Gwiezdny niszczyciel typu Imperial-II/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Gwiezdny niszczyciel typu Imperial-II
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Długość: 1600 m
Wysokość: ok. 450 m
Silniki:
Prędkość w kosmosie: 72 MGLT
Hipernapęd: Klasy 1 (zapasowy klasy 8)
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 37 085
Pasażerowie: 9 700 żołnierzy
Ładowność: 36 000 t
Cena: 145 670 000 cr
Przynależność:



Gwiezdny niszczyciel typu Imperial-II to wersja rozwojowa gwiezdnego niszczyciela typu Imperial-I - podstawowego krążownika Marynarki Imperialnej, zaprojektowana i zbudowana w Zakładach Stoczniowych Kuat.

Historia

Mimo, że niszczyciel typu Imperial-I odnosił sukcesy na wielu polach eksploatacji, z czasem konieczne stało się jego udoskonalenie. Sojusz Rebeliantów stawał się coraz większym zagrożeniem, więc Imperium potrzebowało jeszcze silniejszych jednostek. Lira Blissex zajęła się zatem poprawianiem pierwotnych planów niszczyciela.

Charakterystyka

Gwiezdny niszczyciel typu Imperial-II.

ISD II wyglądał niemal dokładnie tak samo, jak swój poprzednik. Główne zmiany konstrukcyjne dotyczyły poszczególnych elementów wyposażenia i nie miały wpływu na ogólną sylwetkę okrętu. Poza wykorzystaniem nowszego wyposażenia pokładowego, najistotniejsze wprowadzone zmiany to całkowita reforma uzbrojenia (wymiana części dział na silniejsze i dodanie uzbrojenia drugorzędnego) oraz znaczne modyfikacje napędu, jak również - co stało się już niejako tradycją przy kolejnych modyfikacjach okrętów imperialnych - wzmocnienie pancerza tej jednostki. Nowy gwiezdny niszczyciel wymagał równie licznej załogi, nie zmieniła się również zawartość jego hangaru.

Główną przeszkodą przed masowym wprowadzeniem ISD-II do linii i zastąpieniem nimi ISD-I była przede wszystkim wysoka cena jednostkowa tych okrętów oraz fakt, że nie każda stocznia posiadała zaplecze techniczne i materiałowe konieczne do produkcji tak potężnych machin bojowych. Imperium starało się jednak sukcesywnie modernizować starsze jednostki do nowego standardu.

Mimo, że okręt przewyższał krążowniki swoich przeciwników (np. jednostki kalamariańskie) niemal wszystkimi parametrami, to wiele z tych jednostek zostało zniszczonych przez siły rebelianckie, m. in. podczas bitwy o Endor.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.