Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Kryzys Mrocznego Gniazda

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kryzys Mrocznego Gniazda - trójstronna wojna, która trwała od 35 ABY do 36 ABY. Stronami walczącymi były: Sojusz Galaktyczny, Killikowie i Chissowie. Jednym z najważniejszych jej konfliktów była wojna rojów.

Historia

W 35 ABY Chissowie oskarżyli Jedi o wmieszanie się w ich wewnętrzne sprawy. Jak się okazało, grupa młodych rycerzy (m. in. Jaina Solo, Zekk i Lowbacca), stanowiąca trzon drużyny wysłanej na Myrkr podczas inwazji Yuuzhan Vongów, porzuciła swoje dotychczasowe zadania i wiedziona tajemniczym wezwaniem wyruszyła w Nieznane Regiony. Okazało się, iż wysłał je jeden z ocalałych z katastrofy statku z Myrkr, również rycerz Jedi - Raynar Thul, któremu życie uratowali Killikowie i który został ich przywódcą przybierając imię UnuThul.

Pod jego przewodnictwem, owadopodobne istoty rozszerzyły zasięg swoich wpływów aż do przestrzeni Chissów. Ci odpowiedzieli na agresję niszcząc ich zapasy jedzenia. Wezwani rycerze Jedi zniszczyli statki, za pomocą których przeprowadzano takie akcje. Luke Skywalker i jego żona Mara wezwali Jainę i innych do powrotu, przypominając im, że mają obowiązki wobec Sojuszu. Jednakże ona i Zekk odmówili, ponieważ przyłączyli się do Killików, stając się Dwumyślnymi. Napiętą sytuację rozwiązał na jakiś czas Han, który zgodził się znaleźć miejsce do życia dla Killików, w zamian za pomoc przewodniczącego Sojuszu, Cala Omasa, w anulowaniu praw korporacji RePlanetHab do jednej z planet, gdzie mieli osiedlić się Ithorianie po zniszczeniu ich świata podczas [{Wojna z Yuuzhan Vongami|inwazji yuuzhańskiej]].

W rok później jednak Killikowie odkryli, że na planecie, na której zamieszkali, wytworzył się jej system obronny zwany przez nich Fizzem. Substancja owa niszczyła wszystko, co mogło stanowić zagrożenie dla środowiska, więc owadopodobne istoty mocno ucierpiały. Obwiniali za to Jedi, którzy podarowali im ten świat. Dodatkowo na planecie odnaleziono czarną membrozję - silny środek uzależniający, a piraci przylatujący również na ten świat nie przysparzali Killikom sympatii, jako że obwiniano Kolonię o wszystkie problemy jakie miały miejsce w tamtej części galaktyki.

Tymczasem Jacen Solo, który poprosił królową Hapes, byłą Jedi, Tenel Ka o flotę mającą pomóc Killikom, odkrył, że jest ona w ciąży i nosi jego dziecko - dziewczynkę o imieniu Allana. Członkowie Mrocznego Gniazda, odłamu Killików dowodzonego przez Mrocznych Jedi, Lomi Plo i Welka usiłowali zabić królową, jednakże zostali powstrzymani przez Jacena i jego zmodyfikowanego droida z serii ZYV (Zabójca Yuuzhan Vongów).

Wkrótce kilkoro Jedi zaatakowało bazę Chissów, aby zapobiec ich atakom na Killików. Rozsierdzeni Chissowie zapowiedzieli, że sami zajmą się najeźdźcami, nie będą polegać już na siłach Sojuszu. Wydarzenie to, połączone z przechwyceniem Gwiezdnego Niszczyciela, noszącego miano "Admirał Ackbar" w systemie Murgo Choke, było jednym z pierwszych, które doprowadziły do wybuchu Wojny Rojów.

Po tym incydencie, Killikowie użyli przechwyconego statku, by zaatakować krążownik Chissów, atakujący członków gniazda Iesei. Jaina i Zekk połączyli siły z Killikami, próbując nie dopuścić do zdetonowania bomby, mogącej zniszczyć całe Gniazdo na planecie. Podczas wykonywania tej misji usłyszeli wezwanie od Luke'a, który zwoływał spotkanie Rady Jedi na planecie Ossus, aby zadecydować o przyszłości Zakonu. Odmówili stawienia się. W wyniku obrad kilkoro Jedi, m. in. Tenel Ka, postanowiło opuścić Zakon, a Skywalker ogłosił, że przejmuje całkowitą kontrolę nad Jedi, aby powstrzymać Zakon przed rozpadnięciem się. Jedi podjęli przerwane misje, usiłując powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się konfliktu.

Tymczasem wywiad Sojuszu odkrył, że Killikowie pozyskują dla swej sprawy inne owadopodobne rasy, wspierając zamachy i przewroty wśród nich żołnierzami i bronią. Była to jednak tylko próba odwrócenia uwagi Jedi od próby zniszczenia floty Chissów. Wkrótce Luke i Leia, wspomagani przez innych mistrzów i rycerzy, wyruszyli aby pokonać Lomi Plo. Nie udało im się to, a podczas walki Jacen i Mara zostali ranni. Olbrzymia flota Chissów atakowała kolejne gniazda. UnuThul wezwał wszystkie swoje siły na pomoc. W systemie pojawiła się armada Sojuszu pod dowództwem Gilada Pellaeona, wspierając Chissów i Jedi. Wojna zakończyła się, kiedy Luke pokonał ostatecznie Lomi Plo, a UnuThul - obecnie znowu Raynar - odzyskał kontrolę nad swoim umysłem. Kolonia wróciła do stanu w jakim była zanim wola mrocznej Jedi i rozbitka z Mykr zdominowały ją. Chissowie wycofali swą flotę, a Rada ponownie zaczęła obradować, zaczynając tym samym okres pokoju w galaktyce.

Bitwy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!