Myrkr/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Myrkr
Astrografia
Region: Wewnętrzne Rubieże
Układ: Myrkr
Współrzędne: N-7
Długość dnia: 24 standardowe godziny
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Niskie góry, równiny i lasy
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna: Ludzie
Myrkr to planeta o umiarkowanym klimacie pokryta głównie lasami, która znajdowała się w Wewnętrznych Rubieżach galaktyki. Tamtejsze rośliny i drzewa znane były z dużej zawartości metalu. Charakterystycznym krajobrazem były niskie góry, równiny i lasy. Rok trwał tam 324 lokalnych dni.

Historia

Myrkr odkryto prawdopodobnie około roku 300 BBY, gdyż pierwsze wzmianki o planecie w oficjalnych rejestrach Republiki datuje się właśnie na ten okres. Mimo że wcale nie tak daleko od centrum galaktycznej cywilizacji, Myrkr zawsze pozostawał na uboczu - nie interesowała się nim zarówno Republika, jak i Imperium. Świat ten był idealną kryjówką dla wszelkiego rodzaju przestępców i zbiegów, gdyż lasy wysokich drzew o charakterystycznych właściwościach zakłócały pracę sensorów i czujników statków kosmicznych.

Z tutejszej fauny poznano głównie dwa okazy. Pierwszym z nich były vonskry, które miały predyspozycje do atakowania wszelkich użytkowników Mocy, lecz to nie one były powodem omijania tej planety z daleka przez rycerzy Jedi, a isalamiry, stworzenia o niespotykanych właściwościach, żyjące na drzewach Olbio. Mogły bowiem tworzyć wokół siebie bąbel, w którym Moc - źródło umiejętności rycerzy - nie istniała.

Na Myrkr po raz pierwszy spotkali się Luke Skywalker i Mara Jade. To właśnie tę planetę wybrał Talon Karrde na siedzibę swej organizacji, lecz musiał się z niej ewakuować z powodu zatargu z wielkim admirałem Thrawnem, który zainteresował się nią w roku 9 ABY. Chiss wykorzystał isalamiry do dwóch celów - poskromienia Mrocznego Jedi Joruusa C'baotha oraz aby ominąć ograniczenia w klonowaniu swoich żołnierzy przy użyciu cylindrów Spaarti.

Po zakończeniu kampanii Thrawna planeta została nieco zapomniana, a jej kosmoport - Hyllyard City - stał się dobrą (bo na uboczu) przystanią dla najróżniejszych pilotów, głównie przemytników.

Podczas inwazji Yuuzhan Vongów planeta została zdobyta przez najeźdźców, którzy umieścili na jej orbicie Baanu Rass - powoli umierający, ogromny światostatek. Założono na nim centrum klonowania voxynów, potężnych bestii służących do tropienia i zabijania rycerzy Jedi. Podczas ich tworzenia Yuuzhanie dzięki swojej rozwiniętej biotechnologii połączyli lokalnego vonskra z okazem fauny charakterystycznej dla ich Galaktyki. W roku 27 ABY młody Anakin Solo, na czele grupy uderzeniowej złożoną z siedemnastu Jedi, podjął się misji wtargnięcia na światostatek i zabicia królowej-matki voxynów, by powstrzymać ich dalsze klonowanie. Jedi wykonali zadanie, lecz wielu z nich zginęło, w tym sam Anakin.

Źródła