Droid-czołg typu NR-N99 Persuader

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

NR-N99
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Droid-czołg typu NR-N99 Persuader
Producent: Sojusz Korporacyjny[1]
Rodzaj: Pojazd gąsienicowy
Specyfikacja techniczna
Wysokość: 6,2 m [1]
Prędkość w atmosferze: 100 km/h
Uzbrojenie: Różne w zależności od wersji
Różne
Cena: 49 000 cr
Przynależność:Droid NR-N99 typu Persuader, znany też jako droid-czołg to automatyczny gąsienicowy pojazd bojowy konstruowany przez Sojusz Korporacyjny na rzecz armii Konfederacji Niezależnych Systemów.

Wygląd i charakterystyka

Droid był napędzany przez potężny centralny silnik poruszający gąsienicą biegnącą dookoła pojazdu. Dodatkowe boczne gąsienice stabilizowały czołg i pozwalały na manewrowanie. Po bokach były zamontowane wsporniki, pozwalające na montaż różnorakiej broni. Podczas wojen klonów czołgi były wyposażone w działa jonowe i ciężkie działa laserowe. W wersjach specjalnych montowano także wyrzutnie rakiet, torped samonaprowadzających lub granatów termicznych. Można też było na każdym że wsporników, umieścić trzyosobowy oddział droidów, wtedy jednak, droid-czołg tracił dużo na szybkości. Z przodu NR-N99 posiadał sensory oraz duże fotoreceptory, tam też znajdował się jego układ sterujący. Z powodu swego przedniego silnika, nie był szczególnie zwrotnym pojazdem, dlatego był szczególnie narażony na oskrzydlenie. Jego przednie opancerzenie, w tym również centralne koło, było za to niezwykle wytrzymałe. Przy prędkości 60 km/h, droid nie miał żadnych trudności w niszczeniu oraz miażdżeniu przeszkód na swej drodze. NR-N99 stał się przez to, jednym z najbardziej przerażających jednostek w armii Separatystów, także wśród ludności cywilnej, ponieważ zamiast unikać niewinnych obywateli, zwyczajnie ich rozjeżdżał.

Historia

To zautomatyzowani agenci zła!
Plo Koon o droidach-czołgach, w czasie bitwy o Geonosis[2]
Droidy NR-N99 w czasie bitwy o Kashyyyk.

Droidy NR-N99 typu Persuader zostały wyprodukowane i były stosowane przez Sojusz Korporacyjny. Wykorzystywano je głównie w światach Zewnętrznych Rubieży, których mieszkańcy sprzeciwiali się planom zagospodarowania ich planet albo byli przeciwni, nieuczciwym sposobem prowadzenia interesów przez Sojusz. Po przystąpieniu organizacji do Separatystów oraz wybuchu wojen klonów, NR-N99 weszły w skład nowo powstałej armii Konfederacji, stając się jedną z ich podstawowych „ciężkich jednostek”. Głównym zadaniem droidów, było wspomaganie innych jednostek takich jak IG-227 Hailfire, w walce z wrogimi pojazdami. Bardzo dobrze spisywały się też w walce z piechotą, dzięki swemu miażdżącemu przedniemu kołu. W czasie trwania konfliktu, Separatyści wielokrotnie dokonywali modyfikacji w uzbrojeniu pojazdu, dostosowując go, do różnych specjalnych misji.

Po zakończeniu wojen klonów oraz śmierci członków Rady Separatystów, wydano rozkaz dezaktywacji wszystkich droidów armii Konfederacji, w tym także NR-N99. Następnie nakazano je zezłomować i zakazano ich dalszej produkcji. Wiele z nich, zostało jednak szybko przywrócone do stanu funkcjonalności po swej dezaktywacji, przez najróżniejsze organizacje przestępcze, takie jak Kartel Huttów czy też Czarne Słońce, które jeszcze przez pewien czas korzystały z ich usług.

Ciekawostki

Modele

  • AMT/ERTL - Corporate Alliance Droid, model plastikowy

Przypisy

Źródła