Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Bitwa o Christophsis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Battle of Christophsis.jpg
Bitwa o Christophsis
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY
Miejsce Christophsis
Wynik Zwycięstwo Republiki.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Siły
Straty
Duże DużeBitwa o Christophsis była jedną z batalii wojen klonów. Miała miejsce w 22 BBY i zakończyła się zwycięstwem Republiki Galaktycznej.

Historia

Preludium

Mieszkańcy Christophsis próbują walczyć z armią Separatystów.

W pierwszym roku wojny, wojska Konfederacji Niezależnych Systemów pod dowództwem cenionego w sztabie Separatystów generała Whorma Loathsoma i wybitnego admirała Trencha dokonały inwazji na planetę Christophsis, będącą niezwykle bogatą w surowce mineralne częścią systemu wchodzącego w skład Republiki. Mieszkańcy planety podjęli próbę oporu, ale nie mogli wiele zdziałać w skutek miażdżącej przewagi armii Separatystów. Generał Loathsom wykorzystał sieć HoloNetu do poinformowania mieszkańców planety o okupacji ich systemu i niestawianiu oporu armii Separatystów. Mieszkańcy zostali również uprzedzeni o fakcie zagrabienia wszystkich surowców przez Konfederację, a także o ewentualnym odwecie ze strony Republiki. Wiadomość została również odebrana przez rycerzy Jedi. Tymczasem admirał Trench rozpoczął potężną blokadę planety, która uniemożliwiła dostarczenie jakiejkolwiek pomocy obozowi uchodźców, stworzonego przez senatora Baila Organę. Christophsianie w zaistniałej sytuacji postanowili prosić o pomoc rycerzy Jedi. Wielki Kanclerz Palpatine oraz Najwyższa Rada Jedi wspólnie uznali, że należy tam wysłać wojska Republiki. Na jej czele stanęli zasłużeni w boju generałowie Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, a także admirał Wullf Yularen. Z uwagi na dane republikańskiego wywiadu, zgodnie z którymi szacowano że siły Separatystów są nieznaczne, do zadania przydzielono niewielkie siły uderzeniowe. W ich skład wchodził znany 212 Batalion Szturmowy komandora Cody'ego oraz oddział specjalny kapitana Rexa.

Przybycie wojsk Republiki

Venatory próbują przełamać blokadę.

Gdy tylko siły generała Skywalkera i admirała Yularena, w sile 3 fregat typu Pelta i 3 Gwiezdnych Niszczycieli typu Venator, weszły do systemu Christophsis znalazły się pod silnym ostrzałem Separatystów. Anakin pomimo rozkazu Obi-Wana nie wycofał się i dalej kontynuował walkę. Okręty Republiki zostały jednak szybko przygniecione zmasowanym ostrzałem liczebniejszej floty Trencha. Skywalker dowodzący ze swojego okrętu flagowego Resolute odebrał transmisję od Baila Organy, w której senator meldował o braku żywności i amunicji, a także o olbrzymiej przewadze sił lądowych wroga. Łączność została jednak zerwana na skutek ataku jednostki flagowej Separatystów - okrętu Invincible. Droidy dostały rozkaz rozciągnięcia ataku na statki zaopatrzeniowe. W skutek ostrzału została zniszczona jedna z republikańskich fregat. Tymczasem z nadprzestrzeni wyłonił się okręt generała Kenobiego. Dawny mistrz Anakina poprosił go o zaprzestanie ataku i poinformował o przywiezieniu nowej broni mającej pomóc w przełamaniu blokady. Generał Skywalker niechętnie przerwał ofensywę i wycofał swoje siły za księżyc planety. Admirał Trench zaprzestał pościgu za flotą Jedi i pozostał na orbicie Christophsis oczekując kolejnego uderzenia.

Przełamanie blokady

Anakin przybył na Negotiatora, gdzie generał Kenobi pokazał mu najnowszy wynalazek sił Republiki - niewykrywalny statek. Na pokładzie tego prototypu Anakin miał dostarczyć zaopatrzenie dla obozu uchodźców Organy, podczas gdy flota Obi-Wana miała odwracać uwagę Separatystów na orbicie. Młody Jedi niechętnie zaakceptował plan. Do jego załogi dołączył nowy klon Spark oraz admirał Yularen, który rozpoznał po okręcie flagowym Separatystów swojego dawnego przeciwnika - Trencha. Admirał obawiał się że Skywalker nie podoła geniuszowi i bezwzględności wrogiego przywódcy, dlatego też zaoferował swoją pomoc jako konsultanta. Po opuszczeniu hangaru Negotiatora Anakin skierował swój nowy okręt w kierunku blokady Separatystów. Jedi przeleciał tuż obok nieprzyjacielskiego okrętu Munificent czym udowodnił, że prototyp jest niewidoczny zarówno dla oczu jak i sensorów. Tymczasem admirał Trench postanowił wywabić wojska Republiki zza księżyca - rozkazał atak bombowców Hyena na pozycję senatora Organy. Zaraz po minięciu blokady Skywalker dostrzegł na radarze zbliżające się wrogie jednostki. Nie mając pewności czy nie został wykryty, rozkazał pilotowi wyłączenie wszystkich urządzeń, poza kamuflażem. Gdy jednak bombowce ominęły okręt, Yularen szybko zauważył że celem wrogich sił jest nalot planetarny. Gdy pozycje Baila zostały zbombardowane, Kenobi nalegał by Anakin kontynuował swoją misję, a on sam miał zamiar związać siły Separatystów walką. Młody Jedi nie posłuchał mentora, ale szybko zmienił plan i nakazał wystrzelenie torped w kierunku jednostki flagowej Trencha, po uprzednim wyłączeniu kamuflażu. Termo-osłony nieprzyjacielskiego statku wytrzymały uderzenie i konfederacka jednostka rozpoczęła ostrzał. Okazało się jednak, że prototyp nie został trafiony i pozostał w dalszym ciągu nieuchwytny.

Statek Anakina na kursie kolizyjnym.

Admirał Trench poprzez otwarty kanał skontaktował się ze Skywalkerem. Wyraził radość wynikającą ze znalezienia równego sobie przeciwnika i poinformował, że już wcześniej miał do czynienia z niewykrywalnymi jednostkami. Wywołało to niemałe zdziwienie wśród członków okrętu Anakina. Ten jednak opracował nową strategię. Rozkazał powtórzyć atak torpedowy na Invincible. Widząc to Trench nakazał wystrzelić pociski namierzające sygnaturę magnetyczną prototypu generała Jedi. Anakin wiedział jednak, że Trench musiał podnieść osłony by użyć torped. Dlatego też skierował swoją jednostkę prosto na mostek okrętu flagowego Separatystów. Wrogi admirał domyślił się planu Jedi, jednak było już za późno na wykonanie jakiegokolwiek manewru. Jednostka Skywalkera ocierając się o wrogi krążownik uniknęła zderzenia, a torpedy podążające za nią uderzyły prosto w mostek Invincible i doprowadziły do jego zniszczenia. Po zakończonym ataku Anakin wylądował na powierzchni Christophsis przyjmując gratulacje od admirała Yularena i generała Kenobiego, który wraz z komandorem Cody'm i siłami lądowymi wyruszył na powierzchnię planety.

Desant planetarny

Admirał Yularen powrócił na orbitę by poprowadzić atak przeciwko pozostałym okrętom Separatystów. Tymczasem wydano rozkaz do lądowania wojsk naziemnych. Gdy transportowce i kanonierki LAAT zbliżyły się do powierzchni planety wpadły w ogień dział naziemnych. Duża liczba statków republikańskich uległa zniszczeniu, ale niektórym udało się wylądować. Klony po osiągnięciu wyznaczonych stref natychmiast utworzyły pozycje strzeleckie, a generałowie Kenobi i Skywalker ruszyli do ataku. Po zakończonej potyczce założono bazę wojsk Republiki, a Jedi wysłali mały oddział sierżanta Slicka na rekonesans i znalezienie dogodnej pozycji do przygotowania zasadzki na nadciągające oddziały Separatystów. Klony znalazły wręcz idealną lokację - dwie bliźniacze wieże z widokiem na główne ulice Crystal City. Sierżant Slick zameldował o tym generałowi Kenobiemu, po czym wycofał się do bazy Republiki. Po drodze powrotnej pluton natrafił na grupę droidów próbujących oczyścić jeden z głównych bulwarów z Christophsian. Gdy droidy zastanawiały się nad egzekucją jednego z kalekich mieszkańców, klony - Chopper i Sketch - wyeliminowały żołnierzy Separatystów.

Zasadzka

Zdemaskowanie zasadzki Republiki.

Kenobi, komandor Cody i Slick ze swoimi ludźmi zajęli stanowiska w południowej wieży, a Skywalker i kapitan Rex z resztą klonów obstawili bliźniaczą wieżę północną. Oddział Obi-Wana przygotował samopowtarzalne działka laserowe i oczekiwał przemarszu droidów bojowych B1 i czołgów AAT przez plac znajdujący się u pod nurza budynków. Niespodziewanie oddziały Separatystów rozdzieliły się na trzy kolumny i rozpoczęły podejście pod budynki zajmowane przez wojska Republiki. Jedi domyślili się że coś poszło niezgodnie z planem. Zaraz po tym przez drzwi do wind na piętrze zajmowanym przez ludzi Kenobiego wbiegły droidy Separatystów. Skywalker natychmiast wezwał znajdującą się w okolicy kanonierkę LAAT wspierającą operację, a sam z Rexem i resztą klonów zjechał na likach wystrzelonych z blasterów do sąsiedniej wieży. Połączone oddziały wycofały się na dach budynku skąd zostały ewakuowane. Tuż przed odlotem jeden z klonów wyrwał droidowi taktycznemu głowę, mając nadzieję że uda się w bazie uzyskać z niej jakieś dane.

Poszukiwania zdrajcy

Komandor Cody i kapitan Rex po przybyciu do koszarów Republiki podłączyli głowę droida taktycznego do komputera. Znalezione rozkazy potwierdziły tylko przypuszczenia Jedi o zdradzie, jednak główna jednostka spaliła się nim wyjawiła więcej informacji. Obi-Wan stwierdził, że należy udać się do kwatery dowodzenia Separatystów, by ujawnić kto naprawdę jest szpiegiem. Nim jednak wyruszył wraz z Anakinem, polecił Cody'emu i Rexowi utrzymanie ich misji w tajemnicy i zlokalizowanie w bazie zdrajcy.

Gdy rycerze Jedi opuścili pomieszczenie, komandor zauważył że ktoś podsłuchiwał całą rozmowę przez włączony komunikator. Rex dostrzegł kogoś w korytarzu, jednak tajemniczy klon zaczął uciekać. Cody i Rex ścigali zbiega aż do kantyny, gdzie jednak wtopił się w tłum. Nie mogąc nic zdziałać oboje powrócili do centrum komunikacyjnego i razem z R2-D2 zaczęli sprawdzać wysyłane komunikaty. Odkryli że co pewien czas z bazy były wysyłane wiadomości. Znalezione ślady prowadziły do jednostki sierżanta Slicka. Komandor i kapitan poszli przesłuchać podejrzanych o szpiegostwo żołnierzy.

Pułapka

Tymczasem pod osłoną nocy Obi-Wan i Anakin Skywalker udali się na śmigaczach BARC do kwatery dowodzenia Separatystów. Jedi wiedzieli, że są obserwowani przez droidy bojowe i słusznie doszli do wniosku, że wciągani są w pułapkę. Wewnątrz bazy Konfederacji strażnicy pokoju zostali przywitani przez Asajj Ventress, która zainicjowała pojedynek na miecze świetlne. Pierwszy zaatakował Skywalker, a następnie Kenobi. Wysłannica hrabiego Dooku równocześnie pojedynkowała się z Jedi, w międzyczasie używając Mocy do rzucania w nich kawałkami gruzu. Ventress była zmuszona jednak do ciągłego cofania się. W pewnej chwili zaprzestała walki i usiadła na podłodze. Gdy Kenobi i Skywalker ruszyli do ataku Asajj włączyła swoje miecze skierowane w ziemię i spowodowała zawalenie się piętra pod nogami Jedi.

Rycerze nie odnieśli żadnych obrażeń i podążyli za Ventress, która niespodziewanie zeskoczyła z budynku. Gdy Jedi zbliżyli się do krawędzi, ujrzeli główne siły inwazyjne Separatystów, lądujące właśnie w mieście. W tym momencie pojawiła się Asajj na głowie wielkiego droida Octuptarra. Wobec zaistniałej sytuacji, Jedi wskoczyli na maszynę i odcięli jej kończyny. Spadając, Kenobi i Skywalker przechwycili lecące STAPy i udali się do bazy Republiki. Wysłanniczka Dooku wylądowała bezpiecznie na ziemi i wydała generałowi Loathsomowi rozkaz wymarszu do miasta, a sama wsiadła na pokład statku mając w zamiarze spełnienie planu swego mistrza - zwrócenia przeciwko Zakonowi Jedi Jabbę Hutta.

Pojmanie zdrajcy

Komandor Cody i kapitan Rex udali się do koszar Slicka chcąc przesłuchać jego ludzi. Sierżant nalegał, aby dowódcy pozwolili porozmawiać mu na osobności ze swoją jednostką, jednak przełożeni odmówili. Każdy żołnierz musiał po kolei zeznać co robił po powrocie z akcji do bazy. Jester nerwowo stwierdził, że czyścił swoją broń, Punch i Sketch zeznali że poszli po jedzenie do kantyny, a Gus przyznał się swoim towarzyszom że został ranny i przebywał w ambulatorium. Chopper miał również znajdować się w kantynie, jednak jego zaznania podważył Jester. Będąc pod silną presją klon wyznał, iż ukrył się w jednym z korytarzy i składał naszyjnik z palców droidów (było to surowo zabronione). Wszyscy uznali, że to właśnie Chopper był zdrajcą, Slick nawet stwierdził, że Jedi po powrocie zajmą się tym dochodzeniem. Chopper jednak nie wytrzymał i zaczął wyrzucać dowódcy swojej jednostki, gdzie się podziewał po powrocie i zeznał nawet, że widział Slicka jak zmierza do centrum komunikacyjnego. Wiarygodność Slicka podważył na końcu Cody, stwierdzając fakt, że sierżant nie mógł wiedzieć o misji Jedi, chyba że podsłuchał wtedy całą rozmowę na korytarzu. W tym momencie Slick zaatakował komandora i Choppera, a następnie uciekł z pomieszczenia.

Jedi dowiadują się o zdradzie Slicka.

Cody i Rex wyruszyli za szpiegiem, wciąż nie mogąc uwierzyć, iż to on współpracował z Separatystami. Obaj śledzili sygnał Slicka aż do platformy lądowiska jednak zamiast niego znaleźli detonator termiczny. W tym momencie seria eksplozji zniszczyła część lądowiska, maszyny AT-TE i magazyn amunicji. Teren zabezpieczyli ludzie Slicka, a Cody i Rex podążyli za kolaborantem Konfederacji do centrum dowodzenia. Cody specjalnie zostawił swój blaster na stole, podczas gdy Rex udał, że wychodzi sprawdzić resztę wyjść. Niespodziewanie z szybu wentylacyjnego wyszedł Slick i zabrał leżącą bron ze stołu. Nie wiedział on jednak, iż był to tylko podstęp i blaster był pozostawiony bez zasilacza. Między klonami wywiązała się walka wręcz, podczas której Slick wyznał, że Ventress zaoferowała mu nie tylko pieniądze, lecz także wolność. W tej chwili Cody powalił szpiega potężnym ciosem. Gdy Jedi powrócili do bazy i dowiedzieli się o zaistniałej sytuacji, byli niezwykle rozczarowani postawą sierżanta, który został umieszczony w celi. Pomimo zniszczenia większości ciężkiego sprzętu, Anakin stwierdził, że bitwa się jeszcze nie skończyła.

Atak Separatystów - pierwsza fala

Szturm armii droidów.

Rankiem przybyły jednostki Separatystów: droidy bojowe wspierane przez ogromne roboty Octuptarra oraz dużą liczbę czołgów typu: DSD1, AAT, IG-227 i Persuader. Separatyści byli pewni, że dzięki takiemu wsparciu uda im się odnieść zwycięstwo. Mocno się rozczarowali, gdyż do pomocy armii republikańskiej ruszyły działa frontowe, jako jedne z nielicznych, ocalałych podczas sabotażu Slicka. Szanse na zwycięstwo wyrównały się. Mistrz Kenobi poprowadził do boju piechotę, a w tym czasie Skywalker, wraz z oddziałem specjalnym, wyruszył zniszczyć roboty Octuptarra. Rex ze swoimi ludźmi ostrzeliwał wielkie maszyny kroczące. Gdy Anakin wskoczył na głowę jednego z nich, działa innych Octuptarr skierowały się na niego. Jedi zaczął skakać z jednego droida na drugi, a te chcąc go zabić, niszczyły swoich towarzyszy. W ten sposób udało się unieszkodliwić wszystkie roboty tego typu idące na czele ataku. Ponieważ działa republikańskie niszczyły czołgi Separatystów jeden po drugim, generał Loathsom widząc, że jego wojska przegrywają bitwę, wydał rozkaz do odwrotu.

Bitwa w przestrzeni ponad planetą.

W międzyczasie na planetę przybył statek, na którym miał przebywać nowy padawan Obi-Wana, a także zaopatrzenie i świeże jednostki. W istocie, był tam nowy padawan, o imieniu Ahsoka Tano, ale dla Skywalkera, nie Kenobiego. Anakin próbował protestować, ale wiedząc, że nie ma wyboru zaakceptował tymczasową opiekę nad nowym uczniem. Ahsoka przekazała wiadomość od mistrza Yody. Po zakończeniu zadania na Christophsis, Jedi mieli odnaleźć porwanego syna Hutta Jabby. Jak się okazało, na pokładzie statku oprócz padawanki nie znajdowało się żadne wsparcie, a dziewczyna potwierdziła, że nikt nie wiedział o problemach sił Republiki na Christophsis. Młoda uczennica wykazała się jednak kreatywnością i za pomocą przekaźnika na statku połączyła się z flotą na orbicie. Niestety w tym czasie okręty Republiki zostały zaatakowane przez flotę Separatystów. Kenobi zdążył jednak powiadomić mistrza Yodę, znajdującego się na Coruscant, o niezwykle ciężkiej sytuacji swoich sił.

Druga fala i zniszczenie generatora pola

Droidy bojowe atakujące pod osłona pola.

Chwilę później, do miasta zbliżyła się armia Konfederacji, ale pod osłoną pola energetycznego. Natychmiast wydano rozkaz ostrzelania go, ale pociski z dział naziemnych nie potrafiły sprostać sile tarczy. Ahsoka wpadła na pomysł, by przedostać się przez linie Konfederacji i zniszczyć generator zasilający pole. Anakin dopracował ten plan i wkrótce oboje wyruszyli. Schowali się pod ogromnym pudłem i poczekali aż miną ich nadchodzące droidy. Plan się powiódł i wkrótce Skywalker i Tano byli w środku pola. Skywalker nalegał by pozostać jeszcze przez pewien czas pod osłoną "kamuflażu", jednak Ahsoka nie wytrzymała i wyszła z ukrycia prosto na droidekę. Skywalker, wraz ze swoją padawanką, szybko unieszkodliwił to zagrożenie i oboje skierowali się w stronę generatora. Tam zostali jednak zaatakowani przez kolejne droidy Konfederacji. W tym samym czasie Obi-Wan oddał się w ręce Separatystów. Był to jedynie podstęp, gdyż Jedi postanowił zyskać trochę czasu dla Anakina i swoich sił. Kenobi został zaprowadzony do generała Loathsoma, gdzie udawał, że chce omówić warunki kapitulacji. Nie zamierzał się poddawać, a jedynie pochwycić Loathsoma.

Wkrótce Anakin i Ahsoka zdołali wyłączyć pole i klony rozpoczęły kontratak. Zniszczeniu uległa większość sił Konfederacji. W chwili opadnięcia wrogiej tarczy, Kenobi wziął Whorma Loathsoma za zakładnika. W obawie o życie swojego dowódcy droidy nie wystrzeliły. Chwilę potem pojawiły się krążowniki mistrza Yody, które zdołały przebić się przez blokadę wroga. Bitwa zakończyła się wygraną Republiki, ale przeżyło tylko ok. 25% podstawowego składu jej żołnierzy. Po zakończeniu batalii Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker wraz ze swoją padawanką Ahsoką Tano spełnili rozkaz mistrza Yody i podjęli się misji uratowania syna Jabby Hutta.

Znani uczestnicy bitwy

Republika

Konfederacja

Ciekawostki

  • Po raz pierwszy bitwa o Christophsis została ukazana w filmie Wojny klonów, w którym akcja rozpoczynała się od pierwszej fali ataku droidów, a dopiero w kolejnych odcinkach serialu zostały odsłonięte wcześniejsze wydarzenia.
  • Praca klonów na pokładzie niewidzialnego statku do złudzenia przypomina zachowanie marynarzy na okręcie podwodnym, szczególnie podkreśla to moment nalotu bombowców Separatystów, gdy Skywalker i Yularen obserwują na radarze stopniowo zbliżające się nieprzyjacielskie maszyny, a pozostała cześć załogi z wyczekiwaniem nasłuchuje wrogiego uderzenia. Sam wygląd statku i jego podstawowe uzbrojenie (torpedy), a także sposób walki z pancernikiem Trencha ("wynurzenie się" - wyłączenie kamuflażu i atak torpedowy) jeszcze bardziej potęgują to wrażenie.
  • Książki Wojny klonów: Dzika przestrzeń oraz The Essential Reader's Companion podają, że bitwa o Christophsis miała miejsce w siódmym tygodniu wojen klonów. Nie jest to możliwe, ponieważ kiedy toczy się ta batalia, na Coruscant Mace Windu mówi o generale Grievousie. Tymczasem cyborg został odkryty przez siły Republiki dopiero w czwartym miesiącu konfliktu, podczas bitwy o Hypori.

Galeria

Źródła