Trench

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Trench
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Invulnerable nad Anaxes[1]
Miejsce pochodzenia: Secundus Ando[2]
Rasa: Harch[3] (cyborg)
Wzrost: 189 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Szara
Przynależność:
Profesja: Admirał[3]
Trench był admirałem żyjącym w ostatnich latach istnienia Republiki, służył w siłach Separatystów.

Biografia

Bitwa o Malastare

W roku 34 BBY[4], Trench dowodził flotą blokującą planetę Malastare. Przeciwko niemu zostały wysłane siły Republiki pod wodzą admirała Wullfa Yularena. Dzięki swojemu taktycznemu talentowi, Trench w łatwy sposób poradził sobie z większością republikańskich statków. Admirał nie poniósł porażki tylko dlatego, że do akcji wkroczyły oddziały Jedi, którzy zaatakowali statek Trencha i doprowadzili do eksplozji okrętu. Po tej bitwie admirał został uznany za zmarłego.

Blokada Christophsis

Po wielu latach Trench dołączył do Separatystów. Admirał otrzymał zadanie zablokowania bogatej w zasoby mineralne planetę Christophsis i nie dopuścić, aby jakiekolwiek statki z zaopatrzeniem przedarły się na powierzchnię okupowanego świata.

W 22 BBY Republika wysłała flotę Anakina Skywalkera, aby osłaniała statki z zaopatrzeniem dla wojsk przebywających na powierzchni planety. Trench jednak ponownie wykorzystał swój taktyczny geniusz i odpierał wszelkie próby przedarcia się przez jego blokadę. W końcu Republika wycofała się za pobliski księżyc, by się przegrupować. Trench wiedząc, że nie może opuścić swojego stanowiska, wysłał na powierzchnię Christophsis bombowce typu Hyena, by przyspieszyły powrót Republiki do walki. Gdy upragniony atak nie nadchodził, admirał zaczął nabierać podejrzeń. Wkrótce okazało się, że wrogie siły posiadają mały statek zdolny do kamuflażu i niewykrywalny przez skanery.

Trench tuż przed rzekomą śmiercią.

Gdy wrogowie zaatakowali, od klęski uchroniły Trencha cały czas podniesione tarcze. Admirał, zorientowawszy się w sytuacji, nakazał natychmiastowe otwarcie ognia. Gdy jednak droidy chybiły, dowódca zrozumiał, że ma do czynienia z Jedi. Rozkazał swoim podwładnym, aby otworzyli kanał łączności i wysłał wiadomość do wroga. Ostrzegł Skywalkera, że w przeszłości walczył z kamuflującymi się statkami i zapewnił, że to on wyjdzie z tej walki zwycięsko. Po zakończeniu komunikatu nakazał przygotowanie torped namierzających, by móc wyśledzić wrogi statek za pomocą jego sygnatury magnetycznej. To wymagało jednak zniesienia tarcz. W końcu statek Skywalkera znów się pojawił, a admirał nakazał otwarcie ognia. Jedi okazał się bardzo sprytny i skierował się prosto na okręt admirała. Trench zrozumiał, o co chodzi jego przeciwnikowi i natychmiast nakazał włączenie tarczy. Droid jednak odparł, że osłony wciąż się ładują i nie można ich uruchomić. Rozumiejąc swoją porażkę, admirał oczekiwał na kolizję. Gdy w końcu nadleciał Skywalker, a za nim torpedy, cały statek Separatystów eksplodował.

Kampania na Ringo Vindzie

Zrobotyzowany Trench w centrum dowodzenia.

Trench przetrwał eksplozję kosztem utraty połowy ciała. Lewa część jego twarzy i lewe ręce zostały odtworzone przy użyciu protez mechanicznych. Po tych rekonstrukcjach admirał działał dalej po stronie Separatystów. W późniejszym okresie wojen klonów został mianowany dowódcą stacji kosmicznej Konfederacji na Ringo Vindzie. Następnie dowodził jej obroną przed wojskami Republiki. W pewnym momencie Republika niemal przejęła stację. Trench obserwował potyczkę z centrum dowodzenia. Nakazał Krakenowi wzmocnić obronę i zatrzymać wroga. Widział jak Tup zastrzelił własnego dowódcę.

Admirał Trench kontaktuje się z hrabią Dooku.

Natychmiast skontaktował się z hrabią Dooku, który po konsultacji z Darthem Sidiusem rozkazał pojmać tego żołnierza w celu jego zbadania. Dowódca wysłał oddział droidów, który pojmał klona. Nakazał też Krakenowi przetransportować jeńca do Dooku. Misja ta jednak się nie powiodła. Jakiś czas później kampania na Ringo Vindzie zakończyła się klęską Separatystów, a Trench opuścił planetę.

Wojna na Anaxes

Jakiś czas później dostał od Wata Tambora algorytm, który pozwoliłby by mu prowadzić skuteczną walkę z Republiką. Trench przeniósł się wraz ze swoimi wojskami na Anaxes - planetę, na której były produkowane statki dla Republiki. Dzięki algorytmowi skutecznie bronił planety przed republikańską kampanią. W pewnym momencie został poinformowany o tym, że oddział klonów przedostał się przez linię obrony droidów za pomocą nieużywanych dotychczas przez klony metod. Następnie otrzymał wiadomość od droidów, w której poinformowały go o ataku na jedną z ich baz. Admirał odparł, że tamta placówka nie miała znaczenia strategicznego i prawdziwym celem było pobliskie cyber-centrum. Natychmiast poinformował droidy o tym, że klony zaatakują obiekt. Jakiś czas później jego droid taktyczny powiedział mu, że siły Republiki nie wykradły żadnych plików, nawiązały jedynie transmisję ze Skako Minor. Admirał uprzedził Tambora, że Republika wie o algorytmie i prawdopodobnie zaatakuje Skako. Wat odparł, że będzie na to gotowy.

Koniec kariery admirała.

Jakiś czas później Jedi podjęli atak na kompleks produkcyjny na Anaxes. Trench postanowił wykorzystać desperację i arogancję członków Zakonu przeciwko nim samym. Poprosił droida taktycznego, aby skontaktował się ze Skako i zapytał o najlepszą strategię na pokonanie wroga. Wkrótce przedstawiono mu taktykę, która polegała na wysłaniu wszystkich droidów na Anaxes. Admirał nie wiedział, że to podstęp klonów. Nagle wysłane droidy zostały zdezaktywowane. Harch zapytał się droida taktycznego jak mogli pozwolić sobie na taki błąd. Taktyk odparł, że ktoś, kto pomaga Republice, jest na okręcie. Trench nakazał zaminować kompleks. Nagle jednak okazało się, że ktoś przesyła Republice kod dezaktywujący bombę. Admirał rozkazał wysłać wiązkę prądu do źródła sygnału. Następnie został zaatakowany przez Anakina Skywalkera. Nasłał na napastnika droida taktycznego i dwie maszyny BX. Jeden z droidów komandosów wraz z taktykiem zginęli od razu z ręki Jedi. Drugi komandos zaszedł rycerza od tyłu. Nagle Trench wystrzelił z jednego ze swoich robotycznych ramion siatkę energetyczną, która zamiast trafić w Jedi, uderzyła w stojącego za nim droida. Następnie admirał został obezwładniony przez Skywalkera. Jedi zażądał od niego podania ostatniej liczby kodu, jednak admirał powiedział mu, że jeśli to zrobi, Dooku go zabije. Anakin na dowód tego, że może to zrobić, odciął Trenchowi jego mechaniczne ręce. Mimo wszystko Trench podał ostatnią liczbę. Gdy Anakin podawał ją mistrzowi Windu, Harch próbował porazić rycerza swoją laską energetyczną, jednak został przeszyty mieczem świetlnym przez Jedi.

Ciekawostki

  • W ciągu swojego życia Trench został dwukrotnie uznany za zmarłego.
    • W 32 BBY w czasie blokady Malastare statek, na którym przebywał, został zniszczony. Jednak admirał w ostatniej chwili opuścił okręt.
    • W 22 BBY podczas bitwy o Christophis jego statek został zniszczony przez torpedy tropiące. Harch stracił wtedy lewą połowę ciała.
  • Ostatecznie podczas bitwy o Anaxes został przeszyty mieczem świetlnym przez Anakina Skywalkera.

Przypisy

Źródła