Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Bombowiec typu Hyena

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Hyena.jpg
Bombowiec typu Hyena
Podstawowe dane
Producent: Baktoid Armor Workshop
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Prędkość w atmosferze: 1150 km/h
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: Brak
Pasażerowie: Brak
Cena: 23 000 cr
Przynależność: Konfederacja Niezależnych SystemówBombowiec typu Hyena był bombowcem należącym do Konfederacji Niezależnych Systemów. Był wykorzystywany podczas bitwy o Ryloth oraz bitwy o Falleen.

Historia

Podczas gdy myśliwce typu Vulture stanowiły trzon sił myśliwskich Konfederacji Niezależnych Systemów, po rozwinięciu się na dobre działań wojennych, w trakcie wojen klonów, okazało się, że potrzebna jest maszyna przystosowana specjalnie do misji szturmowych i bombowych. W związku z tym, na podstawie droida-sępa, stworzono nową konstrukcję - bombowiec kosmiczny typu Hyena . Dzięki oparciu projektu bombowca o istniejący już wzór, można było te maszyny szybko i bez wielkich dodatkowych kosztów wprowadzić do produkcji w istniejących już fabrykach droidów bojowych, jak również wykorzystywać do ich serwisowania istniejący już sprzęt.

Na pierwszy rzut oka, Hyenę od Vulture odróżnić można dzięki charakterystycznemu kształtowi kadłuba, podobnego w swojej koncepcji do słynnego bombowca TIE. Aby skrócić i ułatwić produkcję, do klasycznego i praktycznie nie zmienionego kadłuba myśliwca dodano drugi, zawierający magazyn amunicji oraz dodatkowe wyrzutnie, dzięki czemu Hyena była w stanie równocześnie odpalać zarówno rakiety, jak i torpedy, a na dokładkę prowadzić ogień z działek. Te ostatnie miały tu zresztą znacznie zredukowaną rolę i służyły w zasadzie do samoobrony i ewentualnych ataków po wyczerpaniu podstawowych środków bojowych - w walce kołowej z myśliwcami wroga raczej nie wykazywały się zbyt wielką siłą ognia, a już w ogóle nie należało liczyć na to, iż miałyby wyrządzić jakiekolwiek większe szkody bardziej opancerzonym przeciwnikom.

Zwiększenie masy wpłynęło na spadek prędkości tego droida, czemu próbowano przeciwdziałać przez odciążenie konstrukcji maszyny. W zasadzie jedynym, co dało się usunąć, był pancerz, w związku z tym bombowiec Hyena był dużo mniej odporny, niż można by się spodziewać - pozwoliło mu to jednak zachować przyzwoitą prędkość, konieczną do przeprowadzania szybkich i skutecznych nalotów zarówno na cele w przestrzeni kosmicznej, jak i na powierzchni.

Hyena nie posiadała hipernapędu, w związku z czym operowały zazwyczaj z okrętów liniowych floty Separatystów - przede wszystkim niszczycieli typu Providence w wariancie krążownika lotniczego, pancerników Lucrehulk oraz oczywiście okrętów kontroli droidów. Przewidziano dla nich także miejsce na pokładach krążowników Subjugator. Bombowce te brały udział w wielu bitwach wojen klonów, w tym w ataku na Falleen oraz bombardowaniu Christophsis i Ryloth.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.