Strażnik świątyni Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Strażnik świątyni Jedi z okresu wojen klonów.

Strażnik świątyni Jedi to tytuł noszony przez członków Zakonu Jedi, których zadaniem była obrona głównej siedziby organizacji, znajdującej się na planecie Coruscant.

Charakterystyka

Funkcja strażnika świątyni istniała od czasów istnienia Starej Republiki i przetrwała do okresu wojen klonów. Osoby noszące ten tytuł były członkami sił ochrony i odpowiadały przed ich przywódcą; w czasie upadku rządów republikańskich był nim Cin Drallig. Do ich obowiązków należało patrolowanie budynku świątyni i interweniowanie w przypadkach naruszenia porządku. Strażnicy byli wybierani za swe szczególne oddanie Zakonowi, a ich obowiązkiem było noszenie identycznych, szarych szat i masek, za którymi ukrywali swą tożsamość; uważano to za symbol braku okazywania przez nich emocjonalnego przywiązania. Ich bronią były piki świetlne o podwójnym ostrzu, z rzadko występującym wówczas żółtym ostrzem.

Historia

Około roku 20 BBY, po zamachu w świątyni na Coruscant, przed budynkiem rozpoczęły się demonstracje wymierzone przeciwko członkom Zakonu, nad których przebiegiem czuwali strażnicy wraz ze swoim przełożonym, Dralligiem. Później, gdy o atak oskarżono Ahsokę Tano, część z nich odeskortowała padawankę i jej mistrza do Komnaty Sądu, gdzie Najwyższa Rada wydaliła ją z Zakonu. Gdy Anakin ruszył na poszukiwania prawdziwego sprawcy, jego śledztwo doprowadziło go do Barrissy Offee, z którą wdał się w pojedynek. Strażnicy pomogli mu wówczas w uniemożliwieniu jej ucieczki, a następnie zaprowadzili do bazy wojskowej, gdzie Mirialanka przyznała się do przeprowadzenia ataku.

Ciekawostki

  • Strona o strażnikach identyfikuje ich miecze jako piki świetlne, choć ta broń, istniejąca zarówno w Gwiezdnych wojnach, jak i w prawdziwym świecie, posiada tylko jedno ostrze.

Źródła


Rangi i funkcje Jedi
[Pokaż/Ukryj]