Najwyższa Rada Jedi/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: zweryfikować i uporządkować skład Rady na przestrzeni wojen klonów.

Komnata obrad Rady Jedi.

Najwyższa Rada Jedi (zwana też po prostu Radą Jedi) była organem zwierzchnim Zakonu Jedi, wyznaczającym zadania poszczególnym Jedi i służąca im mądrością i radą.

Historia

Po wielkiej wojnie Sithów stało się jasne, że zwoływanie ogólnozakonowego Konklawe jest zbyt ryzykowne w czasach, kiedy Jedi mają wielu potężnych wrogów. Podczas jednego z takich Konklawe na Stacji Exis w 3986 BBY przewodząca Zakonowi Nomi Sunrider postulowała powstanie Rady, która koordynowałaby działania Jedi i wyznaczała im zadania, co usprawniłoby ich funkcjonowanie w galaktyce zbyt wielkiej, by ją szczelnie chronić.

Rada Jedi w okresie wielkiej wojny galaktycznej.

Z początku forma i liczebność Najwyższej Rady nie była do końca określona, wcześniej (mniej więcej równolegle do wielkiej wojny Sithów) funkcjonowały też mniejsze Rady, podporządkowane poszczególnym akademiom i były one czymś w rodzaju rady starszych w większych zgromadzeniach Jedi, takich, jak Enklawa Jedi na Dantooine czy Taris. Rada Jedi rezydowała również na Coruscant, i prawdopodobnie to ona pełniła nadrzędną rolę względem innych zgromadzeń. Po wojnie domowej Jedi ustabilizowała swoją pozycję w świątyni Jedi na Coruscant i stała się jedynym takim organem w galaktyce, nadzorującym działania Jedi. Utarło się, że w jej skład miało wchodzić 12 osób: 5 członków stałych (w tym Wielki Mistrz), 4 długoterminowych i 3 krótkoterminowych. Prawdopodobnie w ten sposób Rada Jedi funkcjonowała przez 3900 lat.

Kiedy w roku 19 BBY Zakon uległ zniszczeniu, członkowie Rady zostali wybici przez Sithów.

Wiele lat później, w czasach Nowego Zakonu, w roku 36 ABY mistrz Jedi Luke Skywalker przyjął nową wizję Zakonu, która spowodowała utworzenie Rady Jedi o dawnym, stricte zakonnym charakterze. W jej składzie znalazła się szóstka najbardziej utytułowanych mistrzów.

Członkowie Najwyższej Rady

Era Starej Republiki

3996 BBY – 3951 BBY

? – 3653 BBY

Era upadku Republiki

? – 44 BBY
44 BBY
33 BBY
32 BBY
22 BBY
Około 21 BBY
Około 20 BBY
Końcowa faza wojen klonów
19 BBY

Nowy Zakon Jedi

36 ABY

44 ABY

130 ABY

137 ABY

Źródła