Anakin Solo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Ten artykuł dotyczy rycerza Jedi, syna Hana Solo i Leii Organy Solo. Zobacz też: Gwiezdny Niszczyciel o tej nazwie.
Anakin Solo
Data i miejsce narodzin: 10 ABY, Nespis VIII
Data i miejsce śmierci: 27 ABY, Baanu Rass
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Człowiek
Wzrost: 173 cm
Kolor włosów: Ciemny brąz
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Rycerz Jedi
Anakin Solo był najmłodszym dzieckiem Hana Solo i Leii Organy Solo oraz jednym z najbardziej znanych rycerzy Jedi w okresie inwazji Yuuzhan Vongów. Brat starszych o rok bliźniąt - Jacena i Jainy, oraz uczeń swojego wuja, mistrza Jedi Luke'a Skywalkera.

Biografia

Dzieciństwo (10 ABY - 22 ABY)

Urodził się w 10 ABY, na stacji kosmicznej Nespis VIII. Swoje imię otrzymał po dziadku, Anakinie Skywalkerze i podobnie jak on był bardzo silny Mocą. Z tego też powodu od czasów jego narodzin kilka osób próbowało go porwać do swoich celów. Pierwszą był odrodzony imperator Palpatine. Wiedział, iż jego ciało pod wpływem ciemnej strony coraz bardziej niszczeje, dlatego udał się na Korriban, gdzie duchy dawno zmarłych lordów Sithów nakazały mu znalezienie młodego ciała Jedi silnego Mocą. Wybór Palpatine'a padł na Anakina, jednak odrodzony imperator został ostatecznie powstrzymany.

Następnie opiekunka Winter wraz z Anakinem udali się na planetę Anoth, gdzie malec miał w tajemnicy spędzić kolejne dwa lata. Wkrótce ambasador Caridy o imieniu Furgan podjął się kolejnej próby porwania. Zakończyła się ona porażką, a następne kilka lat Anakin spędził już na Coruscant, dołączając do starszego rodzeństwa. W 13 ABY najmłodszego Solo porwał lord Hethrir. Pragnął on wyszkolić Jainę i Jacena na mrocznych Jedi, a samego Anakina poświęcić w ofierze dla międzywymiarowej istoty zwanej Waru. Hethrir został jednak powstrzymany przez ich rodziców i Luke'a Skywalkera.

Gdy tylko trochę dorósł, Anakin zaczął interesować się zagadnieniami związanymi z elektroniką i mechaniką, miał do tego swego rodzaju smykałkę. Potrafił naprawiać praktycznie wszystkie rzeczy, nieświadomie pomagając sobie Mocą.

Insurekcja koreliańska

Jego umiejętności przydały się podczas insurekcji koreliańskiej. Tajemnicza Sakoriańska Triada pragnęła wywołać bunt i przejąć władzę na wszystkich pięciu planetach systemu. Organizacja ta dążyła również do przejęcia kontroli nad starożytną kosmiczną stacją Centerpoint oraz nad repulsorami planetarnymi, umieszczonymi na każdej planecie koreliańskiego systemu, które można było przekształcić w potężną broń. Anakin zapobiegł drugiemu wystrzałowi Centerpoint, ratując pewien odległy układ słoneczny od zagłady. Pomógł także, dzięki swym nadzwyczajnym zdolnościom wspieranym Mocą, przejąć kontrolę nad ogromnymi repulsorami planetarnymi i w rezultacie zakończył konflikt.

Okres w Prakseum Jedi

W roku 22 ABY najmłodszy Solo trafił do akademii Jedi na Yavinie 4, gdzie poznał wielu swoich przyszłych przyjaciół, w tym 9-letnią Tahiri Veilę z Tatooine. Anakin został padawanem swojego wuja, mistrza Jedi Luke'a Skywalkera i pod jego okiem rozpoczął trening.

Na Yavinie 4 wraz z Tahiri odkrył w jednej ze świątyń Massassich tajemniczy złoty glob, w którym 4 tysiące lat wcześniej Mroczny Lord Sithów Exar Kun zamknął dusze dzieci Massassich. Jako że Anakin był silny Mocą, udało mu się uwolnić ich duchy z pułapki, a przy okazji odkrył też pogrążonego w hibernetycznym transie od 400 lat mistrza Jedi o imieniu Ikrit, który stał się dla Anakina - obok Luke'a Skywalkera - drugim mentorem.

Anakina dręczyła sprawa jego własnego imienia, które otrzymał po dziadku, Anakinie Skywalkerze. Bał się, że może podążyć tą samą mroczną ścieżką, co wiele lat wcześniej jego imiennik. Udał się więc w podróż na Dagobah i wszedł do tej samej mrocznej jaskini, wywołującej mentalną projekcję największych obaw każdej istoty, do której wiele lat wcześniej wkroczył jego wuj Luke. Tam poradził sobie ze swym problemem.

Jakiś czas później przeżył pewną przygodę, która polegała na odzyskaniu zaginionego w 0 BBY miecza świetlnego Obi-Wana Kenobiego, ukrytego w fortecy Dartha Vadera na planecie Vjun.

Nie było go na Yavinie 4 podczas zamieszania z Drugim Imperium, jednak gdy wrócił, pomagał odbudowywać zniszczoną Wielką Świątynię. Dostarczył także cennych informacji, które uniemożliwiły odrodzenie się Czarnego Słońca, przestępczego syndykatu z Coruscant.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Początkowe walki

Gdy Anakin miał 15 lat, nastąpiła inwazja Yuuzhan Vongów. Już na samym początku wojny doszło do tragedii. W wyniku działań Yuuzhan na planetę Sernpidal spadł jej własny księżyc, Dobido, a pech chciał, aby znajdował się tam Anakin wraz z ojcem i Chewbaccą. Krótko przed katastrofą zorientowali się, co się dzieje i ocalili wiele istnień, jednak Chewbacca zginął, ratując chwilę wcześniej Anakina, którego wrzucił na pokład Millennium Falcona. Han długo nie mógł się pozbierać po tej stracie, a o śmierć towarzysza obwiniał właśnie Anakina, któremu długo nie potrafił przebaczyć. Mimo że młody Solo zrobił co mógł i praktycznie nie była to jego wina, przyjął ją na siebie, pragnął więc jak najbardziej przysłużyć się w wojnie z nowym najeźdźcą, aby odzyskać zaufanie ojca.

Niewiele później Anakin brał udział w bitwie o Helskę 4 oraz w obronie Dubrillionu, gdzie wraz ze swoim rodzeństwem wykazał się niezwykłą znajomością pilotażu, gubiąc ścigające ich koralowe skoczki w pasie asteroid.

W ciągu następnych trzech lat wojny Anakin brał czynny udział w walce z najeźdźcą. Towarzyszył swojej ciotce Marze Jade na Dantooine, gdzie obronił ją przed wieloma yuuzhańskimi wojownikami, podczas gdy ona - bardzo osłabiona przez tajemniczą chorobę - nie mogła brać udziału w potyczce. Pokonał w samotnej walce tuzin wojowników, co przysporzyło mu niemałą sławę, gdyż w tym okresie Yuuzhanie byli jeszcze trudnymi do pokonania przeciwnikami.

Jakiś czas później zbliżała się bitwa o gwiezdne stocznie Fondoru, a Anakin wraz z bratem wyruszył na stację Centerpoint w systemie koreliańskim. Tam spotkał swego wuja, Trackana Sal-Solo, który namawiał go aby użył potężnej broni do zniszczenia floty Yuuzhan Vongów nad obleganym przez nich Fondorem. Jacen odciągnął brata od tej decyzji. Zdenerwowany Thrackan sam oddał potężny energetyczny strzał ze stacji. Promień energii, podążając przez nadprzestrzeń, zniszczył nie tylko część floty Yuuzhan, ale i 3/4 floty Nowej Republiki, w tym wiele hapańskich Smoków Bitewnych.

Młodzieniec brał też udział w bitwie o Duro, po której mistrz wojenny Yuuzhan Vongów - Tsavong Lah - oznajmił, iż zakończy wojnę, kiedy Nowa Republika wyda mu wszystkich rycerzy Jedi. Anakin udał się wtedy do Praxeum na Yavinie IV. Tam pomógł ewakuować młodych adeptów, gdyż chciała ich schwytać kolaborancka organizacja zwana Brygadą Pokoju. Podczas ucieczki ze świątyni zginął mistrz Jedi Ikrit, a Tahiri dostała się do yuuzhańskiej niewoli. Anakin pozostał więc na porośniętym dżunglą czwartym księżycu, planując odbić przyjaciółkę. Zakradł się do obozu Yuuzhan i sprzymierzył ze zhańbionym wojownikiem, Vuą Rapuungiem. Okazało się, że Tahiri jest poddawana procesowi vongizacji, czyli powolnemu przemienianiu jej ludzkiej osobowości w osobowość yuuzhanki. Anakinowi z pomocą zhańbionego udało się ją odbić zanim proces dobiegł końca, a Vua Rapuung dokończył dzieła, zabijając mistrzynię przemian Mezhan Kwaad, która to zniżyła go do tej kasty. Inni zhańbieni, widząc odkupienie Rapuunga, który zginął w chwale, uznali iż Jedi są ich bogami i tylko oni mogą przynieść im zbawienie. Tym sposobem Anakin zapoczątkował wśród zhańbionych Yuuzhan Vongów kult Jedi, herezję, która szerzyła się aż do końca wojny i miała swoją niemałą rolę w jej zakończeniu.

Anakin Solo podczas wydarzeń na Yavinie 4.

Podczas wydarzeń na Yavinie najmłodszy Solo zdobył cenną rzecz - kryształ lambent, półżywy, bo wyhodowany przez Yuuzhan. Zamontował go w swoim mieczu świetlnym i mógł dzięki niemu w znacznym stopniu wykrywać obecność Yuuzhan Vongów i komunikować się z wytworami ich biotechnologii. Zdobył więc umiejętność, zwaną vongozmysłem, która była bardzo przydatna podczas całej wojny z racji tego, że Yuuzhanie byli dla Jedi niewidoczni w Mocy.

Jako, że rycerze stracili swoją akademię, Anakin przebywał przez jakiś czas na gwiezdnym niszczycielu Boostera Terrika, który przeistoczył się w tymczasowe schronienie dla młodych adeptów Mocy.

Wraz z Tahiri i Corranem Hornem postanowił udać się na Eriadu, ich lot zakłócił jednak atak Brygady Pokoju, po którym trafili na pokład zwiadowczego statku Yuuzhan. Tam udało im się poznać plany najeźdźcy, dotyczące inwazji na planetę Yag'dhul. Zdołali dotrzeć na stację kosmiczną krążącą wokół planety i ostrzec mieszkańców, jednak w tym momencie Yuuzhanie przypuścili szturm. Pokonali kilku wojowników, a podczas nieobecności Corrana, między Anakinem i Tahiri doszło do pewnej intymnej sytuacji, gdyż od jakiegoś czasu zdawało się, że rodzi się między nimi uczucie. Chwilę później udało im się uciec ze skazanej na zagładę stacji.

Misja na Myrkrze

W trzecim roku wojny z Yuuzhan Vongami w galaktyce pojawiły się voxyny - ośmionogie, wielkie bestie, wyhodowane przez yuuzhańskich mistrzów przemian w celu tropienia i zabijania rycerzy Jedi. Były niezwykle groźne i trudne do pokonania, zwłaszcza gdy eliminowały rycerzy pojedynczo. Jako że żniwo śmierci wśród rycerzy Jedi było przerażające, Luke Skywalker i inni postanowili stworzyć grupę uderzeniową, która miałaby zaatakować centrum klonowania voxynów, umieszczone na umierającym światostatku Baanu Rass, unoszącym się w przestworzach planety Myrkr. Zadanie polegało na zabiciu królowej-matki voxynów, co uniemożliwiłoby ich dalsze klonowanie. Aby je wykonać, utworzono kilkunastoosobowy zespół uderzeniowy, na którego czele stanął Anakin Solo i w którym oprócz jego rodzeństwa Jacena i Jainy była również Tahiri.

Lando Calrissian pomógł przerzucić całą drużynę na teren wroga. Podczas trudnej i mozolnej wyprawy Anakin został ciężko ranny, a niemal połowa grupy uderzeniowej zginęła. Ocalali Jedi dotarli w końcu w pobliże gniazda królowej-matki, znajdującego się w obozie mistrzów przemian. Tam rozpętała się walka z wojownikami Yuuzhan Vongów, którym przewodził Nom Anor i których zadaniem była obrona gniazda. Anakin Solo walczył z niesamowitą siłą i precyzją, czerpiąc zasoby energii prosto z Mocy. W końcu poległ, dziesiątkując przy tym yuuzhańskich wojowników. Przed śmiercią przekazał dowództwo wyprawy swojemu bratu Jacenowi, który zabił królową, raz na zawsze rozwiązując problem voxynów. Nie zdążył uciec i dostał się do niewoli, a pozostała grupa Jedi zdołała się ewakuować wraz z ciałem Anakina.

Jego pogrzeb urządzono na planecie Hapes, gdzie został spalony, jak wiele lat wcześniej jego dziadek.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Imię

Anakin Solo otrzymał imię po dziadku, Anakinie Skywalkerze. Jednak później został z tego powodu "uśmiercony" przez samego George'a Lucasa, który zadecydował, iż w uniwersum Gwiezdnych wojen nie ma miejsca na drugiego Jedi o imieniu Anakin, mającym na dodatek podobne problemy dotyczące rozumienia Mocy, co jego dziadek. Początkowo w książce Gwiazda po gwieździe miał zginąć Jacen, a Foshanka o imieniu Vergere, która go nauczała, była docelowo zaprojektowana jako mentorka Anakina.

Można przypuszczać, że gdyby Lucas nie ingerował w serię Nowa era Jedi, zapewne Jacen zginąłby zamiast Anakina, a później - podczas wydarzeń opisanych w serii Dziedzictwo Mocy - najmłodszy Solo przejąłby obecną rolę brata i stałby się lordem Sithów. Tutaj należałoby zauważyć podobieństwa do Anakina Skywalkera - w przypadku Jacena można ich odnaleźć kilka, lecz gdyby to Anakin miał zostać Sithem, to kolejnymi podobieństwami do Dartha Vadera byłoby wspólne imię, a także smykałka do mechanizmów.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Anakina Solo.