Deklaracja Nowego Ładu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Palpatine ogłasza się Imperatorem.

Deklaracja Nowego Ładu była odezwą Kanclerza Palpatine’a skierowaną do społeczeństwa w 19 BBY. Jako pierwsi mogli ją usłyszeć senatorowie zebrani na specjalnym posiedzeniu Senatu Galaktycznego. Następnie reszta galaktyki wysłuchała oświadczenia nowego władcy za pomocą HoloNetu.

Treść

"Zatem tak umiera wolność. Wśród wiwatów. Przy aplauzie." [1]
Padmé Amidala

Palpatine podczas swej przemowy ogłosił zakończenie wojen klonów, a następnie zaraz po tym mianował się Imperatorem. Ogłosił również Zakon Jedi zdrajcami i niebezpiecznymi wrogami. Poinformował także obywateli, iż mistrzowie Jedi próbowali przejąć władzę dla siebie i z tego powodu należy ich zniszczyć. Następnie świeżo upieczony Imperator przedstawił swoją wizję nowego państwa - Imperium Galaktycznego - które miało zastąpić Republikę. Nowy władca uzasadnił tę decyzję chęcią zaprowadzenia bezpieczeństwa, pokoju i stabilności w galaktyce.

Skutki

Eksterminacja Jedi zaczęła się znacznie prędzej, niż ogłoszenie Deklaracji Nowego Ładu, jednak to ten dokument ostatecznie ją zalegalizował. W wyniku wykonania przez klony rozkazu 66, zginęło wielu Jedi. Niektórym udało się jednak uciec i ukryć przed nową władzą. Początkowo większość senatorów i obywateli była zadowolona z takiego obrotu sytuacji, lecz zmieniła zdanie, kiedy zobaczyła prawdziwe oblicze Imperatora Palpatine'a. W wyniku przejęcia władzy przez Dartha Sidiousa utworzone przez niego Imperium istniało do 4 ABY, kiedy to Mroczny Lord Sithów zginął z ręki swego ucznia Dartha Vadera.

Ciekawostki

  • Deklaracja Nowego Ładu była dokumentem ustanawiającym w Imperium Palpatine'a, Resztkach Imperium, a także Imperium Fela, jednak różniła się pewnymi szczegółami.
  • Świętem upamiętniające to wydarzenie jest Dzień Imperium.

Przypisy

Źródła