Bail Prestor Organa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Bail Organa)
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi. Jesteś moją jedyną nadzieją.

Ten artykuł potrzebuje przypisów.


Uwaga! Niektóre sekcje tego artykułu, lub też cały artykuł muszą zostać opatrzone odpowiednimi przypisami. Pomóż nam ulepszyć ten artykuł i dodaj do niego przypisy.

Bail Prestor Organa
Data i miejsce śmierci: 0 BBY, Alderaan[1]
Miejsce pochodzenia: Alderaan[2]
Rasa: Człowiek[2]
Wzrost: 191 cm[2]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Śniada
Przynależność:
Profesja:
Bail Prestor Organa był przybranym ojcem księżniczki Leii i przyjacielem mistrza Jedi, Obi-Wana Kenobiego. Poślubił królową Brehę Organę z Alderaanu i jako książę-małżonek, głowa rodziny panującej i władca Alderaana był oficjalnie tytułowany jako "Jego Wysokość, Bail Organa".

Jako senator popierał wolność i demokrację. Podczas rozkazu 66 pomógł przetrwać między innymi Yodzie i Kenobiemu; nie udało mu się jednak ocalić padawana Zetta Jukassy. Za czasów panowania Imperium, razem z togrutańską Jedi, Ahsoką Tano, koordynował działania rebelianckich komórek.

Biografia

Początki kariery politycznej

Senator Organa przed wybuchem wojen klonów.

Bail Organa był politykiem pochadzącym z planety Alderaan, jego żoną była królowa Breha Organa. Niedługo po inwazji na Naboo Bail Organa został przedstawicielem swojej ojczystej planety Alderaan w Senacie zastępując na tym stanowisku Baila Antillesa. Tuż po zamachu na lądowisku na senator Padme Amidalę był na naradzie w Biurze Wielkiego Kanclerza zwołanej przez kanclerza Palaptine'a. Organa jako senator często współpracował z Padme Amidalą z Naboo, Mon Mothmą z planety Chandrila i Rycerzami Jedi, których darzył ogromnym szacunkiem. Podczas Kryzysu Separatystów sprzeciwiał się wojnie, która ostatecznie wybuchła w 22 BBY.

Wojny klonów

Pułapka na Christophsis

Senator Organa prosi o pomoc.

Krótko po bitwie o Geonosis Organa dowodził siłami Republiki na planecie Christophsis. Jednak w związku z blokadą planety przez Separatystów poprosił o pomoc Jedi Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego. Gdy Jedi przybyli spotkali na swojej drodze flotę admirała Trencha. Podczas gdy Jedi oraz admirał Wullf Yularen zastanawiali się jak wysłać zaopatrzenie do wojsk Organy nie podejmując bitwy z Trenchem, sytuacja senatora się pogarszała. Bail po raz kolejny skontaktował się z Kenobim prosząc o pomoc i mówiąc Obi-Wanowi, że jest jego jedyną nadzieją. Wiedząc o tym, Skywalker dokonał udanego ataku na okręt Trencha i przekazał zaopatrzenie senatorowi. Organa podziękował młodemu Jedi.

Z misją na Toydarii

Bail tuż przed wyruszeniem na Toydarię.

W nieokreślonym czasie wojen klonów, gdy Bail wracał z misji handlowej na pokładzie Tantive IV, skontaktowali się z nim Obi-Wan Kenobi, Mace Windu i Yoda. Mistrz Kenobi wyjaśnił, że flota orbitująca dookoła Ryloth została zniszczona, a sama planeta znajduje się pod blokadą Separatystów, przez co nie może tam dotrzeć zaopatrzenie. Idealnym miejscem, z którego mogłyby wystartować statki Republiki, byłaby Toydaria, która znajdowała się o dwa tysiące parseków bliżej, niż jakakolwiek flota. Obi-Wan poprosił Organę o wynegocjowanie pozwolenia na stacjonowanie statków na planecie, dodając, że jest on bardziej doświadczonym negocjatorem, niż już tam przebywający przedstawiciel Naboo. Senator wyraził swe zdumienie, twierdząc, że Amidala ma świetne umiejętności dyplomatyczne, lecz Jedi wyjaśnił sprawę: reprezentantem z Naboo nie była Padmé, tylko Jar Jar Binks. Słysząc to, Bail zgodził się pomóc.

Spotkanie dyplomatów.

Wkrótce po przybyciu na Toydarię senator został zatrzymany przez strażników, którzy wyjaśnili mu, że obcy nie mogą pozostawać na tej planecie. Organa przedstawił się i poprosił o możliwość mówienia z królem Katuunko. W tym samym momencie przybył Jar Jar i przywitał senatora. Choć Toydarianie nadal nie chcieli przepuścić dwóch przedstawicieli Senatu, Bail odrzekł im, że obiecał dostarczyć wieści do króla osobiście, oraz że nie powinno zająć to długo.

Po wejściu do sali tronowej senator powiedział Binksowi, że lepiej będzie, jeśli Gunganin nie będzie się odzywał. Po przedstawieniu się, przedstawiciel Alderaana poprosił króla o pomoc, lecz ten szybko mu przerwał i rzekł, że Toydaria jest neutralna. Organa odparł, że obaj przychodzą tu jako przyjaciele i proszą, by planeta Katuunko mogła posłużyć jako punkt zborny dla statków Republiki, które miałyby wspomóc Twi'leków. W tym momencie jednak pojawił się Lott Dod, który powiedział Toydarianom, że w tej sprawie istnieją jeszcze inne czynniki. Katuunko wyjaśnił przedstawicielom Republiki, że planeta ma kontrakt z Federacją Handlową, na co Bail wyraził swoje zdanie o jej powiązaniach z Separatystami. Dod żachnął się, twierdząc, że wszyscy sądzą Federację tylko po czynach Nute'a Gunraya. Senator ponownie poprosił o pomoc, na co władca Toydarian się zgodził. Jednakże Dod uświadomił królowi, że Ryloth jest blokowana przez Separatystów. Bail powiedział, że to niczego nie zmienia, ale oburzony Katuunko rzekł, że pomaganie Twi'lekom oznaczałoby koniec neutralności Toydarii. Dodał, że musi poradzić się swoich ministrów.

Katuunko udziela pozwolenia na wysłanie wsparcia.

Po jakimś czasie rozpoczęła się prezentacja argumentów obu stron. Przedstawiciel Republiki zapewnił, że owa operacja ma charakter czysto humanitarny, a dodatkowo skontaktował Toydarian z senatorem Ornem Free Taa, który również zaczął błagać o pomoc. Po jego wypowiedzi królewscy ministrowie zaczęli wyrażać swoje zdania, twierdząc, że co prawda pomaganie innym jest obowiązkiem każdego Toydarianina, ale najważniejsze jest nie mieszanie się do wojny. Następnie przyszła kolej na Doda. Neimoidianin powtórzył swój argument o tym, że owa misja będzie miała charakter militarny i ostrzegł, że taka sytuacja mogłaby zagrozić ich wspólnemu kontraktowi. Władca podziękował obu przedstawicielom i oznajmił, że wezwie ich, gdy już podejmie decyzję.

Po debacie Katuunko wezwał ich z powrotem i wygłosił swoją decyzję o niepomaganiu Republice. Jednak, gdy zrezygnowany Organa wraz z Binksem szykował się do odejścia, władca ich zatrzymał. Pozwolił na transport zaopatrzenia, ale tylko tego, który mają obecnie z sobą. Bail wyraził sprzeciw, tłumacząc, że starczy ono najwyżej na dwa obroty planety, lecz król uciął dyskusję i rzekł, że to będzie musiało wystarczyć. Dodał też, że Federacja nie może o niczym się dowiedzieć. Senator zgodził się i oznajmił, że już ma plan.

Tuż przed odlotem z Toydarii.

Przed kolacją Bail dał swojemu gungańskiemu towarzyszowi komlink, dzięki któremu mogli się porozumiewać. Tuż przed rozpoczęciem spotkania senator przeprosił zebranych, tłumacząc się nagłymi sprawami na Alderaanie. Tak naprawdę wyszedł na zewnątrz, skąd nadzorował odlot statków, a uwagę Doda odwracał Jar Jar. Dzięki ich działaniom zaopatrzenie dotarło na czas.

Następnego dnia, gdy senator żegnał się z Katuunko, nadbiegł Dod i powiedział, że otrzymał informację o przełamaniu blokady. Bail odparł, że jeśli ma on jakiekolwiek dowody na pogwałcenie traktatu, to może je przedstawić w Senacie. Rozwścieczony Neimoidianin rzekł, że dojście do prawdy zajmie lata, a na koniec ostrzegł Organę, dodając, że pogrywa on w niebezpieczną grę. Toydariański król wyraził swą gotowość do podjęcia rozmów z Jedi, a senator z Alderaana oznajmił, że mistrz Yoda będzie z tego zadowolony.[3]

Upadek Republiki

Podczas Czystki Jedi, jako świadek morderstwa padawana Zetta Jukassy, zdecydował się pomóc ocalałym Jedi. Udało mu się odnaleźć i uratować mistrzów Yodę i Obi-Wana Kenobiego. Siedział razem z Amidalą, gdy Palpatine ogłosił siebie Imperatorem. Pomimo odrazy, Amidala nakłoniła go do głosowania na korzyść Palpatine'a, wiedząc że dzięki temu zyskają dostęp do informacji, które będą przydatne w ruchu oporu.

Po śmierci Amidali i przejściu jej męża, Anakina Skywalkera, na ciemną stronę Mocy, Organa adoptował ich córkę, Leię. Zabrał też roboty R2-D2 i C-3PO (i nakazał wyczyścić pamięć droida protokolarnego), powierzając je Raymusowi Antillesowi.

Czasy Imperium

Koordynacja komórek rebelii

W 18 BBY dowiedział się o aktywności osoby wrażliwej na Moc w rejonie księżyca Raada oraz planety Thabeska. Dzięki przeprowadzonej operacji odkrył że osobą tą jest Ahsoka Tano - dawna członkini Zakonu Jedi. Dzięki swoim staraniom przekonał ją do wsparcia komórek Rebelii. Pomógł również Ahsoce w ewakuacji Raady okupowanej przez Imperium. [4]

W nieznanym okresie przed 5 BBY, Organa spotkał się z dawną padawanką Jedi Anakina Skywalkera - Ahsoką Tano - która odeszła z Zakonu przed końcem wojen klonów. Razem postanowili koordynować niezależne grupki rebeliantów. Tylko wybrani przedstawiciele owych komórek mogli wiedzieć o sojuszu. Ahsoka, aby ukryć swą tożsamość Jedi, posługiwała się pseudonimem "Fulcrum".

Misja droidów

Nawet tak pozornie drobne uprzejmości napełniają galaktykę nadzieją...
— Senator Organa do Kanana Jarrusa.[5]
Organa w rozmowie z Jedi Kananem Jarrusem.

W roku 5 BBY senator Bail Organa wysłał swoje droidy, C-3PO i R2-D2, na misję, która miała zapobiec dostaniu się zakłócaczy jonowych w ręce Imperatora. Najprawdopodobniej udostępnił wtedy swoje droidy pani minister z Lothalu. C-3PO miał pełnił funkcję tłumacza. Organa wiedział jednak, że później je odzyska. Po pewnym czasie roboty przejęła komórka buntownicza z Lothalu. Po starciu z Imperium i zniszczeniu niebezpiecznej broni zwrócili Bailowi jego własność. Zarówno Kanan, jak i reszta załogi nie spodziewała się wtedy, że Organa jest ich tajemniczym sojusznikiem.[5]

Spotkanie z lothalskimi buntownikami

To jest senator Bail Organa.
Hera Syndulla

Rok później, w 4 BBY, Imperium zaplanowało plan porwania Kanana, który doszedł do skutku. Jedi miał zostać przewieziony na Mustafar, jednak do lądowania nigdy nie doszło, gdyż jego przyjaciele wtargnęli na statek Tarkina - Sovereigna - by go uwolnić. Uciekając jednak natknęli się na myśliwce typu TIE. W ostatecznej chwili na ratunek przybyła Ahsoka, która została przez przypadek poinformowana o nagłej sytuacji przez droida Choppera. Bail skontaktował się z komórką Jarrusa informując ją o sojuszu, o którym wiedziała jedynie pilot Syndulla.

Misja Jyn Erso i śmierć

Bail na Yavinie 4.

W roku 0 BBY Bail Organa jako jeden z przywódców Sojuszu Rebeliantów znajdował się w kwaterze głównej na Yavinie 4, był obecny podczas rozmowy Mon Mothmy z Jyn Erso o misji odnalezienia imperialnego pilota Bodhiego Rooka u Sawa Gerrery. Zabrał również głos podczas narady Sojuszu w sprawie wykradnięcia planów Gwiazdy Śmierci. Po niej Organa poinformował Mon Mothmę, że musiał wrócić na Alderaan, Mon Mothma zapytała się go o ukrywającego się Jedi, Organa potwierdził, że przysłużył się on w wojnach klonów i mógł przydać się w walce z Imperium. Zapewnił ją także, że miał komu zaufać, po czym poinstruował kapitana Antillesa o zadaniu dla swojej przybranej córki.

Śmierć senatora Organy

Jednak Leia nie dotarła do celu swojej misji - Obi-Wana Kenobiego, lecz zdążyła wysłać do niego droidy z planami Gwiazdy Śmierci i wiadomością, by Jedi wyruszył do jej ojca na Alderaan. Kenobi jednak nie zdążył tam dotrzeć przed zniszczeniem planety.

Bail Prestor Organa zginął na Alderaanie, gdy planeta ta została zniszczona strzałem z Gwiazdy Śmierci na rozkaz Wilhuffa Tarkina.

Post mortem

28 lat po śmierci został odsłonięty pomnik ku jego pamięci na Hosnian Prime, która była stolicą Nowej Republiki. Posąg mierzył siedemdziesiąt dwa metry i był wyrzeźbiony z jelucańskiego mgłokamienia. Odsłonięcie statuy było bardzo podniosłą ceremonią, podczas której odbyły się przemówienia Tai-Lin Garra oraz Leii Organy. Ceremonię zwieńczyły pokazy lotnicze X-wingów. Podczas tego wydarzenia obecni byli senatorowie oraz goście z całej galaktyki niezależnie od podziałów w senacie na Populistów i Centrystów. [6]

Poza światem Gwiezdnych wojen

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Baila Organy.