Ossus/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy planety. Zobacz też: Bibliotekę Ossus.
Ossus
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże[1]
Sektor: Auril
Układ: Adega[1]
Pozycja w układzie: 3[1]
Gwiazda: 2: Adega Prime i Adega Besh[1]
Księżyce: 2:[1]Mim i Nerit
Współrzędne: R-6
Długość dnia: 31 standardowych godzin[1]
Długość roku: 299 lokalnych dni[1]
Geografia
Średnica: 29000 km[1]
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Wzgórza, góry i wąwozy[1]
Społeczeństwo i inne
Języki:
Rząd: Rada plemienna[1]
Ludność: 250 milionów[1]
Struktura demograficzna:
Import: Technika[1]
Eksport: Brak[1]
Przynależność:




Ossus to planeta znajdująca się w układzie Adega, będąca lokalizacją Wielkiej Biblioteki Jedi, a później siedzibą Nowego Zakonu Jedi.

Geografia i położenie

Ossus.

Ossus był planetą orbitującą wokół bliźniaczych słońc: Adega Prime i Adega Besh, jednak jego orbita była wyjątkowa, gdyż obiegała oba słońca po trajektorii ósemki. Posiadał też dwa księżyce: suchy, pozbawiony atmosfery Mim i gęsto zarośnięty Nerit o zwiększonej grawitacji. Znamienne, że pozostałe pięć planet systemu miało standardowe, eliptyczne orbity.

Klimat ogólnie rzecz biorąc był umiarkowany, co sprzyjało rozwojowi życia i wykreowaniu dość atrakcyjnego i przyjemnego środowiska. Po katastrofie w 3996 BBY planeta stała się niegościnną pustynią z wyschłymi kanionami i obumarłymi lasami, jednak Projekt Ossus, prowadzony przez yuuzhańskich kształtowników, przywrócił mu poprzedni klimat.

Przed zniszczeniem gromady Cron populacja Ossusa wynosiła 250 milionów i była rozsiana po całym globie. Największym miastem i zarazem kosmoportem była Knossa. Po katastrofie w gromadzie Cron większość miast i budynków została zniszczona.

Historia

Okres ok. 25000 BBY - 5000 BBY

Planeta od zawsze uchodziła za zamieszkaną. Jeszcze przed 25000 BBY grupa rycerzy Jedi z Tythona założyła na Ossusie szkołę filozofii, w której najwięksi ówcześni mędrcy Zakonu tworzyli szeroko pojętą teologię Mocy. To właśnie z ich rozważań wziął się podział na jasną i ciemną stronę, prawdopodobnie to też na Ossusie powstały teorie Żywej Mocy i Jednoczącej Mocy. W okolicach 25000 BBY Republika badała powstający wtedy Perlemiański Szlak Handlowy i odkryła ośrodek filozofii Jedi na Ossusie, zaś sama planeta stałą się powoli twierdzą mającą chronić rozwijający się wtedy szlak handlowy i Światy Jądra przed ewentualnymi agresorami z Hegemonii Tion i Przestrzeni Huttów. Gdy Jedi trzymali w ryzach jej wrogów, Republika rozwijała się w spokoju. Nie wiadomo, czy i jaką rolę odegrał Ossus w późniejszych konfliktach do wielkiej wojny nadprzestrzennej, ale Jedi cały czas traktowali tę planetę jako swoją mekkę.

Okres 5000 - 3996 BBY

Twierdza Jedi na Ossusie.

Wkrótce po wielkiej wojnie nadprzestrzennej, mistrz Jedi Odan-Urr postanowił założyć na Ossusie Wielką Bibliotekę. Przez bez mała tysiąc lat istnienia stała się ona największym wówczas znanym zbiorem wiedzy i informacji, zbieranych przez tysiące pokoleń. Wielu mistrzów Jedi przybywało tutaj, by poszerzać swoje wiadomości, często biorąc ze sobą swoich uczniów. W ten sposób przy Bibliotece na Ossusie rosło spontaniczne i generalnie nieusankcjonowane, ale szybko rozwijające się centrum szkoleniowe i niemal każdy Jedi w trakcie swojego szkolenia chociaż raz nawiedził Ossus. Do najbardziej znanych poszukiwaczy wiedzy należeli między innymi Nomi Sunrider, Dace Diath, Shoaneb Culu, Shaela Nuur, a także Oss Willum.W 4000 BBY Bibliotekę odwiedził Exar Kun, pragnąc przeciągnąć wielu młodych uczniów Jedi na swoją stronę, co też mu się częściowo udało. Ponadto nawiedził także sędziwego już wtedy mistrza Odana-Urra, żądając od niego holokronu Sithów. Gdy Jedi odmówił, Kun zabił go i zabrał urządzenie.

Wielka Biblioteka Jedi.

Koniec istnienia Biblioteki nastąpił 4 lata później, podczas wielkiej wojny Sithów, kiedy to przy pomocy magii Sithów i starożytnej broni Nagi Sadowa uczniowie Exara Kuna doprowadzili do eksplozji supernowej w gromadzie Cron, której fala uderzeniowa zdewastowała powierzchnię Ossusa i zrujnowała Bibliotekę. Chociaż Jedi uratowali wiele jej zbiorów, znacznie więcej zostało pogrzebanych, a niektóre przejęte przez Exara Kuna, który przybył na Ossus na chwilę przed kataklizmem, by zabrać, co się tylko dało. Mistrz Ood Bnar z rasy Netian poświęcił się, by ochronić przed nim starożytne miecze świetlne, dosłownie wrastając w ziemię w miejscu ich zakopania. Jednocześnie na powierzchni wylądował Ulic Qel-Droma i to tutaj stoczył bratobójczą walkę ze swoim bratem Cay'em. Ocalałe zasoby Biblioteki przeniesiono zaś na Stację Exis, by później mogły dać początek Archiwom Jedi na Coruscant. Część znalazła się natomiast w Enklawie Jedi na Dantooine, a także w Dereb City na Kamino. Ponadto opracowano plany ewakuacji na wypadek, gdyby podobny kataklizm miał mieć miejsce.

Nie wszyscy jednak zdołali uciec z Ossusa przed katastrofą. Wielu zginęło, ale nieliczni zdołali przeżyć. Ci ocalali z czasem związali się w jedno plemię, chcąc zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Wskutek krzyżówek i związanego z brakiem jakichkolwiek nowinek technicznych uwstecznienia umysłowego, doszło do powstania nowej rasy: Ysanna, której wszyscy członkowie - jako potomkowie Jedi - byli wrażliwi na Moc. Ysanna żyli w grupie i z reguły unikali towarzystwa obcych, jeśli tylko jacyś zawitali na planetę.

Okres 3996 BBY - 10 ABY

Ossus po katastrofie.

Chociaż wspomnienia o Ossus były wciąż żywe i zachowały się w tradycjach Jedi, sama planeta została zapomniana i niewiele się na niej nie działo. Jedyne, o czym można wspomnieć, to badania prowadzone przez Uniwersytet Agamariański, Instytut Hanny i Akademię Archeologii Jedi, jednak nigdy nie były one prowadzone na szeroką skalę.

Tak było aż do wybuchu wojen klonów w 22 BBY. Wtedy to znaczenie obronne Ossusa dla Perlemiańskiego Szlaku Handlowego znów okazało się istotne. Wkrótce przed drugą bitwą o Rhen Var w 21 BBY Separatyści założyli bazę na Ossusie, która była potem celem ataku sił Republiki podczas odzyskiwania twierdz na Zewnętrznych Rubieżach.

Wraz z nastaniem Imperium Galaktycznego i rozpoczęciem Czystki Jedi weszła w życie również polityka usuwania wszelkich pozostałości po Zakonie. W związku z tym wszelka działalność archeologiczna na Ossusie (i tak zawieszona na czas działań wojennych) została zaprzestana. Przez cały czas istnienia Imperium nikt nie interesował się tą planetą.

Okres 10 - 36 ABY

Dopiero podczas kontrofensywy odrodzonego imperatora w 10 ABY planetą zainteresowali się Luke Skywalker i Kam Solusar. Idąc za radą holokronu, postanowili poszukać tam pozostałości po Jedi; trafili wtedy na ślady Ysanna i po krótkiej wymianie opinii doszli z nimi do porozumienia. W międzyczasie doszło do ataku Imperium, pod dowództwem Sedrissa i Villa Goira z Mrocznej Elity, jednak wspólnymi siłami Jedi i Ysanna udało się ich pokonać. Sedriss zaś zginął, zabity przez mistrza Ooda Bnara, który obudził się, czując jego obecność, i poświęcił własne życie, by zgładzić mrocznego Jedi. Tym samym Luke i Kam uzyskali dostęp do pilnowanych przez niego mieczy świetlnych, a dwójka Ysanna, Jem i Rayf, zdecydowała się do nich dołączyć.

Ossus był ponadto rozważany jako kolejna tajna baza dla Nowej Republiki w czasach, w których każda kolejna siedziba była niszczona przez Działo Galaktyczne. Jedi wrócili na planetę, by prosić Ysanna o pozwolenie, jednak zastali tam siły Imperium. Okazało się, że Palpatine porwał starszych Ysanna, by użyć ich jako kolejnych nosicieli swojej duszy. Nowa Republika przepędziła Imperium z Ossusa, a Jedi ocalili starszych Ysanna na planecie Vjun. Wraz ze zniszczeniem Galaktycznego Działa zniknęła ponadto konieczność utrzymywania tajnej bazy.

W późniejszych latach Ossus został ponownie otwarty na badania archeologiczne, które prowadził przede wszystkim Instytut Hanny, a także Korpusy Archeologiczne Nowej Republiki oraz Obroański Instytut Archeologii. Luke Skywalker badał ponadto pozostałości Wielkiej Biblioteki, szukając jak najwięcej pozostałości po Jedi, a Ysanna otwierali się na niego coraz bardziej i spodziewano się, że wkrótce zechcą sięgnąć po swoje dziedzictwo Jedi. Przerwała to jednak inwazja Yuuzhan Vongów; chociaż Ossus był poza głównym teatrem działań wojennych, Yuuzhanie poszukiwali nań poszlak mających ułatwić eksterminację Jedi, a Nowa Republika wykorzystywała go jako bazę do rajdów na planety zajęte przez wroga. Po wojnie z Yuuzhan Vongami Luke Skywalker zdecydował, że Ossus stanie się nową siedzibą Jedi, i ustanowił tam lokalizację nowopowstałej Akademii Jedi. W 36 ABY zwołał tam ogólne zebranie Jedi, by ustalić plan działania w wojnie z Mrocznym Gniazdem, a także przyjął tytuł Wielkiego Mistrza.

Okres 36 - 137 ABY

Po wojnie z Killikami Jedi wspólnie z Yuuzhańskimi kształtownikami zainicjowali Projekt Ossus, który polegał na przywróceniu ekosystemu planety do stanu sprzed kataklizmu w gromadzie Cron. Projekt zakończył się sukcesem, głównie dzięki kierownictwu Kola Skywalkera, i wiele planet zwróciło się do Yuuzhan Vongów z prośbą o wykonanie podobnych projektów.

Wkrótce potem wybuchła jednak wojna sithańsko-imperialna, będący wtedy dominującym rządem w galaktyce Sojusz Galaktyczny upadł, a jego miejsce zajęło Imperium. Sithowie ruszyli natomiast przeciwko Jedi (którzy odmówili poparcia dla nowej władzy) i właśnie w Akademii na Ossus, która stała się ostatnim bastionem Zakonu, doszło do walki między obrońcami, dowodzonymi przez Kola Skywalkera, a Sithami pod wodzą Dartha Nihla. Po krótkiej bitwie Akademia upadła, a wraz z nią Jedi, których niedobitki zmuszone zostały do ukrywania się przez kolejne lata. Wydarzenie to znane jest jako masakra na Ossusie.

Ciekawostki

  • Ze względu na nietypową orbitę Ossusa pojawiły się spekulacje, jakoby układ ten został stworzony przez Architektów, odpowiedzialnych między innymi za "zbudowanie" układu Korelii. Nie zostało to jednak nigdzie potwierdzone.
  • Nazwa planety może pochodzić od słowa ossuarium, które pochodzi z łacińskiego "ossua" (kości) czy "ossuarius" (kostny). Współcześnie ossuarium nazywa się naczynie do przetrzymywania kości lub prochów zmarłych. Tak samo nazywa się wolno stojące budowle wznoszone w obrębie cmentarzy, w których umieszczano ekshumowane szczątki zmarłych. Pierwszy raz na planetę natrafiamy w komiksie Mroczne Imperium, gdzie przedstawiona jest jako zrujnowane i opuszczone miejsce w którym znajdują się szczątki dziedzictwa Jedi, co mogło być przyczyną nadania planecie takiej właśnie nazwy.

Przypisy

Źródła