Stacja Exis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Stacja Exis była stacją kosmiczną znajdującą się w układzie Teedio, na której zwołano pierwsze po wielkiej wojnie Sithów Konklawe Jedi.

W roku 3986 BBY było już jasne, że Jedi muszą się lepiej zorganizować, jeśli mają przetrwać i zapobiegać incydentom w rodzaju przejścia Exara Kuna na ciemną stronę Mocy. W celu dokładniejszego omówienia kwestii organizacji ówczesna przywódczyni Zakonu, Nomi Sunrider, zwołała Konklawe Jedi na Stacji Exis - jednostce górniczej odzyskującej i przetwarzającej plazmę z jedynej gwiazdy w układzie, Teedio, będącej wtedy miejscem przechowywania ocalałych z Ossusa artefaktów. Padło wtedy wiele istotnych decyzji dotyczących tak Zakonu, jak i Republiki; później jednak Stacja Exis znów stała się senną kolonią górniczą bez większego znaczenia. Wkrótce potem ją opuszczono, przez co stała się niestabilna, a jej orbita zbliżyła się do Teedio.

W ostatnich dekadach Republiki Stacja Exis ponownie została wykorzystana do pozyskiwania jonów i energii słonecznej, przez co ponownie ją zamieszkano, a nawet rozbudowano o kolejne moduły. Stacja orbitowała jednak coraz bliżej słońca, zbyt blisko, by można było ją dalej bezpiecznie eksploatować, toteż opuszczono ją po raz kolejny.

Po wielu latach Luke Skywalker, poszukując istot nadających się na Jedi, trafił w 11 ABY na Stację Exis, gdzie spotkał historyczkę Tionnę. Wspólnie (przy pomocy R2-D2 i kilku innych droidów) udało im się uruchomić nieużywane od wielu lat silniki stacji, przez co uchronili stację od pochłonięcia przez gwiazdę. Zaprogramowali również niektóre hangary, by reagowały tylko na sygnał Jedi.

W 22 ABY samozwańczy mag o imieniu Orloc założył na tejże stacji bazę dla swojego fałszywego Zakonu Jedi. Udało mu się namówić młodego Uldira Lochetta do porwania statku mistrza Ikrita, Sunridera, i do dołączenia do niego na pokładzie Stacji. Uldir ponadto przywiózł mu Miecz świetlny Obi-Wana Kenobiego i holokron Asli Krimsan. Orloc obiecał chłopcu rozbudzenie w nim potencjału Mocy, chociaż w praktyce nie miał takiej możliwości i swoją wiedzę o tym zjawisku czerpał głównie z uprzednich doświadczeń z Prorokami ciemnej strony. Na pomoc Uldirowi wyruszyli Tionna, Ikrit, oraz Anakin Solo i Tahiri Veila na pokładzie Poszukiwacza Wiedzy. Już na pokładzie Stacji Exis starali się przekonać Uldira, że Orloc jest oszustem. Szybko jednak wywiązała się walka, podczas której Tionna została ranna, a Ikrit po raz pierwszy od wielu lat użył miecza świetlnego. W rezultacie Orloc został pokonany, a artefakty Jedi odzyskane i zabrane z powrotem do Praxeum Jedi na Yavinie IV.

Źródła