Wielka Czystka Jedi/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: dopracować, zmienić styl na bardziej encyklopedyczny i z perspektywy świata przedstawionego.

Czystka Jedi.

Wielka Czystka Jedi to okres zapoczątkowany w roku 19 BBY, wydaniem rozkazu 66, w efekcie którego Zakon Jedi został zlikwidowany, a większość rycerzy zamordowanych. Nieliczni ocalali zostali zmuszeni do życia w ukryciu i wyrzeczenia się swojej tożsamości. Koniec Czystki wyznacza się zazwyczaj na okres tuż przed bitwą o Yavin (1 BBY).

Początek

Jeszcze podczas trwania wojny, mistrzowie Jedi zaczęli podejrzewać Kanclerza Palpatine'a o powiązanie z Separatystami, nikomu jednak nie przyszło do głowy, że to on sam z ukrycia pociąga za sznurki wojny, będąc w rzeczywistości Lordem Sithów, Darthem Sidiousem. W końcu Jedi zadecydowali o ograniczeniu zaufania wobec Palpatine'a. Wkrótce po zakończeniu bitwy o Coruscant, Kanclerz odkrył swą prawdziwą tożsamość przed Anakinem Skywalkerem. Młody rycerz, zszokowany zdradą wieloletniego przyjaciela i protektora, dostarczył niesamowitą wiadomość Mace'owi Windu. Gdy oddział szturmowy, złożony z czterech Jedi: Saesee'a Tiina, Agena Kolara, Kita Fisto i samego Windu, dotarł do gabinetu Kanclerza, padły pierwsze ofiary, zapowiedź tego, co miało nastąpić. Mimo iż śmierć czterech mistrzów Jedi nie zalicza się oficjalnie do Czystki, to można śmiało stwierdzić, że od tego cała tragedia się zaczęła. Palpatine porzucił pozory, bez najmniejszego problemu powalił Tiina, Kolara i Fisto, po czym wdał się w pojedynek z samym Windu, który wygrał z pomocą Anakina Skywalkera. Tak rozpoczął się upadek Wybrańca i jego przejście na ciemną stronę Mocy. Sidious nadał Skywalkerowi tytuł Dartha Vadera, który to przez następne dekady miał wzbudzać paniczny strach w mieszkańcach galaktyki. Nowo mianowany Sith poprowadził 501 Legion do szturmu na świątynię Jedi, urządzając masakrę wśród padawanów i nielicznych rycerzy, którzy przebywali wówczas na miejscu. W międzyczasie, Sidious wydał żołnierzom-klonom kodowaną wiadomość, znaną szerzej jako rozkaz 66. Był to oficjalny początek Wielkiej Czystki Jedi, która już w pierwszej fali zebrała krwawe żniwo: polegli m.in. tacy Jedi, jak Ki-Adi-Mundi, Plo Koon czy Aayla Secura.

Jednakże, w skutek niesubordynacji klonów, wśród których niektórzy podejrzewali rozkaz za podstęp Separatystów, nie wszyscy Jedi ponieśli śmierć - na przykład Roan Shryne, który zginął z rąk samego Vadera jakiś czas później.

Triumf Palpatine'a

Po przekształceniu Republiki w Imperium, machina prześladowań Jedi ruszyła na całego. Imperator i jego uczeń szkolili całą rzeszę swoich popleczników, udało im się nawet przeciągnąć kilku Jedi na ciemną stronę. Powstały specjalne stanowiska, na których zostali obsadzeni tak wyszkoleni użytkownicy Mocy, całkowicie podlegli woli Imperatora: Inkwizytorzy, Pełnomocnicy Sprawiedliwości, Mroczni Jedi, Elita Mroku, Ręce Imperatora, Prorocy ciemnej strony. Szczególnie ci pierwsi byli wyspecjalizowani w tropieniu i likwidowaniu niedobitków Jedi.

Ofiary Czystki Jedi

Darth Vader na czele Legionu 501 wkracza do świątyni Jedi.

Wspomnieć należy tutaj o pierwszych ofiarach, poniesionych podczas wykonywania rozkazu 66.

Ocalali z Czystki Jedi

Ścigany Obi-Wan Kenobi.

Los nieznany

Ciekawostki

  • Sidious stopniowo wcielał w życie plan wybicia swojego największego zagrożenia - Jedi - już dużo wcześniej. Wskutek jego manipulacji, śmiercią kilku mistrzów Jedi, w tym niepokornego Jorusa C'baotha, skończył się projekt wyprawy pozagalaktycznej znany jako Outbound Flight.
  • Jak się okazało już po zdobyciu Coruscant przez siły Sojuszu Rebeliantów, Palpatine miał swoje prywatne muzeum, upamiętniające Jedi, których zabił. Swoje miejsce w jego kolekcji mieli m.in. Nejaa Halcyon i Avan Post.

Źródła