lah rozpoczął przygotowania do inwazji na Coruscant. Innym z jego priorytetów było wytropienie Zaćmienia – tajnej bazy Jedi. Pragnąc poznać jej lokalizację, począł szantażować Leię – że jeśli nie wyda mu informacji dotyczących lokalizacji Zaćmienia, Yuuzhan Vongowie zabiją miliony uchodźców z planety Talfaglio. Leia nie ugięła się przed groźbą, odmawiając podania lokacji. Została poparta przez Senat Nowej Republiki, który w końcu dostrzegł, że Jedi są ich ostatnią nadzieją.

Z inicjatywy Viqi Shesh i Tsavonga Laha doszło do nieudanego zamachu na Borska Fey’lyę; w tym czasie zaprezentowane zostały droidy bojowe ZYV, zaprojektowane przez Lando Calrissiana, z przeznaczeniem do likwidowania Vongów. Zapadła decyzja o wyprodukowaniu możliwie jak największej ilości androidów.

Upadek Coruscant.

Misja na Myrkr została rozpoczęta. Dzięki pomocy Calrissiana cała grupa została przerzucona na teren wroga. Podczas trudnej i mozolnej wyprawy zginęła niemal połowa zespołu uderzeniowego, a sam jego przywódca został ciężko ranny. Ocalali Jedi dotarli w końcu w pobliże gniazda królowej-matki, znajdującego się w obozie mistrzów przemian. Tam rozpętała się walka z wojownikami Yuuzhan Vongów, którym przewodził Nom Anor i których zadaniem była obrona gnieździska. Anakin Solo zginął, dziesiątkując przy tym yuuzhańskich wojowników. Przed śmiercią zdążył przekazać dowództwo wyprawy swojemu bratu Jacenowi, który zabił królową, raz na zawsze rozwiązując problem voxynów. Jacen nie zdążył uciec i dostał się do niewoli, a pozostała grupa Jedi ewakuowała się. W międzyczasie rozegrała się bitwa o Talfaglio, z której zwycięsko wyszła Nowa Republika.

Yuuzhan Vongowie przypuścili szturm na Coruscant. W stolicy galaktyki zapanował kompletny chaos: miliony mieszkańców zaczęło ewakuować się z planety wszelkimi dostępnymi środkami. Dwie floty starły się ze sobą w zaciętej walce. Największa z dotychczasowych bitew miała się okazać tragiczna dla Republiki. Najeźdźcy zdobyli planetę, atakując ogromnymi siłami. Borsk Fey’lya zdobył się na ostatni bohaterski czyn, wysadzając się w powietrze i zabijając przy okazji kilka tysięcy yuuzhańskich wojowników, szturmujących dawny Pałac Imperialny. Zdrada senatorki Shesh wyszła całkowicie na jaw, gdy próbowała porwać maleńkiego Bena Skywalkera.

Nowa Republika poniosła dotkliwą klęskę – praktycznie przestała istnieć, gdyż setki senatorów zginęło lub zaginęło, podobnie jak przywódca Fey’lya. Zapanowała totalna dezorganizacja wszystkiego co tyle lat usiłowano stworzyć – i wiadomą rzeczą było już, że na miejscu Nowej Republiki musi powstać nowy rząd.

Wydarzenia na Hapes

Grupie uderzeniowej udało się uciec z Myrkra na pokładzie zdobytego statku Yuuzhan Vongów – Trickstera (Zwodzicielki). Młodzi rycerze postanowili poszukać schronienia w gromadzie Hapes. Najeźdźca zdołał jednak wytropić porwany statek.

W tym okresie wojny narodziła się kolejna yuuzhańska legenda – jako że Jaina Solo posiadała liczne talenty bojowe, często wprowadzała siły Yuuzhan w pułapkę i oszukiwała na wiele możliwych sposobów – zaczęto porównywać ją do yuuzhańskiej bogini-zwodzicielki, zwanej Yun-Harlą. Gdy Jaina dowiedziała się o tym, postanowiła wraz z kompanami podtrzymywać wizerunek swojej „boskości”.

Na Hapes Ta'a Chume - dawna królowa-matka - pragnęła odsunąć od tronu obecną władczynię, Teneniel Djo. Sama Teneniel nie była w stanie sprawować swego urzędu, głównie z powodu tragicznych wydarzeń pod Fondorem, jak również poprzez stratę nienarodzonego dziecka. Ta'a Chume zaplanowała intrygę, której celem była Jaina – miała ona zostać nową królową-matką, którą można by było łatwo manipulować.

Wkrótce flota Yuuzhan Vongów, pod dowództwem Khalee Laha i kapłana Harrara, otoczyła planetę. Jaina, posługując się sygnaturą grawitacyjną Zwodzicielki, zdołała wywieść w pole Yuuzhan – ich systemy namierzania przestały rozróżniać swoje statki od statków wroga, dzięki czemu Vongowie praktycznie sami zniszczyli swoje siły.

Bitwa została wygrana, jednak Teneniel Djo została otruta przez swoją teściową. Dzięki działaniom Jedi, jej intryga się nie powiodła - na nową królową wybrano Tenel Ka, która postanowiła ponownie włączyć hapańskie siły do działań wojennych.

Powrót Rebelii

W trakcie wydarzeń na Hapes, zaraz po upadku Coruscant, miały też miejsce inne ważne wydarzenia. Siły Nowej Republiki rozproszyły się po całej galaktyce. Generał Wedge Antilles, który miał pod swoim dowództwem dużą część floty, dostał rozkaz odbicia z rąk wroga planety Borleias. Jako że była to strategiczna planeta, szybko przypuszczono na nią atak. Podczas starć na lądzie postanowiono użyć droidów-zabójców ZYV, które sprawdziły się w prawdziwej walce i w znacznym stopniu pomogły oczyścić powierzchnię planety z wojowników Yuuzhan. Jednym z udanych pomysłów strategów Nowej Republiki było to, aby droidy szły do ataku z wymawianym po yuuzhańsku okrzykiem bojowym „jesteśmy maszynami, jesteśmy potężniejsze od Yuuzhan Vongów”. Z racji oczywistej nienawiści Yuuzhan do wszelkich maszyn, taka prowokacja wywabiła z ukrycia wielu z nich. Wkrótce planeta została wyzwolona, a Antilles miał za zadanie jak najdłużej ją utrzymać. Miało to dać czas Nowej Republice na przegrupowanie się. Powtórnie założono bazę, którą umieszczono w dawnym laboratorium biotyki.

Pośród Yuuzhan Vongów dowódcą został Czulkang Lah – były mistrz wojenny, genialny strateg, odróżniający się od innych głównie tym, że nie narażał niepotrzebnie życia swoich wojowników.

Coruscant po inwazji Yuuzhan Vongów.

Trzeciego dnia pobytu wojsk Nowej Republiki na Borleias do bazy przybyła czwórka członków Rady: Pwoe, Niuk Niuv, Fyor Rodan i Chelch Dravvad. Niespodziewanie Pwoe ogłosił się nowym prezydentem, czego wiele osób nie potrafiło przyjąć do wiadomości i po prostu nie uznało samowolki Quarrena. Czworo polityków było wrogo nastawiona do rycerzy Jedi. Rozkazali Wedge’owi bronić świeżo zdobytej planety, oddali także pod jego rozkazy dużą część floty Nowej Republiki, nie wierząc już w zwycięstwo.

Antilles postanowił bronić Borleias tak długo jak tylko się da. Jednak po odlocie członków Rady i załatwieniu wszelkich niezbędnych spraw, przyszedł czas na działania. Zorganizowano tajne zebranie. Bohaterowie dawnego Sojuszu Rebeliantów – między innymi sam Antilles, Skywalker i rodzina Solo, a także Kyp, Danni i wiele innych ważnych person, wspólnie postanowili założyć Rebelię – organizację działającą na zasadzie Sojuszu Rebeliantów. W jej szeregi miały być wcielane tylko sprawdzone i zaufane osoby. Zapadła też decyzja o zorganizowaniu na różnych światach komórek oporu, które byłyby w stanie stawić czoła Yuuzhanom. Han i Leia wyruszyli więc niezwłocznie z Borleias z zamiarem zapoczątkowania kilku ognisk oporu.

Tymczasem Tsavong Lah wydał rozkaz śmierci dla Viqi Shesh, ta jednak uniknęła jej uniknęła, naprowadzając mistrza wojennego na trop spisku mistrzów przemian. Otóż Tsavong miał implant nowej dłoni, który się nie przyjął. Istniało tym samym zagrożenie, że zdegraduje to automatycznie wojennego mistrza do rangi zhańbionego. Wdzięczny za pomoc, Lah oszczędził Shesh i polecił jej udać się na powierzchnię Coruscant. To było częścią planu byłej pani senator, gdyż pragnęła uciec ukrytym tam przez siebie statkiem.

W szeregach Nowej Republiki narodził się kolejny plan – zwiad na Coruscant. Jego celem miało być ocenienie zniszczeń planety a także odkrycia źródła ciemnej strony Mocy, która emanowała z tego świata. Drużyna złożona do tej misji składała się z Luke'a, Mary i Tahiri oraz Widm. Dotarli na planetę, której Yuuzhanie rozpoczęli już przemienianie – nie przypominała ona Coruscant za czasów jakichkolwiek rządów. Jej powierzchnię zaczęła zarastać dżungla, a także inne rodzaje flory, obecna była yuuzhańska fauna. Wśród samych obywateli, którzy przetrwali szturm najeźdźców, toczyły się wewnętrzne walki o przetrwanie. Jedi odkryli zagrożenie ze strony lorda Nyaxa, a raczej Ireka Ismarena. Mroczny Jedi przeszedł wiele transformacji i operacji, po których stał się istotą ciężką do pokonania, jednak wspólnymi siłami, dzięki Mocy, Jedi zdołali stawić mu czoło. Mimo to jego mroczna obecność w polu Mocy nie znikła. Jedi wraz z Widmami wydostali się z Coruscant na pokładzie wahadłowca zdrajczyni Shesh, a ta, przerażona perspektywą śmierci z rąk Yuuzhan Vongów, popełniła samobójstwo.

Wkrótce wprowadzono w życie operację Gwiezdny Włócznik, której zadaniem miało być odwrócenie uwagi Yuuzhan i tym samym ułatwienie ewakuacji Nowej Republiki z Borleias. W obieg puszczono plany konstrukcji, które jednoznacznie dawały Yuuzhanom do zrozumienia, iż jest to superbroń na pograniczu Gwiazdy Śmierci i Działa Galaktycznego. Tak naprawdę Gwiezdnym Włócznikiem był jednak superniszczyciel Lusankya, w którego konstrukcji poczyniono ogromne zmiany: wymontowano uzbrojenie, przenosząc je na inne wojenne okręty, a sam rdzeń statku przerobiono. Na pokładzie znajdował się tylko jeden pilot, który wbił się Lusankyą w światostatek domeny Hul, niszcząc go, a także kończąc życie Czulkanga Laha. Rozegrała się ostatnia bitwa o Borleias, po której siły Nowej Republiki ewakuowały się w inne rejony Galaktyki.

Sojusz Galaktyczny i Ebaq IX

Po ucieczce z Coruscant, Vergere i Jacen Solo wylądowali na Kalamarze. Tam zbierał się rząd Nowej Republiki, aby wybrać nowego przywódcę. Jednym z głównych kandydatów był Fyor Rodan, zagorzały przeciwnik Jedi, innym był Cal Omas pochodzący z Alderaanu, na którego stawiali rycerze.

Han wraz Leią postanowili namówić Pellaeona na aktywne wsparcie Nowej Republiki w wojnie z Yuuzhan Vongami. Mimo wymiany informacji - wielkiemu admirałowi małżeństwo Solo podarowało informacje o technologii Yuuzhan, a Pellaeon odwdzięczył się danymi o tajnych szlakach w Głębokim Jądrze - postanowił nie brać udziału w konflikcie.

Jedna z wielu bitew kosmicznych z siłami Yuuzhan.

W układzie Obroa-skai przygotowano zasadzkę na statek Shimrry, najwyższego lorda Yuuzhan Vongów. Mimo to doszło do wielkiej bitwy – Nowa Republika pod wodzą Keyana Farlandera walczyła z Vongami przy wsparciu Hapan.

Na Yuuzhan'tarze najwyższy lord zwołał naradę wojenną, podczas której poruszono między innymi problem ilości wojowników, których życiami wyżsi dowódcy za bardzo szarfowali. Postanowiono też zgładzić Cala Omasa, potencjalnego kandydata Jedi na Prezydenta Republiki. Nom Anor dowiedział się o herezjach, uprawianych przez Shimrrę i całkowicie stracił wiarę w Imperium Yuuzhan Vongów, ich bogów i przywódców. W galaktyce głośno też było o przygotowywaniu się Bothan do ar'krai – krwawej zemsty na Yuuzhanach (za zabicie Borska Fey'lyi), polegającej na wybiciu całej rasy.

Przywódcą Republiki został Cal Omas. Wskrzeszono Radę Jedi – tym razem składającą się z sześciu mistrzów i z sześciu przedstawicieli władz. Przedstawicielami Jedi byli Luke Skywalker, Kyp Durron, Cilghal, Kenth Hamner, Saba Sebatyne oraz Tresina Lobi, a przedstawicielami władz prezydent Cal Omas, przedstawiciel senatu Wookiee Triebakk, dyrektor Wywiadu Dif Scaur, naczelny dowódca floty Sien Sovv, minister spraw zagranicznych Releqy A'kla i gotalski senator Ta'laam Ranth, który dostał się tam w ramach długu wdzięczności prezydenta za poparcie okazane w wyborach. Luke, przesłuchując Vergere, powoli zaczął sobie wyrabiać nowe poglądy na naturę Mocy, co w przyszłości miało zmienić kształt Zakonu Jedi. Droidy-zabójcy ZYV były dalej w produkcji, jednak najważniejszą rzeczą był fakt, iż Republika wraz z Chissami stworzyła nową broń przeciwko Yuuzhanom – był nim wirus o nazwie Alpha Red, uśmiercający Yuuzhan i wszelkie wytwory ich technologii. Jedi uznali taką metodę walki za nieludzką i poprosili Cala Omasa, aby dał im czas, a znajdą inne rozwiązanie konfliktu.

Ku uldze Jedi Vergere zniszczyła wirusa. Cal Omas zawiązał Galaktyczną Federację Niezależnych Sojuszów (w skrócie: Sojusz Galaktyczny) w miejsce Nowej Republiki. Jej głównym celem miało być dalsze prowadzenie wojny.

Akbar ułożył plan zniszczenia dużej części floty Vongów. W bazie na Ebaq IX, księżycu leżącym na samej granicy Głębokiego Jądra, ukryto wielu rycerzy Jedi. Miało to przyciągnąć Yuuzhan, skuszonych możliwością zadania Sojuszowi potężnego ciosu. Wszystko przebiegło zgodnie z planem i wkrótce rozpoczęła się bitwa. Yuuzhańscy wojownicy przypuścili szturm na bazę, a obie potężne floty starły się ze sobą. Ostatecznie siły Yuuzhan zostały pokonane przez flotę Farlandera, Garma Bel Iblisa i Kre'feya. Na powierzchni Ebaq IX Jaina zabiła mistrza wojennego Tsavonga Laha, a Vergere poświęciła się dla uratowania życia Jacena, zabijając wielu Yuuzhan. Yuuzhanie przegrali bitwę, a winą za klęskę obciążono Noma Anora, który bojąc się o swoje życie, postanowił ukryć się przed niedawnymi mocodawcami.

Poszukiwania Zonamy Sekot i herezja Jedi

W Galaktyce zaczęły krążyć plotki o Zonamie Sekot, planecie posiadającej własną świadomość, która mogła być kluczem do zakończenia wojny. Cal Omas zdecydował się ją odnaleźć i wysłał w misję Luke'a Skywalkera i kilkoro innych Jedi. W międzyczasie Han Solo wraz z Leią dostali zadanie przywrócenia komunikacji w Galaktyce, zakłóconej przez najeźdzcę.

Nom Anor po porażce pod Ebaq IX został uznany za niegodnego, skrył się więc w podziemiach Yuuzhan'tara i zaczął krzewić tam herezję Jedi. Był to kult opierający się na wysławianiu obrońców Sojuszu Galaktycznego jako bogów, którzy kiedyś wyzwolą zhańbionych Yuuzhan z niewoli i wywyższą ich. Jako prorok, Anor stał się przywódcą wielu zepchniętych na dno społeczeństwa Yuuzhan, realizował też swoje plany, polegające np. na umieszczaniu podsłuchujących villipów w pałacu Shimmry.

Mistrz Skywalker przybywając na Bastion ze zdumieniem ujrzał, że właśnie przeprowadzana jest na niego inwazja. Mimo to że planeta została zdobyta, wielu cywilów zdołało się uratować, w przeciwieństwie do bitwy o Coruscant, która była totalną porażką Nowej Republiki, zarówno pod względem militarnym, jak i organizacyjno - ewakuacyjnym. Pellaeon zdołał przekonać imperialną radę Moffów o przyłączenie się do Sojuszu Galaktycznego i wspólną walkę z wrogiem.

Yuuzhan Vongowie wybili całą rasę Yevethów. Luke Skywalker kontynuował swoje poszukiwania Zonamy Sekot, dowiadując się w międzyczasie, że wiele różnych światów ma swoje legendy na temat tajemniczej, wędrującej planety. Stanowiły one dla niego pewien trop, zagłębił się więc w przestworza Chissów, wpierw uzyskując pozwolenie na poszukiwania. Han i Leia znajdowali się w tym czasie na Bakurze, gdzie zlikwidowali spisek uknuty przez Yuuzhan Vongów, wykorzystujący Ssi-ruuków.

W końcu rycerze Jedi dotarli do Zonamy Sekot, która początkowo nie chciała się zgodzić na udział w krwawej wojnie. Po jakimś czasie udało się ją jednak przekonać.

Planeta z proroctwa

W głębinach Yuuzhan'tara, prorok zhańbionych Yuu'sha (a w rzeczywistości Nom Anor) wygłosił proroctwo, które mówiło o żywej planecie, mającej przynieść odkupienie Yuuzhanom odrzuconym przez społeczeństwo, a także koniec despotycznych rządów Shimrry. W innej części planety, Onimi pokazał mistrzyni przemian Nen Yim żywy statek kosmiczny, nie wyhodowany jednak przez Yuuzhan. Yuuzhanka dostała od najwyższego lorda rozkaz stworzenia skutecznej broni przeciwko technice, jaką prezentuje sobą statek.

Zonama Sekot, nasienie pradawnej ojczyzny Yuuzhan Vongów.

Tymczasem Sojusz Galaktyczny kontynuował kontrofensywę. Pod dowództwem Wedge'a Antillesa grupa uderzeniowa zaatakowała Duro. Był to jednak podstęp, który miał odciągnąć posiłki Yuuzhan Vongów z przestworzy Fondoru i dzięki któremu inna część floty Sojuszu mogła go wyzwolić. Jednocześnie na Kashyyyku trwała odprawa z udziałem najważniejszych dowódców Sojuszu, którzy zdecydowali zaatakować Bilbringi, głównie ze względu na mało uszkodzone stocznie i dogodne położenie jako przyszłą bazę wypadową.

Pewnej nocy Nen Yim wymknęła się ze swego pilnie strzeżonego damuteka, zmierzając na spotkanie z arcykapłanem Harrarem. Tematem ich rozmowy były dwa największe zagrożenia dla Yuuzhan Vongów – tajemnicza żywa planeta, a także herezja Jedi szerząca się wśród zhańbionych. Plan Harrara polegał na nawiązaniu kontaktu z prorokiem, aby namówić go na wspólną wyprawę ku planecie z jego proroctwa, tak naprawdę w celu jej zniszczenia, a także zgładzenia samego Yuu'shy. Prorok przyjął propozycję wyprawy, dodając do planu rycerzy Jedi. Na Yuuzhan'tara przybyli po cichu Corran i Tahiri, którzy zostali namówieni przez proroka do udziału w misji. Wspólnie z nim obmyślili plan, dzięki któremu odlecieli z Nen Yim (inscenizując jej porwanie) na pokładzie porwanego sekotańskiego statku, zabierając też jego samego i arcykapłana Harrara, po czym wskoczyli w nadprzestrzeń w kierunku Zonamy Sekot.

W tym czasie pierwsza grupa szturmowa Sojuszu pod dowództwem Wedge'a wyskoczyła w przestworzach Bilbringi, lecz gdy Antilles zamierzał wezwać pozostałe dwie grupy pod dowództwem Kre'feya i Pellaeona, niespodziewanie uległa awarii cała sieć łączności HoloNetu. W związku z zaistniałą sytuacją, na Kalamarze Han Solo wraz z żoną dostali zadanie przywrócenia łączności między Antillesem, Kre'feyem i Pellaeonem za pomocą Millennium Falcona.

Po kilku perypetiach załoga żywego statku wylądowała na Zonamie Sekot. Nen Yim, mając proroka za osobistego asystenta, rozpoczęła badania ekosystemu planety. Corran i Harrar zauważyli w oddali wystające z lasu ogromne łopatki napędu nadświetlnego, w który była wyposażona planeta. Po pewnym czasie Nen Yim ujawniła pierwsze wyniki badań nad florą i fauną stwierdzając, iż wiele gatunków przypomina organizmy z pradawnej ojczyzny Yuuzhan Vongów. Tahiri potwierdziła jej wyniki dzięki Mocy, dodając, iż na pewno jest to ich zaginiona ojczyzna, a wszystkie występujące tu formy życia dobrowolnie pełnią swoją funkcję, zespolone razem przez Moc. Nom Anor zdradził wszystkich, potajemnie kontaktując się z Shimrrą i obiecując zniszczenie planety a także zabicie towarzyszy.

W międzyczasie trwała bitwa o Bilbringi. Niedługo po jej rozpoczęciu część sił Yuuzhan Vongów wycofała się z pola bitwy, podejrzewając, że to kolejny podstęp Sojuszu. Siły obu flot stały się więc niemal wyrównane. Po jakimś czasie do przestworzy Bilbringi przybył Millennium Falcon wraz z kilkoma myśliwcami TIE. Zaraz powróciła też część floty najeźdźcy i sytuacja na polu bitwy stała się dramatyczna. Jaina Solo i jej eskadra przyłączyła do walki stację bojową Golan II, pomagając zniszczyć jeden yuuzhański interdyktor, dzięki czemu ocalałe okręty floty Antillesa, w tym i sama stacja, mogły wskoczyć w nadprzestrzeń.

Na Zonamie Sekot Nen Yim podjęła się próby zrozumienia planety, wszczepiając w [Quahsa|quahsę]] komórki nerwowe sekotańskich form życia i uzyskując dostęp do wspomnień Zonamy. W końcu mistrzyni przemian znalazła rozwiązanie wszystkiego, co mogło mieć związek z istotami rasy Yuuzhan Vong. Zabił ją jednak Nom Anor, uniemożliwiając Nen Yim wyjawienie komukolwiek rewelacji, które odkryła. Tahiri, Corran i Harrar udali się w pościg za byłym egzekutorem, który zdążył umieścić wirusy w rdzeniu reaktora nadprzestrzennego. Wymknął się Tahiri i Corranowi, którzy zostali otoczeni przez yuuzhańskich wojowników. Oswobodził ich Jade Shadow, którym przylecieli Skywalkerowie i Jacen z innej części planety. Nom Anor umknął w przestworza. Zarażenie rdzenia reaktora nie wywołało eksplozji jądra, jak planował były egzekutor, lecz planeta nie mogła powstrzymać niekontrolowanego skoku w nadprzestrzeń.

Ostateczna bitwa

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Coruscant (29 ABY).

Wielkimi krokami zbliżało się ostateczne starcie Sojuszu Galaktycznego i Yuuzhan Vongów. Zonama Sekot przybyła w pobliże Yuuzhan'tara, wywołując powszechną panikę wśród wielu zwolenników Shimrry oraz zwykłych Yuuzhan, a także dając nadzieję zhańbionym, przekonanym że spełnia się ich proroctwo. Niewiele później setki statków Sojuszu wyłoniło się w pobliżu Yuuzhan'tara, wyskakując z nadprzestrzeni z wielu punktów naraz. Rozpoczęła się ogromna bitwa, która trwała praktycznie w całym układzie. Rycerze Jedi, wraz z wieloma grupami komandosów wylądowali na powierzchni planety, przypuszczając szturm na ważniejsze obiekty.

Ostateczna bitwa, zwana Wyzwoleniem Coruscant.

Nom Anor, mianowany prefektem planety, w pewnym momencie zaobserwował pole bitwy - i widząc pożary, wywołane przez Mózg Świata, stwierdził że najwyższy lord oszalał. Ponownie przyjął więc swoją rolę proroka Yu'shaa i poprowadził do boju wielu zhańbionych i heretyków, dziesiątkując wojowników służących Shimrrze. Po jakimś czasie zaczęła go ścigać Mara Jade, zdecydowała się go jednak nie zabijać. Anor poprowadził przyjaciół i rodzinę Luke'a, Jacena i Jainy ku cytadeli najwyższego lorda, gdzie tamci już byli i torowali sobie drogę na sam szczyt.

W międzyczasie Leia wraz z Hanem, Harrarem i C-3PO szczęśliwie dostali się na pokładzie Millennium Falcona do Studni Mózgu Świata, aby zlikwidować dhuryama kontrolującego planetę. Tam zostali zaskoczeni przez arcykapłana Jakana, mistrzynię przemian Qelah Kwaad i wojowników Drathula. Z pomocą przyszli im zhańbieni oraz zbuntowani wojownicy i wspólnie udało im się pokonać siły Drathula. Mózg Świata zgodził się na współpracę.

Równocześnie trwała też bitwa w przestworzach pomiędzy dwiema flotami, jak również na orbicie i w atmosferze Zonamy Sekot, którą Nas Choka postanowił zniszczyć, zarażając ją Alphą Red. Rycerze Jedi bronili planety w żywych myśliwcach, które ta im wcześniej podarowała podczas specjalnej ceremonii.

Luke Skywalker versus Shimmra Jaamane.

Luke, Jacen i Jaina dotarli na szczyt cytadeli najwyższego lorda, najwyższego poziomu zwanego skrzynią Shimrry. Tam też spotkali jego samego i po krótkiej wymianie zdań rozpoczęli walkę z super wojownikami Yuuzhan Vongów, a Jaina podążyła za błaznem Shimrry - Onimim - na sam szczyt twierdzy. Młodemu Solo i jego mistrzowi udało się pokonać wojowników, a Skywalker zabił najwyższego lorda, mimo tego że chwilę wcześniej został ukąszony jego amphistaffem. Jacen pospieszył za siostrą na górny poziom, który okazał się statkiem kosmicznym. Onimi wystrzelił go na orbitę, a Jacen dowiedział się, że zhańbiony od początku inwazji był prawdziwym najwyższym lordem Yuuzhan Vongów - potrafił (poprzez skrzyżowanie samego siebie z yammoskiem) władać Mocą i przez cały czas kontrolował umysł Shimrry. Solo stoczył z nim potężny pojedynek, wykorzystując wszystkie nabyte dotąd umiejętności. W końcu Onimi został unicestwiony, a związany z nim statek zaczął się rozpadać. Nom Anor zginął wraz z nim, a reszcie udało się uciec.

Nas Choka, widząc katastrofę okrętu najwyższego lorda stwierdził, iż bogowie musieli odwrócić się od Yuuzhan Vongów i złożył broń, ogłaszając koniec wojny. Tak też zakończyła się bitwa o Coruscant. Choka spalił swą flotę w słońcu Coruscant i nakazał wszystkim Yuuzhanom w całej galaktyce zaprzestania walk. Dhuryama pozostawiono na planecie.

Ocalali Yuuzhanie zostali przetransportowani na Zonamę Sekot, ich pradawną ojczyznę, w nadziei utworzenia nowego, pokojowo nastawionego społeczeństwa, a także przywrócenia ich do Mocy. Żywa planeta zniknęła w nadprzestrzeni, kierując się ku Nieznanym Regionom, a na jej powierzchni została również Tekli i Danni Quee.

Galeria

Galeria ta przedstawia rozkład sił Yuuzhan Vongów w galaktyce w poszczególnych etapach wojny (od początku inwazji do upadku Coruscant).

Znane bitwy

Coruscant za czasów Nowego Imperium Galaktycznego. W tle Tęczowy Most - pozostałość po inwazji Yuuzhan.

* - najważniejsze bitwy

Skutki wojny

W trakcie trwania wojny spustoszeniu uległo około 61 tysięcy planet oraz zginęło blisko 365 bilionów istot inteligentnych.

Wiele lat później, około 130 ABY, galaktyka wciąż pamiętała cierpienia, jakich zaznała od Yuuzhan Vongów. Wykorzystali to Sithowie Nowego Zakonu Dartha Krayta, którzy przeprowadzili sabotaż projektów terraformacji planet (które były prowadzone przez yuuzhańskich mistrzów przemian) i zrzucili winę na Yuuzhan Vongów, w rezultacie wywołując wojnę sithańsko-imperialną.

Znane spustoszone planety

Lista znanych istot poległych w wojnie

Galaktyka

Najeźdźca i sprzymierzeńcy

Ciekawostki

Źródła


Yuuzhan Vongowie
[Pokaż/Ukryj]