Dziedzic Imperium

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dziedzic Imperium
Heir to the Empire
Autor/rzy: Timothy Zahn
Ilustracja na okładce: Tom Jung
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Bantam Spectra
Maj 1991
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
1994
Przekład: Anna i Jan Mickiewicz
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl:
Tom/Część: 1 z 3 Trylogia Thrawna
Następny/a: Ciemna Strona Mocy
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Nowej Republiki
Czas akcji: 9 ABY


Dziedzic Imperium (oryg. Heir to the Empire) to powieść autorstwa Timothy'ego Zahna, stanowiąca pierwszy tom trylogii Thrawna. Książka została wydana w maju 1991 roku w Stanach Zjednoczonych i była pierwszą pozycją z uniwersum Gwiezdnych wojen, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bantam Spectra. Gdy licencja wróciła do poprzedniego wydawcy, powieść była wznawiana przez Del Rey.

W Polsce publikacja ukazała się w 1994 roku w nakładzie wydawnictwa Amber w przekładzie Anny i Jana Mickiewicz w ramach cyklu Wielkie Serie SF. W lutym 2018 roku poinformowano, że nakładem wydawnictwa Uroboros będą ukazywać się także pozycje należące do Legend. Zapowiedziano, że w okresie do końca roku pojawi się nowe wydanie powieści[1] w nowym przekładzie autorstwa Marcina Mortki. Publikacja ukazała się 19 września 2018 roku w przedsprzedaży w sieci Empik, a 3 października trafiła do ogólnodostępnej dystrybucji.[2][3]

Wydarzenia przedstawione w fabule rozgrywają się pięć lat po wydarzeniach z Powrotu Jedi. Na łamach tej powieści zadebiutowało wiele postaci, które przewijały się później w licznych pozycjach z Expanded Universe, między innymi wielki admirał Thrawn, Mara Jade, Talon Karrde, Borsk Fey'lya czy Gilad Pellaeon. W tej książce po raz pierwszy pojawiła się również nazwa Coruscant, uwzględniona później przez George'a Lucasa podczas prac nad Mrocznym widmem.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
It’s five years after the Rebel Alliance destroyed the Death Star, defeated Darth Vader and the Emperor, and drove the remnants of the old Imperial Starfleet to a distant corner of the galaxy. Princess Leia and Han Solo are married and expecting Jedi twins. And Luke Skywalker has become the first in a long-awaited line of Jedi Knights.

But thousands of light-years away, the last of the Emperor’s warlords, Grand Admiral Thrawn, has taken command of the shattered Imperial fleet, readied it for war, and pointed it at the fragile heart of the New Republic. For this dark warrior has made two vital discoveries that could destroy everything the courageous men and women of the Rebel Alliance fought so hard to build.(Bantam Spectra, 1991)

Wydanie polskie
W pięć lat po zwycięstwie Rebeliantów wielki admirał Thrawn zamierza odbudować potęgę Imperium. Tymczasem w stolicy Nowej Republiki ambitny, żądny władzy polityk dokonuje przewrotu. Han i Luke muszą powstrzymać go za wszelką cenę...(Wydawnictwo Amber, 1994)

Pierwsza część doskonale znanej Trylogii Thrawna autorstwa Timothy’ego Zahna.

Pięć lat po tym, jak Sojusz Rebeliantów zniszczył Gwiazdę Śmierci, pokonał Dartha Vadera i Imperatora, a resztki starej Gwiezdnej Floty przepędził w odległe zakątki galaktyki. Księżniczka Leia i Han Solo są małżeństwem i oczekują narodzin dziecka. Luke Skywalker stał się pierwszym w długo oczekiwanej linii rycerzy Jedi. Ale tysiące lat świetlnych stąd ostatni z władców Imperatora, wielki admirał Thrawn, przejął dowodzenie nad rozbitą flotą cesarską, przygotował ją do wojny i wskazał na kruche serce Nowej Republiki. Dla tego mrocznego wojownika dokonano dwóch ważnych odkryć, które zniszczyły wszystko, co tak ciężko budowali odważni mężczyźni i kobiety z Rebelianckiego Przymierza.(Uroboros, 2018)

Streszczenie

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie oraz spis zawartości.

Pierwsza książka Zahna, inauguracja trylogii. Władze nad upadającym Imperium przejmuje Thrawn, najlepszy strateg jakiego kiedykolwiek miało Imperium. Pomaga mu w tym mistrz Jedi Joruus C'baoth. Nowa Republika ponosi dotkliwe straty, a co gorsza - Ackbara posądzono o zdradę i zawieszono w czynnościach admirała. Leię ścigają komandosi Noghri, Luke Skywalker za to postanawia dokończyć swoje szkolenie u mistrza C'baotha. Jego myśliwiec zostaje jednak uszkodzony. Znajduje go po raz pierwszy pojawiający się Talon Karrde, a wraz z nim Mara Jade, uczennica Imperatora, pragnąca śmierci Skywalkera.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
1991, maj USA 9780553073270 Bantam Spectra 361 stron Druk (twarda) 22,95 USD
1992, maj USA 9780553296129 Bantam Spectra 405 stron Druk (miękka) -
1994 Polska 837082613X Wydawnictwo Amber 400 stron Druk (twarda) 29,80 PLN
2001, lipiec Polska 8371693508 Wydawnictwo Amber 400 stron Druk (miękka) -
2011, 26 czerwca USA 9780307796103 Del Rey 416 stron E-book 7,99 USD
2018, 19 września (przedsprzedaż)
2018, 3 października (ogólnodostępna)
Polska 9788328053595 Uroboros 400 stron Druk (miękka) 39,99 PLN

Przypisy

Recenzje

Linki zewnętrzne


Trylogia Thrawna
[Pokaż/Ukryj]