Vjun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
VJUN.jpg
Vjun
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Nuiri
Układ: Vjun
Geografia
Atmosfera: tlenowa, wypełniona trującymi oparami kwasu
Dominujący krajobraz: skaliste pustkowie poprzecinane wąwozami
Vjun to planeta o silnej aurze ciemnej strony. Ze względu na regularne kwaśne deszcze praktycznie pozbawiona była życia roślinnego na powierzchni.

Warunki naturalne

Przeważającą część obszaru Vjun zajmowały tereny skaliste, z niewielką ilością nizin, na których znajdowały się niegdyś pola uprawne. Przez wiecznie zachmurzone niebo pokryte w większości chmurami burzowymi przebijały się zaledwie nieliczne promienie słońca, dzięki czemu utrzymywana była stała temperatura. Mieszkańcy planety, aby bezpiecznie skryć się przed opadami kwaśnego deszczu wznosili budowle z ogromnych bloków skalnych i ciężkich stopów metalu. Lecz nawet i te materiały nie były w stanie oprzeć się niszczycielskiej sile kwaśnego deszczu.

Połacie wielkich ziem uprawnych, które żywiły planetę były w posiadaniu potężnych i wpływowych rodzin. Zagarniając ziemię, rodziny nie dawały dużej możliwości przeżycia reszcie mieszkańców. Skromna flora i fauna uniemożliwiała bytność większym zwierzętom, na które można by było polować, bądź też które można by było hodować. Dlatego planeta nie była zbyt gęsto zaludniona, a większe skupiska występowały jedynie w pobliżu ziem uprawnych.

Historia

Degeneracja

Przez pokolenia planetą Vjun tą rządziły klany arystokracji, które za pośrednictwem odpowiedniego dobierania małżeństw (de facto stosując chów wsobny) starały się zwiększyć swoją wrażliwość na Moc, a w ten sposób i prestiż społeczny. Ze względu na małą populację mieszkańców skojarzone pary były blisko spokrewnione ze sobą, co miało na celu pozyskiwanie tzw. czystych linii. Niestety chów wsobny przyczynił się do powolnej degeneracji wielkich rodów, staczając ich w otchłań szaleństwa i ciemnej stronie Mocy. W ostatnich dekadach istnienia Starej Republiki tuż przed rozpoczęciem wojen klonów przez planetę przeszła fala szaleństwa. W przeciągu niecałego roku populacja zmniejszyła się tak drastyczne, iż praktycznie została zapomniana. Po jakimś czasie okazało się, że było to spowodowane przez Malreauxa, siedemnastego wicehrabiego i innych członków elit. Ogarnięci szaleństwem władzy próbowali zwiększyć ilość midichlorianów w swoich komórkach.

Pułapka Dooku

Około roku 20 BBY przywódca Separatystów, hrabia Dooku, wykorzystał siedzibę jednego z vjuńskich rodów - Château Malreaux, na swoją tymczasową kryjówkę i miejsce konfrontacji z Wielkim Mistrzem Yodą. Przybyli tam również Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker, którego zafascynowała potężna aura planety. Właśnie z tego powodu Skywalker po przemianie w Dartha Vadera kazał wybudować na powierzchni planety swoja fortecę - zamek Bast. W swojej twierdzy trzymał miecz świetlny swojego byłego mistrza, Obi-Wana Kenobiego, który wiele lat po śmierci Vadera została odnaleziony przez Anakina Solo. Spotkanie natomiast okazało się być pułapką.

Nowa Republika

Bo bitwie o Endor planeta przeszła w posiadanie Egzekutora Sedrissa wraz z oddziałem Sithów należących do Palpatine'a. Jednym z nich był Kam Solusar, który ostatecznie przeszedł na jasną atronę Mocy. Po zdradzie Solusara, mroczni Jedi porwali trzech więźniów z Ossusa. Mieli oni posłużyć jako materiał genetyczny do tworzenia nowych ciał dla Palpatine'a. Na czas budowy laboratorium do klonowania zostali oni zamrożeni w karbonicie. Jednak Luke'owi Skywalkerowi, który znając położenie tajnej siedziby na Vjun, udało się zdobyć twierdzę i razem z Brandem, Solusarem i Broganem zniszczyli nadzieję na powrót Imperatora.

Uczniowie Ragnosa

W 14 ABY na Vjun przybył Kyle Katarn ze swoim uczniem, Jadenem Korrem, by powstrzymać Uczniów Ragnosa przed wyssaniem energii Ciemnej Strony z sali medytacyjnej Vadera w zamku Bast. Doprowadziło to do konfrontacji z byłym uczniem Kyle'a - Roshem, a także ujawnienia się Tavion jako przywódczyni kultystów.

Siedziba X1

Na Vjun przybył X1 chcąc zdobyć holokron Dartha Vadera. Uniemożliwił mu to jego młodszy brat - X2.

Źródła