Resztki Imperium/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: puste sekcje.

Resztki Imperium
Dokument ustanawiający Deklaracja Nowego Ładu
Organ ustawodawczy Rada Moffów
Organ sądowniczy Sąd Najwyższy
Stolica

Bastion

Oficjalny język Basic
Data założenia 12 ABY
Data rozwiązania Po 44 ABYResztki Imperium były pozostałościami Imperium Galaktycznego po utworzeniu się rządu Nowej Republiki.

Nazwa

Nazwa Resztki Imperium często odnosiła się zarówno do systemu politycznego, jak i relatywnie małego obszaru, jakim zarządzały. Początkowo miała w sposób obraźliwy opisywać pozostałości po Imperium, była bardzo popularna u mieszkańców Nowej Republiki. Natomiast sami mieszkańcy Imperium często mówili o "Przestrzeni Imperialnej", albo po prostu "Imperium".

Samo słowo "Resztki" odnosiło się do topniejącego wciąż terytorium Imperium Galaktycznego oraz faktu, że większość byłych imperialnych systemów i sektorów przeszła na stronę Nowej Republiki, albo sama tworzyła niezależne rządy. Po nieudanej inwazji Yuuzhan Vongów na terytorium imperialne oraz po fakcie, że przystąpiło one do wojny przeciwko obcym. Termin ten stał się mniej obraźliwy. Nawet po wojnie powiększone i odmienione Imperium nadal było nazywane Resztkami.

Historia

Nie ma jednoznacznej daty początku Resztek Imperium, tak samo jak nie ma daty kończącej Imperium. Rząd Imperium popadał w chaos i powoli ewoluował w Resztki. Istnieje kilka etapów ewolucji:

W prawdzie najsensowniejszą datę początkową Resztek Imperium możemy uznać 19 ABY, to za jej początek przyjmuje się lata 12-13 ABY, aby podkreślić Ponowne Zjednoczenie Imperium przeprowadzone przez Daalę w Latarnii Tsoss. Ten incydent doprowadził w końcu do powstania rządu Resztek Imperium. Co więcej rząd Resztek Imperium funkcjonował już przed traktatem Pellaeon-Gavrisom.

Kampania Daali (12 ABY)

Po klęsce "odrodzonego" imperatora, Imperium pogrążyło się znowu w chaosie. Mniej więcej w tym czasie admirał Daala dowiedziała się o rozpadzie Imperium i stwierdziła, że nie może już czekać bezproduktywnie i powinna przyczynić się do odbudowy potęgi Imperium.

Widząc, że metody dyplomatyczne nie przynoszą żadnych rezultatów, Daala zgromadziła wszystkich wodzów Imperium na Latarnii Tsoss pod pozorem rozmów dyplomatycznych o przyszłości Imperium. Po wielu godzinach bezsensownych kłótni i utarczek słownych, zrezygnowana Daala przeszła do planu B, a było to wpuszczenie do pokoju, gdzie odbywały się rozmowy trującego gazu. Rezultatem tego była śmierć wszystkich obecnych - poza samą Daalą. W ten sposób pani admirał przejęła całkowitą kontrolę nad siłami Imperium, stając się de facto głową rządu Resztek Imperium.

Postanowiła ona uderzyć na akademię Jedi na lesistym księżycu Yavin 4, a przy okazji rozpocząć serię ataków na światy Nowej Republiki. W tym celu zebrała ogromną flotę składającą się z:

Pomimo gigantycznej przewagi, flota została rozbita, a sam Niewidzialny Młot uległ zniszczeniu w atmosferze gazowego giganta, sama Daala zdołała jednak uciec. Uratowana przez ocalałe niszczyciele, przekazała dowodzenie nad całością floty Imperium swojemu zastępcy, wiceadmirałowi Pellaeonowi.

Źródła

Poprzednik:
Sojusz dla Przywrócenia Republiki
Organizacja Rebeliancka
Następca:
Konfederacja