Mroczne widmo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy filmu kinowego. Zobacz też: inne produkcje o tym tytule.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Gwiezdne wojny - Część I: Mroczne widmo
Tytuł oryginalny: Star Wars - Episode I: The Phantom Menace
Reżyseria: George Lucas
Produkcja: Rick McCallum
Scenariusz: George Lucas
Wystąpili: Liam Neeson
Ewan McGregor
Natalie Portman
Jake Lloyd
Ian McDiarmid
Data premiery w USA: 19 maja 1999
Data premiery w Polsce: 17 września 1999
Dystrybucja w USA: 20th Century Fox
Czas trwania: 133 min. (wersja kinowa)
136 min. (wersja DVD)
136 min. (wersja BluRay)
Budżet: $115,000,000
Czas w chronologii: 32 BBY
Następny: Atak klonów


Gwiezdne wojny - Część I: Mroczne widmo to pierwszy według chronologii świata Gwiezdnych wojen film kinowy (a nakręcony jako czwarty), który zadebiutował w 1999 roku. Opowiada o losach 9-letniego Anakina Skywalkera oraz mistrza Jedi Qui-Gon Jinna i jego padawana Obi-Wana Kenobiego. Z filmu dowiadujemy się o nadciągających nowych zagrożeniach dla Republiki Galaktycznej ze strony ukrywających się od tysiąca lat Sithów.

Napisy początkowe

Wersja polska


Dawno, dawno temu,
w odległej galaktyce...


Gwiezdne wojny
Część I
Mroczne widmo


Niepewność ogarnęła
Republikę Galaktyczną.
Powstał spór o opodatkowanie
szlaków handlowych w
systemie gwiezdnym.


Mając nadzieje, że rozwiąże
sprawę blokadą śmiercionośnych
statków, chciwa Federacja Handlowa
wstrzymała wszelkie dostawy na
małą planetę Naboo.


Podczas gdy Kongres Republiki
obraduje w nieskończoność, Naczelny
Kanclerz potajemnie wysyła dwóch
Rycerzy Jedi, obrońców pokoju i
sprawiedliwości w celu
rozstrzygnięcia konfliktu.
Wersja angielska


A long time ago, in
a galaxy far, far away...


Star Wars
Episode I
The Phantom Menace


Turmoil has engulfed the
Galactic Republic. The
Taxation of trede routes
to outlying star systems
is in dispute.


Hoping to resolve the
matter with a blockade
of deadly battleships, the
greedy Trade Federation has
stopped all shipping to the
small planet of Naboo.


While the Congress of the
Republic endlessly debates this
alarming chain of events , the
Supreme Chancellor has secretly
dispatched two Jedi Knights, the
guardians of peace and justice in
the galaxy, to settle the conflict...

Streszczenie filmu

Akcja filmu rozgrywa się na 32 lata przed Nową nadzieją, pierwszym filmem z cyklu Gwiezdne wojny, w roku 32 BBY.

Jedi przybywają na krążownik Federacji Handlowej.

W Senacie Republiki Galaktycznej powstał spór o opodatkowanie gwiezdnych szlaków handlowych. Federacja Handlowa postanowiła zablokować małą planetę Naboo, aby ukrócić polityczny konflikt i wygrać sprawę siłą. Kanclerz Republiki, Finis Valorum, postanawia w tajemnicy wysłać do negocjacji z Federacją dwóch rycerzy Jedi - mistrza Qui-Gon Jinna i jego ucznia Obi-Wana Kenobiego.

Rycerze Jedi dotarli na orbitę Naboo i wylądowali na statku dowodzenia droidami. Negocjacje jednak nigdy się nie odbyły, gdyż tajemniczy Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów, z którym Federacja zawarła przymierze, nakazał wicekrólowi Federacji Handlowej - Nute'owi Gunray'owi - zlikwidować dwójkę Jedi. Gunray więc najpierw wpuścił do pomieszczenia, gdzie przebywali Jedi trujący gaz dioxis, a następnie wysłał do nich oddział droidów, mistrz i uczeń jednak przeżyli i bez problemu odparli droidy. Udało im się opuścić statek i wylądować na powierzchni Naboo. Tam, uciekając przed inwazyjnymi wojskami Federacji, natrafili na Jar Jara Binksa, Gunganina, który zaprowadził ich do podwodnego miasta jego ziomków, Otoh Gunga. Nie zdołali tam przekonać Rugora Nassa, przywódcy Gungan, aby zjednoczył się z mieszkańcami Naboo i pomógł im odeprzeć inwazję, toteż podążyli podarowanym przez niego statkiem podwodnym do Theed, stolicy planety. Zabrali ze sobą Jar Jara, aby pomógł im znaleźć drogę przez jądro planety. W jej trakcie spotkali wiele podmorskich potworów.

Jedi w Otoh Gunga.

Tymczasem w Theed i innych miastach Naboo wylądowały siły inwazyjne Federacji Handlowej, a królowa Amidala dostała się do niewoli, aby mogła podpisać z Gunray'em pakt legalizujący inwazję. Nigdy tego nie uczyniła, gdyż została w porę uwolniona przez Qui-Gona i Obi-Wana. Rycerzom Jedi udało się wydostać królową wraz z jej służkami z planety na królewskim statku - Nubianie J-327. Zostali jednak ostrzelani na orbicie, w skutek czego musieli lądować awaryjnie na pustynnej planecie Tatooine.

Tam, w kosmoporcie Mos Espa, spotkali małego chłopca, 9-letniego niewolnika o imieniu Anakin Skywalker. Qui-Gon wyczuwał w nim niebywałą wrażliwość na Moc, większą niż u jakiegokolwiek innego rycerza Jedi we wszechświecie. Ponadto dowiedział się od jego matki Shmi Skywalker, że nie miał ojca, domyślił się więc, że chłopiec prawdopodobnie został poczęty przez samą Moc. Taka teoria zgadzałaby się z przepowiednią o Jedi, który przyniesie równowagę Mocy.

Anakin opuszcza matkę.

Przekonany że Anakin mógłby zostać wspaniałym rycerzem Jedi, Qui-Gon postanowił go uwolnić. Młody Skywalker pomógł im zdobyć części do uszkodzonego statku, wygrywając wyścig Boonta Eve Classic, a dzięki sprytnym sztuczkom Qui-Gona został uwolniony od swego pana Watto, jednak musiał zostawić na planecie matkę. Przy odlocie z planety Qui-Gon został nagle zaatakowany przez tajemniczego napastnika o podwójnym, czerwonym ostrzu miecza świetlnego. Był nim Darth Maul, uczeń Dartha Sidiousa, przed którym mistrzowi Jedi udało się szczęśliwie uciec.

Qui-Gon Jinn, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker i królowa Amidala podążyli więc do stolicy galaktyki, Coruscant. Amidala poprosiła Senat Galaktyczny o pomoc dla jej obleganej planety, nie uzyskawszy jednak żadnej konkretnej odpowiedzi, pod wpływem senatora Palpatine'a zgłosiła wotum nieufności wobec Wielkiego Kanclerza Finisa Valoruma. Palpatine, jej doradca i reprezentant Naboo w Senacie, kandydował na kolejnego kanclerza.

Pojedynek.

Tymczasem w świątyni Jedi Anakin został przedstawiony Radzie, złożonej z największych mistrzów Zakonu. Rada zdecydowała jednak, iż nie będzie szkolony, gdyż jest za stary na trening i mają co do niego wiele wątpliwości, tak samo jak do jego mglistej przyszłości. Qui-Gon powiedział że to jeszcze nie koniec i ogłosił, że przyjmuje Anakina na swojego padawana, a jego dotychczasowy uczeń, Obi-Wan Kenobi, może przystąpić do prób Jedi. Rada nie przyjęła tego do wiadomości, odkładając sprawę na później i nakazując rycerzom zająć się sprawą Sitha i królowej.

Amidala postanowiła wrócić na Naboo i odbić swoją planetę z rąk wroga. Gdy już się tam znaleźli, wraz z rycerzami Jedi udała się go Gungan, prosząc ich o wspólne pojednanie w walce z Federacją, na co Boss Nass - po chwili namysłu - ochoczo przystał.

AAT Federacji wkraczają do boju.

Plan odbicia planety zakładał, że gungańskiej armii uda się - na rozległych równinach niedaleko stolicy Theed - wyciągnąć większość armii droidów Federacji z miasta, a grupa dywersyjna, złożona z Jedi, samej Amidali i małego oddziału szturmowego, dostanie się do głównego pałacu Theed i pojmie wicekróla Gunraya, dzięki czemu mogliby zakończyć konflikt. W tym czasie piloci mieliby porwać myśliwce N-1 i rozpocząć bitwę na orbicie, w której musieliby zniszczyć stację dowodzenia droidami, by pomóc Gunganom. Qui-Gon zabrał na misję również małego Anakina.

Darth Maul przed walką.

Tak więc wielka armia gungańska stoczyła bitwę z wojskami Federacji, a grupa szturmowa dostała się do pałacu. Po drodze natknęli się jednak na Dartha Maula. Jedi postanowili się nim zająć i stoczyli z nim długą walkę na miecze świetlne. Młody Skywalker w ogniu walki wskoczył do myśliwca N-1, a automatyczny pilot poprowadził go ku sercu bitwy kosmicznej. Anakinowi udało się zniszczyć stację kontroli droidami Federacji, dzięki czemu wszystkie droidy na polu bitwy z Gunganami uległy dezaktywacji. Tymczasem Jedi dalej toczyli pojedynek z Maulem, w którym Qui-Gon w końcu poległ. Obi-Wan zakończył sprawę, przecinając Sitha w pół , jednak nie zabijając go. Królowa Amidala, która w rzeczywistości praktycznie cały czas była przebrana za służkę (a rolę królowej odgrywała jej sobowtórka Sabé), dotarła wraz z kapitanem Panaką i małym oddziałem szturmowym do wicekróla i pojmała go.

Członkowie Rady Jedi przybyli na Naboo, aby uczestniczyć w pogrzebie Qui-Gona. Wszyscy mistrzowie dowiadują się o nowym zagrożeniu - Sithach, którzy jak sądzili, dawno wyginęli. Senator Palpatine przybył z wieścią, iż został wybrany na nowego Wielkiego Kanclerza Republiki. Amidala zostaje wybrana senatorem na jego miejsce. Obi-Wan Kenobi uzyskuje status rycerza Jedi. Wszystko kończy się uroczystą paradą w sercu Theed, z okazji zwycięstwa i pojednania z rdzennym ludem planety - Gunganami.

Dystrybucja

Dystrybucja domowa

Historia wydań

 • 2000 - Oryginalna wersja filmu na VHS.
 • 2001 - Przedłużona wersja filmu na DVD, zawierająca kilka dodatkowych scen.
 • 2008 - Reedycja wydania z 2001 w zestawie z Atakiem klonów i Zemstą Sithów. Zestaw składał się z sześciu płyt DVD - trzech z filmami i trzech z dodatkami.
 • 2011 - Edycja Blu-ray Mrocznego widma zawierała ogromną ilość zmian w większości kosmetycznych. Do najpoważniejszych należą zastąpienie kukiełkowego Yody animacją komputerową, czy rozszerzona wersja wyścigu śmigaczy. Zestaw składał się z dziewięciu płyt, sześciu z filmami, dwóch z dodatkami specjalnymi i jednej z filmami dokumentalnymi.
 • 2012 - Konwersja filmu do technologii 3D, bazująca na wersji Blu-ray.
 • 2015 - Reedycja filmu z 2011 w kolekcjonerskim opakowaniu.

Wydanie DVD (2001)

Dwupłytowe wydanie Mrocznego widma na DVD zagościło na rynku w 2001 roku.

Pierwsza płyta zawierała:

Druga płyta zawierała:

 • Sceny usunięte z oryginalnej wersji filmu wybrane specjalnie do tego wydania DVD; dodatkowo rozszerzona sekwencja wyścigu śmigaczy.
  • Complete podrace grid sequence - Komentatorzy przedstawiają uczestników wyścigu, wyprowadzenie flag, Shmi i Qui-Gon udzielają ostatnich rad Anakinowi. (6:40)
  • Extened podrace lap 2 - Przedłużona wersja drugiego okrążenia wyścigu; Sebulba podpala jeden ze śmigaczy, droidy porządkowe sprzątają zniszczone statki. Jeden z uczestników wyścigu blokuje drogę Skywalkerowi. Sebulba niszczy kolejny śmigacz. Jeden z silników śmigacza, którym leci Anakin zostaje oderwany. Jeźdźcy Tusken ostrzeliwują Jawów, którzy kradną części statków. Sebulba próbuje podpalić statek Anakina. (3:41)
  • The waterfall sequence - Qui-Gon, Obi-Wan i Jar Jar wypływają na powierzchnię. Silniki statku zostają uszkodzone, a sam statek znoszony jest przez prąd. (1:43)
  • The air taxi sequence- Jedi rozmawiają z kanclerzem Valorumem, informują go że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż się wydaje. Królowa, Anakin i Jar Jar odlatują taksówką. Sceny pokazują zabudowę miasta. (1:02)
  • Dawn before the race - Poranek przed wyścigiem. C-3PO z pomocą R2-D2 czyści śmigacz Anakina. Padmé budzi się i wychodzi na zewnątrz, budzi młodego Skywalkera, który zasnął przy swoim statku. (1:04)
  • Anakin's scuffle with Greedo - Greedo zarzuca, że Anakin oszukiwał podczas wyścigu. Wywiązuje się bójka, którą przerywa Qui-Gon. Jedi poucza chłopca, że wszyscy wiedzą jaka jest prawda, ale każdy może mieć własne zdanie. (0:51)
  • Farewell to Jira - Anakin żegna się z Jirą, Qui-Gon niszczy jedną z sond wysłanych przez Dartha Maula. (00:58)
 • Zupełnie nowy, godzinny dokument ukazujący wytwórnie Lucasfilm Ltd. i Industrial Light & Magic.
 • Scenopisy do animacji scen podwodnych i wyścigów śmigaczy.
 • 5 sekwencji pogłębiających wiedzę o powstawaniu scenariusza Mrocznego widma, projektowaniu kostiumów, o efektach specjalnych i scenach walki.
 • Kronika realizacji filmu.
 • Wideoklip Johna Williamsa - Duel of the Fates.
 • Nigdy wcześniej nie prezentowana galeria fotosów z produkcji.
 • Plakaty kinowe i drukowane materiały reklamowe z kampanii z różnych krajów.
 • Zwiastuny kinowe i 7 reklam telewizyjnych.
 • Starfighter - tworzenie gry, dokument z LucasArts.
 • DVD-ROM link do ekskluzywnej zawartości Star Wars.

Galeria

Wydania

Nagrody

 • 2000: John Williams (I) (nominacja) Grammy najlepsza muzyka
 • 2000: Ewan McGregor (nominacja) Saturn najlepszy aktor drugoplanowy
 • 2000: (nominacja) Złota Malina najgorszy film
 • 2000: (nominacja) Oscar najlepsze efekty specjalne
 • 2000: Saturn najlepsze efekty specjalne
 • 2000: Liam Neeson (nominacja) Saturn najlepszy aktor
 • 2000: George Lucas (nominacja) Saturn najlepszy reżyser
 • 2000: Pernilla August (nominacja) Saturn najlepsza aktorka drugoplanowa
 • 2000: (nominacja) BAFTA najlepsze efekty specjalne
 • 2000: Sofia Coppola (nominacja) Złota Malina najgorsza aktorka drugoplanowa
 • 2000: Natalie Portman (nominacja) Saturn najbardziej obiecująca aktorka
 • 2000: George Lucas (nominacja) Złota Malina najgorszy scenariusz
 • 2000: George Lucas (nominacja) Złota Malina najgorszy reżyser
 • 2000: Ahmed Best Złota Malina najgorszy aktor drugoplanowy
 • 2000: Jake Lloyd (nominacja) Złota Malina najgorszy aktor drugoplanowy
 • 2000: (nominacja) Oscar najlepszy dźwięk Akademia Filmowa
 • 2000: Trisha Biggar Saturn najlepsze kostiumy
 • 2000: (nominacja) Saturn najlepszy film sci-fi
 • 2000: Ben Burtt (nominacja) BAFTA najlepszy dźwięk
 • 2000: Ray Park (I) (nominacja) MTV Movie Award najlepszy czarny charakter
 • 2000: Ben Burtt (nominacja) Oscar najlepszy montaż dźwięku
 • 1999: Złoty Ekran (Niemcy)

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.

Obsada

Qui-Gon Jinn Liam Neeson
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor
Padmé Naberrie Natalie Portman
Anakin Skywalker Jake Lloyd
Finis Valorum Terence Stamp
Sheev Palpatine Ian McDiarmid
Jar Jar Binks Ahmed Best
R2-D2 Kenny Baker
Watto Andrew Secombe
Shmi Skywalker Pernilla August
Quarsh Panaka Hugh Quarshie
Mace Windu Samuel L. Jackson
Yoda Frank Oz
C-3PO Anthony Daniels
Ki-Adi-Mundi/Nute Gunray Silas Carson
Mas Amedda David Bowers
Sio Bibble Oliver Ford Davies
Saesee Tiin Kenji Oates
Sabé Keira Knightley
Darth Maul Ray Park

Wersja polska

Studio dubbingowe: Sun Studio A/S Dania
Reżyseria: Jacek Rozenek
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Adaptacja: Jacek Rozenek

W wersji polskiej udział wzięli:

Ekipa filmowa

Scenariusz i reżyseria George Lucas
Producent Rick McCallum
Producent wykonawczy George Lucas
Zdjęcia David Tattersall B.S.C.
Scenografia Gavin Bocquet
Montaż Paul Martin Smith B.S.C. Ben Burtt
Dźwięk Ben Burtt
Kostiumy Trisha Biggar
Casting Robin Gurland
Muzyka John Williams

Tłumaczenie tytułu

W tytule angielskim słowo Phantom jest użyte jako przymiotnik i właściwy tytuł brzmiałby Widmowe zagrożenie. Według jednej z wypowiedzi Lucasa, określenie to odnosi się do postaci Dartha Sidiousa, jednak może być również rozumiane w powiązaniu z wprowadzaną tu postacią Anakina Skywalkera, o którym widzowie wcześniej powstałych filmów wiedzą, że w dalszych częściach stanie się współprzyczyną upadku Republiki.

Takie tłumaczenie tytułu komponuje się również z tytułem części IV - Nowa nadzieja, podobnie, jak odpowiadają sobie tytuły pozostałych części.

Niewykorzystane sceny i materiały dodatkowe

 • Trash Talking Droid - Statek Federcji; Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi lądują na statku Federacji Handlowej. Wychodzą z niego i przechodzą obok dwóch rozmawiających ze sobą droidów.
 • The Battle is Over - Sala królewska w pałacu na Naboo; Padmé Amidala, aresztuje Nute'a Gunraya. Nagle poprzez pobliski interkom otrzymuje powiadomienie, że stacja dowodzenia droidami została zniszczona.
 • Anakin's Return - Piloci walczący nad Naboo lądują w hangarze. Rozmawiają o osobie która zniszczyła statek Federacji Handlowej. W pomieszczeniu ląduje Anakin. Piloci podchodzą do niego.
 • Battle on the Boarding Ramp - Tatooine; Rozszerzona sekwencja walki Dartha Maula z Qui-Gonem. Sith wskakuje na rampę statku uciekinierów. Po krótkiej walce zostaje zepchnięty przez Jinna.
 • Extended Pod Race Wager - Tatooine; Rozszerzona wersja negocjacji Qui-Gona z Watto przed wyścigiem, dotycząca zakładu.
 • Bail Organa of Alderaan - Budynek Senatu Galaktycznego; Senator Bail Organa popiera wniosek o udzielenie wotum nieufności wobec kanclerza Valorum.

Ciekawostki

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Mrocznego widma.
Zobacz kolekcję cytatów
z filmu Mroczne widmo.
 • Syn Marka Hamilla grał w filmie kibica, podczas wyścigów na Tatooine.
 • Komunikator Qui-Gon Jinna to w rzeczywistości przerobiona maszynka do golenia Gillete Sensor Excel dla Kobiet.
 • Gdy Qui-Gon Jinn, Padmé i R2-D2 wchodzą do domu Anakina, Qui-Gon przedstawia się jego matce. W tym samym momencie Padmé porusza ustami jakby podpowiadała mu co ma powiedzieć.
 • Dźwięki potworów morskich to komputerowo przetworzony (znacznie obniżony) płacz trzyletniej córki szefa ekipy od efektów dźwiękowych.


Mroczne widmo
[Pokaż/Ukryj]
Adaptacje Powieściowa - Młodzieżowa - Komiksowa (1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze)
Książki Fabularyzowane: Anakin's Pit Droid - Anakin Skywalker - Dangers of the Core - Darth Maul's Revenge - Droid to the Rescue - Droids Everywhere! - General Jar Jar - Gungan Trouble! - Jar Jar Binks - Jar Jar's Mistake - C-3PO's Big Adventure - Jedi Escape - Meet the Jedi High Council - Obi-Wan's Bongo Adventure - Catch That Pit Droid! - Podrace! - A Queen's Diary - Ready, Set, Podrace! - Save Naboo! - Sith Attack - Uważaj, Jar Jar! - To ja, robot - To ja, Jedi - I Am a Pilot - I Am a Queen - Wielki wyścig - Pamiętnik Anakina Skywalkera - Pamiętnik Królowej Amidali - Journal: Darth Maul - Opowieść filmowa - Mighty Chronicles - LEGO Star Wars - Storybook and CD - Golden Books - William Shakespeare's The Phantom of Menace
Przewodniki: Słownik obrazkowy - Nowy słownik ilustrowany - Niesamowite przekroje
Aktywizujące: The Ultimate Sticker Book - Przygody Anakina do kolorowania - Bitwy do kolorowania - Jar Jar's Coloring Fun - Micro-Vehicle Punch-Outs - Jedi Missions to Color - Droids, Creatures, and Vehicles Coloring Book - Zagadki galaktyki - Queen Amidala Paper Doll Book - Heroes and Villains Coloring Book - Obrońcy Galaktyki - Siły zła
Komiksy Episode I: Adventures: Obi-Wan Kenobi - Anakin Skywalker - Królowa Amidala - Qui-Gon Jinn - ½ - wydanie zbiorcze
Manga: 1 - 2 | PhotoComic | Mroczne widmo: Komiks na podstawie filmu
Gry wideo The Phantom Menace - Racer - Battle for Naboo - Obi-Wan - Jedi Power Battles - Obi-Wan's Adventures - Racer Arcade - Starfighter
Kulisy produkcji Album - Jak powstawał film - Illustrated Screenplay - The Official Souvenir Magazine - Script facsimile
Inne media Gadżety i zabawki: LEGO - Hasbro - Trefl
Ścieżki dźwiękowe: Pierwsze wydanie - Wydanie specjalne
Gry karciane: CCG: Coruscant Limited - Tatooine Limited - Theed Palace Limited | TCG
Pozostałe: Episode I Insider's Guide
Filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych wojen
[Pokaż/Ukryj]