Padawan/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ahsoka Tano — padawanka Anakina Skywalkera.

Padawan to nazwa określająca za czasów Starej Republiki młodego ucznia Zakonu Jedi, który rozpoczynał trening pod okiem mistrza lub rycerza. Padawani z ras posiadających włosy nosili warkoczyk za prawym uchem lub jego substytut, jeśli ich nie mieli.

Po odrodzeniu zakonu po galaktycznej wojnie domowej odpowiednikiem tego tytułu była ranga ucznia Jedi (Jedi Apprentice). Nie była ona w tych czasach jednoznaczna z młodym wiekiem osobnika noszącego ten tytuł, gdyż do zakonu przyjmowano wtedy także dorosłe osoby.

Historia

Stara Republika

W okresie Starej Republiki zwyczajowo mistrz sam wybierał sobie ucznia spośród młodzików. Jeśli młodzik nie został wybrany przed osiągnięciem 13. roku życia, zostawał przeniesiony do Korpusów Rolniczych, co było uważane przez niektórych za poniżające.

Kodeks Jedi wymagał, aby jeden mistrz miał tylko jednego padawana, ponieważ szkolenie wymagało pełnej jego uwagi. Padawan miał obowiązek wykonywać wszystkie polecenia mistrza i towarzyszyć mu w każdym zadaniu powierzonym przez Radę Jedi. Kiedy mistrz uznawał, że padawan jest gotowy, wtedy młody Jedi był poddawany próbom. Jeśli udało mu się je zdać, wtedy zostawał mianowany rycerzem, a jego warkoczyk zostawał odcięty podczas pasowania. Nie został ściśle określony wiek, kiedy padawan mógł stać się pełnoprawnym Jedi, ale u przedstawicieli rasy ludzkiej działo się to zazwyczaj niedługo po skończeniu przez ucznia dwudziestu lat.

Anakin Skywalker

Wyjątkiem był Anakin Skywalker, który został padawanem Obi-Wana Kenobiego od razu, bez przechodzenia wczesnego szkolenia jako młodzik. Chłopak zaczął szkolenie jako dziewięciolatek, podczas kiedy już trzyletnie dzieci były uważane za zbyt stare, żeby przyjąć je na szkolenie.

Nowy Zakon Jedi

W Nowym Zakonie Jedi żaden z uczniów nie miał rangi „padawana”. Warkoczyk padawański jak i sam tytuł rozpłynęły się w dziejach. Używano natomiast określenia „uczeń”.

Z powodu małej liczby rycerzy, Luke Skywalker zniósł restrykcję dotyczącą liczby uczniów przypadających na jednego mistrza. Zrezygnowano również z ograniczeń wiekowych, przyjmując na szkolenie nawet i osoby dojrzałe.

Źródła


Rangi i funkcje Jedi
[Pokaż/Ukryj]